tiramisu deserts saldais ēdiens
Foto: Shutterstock
Tiramisu pavisam noteikti ir viens no tiem desertiem, kuram ļoti grūti atrast vienu īsto recepti, jo katrai itāļu pavarda saimniecei ir sava versija par labāko tiramisu, tāpēc no tām visām katrs var izkristalizēt savu labāko versiju. Ko pievienot vairāk, ko mazāk, ar ko variēt, lai paliek katra paša pārziņā, bet pamatlietas jāiegaumē jebkurā gadījumā.

Ja gribas liesu, figūrai draudzīgu desertu, ar kuru var mieloties bez raizēm, tiramisu noteikti nav tam piemērots. Kalorijas labāk nemaz nesākt skaitīt, bet, kā zināms, ar mēru viss ir atļauts. Un labāk apēst mazāk, lai ir neliela mazuma piegarša un ilgas gatavošanu atkārtot, nevis pārēsties līdz nemaņai un pēc tam gausties. Ja kūkas jau ēsts gana, tieši šis kārtainais deserts var būt īstais saldā vakara cēliena karalis Jaunā gada sagaidīšanā. Interesantus faktus par šo desertu vari izlasīt šeit, kur atklātas arī leģendas par šo debešķīgo kārumu.

Klasiskā tiramisu pamatsastāvdaļas

Dāmu pirkstiņi
Espresso kafija
Kafijas liķieris
Maskarpone krēmsiers
Olas
Rūgtais kakao pulveris
Cukurs

Sastāvdaļu daudzums atkarīgs no tā, cik lielu porciju paredzēts gatavot, taču vidējai porcijai, lai paēstu 6-8 cilvēki, vajadzētu 300 g cepumu, 300 ml espresso, 30 ml kafijas liķiera, 500 g maskarpones, 3 olas, 150 g cukura un dažas ēdamkarotes kakao pārkaisīšanai. Dārgo maskarponi var aizstāt ar jebkuru citu bezpiedevu krēmsieru, taču tieši ar maskarponi deserts izdosies īpaši krēmīgs un zīdainas konsistences, turklāt vajadzēs mazāk cukura, jo krēms pats par sevi ir saldens. Šeit atradīsi ieteikumus, kā vēl var aizstāt maskarponi.

Klasiski šo desertu pasniedz lēzenā traukā, un tad griež gabalos vai ar lāpstiņu ņem pa porcijai, bet svētku reizēs var uzreiz desertu kārtot glāzēs. Tādā gadījumā nebūs nedz jādala deserts, nedz viesiem jālūdz porciju uzlikt vēlāk. Ja tas ir lielāks trauks, ņem vērā, ka vislabāk deserts garšos, ja tam būs vismaz trīs kārtas, tāpēc neizvēlies to lielāko trauku, lai nepietrūkst sastāvdaļu.

Gatavošana soli pa solim

Foto: Shutterstock

Vispirms jāpagatavo krēms. Bļodā liek maskarponi, daļu cukura un saputo gaisīgā, krēmīgā masā. Atsevišķā traukā saputo olu dzeltenumus ar cukuru gaisīgā masā, ko pēc tam iemaisa maskarponē. Krēmam jāsanāk vijīgam un krēmīgam. Šajā brīdī var izvēlēties – olu baltumus putot un iecilāt arī krēmā, vai bez tiem iztikt. Daļā klasisko tiramisu olu baltums tiek pievienots, citviet izmanto tikai dzeltenumus. Ja izmanto arī olu baltumus, tie atsevišķā bļodā vispirms jāputo bez piedevām, un tikai tad, kad iegūtas jau baltas putas, var pievienot cukuru. Olu baltums jāsaputo stingrās putās.

Pēc krēma jāpagatavo kafija, pielejot klāt liķieri un, ja vēlas, arī izšķīdinot kādu karoti kakao pulvera.

Grūtākais jau ir aiz muguras un nu vien atliek desertu kārtot traukā. Izvēlies lēzenu trauku – ideāli derēs lazanjas cepamtrauks, bet arī kūkas veidne vai kokteiļu glāzītes labi kalpos deserta pasniegšanai. Kad trauks ir atrasts, pa vienam cepumam iemērc kafijā no abām pusēm un liek izvēlētajā traukā. Svarīgi cepumus izmērcēt ātri, citādi tie sadrups pirkstos un nebūs glīti izkārtojami traukā.

Glāzītēs cepumi jāsadrupina mazākos gabalos, bet lēzenā traukā liek veselus vienu pie otra. Kad pamatne izklāta ar cepumiem, daļu krēma izlīdzina virs tiem vienmērīgā kārtā. Tad atkal liek izmērcētus cepumus un izsmērē virs tiem krēmu. Desertā kā noslēdzošo kārtu atstāj krēmu. Kā punktiņš uz ''i'' šajā desertā ir rūgtā kakao kārta – to uzkaisa ar sietiņa palīdzību vienmērīgā kārtā, lai krēms nespīdētu cauri. Daļu kakao var aizstāt ar smalki sarīvētu tumšo šokolādi.

Kad tiramisu pagatavots, ne mazāk būtiski ir to kārtīgi atdzesēt, ļaujot tam vēsumā pastāvēt vismaz četras stundas. Cepumiem kārtīgi jāizmirkst, krēmam labi jāsasūcas, tāpēc saplāno visu tā, lai deserts būtu gatavs dažas stundas pirms pasniegšanas. Vēl labāk tas garšos nākamajā dienā. Labi ievilcies deserts būs viegli griežams gabalos un pasniedzams kā kūka.

Alternatīvais tiramisu bez olām

Foto: Shutterstock

Lai arī tiramisu gatavošana izklausās gaužām vienkārša, esmu ieradusi šo procesu vēl atvieglot, iztiekot bez olām, turklāt tad, kad pamēģināju šādu versiju tiramisu, vairs nemaz negribējās mēģināt oriģinālo pieeju. Ja vēlies atvieglot gatavošanu vai vienkārši iztikt bez olām, pamēģini šo manis iecienīto versiju par tiramisu, kurā saldumu lieliski līdzsvaro skābenie ķirši.

Vajadzīgās sastāvdaļas

500 g maskarpone vai bezpiedevu krēmsiers
500 ml saldais krējums
100 g cukurs
½ tējkarote vaniļas cukurs
200 g dāmu pirkstiņi
Krūze melna kafija
Rūgtais kakao pulveris
500 g saldēti ķirši

Ķiršus saber bļodā un atlaidina. Tas nekas, ja līdz tiramisu gatavošanai tie nav pilnībā atlaidušies, var likt arī vēl daļēji sasalušus, jo kamēr deserts ievilksies, tie atkusīs pilnībā.

Šajā receptē atsevišķi saputo krēmsieru ar nelielu daudzumu cukuru un citā bļodā saldo krējumu ar cukuru putukrējuma konsistencē, kas nav pārāk stingrs, bet nav arī šķidrs.

Kad abas sastāvdaļas gatavas, ņem pa karotei putukrējuma un lēnām iecilā saputotajā krēmsierā. Svarīgi to iemaisīt ar lāpstiņu vai karoti, nevis mikseri, citādi krēms zaudēs savu gaisīgumu.

Tagad atliek vien kārtot tiramisu – lēzenā traukā vispirms liek kafijā iemērcētus cepumus, virs tiem izkārto ķiršus un izsmērē daļu krēmu aptuveni 2 cm biezumā. Arī šajā gadījumā kafiju var atjaukt ar liķieri, brendiju vai ko citu, lai izteiktāka garša cepumiem. Centies ķiršus likt tā, lai katrā porcijā trāpītos pa vairākām ogām. Virs krēma atkal liek izmērcētos cepumus, ķiršus un virsū izsmērē krēmu. Šādi turpina likt kārtu kārtām, līdz trauks pilns, virskārtu noslēdzot ar krēmu. Ja palikuši pāri ķirši, var tos izmantot dekorēšanā.

Visbeidzot pārkaisa desertu ar kakao pulveri un liek ledusskapī ievilkties vismaz uz 4 stundām.

Lai izdodas debešķīgs tiramisu!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!