Mēs iesakām, iesaistot ģimeni vai draugus, izmantot salu savā labā un saorganizēt jestru pelmeņu lipināšanas darbnīcu, jo, lai process virzītos uz priekšu raitāk, savs darbiņš atradīsies katram.
Pelmeņu gatavošana nav īpaši sarežģīta, drīzāk jau laikietilpīga procedūra, tomēr ir vairāki knifiņi, kas jāņem vērā, lai mīkla nebūtu gumijota, pelmeņi vāroties nevērtos vaļā, bet pildījums būtu maigs, aromātisks un bezgala sulīgs.
Kā pareizi sagatavot mīklu pelmeņiem
Gatavojot pelmeņu mīklu, ir jāizvēlas pareiza miltu un ūdens proporcija, jo, pievienojot pārāk daudz miltu, mīkla būs cieta, savukārt, ja miltu būs par maz, tā sanāks ķepīga un grūti veidojama. Lai rezultāts būtu nevainojams, uz sešām daļām miltu pievieno vienu daļu ūdens, Protams, liela nozīme ir arī miltu kvalitātei, tādēļ var gadīties, ka būs jāpievieno vēl pāris karotes miltu, bet iesākumā ievēro šo proporciju un kārtīgi izmīci mīklu, un tikai tad pieņem lēmumu.
Mīklas iejaukšanas tehnoloģija ir pavisam vienkārša: bļodā ielej ūdeni, tam pievieno krietnu šķipsnu sāls, olu un sakuļ viendabīgā masā, tad pievieno miltus. Iesākumā mīklu mīca bļodā, tad turpina mīcīšanu, no bļodas pārliekot mīklu uz darba virsmu, kas iepriekš viegli pārkaisīta ar miltiem, lai mīkla neliptu pie virsmas. Pieredzējuši pelmeņu gatavotāji iesaka mīklu mīcīt ar rokām, jo šādi vislabāk ir jūtama tās struktūra. Mīkla ir gatava, kad tā ir izmīcīta viendabīga, gluda un bez kunkuļiem.
Kad mīkla iejaukta, to pirms pelmeņu gatavošanas noteikti vajag aptuveni stundu "atpūtināt", skaidrots portālā "Jedimdoma". Pa šo laiku tā kļūs viendabīgāka, elastīgāka un daudz vieglāk veidojama. Lai mīkla neapkalstu, liec to bļodā un trauku pārklāj ar samitrinātu papīra dvieli vai pārtikas plēvi.
Lasi tālāk un uzzini, kā sagatavot pelmeņu pildījumu un kā tos pareizi lipināt.
Pelmeņu pildījuma sagatavošanas knifiņi
Lai pelmeņi izdotos izcili gardi, pildījumu ieteicams gatavot neilgi pirms to gatavošanas vai vismaz tajā pašā dienā.
Īpaši aromātisks un sulīgs maltās gaļas pildījums izdosies, ja izmantosi vairāku veidu gaļu. Piemēram, tīra cūkgaļa ir pārāk trekna, no liellopu gaļas gatavotais pildījums būs pārāk sīksts un sauss, bet maltai vistas gaļai nepiemīt pildījumam nepieciešamais vijīgums. Sajaucot šos gaļas veidus dažādās proporcijās, iegūsi vēlamo rezultātu. Lai pildījums būtu irdenāks un gardāks, gaļu vēlams divreiz izmalt caur gaļas maļamo mašīnu. Šis ieteikums gan nav kā akmenī kalts, jo, piemēram, Altajā pildījumu pelmeņiem, ko vietējie mīļi dēvē par "lāča austiņām", gatavo no liellopa, cūkas un aļņa gaļas, to vispār nemaļot, bet gan sīki sakapājot ar nazi, jo šādi sagatavots pildījums esot īpaši sulīgs, skaidro portāls "Aif".
Ja izmanto liesāku gaļu (putnu gaļu, liellopu), pievieno pildījumam sviestu vai skābo krējumu, lai tas būtu sulīgāks. Pildījums ir pavisam nedaudz jāpārsāla, tad pelmeņi nebūs bezgaršīgi un pliekani.
Uz mīklas pildījumu liec ar karotīti, ko ik pa laikam apmērcē siltā ūdenī. Pildījuma daudzumam ir jāatbilst pelmeņa izmēram: pietiekami daudz, bet bez pārspīlējumiem – pildījums nedrīkst velties ārā pa pelmeņa malām.
Izvēlētajai gaļai pievieno sīki sakapātus vai sarīvētus sīpolus sāli, piparus un samaisi. Patīkamu garšas niansi piešķirs pāris kūpinātas gaļas šķēles, ko vari gan sīki sakapāt, ja vēlies just pildījumā gabaliņus, gan samalt kopā ar pārējam sastāvdaļām. Ja vēlies, lai pildījums ir pikantāks, vari pievienot pāris caur ķiplokspiedi izspiestas ķiploka daiviņas. Īpaši asu ēdienu cienītāji var izmantot arī smalki sakapātu čili piparu. Arī sausie garšaugi vai kapāti zaļumi var tikt izmantoti kā piedeva pildījumam. Ja šķiet, ka pildījums ir par sausu, pievieno tam nedaudz buljona vai krējumu – derēs gan skābais, gan saldais.
Pelmeņu pildīšanai var izmantot arī vārītu gaļu (arī kūpinātu šķiņķi vai cauraudzīti), ko samal un apcep uz iepriekš uzkarsētas pannas, tad pievieno kapātus sīpolus, sāli, piparus pēc garšas un apmaisot turpina cept 3-4 minūtes. Pirms pelmeņu gatavošanas gaļu atdzesē līdz istabas temperatūrai. Arī šo pildījumu vari uzlabot ar buljonu, saldu vai skābu krējumu, ķiplokiem, pipariem vai zaļumiem.
Un, protams, pelmeņu pildīšanai vari izmentot ne vien gaļu, bet arī biezpienu, sēnes, sautētus kāpostus un citus sev tīkamus produktus.
Lasi tālāk un uzzini knifus, kas jāņem vērā, meistarojot pelmeņus.
Kas jāņem vērā, meistarojot pelmeņus
Kad mīkla "atpūtināta" un pildījums sagatavots, laiks ķerties pie pelmeņu meistarošanas. Lai mīkla būtu vieglāk izrullējama, to sadala vairākās daļās, lai katra no tām būtu aptuveni dūres izmērā. Ja tev mājās ir pastas gatavojamā mašīna, tad tā lieti noderēs arī, lai izrullētu mīklu pelmeņiem.
Mīklu izrullē aptuveni 3 milimetrus plānu un ar glāzi vai tasīti izspiež mīklas aplīšus. Vēlams, lai katra izrullētā mīklas plāksne būtu tik liela, lai to spētu apstrādāt ne ilgāk kā 10 minūtēs, jo pretējā gadījumā mīkla apkaltīs un būs grūti veidojama.
Pelmeņu izmērs, protams, ir gaumes jautājums, jo kādam patīk mazi viena kumosa pelmenīši, bet citam tīkamāki ir gruntīgi pelmeņi, kas apēdami vien vairākos piegājienos. Kad mīkla izrullēta un aplīši izspiesti, katrā liek tējkaroti pildījuma un maliņas aizloka ciet. Ja nepieciešams, maliņas apsmērē ar aukstu ūdeni, lai tās labāk aizliptu.
Arī pelmeņu formas izvēle ir gaumes un meistarības jautājums. Šajā video parādīti seši vienkārši pelmeņu formēšanas veidi.
Daudz raitāk darbi veiksies tad, ja iegādāsies speciālu veidni, kas paredzēta pelmeņu formēšanai, jo tad atliks vien izrullēto mīklas plāksni likt uz veidnes, iedobēs "satupināt" gaļas bumbiņas, pārklāt tās ar otru mīklas plāksni un stingri norullēt ar mīklas rulli, šādi aiztaupot laikietilpīgo katra pelmeņa aizlipināšanas procesu.
Sagatavotos pelmeņus vienā kārtā saliek uz miltiem pārkaisītas virsmas, liek saldētavā un, kad tie sasaluši, safasē maisiņos ilgākai uzglabāšanai. Ja sabērsi maisiņos nule kā pagatavotus pelmeņus, tie var deformēties vai salipt kopā. Kā jau minējām raksta ievadā, šobrīd ir īpaši pateicīgi laikapstākļi, lai pagatavotu lielāku daudzumu pelmeņu un ātri sasaldētu tos, izliekot uz balkona, terases vai lieveņa. Lai pasargātu savus darinājumus no saviem vai kaimiņu kaķiem, neaizmirsti, tos pārklāt ar bļodu, cepamo plāti vai citu piemērotu "vairogu".
Kad tas izdarīts, atliek vien pagatavot, kā iecerēts – vārot, cepot uz pannas vai cepeškrāsnī – te atradīsi vairākas receptes iedvesmai, bet šajā rakstā satāstījām, kā pagatavot izcili gardus pannā ceptus pelmenīšus.
Lai labi garšo!