nūdeles roltons roltoni
Foto: Shutterstock
Laikā, kad ātri vārāmās nūdeles tikko kā bija parādījušās Latvijas veikalu plauktos, tās piedzīvoja strauju popularitātes vilni. Cilvēki bija sajūsmā par šo produktu, kas bija ne vien neredzēti lēts, bet arī neticami ātri un vienkārši pagatavojams – pārlej ar verdošu ūdeni un jau pēc piecām minūtēm vari baudīt gardu maltīti. Un kas par piesātinātu garšu buķeti! Mmm... Mūsdienās esam iemācījušies tik viegli neuzķerties uz tādiem lielražotāju trikiem kā košs iepakojums un ērta lietošana, tādēļ ātri pagatavojamās nūdeles no kulta produkta ir kritušas nežēlastībā un veselīga dzīvesveida piekritēji veikalā šim plauktam iet apkārt ar lielu līkumu.

Ātri pagatavojamās nūdeles, tautā sauktas arī par roltoniem un studentu otro maizi, jau labi sen ir kļuvušas par sinonīmu vārdu salikumam "nepareizs uzturs". Tādēļ šoreiz kopā ar uztura speciālisti Evu Kataju skaidrosim, kas "lācītim vēderā" un cik patiess ir mīts par ātro nūdeļu kaitīgumu, iesākumā piedāvājot iepazīties ar portāla "Kitchenmag" speciālistu apkopotajiem faktiem.

Кā notiek ātri pagatavojamo nūdeļu ražošana

Ja parasto pastu izveltnē no mīklas un kaltē, tad ātrajiem makaroniem ir cita ražošanas tehnoloģija: sākumā tiek izrullēta mīkla, pēc tam mīklu sagriež un apstrādā ar tvaiku, tad nūdeles apvāra eļļā (lai tās spētu ūdenī ātri uzbriest) un fasē mums labi pazīstamajās paciņās, iegūstot pusfabrikātu – pārstrādātu produktu, kas jau satur taukvielas.

Foto: Shutterstock

Raksturīgais "ātro" nūdeļu izskats rodas, mīklai vienlaikus slīdot cauri diviem konveijeriem, katrs no tiem darbojas ar atšķirīgu ātrumu, tādējādi makaronu diedziņi rullējas, izlokoties vilnīšos.

Ātri pagatavojamo nūdeļu sastāvs

Šķiet, ka nūdeļu sastāvs ir pavisam vienkāršs un nekaitīgs. Pat vēl vairāk, to gribētos dēvēt par "nekādu", jo sastāvdaļas, ko izmanto šī produkta pagatavošanā ir pilnīgi nelietderīgas vai pat kaitīgas mūsu organismam.

Vairums ražotāju nūdeļu apvārīšanai lieto palmu eļļu, kas termiskās apstrādes laikā sašķeļas polipiesātinātās transtaukskābēs, kuras negatīvi ietekmē vielmaiņu, paaugstina sliktā holesterīna līmeni un veicina ātru svara pieaugumu.

Tu droši vien esi jau uzminējis, ka galvenais ātri pagatavojamo nūdeļu kaitīgums slēpjas nevis pašās nūdelēs, bet gan buljonveida piedevās. Visi ražotāji izmanto apmēram vienas un tās pašas ķīmiskās piedevas, un tās visas slikti ietekmē veselību. Mākslīgā buljona sastāvā lielā daudzumā ir nātrija glutamāts (garšas pastiprinātājs), skābuma regulatori, krāsvielas un guāras sveķi (biezinātājs). Lielos daudzumos šīm vielām ir vāji izteiktas kancerogēnas īpašības, un tās ir kaitīgas kuņģa veselībai.

Lai cik dīvaini tas neliktos, kaltētie dārzeņi un gaļa, kas domāti, lai piešķirtu nūdelēm pilnvērtīgas maltītes izskatu, ir faktiski tikpat "nekādi" kā pašas nūdeles.

Kaltēto dārzeņu gabaliņi tiešām ir īsti dehidrēti dārzeņi (protams, zaudējuši jebkādu uzturvērtību), bet "gaļa" nav nekas cits kā soja.

Lasi tālāk un uzzini citus faktus, kas, iespējams, tev liks pārskatīt savu viedokli attiecībā uz šo daudzu iecienīto produktu, un noskaidro, kāds ir uztura speciālistes Evas Katajas viedoklis par "ātrajām" nūdelēm ikdienas ēdienkartē.

Ātri pagatavojamo nūdeļu tumšā puse

Foto: Shutterstock

Tā kā šī visā pasaulē ārkārtīgi populārā produkta sastāvā ļoti daudz ogļhidrātu un ļoti maz olbaltumvielu, šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu, tas bieži vien tiek kritizēts kā bezjēdzīga pārtika, kurai nav teju nekādas uzturvērtības.

Ātri pagatavojamo nūdeļu reputācijai par labu nenāk arī žurnālā "Journal of Nutrition" publicētais Hārvarda un Beiloras Universitātes pētījums par to, ka, regulāri ēdot ātri pagatavojamās nūdeles, palielinās sirds un asinsvadu slimību risks, skaidro "Washington Post".

Izanalizējot 11 000 Dienvidkorejas iedzīvotāju veselību un ēdienkarti vecuma grupā no 19 līdz 64 gadiem, pētījumā atklājās, ka Dienvidkorejas sievietēm, kuras bieži ēd ātri pagatavojamās nūdeles, ir liels risks piedzīvot metabolisko sindromu, kad paaugstinās cukura līmeni asinīs un asinsspiediens, tādējādi palielinot risku sasirgt ar diabētu, piedzīvot sirdslēkmi vai iedzīvoties sirds slimībās. Interesanti, ka vīriešiem šāda iedarbība netika piefiksēta. Zinātnieki to skaidro ar dzimumu bioloģiskajām atšķirībām.

Ticis nosaukts arī galvenais vaininieks – tetrabutilhidrohinons (TBHQ), naftas rūpniecības blakusprodukts, kas tiek izmantots kā lēts pārtikas konservants un mēdz tikt pievienots ātri pagatavojamām nūdelēm.

"Kaut arī ātri pagatavojamās nūdeles ir lietošanā ļoti ērts un garšas kārpiņām tīkams produkts, pārlieku augstais sāls saturs neveselīgo piesātināto tauku daudzums var paaugstināt glikēmisko slodzi un risku saslimt ar metabolisko sindromu," saka Hjuns Šins, Hārvarda Universitātes pētījuma līdzautors.

Ēst vai neēst – pašmāju uztura speciālistes viedoklis

Foto: Shutterstock

Neskatoties uz to, ka nelielos daudzumos ātri pagatavojamās nūdeles nenodarīs organismam nekādu manāmu kaitējumu, pusfabrikāti tomēr nav labākais variants, kā saglabāt veselību.

Galvenā šī ēdiena bīstamība slēpjas tieši piedevās. Piemēram, vairumā ātro nūdeļu atrodamais nātrija glutamāts, kā zināms, izraisa pieradumu, tādēļ ir liela iespējamība, ka palmu eļļā apvārītās nūdeles radīsies vēlme nobaudīt ne vienu reizi vien. Un pārmērīga aizraušanās ar šo produktu agri vai vēlu atstās nelabvēlīgu iespaidu ne vien uz tavu figūru, bet arī uz ādas stāvokli un asinsvadiem.

Uztura speciāliste Eva Kataja skaidro, ka "ātrās nūdeles" pieder pie ātro uzkodu grupas, tādēļ nebūtu ieteicams šo produktu iekļaut ikdienas uzturā: "Šis produkts satur kalorijas, tas arī viss. Es teiktu, ka visu pārējo, kas mums būtu jāuzņem ar uzturu – minerālvielas, vitamīnus, antioksidantus, kvalitatīvas taukskābes, šķiedrvielas – šajā produktā atrast nevar. Zarnu trakts no šāda produkta labumu nesaņems un mēs paši arī ne, tādēļ, jo retāk ēdīsi "ātrās nūdeles", jo labāk. Šī produkta cienītāji var iebilst, ka nekādas veselības problēmas nav novērotas. Īstermiņā, jā, bet ilgtermiņā lietojot "ātrās nūdeles" kā pilnvērtīga uztura aizstājēju var rasties uzturvielu deficīts, zarnu trakta problēmas un no tā visa izrietošas dažādas veselības problēmas. Protams, "ātrās nūdeles" izmantot vismaz kā piedevu dārzeņu salātiem, būtu daudz prātīgāk, bet tomēr par pilnvērtīgu es šāda veida maltīti nekādā gadījumā nesauktu. Ja tomēr nostalģisku atmiņu vārdā rodas vēlme apēst pa "roltonam", vajadzētu cītīgi izvērtēt, "kas lācītim vēderā", izvēloties produktu, kam sastāvā ir pēc iespējas mazāk nevajadzīgu piedevu – garšas pastiprinātāju, cietes, cukura utt."

Vienīgais variants, kad šī produkta izvēle būtu attaisnojama, ir reizes, kad ir vēlme pēc kā sildoša, bet nav iespējas tikt pie zupiņas vai buljona tases – piemēram, braucot ceļojumā ar autobusu, pieļauj uztura speciāliste, tomēr piebilstot, ka varbūt arī šādā reizē labāk ir vērts apēst rupjmaizi ar sieru un tomātu, paciešoties, kamēr būs iespēja tikt pie kvalitatīvākas maltītes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!