adžika vīriešu zapte
Foto: Shutterstock
Gada siltajos mēnešos, kad esam tuvāk dabai, maltītes pēc iespējas biežāk gatavojot svaigā gaisā uz grila vai dārza pavardā uz atklātas liesmas, nesamākslotā Kaukāza virtuve ir īstais avots, kur smelties iedvesmu. Šoreiz stāstīsim par desmit Kaukāza reģiona tautu virtuvei raksturīgām garšām un padalīsimies arī ēdienu receptēm, ko iespējams pagatavot arī pie dabas krūts.

Ja tev līdz šim šķita, ka gruzīni, azerbaidžāņi un armēņi pārtiek vien no uz oglēm ceptas gaļas, noskalojot sulīgos kumosus ar tumīgu sarkanvīnu, tad vismaz daļēji tam var piekrist, bet šajā savienībā ir vēl trešais spēlētājs – garšaugi un garšvielas, bez kuriem Kaukāza virtuve nebūtu iedomājama. Lasot tālāk, uzzināsi, ar kādiem produktiem būtu ieteicams papildināt savu garšvielu skapīša saturu, lai nevajadzētu izlīdzēties vien ar sāli, pipariem un kaltētām dillēm.

Koriandrs jeb kinza

Foto: Shutterstock


Kaut daudzi latvieši, pagaršojot kinzu svaigā veidā, nepatikā rauc degunu, salīdzinot auga garšu ar zaļās blakts specifisko aromātu, tomēr kaukāzieši ir gluži pretējās domās. Kinza gan svaigā, gan kaltētā veidā tiek dāsni pievienota zupām, mērcēm, salātiem, gaļas marinādēm – vārdu sakot, visur, kur vien iespējams. Tiek uzskatīts, ka kinzai piemīt apetīti rosinoša un gremošanas procesus veicinoša iedarbība.

Hmeli-suneli

Šo universālo garšvielu maisījumu var izmantot teju jebkuram Kaukāza virtuves pamatēdienam, bet it īpaši – zupām un asajiem gaļas ēdieniem. Īpašu garšu tas piešķirs arī soļankai un plovam. Hmeli-suneli gatavo no kaltētām garšvielām, un maisījumā ir tādas garšvielas kā koriandrs, dilles, baziliks, lauru lapas, majorāns, pētersīļi, safrāns, melnie pipari, selerija, timiāns, piparmētras, asie pipari un zilais sierāboliņš.

Adžika

Foto: Shutterstock


Adžika ir garšvielu maisījums, kas, gluži kā austrumu tautām raksturīgais karijs, var būt gan pulverveida, gan pastas konsistencē. Adžikas sastāvā parasti ir sarkanie pipari, ķiploki, sāls, kinza un etiķis, bet pastāv daudz un dažādas garšu variācijas. Šo produktu kaukāzieši izmanto galvenokārt kā piedevu dažādiem gaļas ēdieniem, bet ugunīgi asā mērce lieliski sapas arī ar grilētiem dārzeņiem, kā arī var tikt izmantota gaļas vai zivs marinēšanai.

Safrāns

Īpaši iecienīta šī garšviela, kas, starp citu, tiek uzskatīta par pasaulē dārgāko, ir gruzīnu virtuvē. Safrāns ne vien piešķir ēdienam patīkami saulainu nokrāsu, bet arī ne ar ko nesalīdzināmu, maigu aromātu. Īpaši labi safrāns sader ar rīsu un zivju ēdieniem.

Svanetijas sāls

Svanetija ir kalnu rajons, kur agrākos laikos, kad nebija mūsdienīgu ceļu, nokļūt bija visai sarežģīti, tāpēc daudzi produkti, arī sāls, bija deficīts, ko ļaudis taupīja.

Atjautīgie kalnieši izdomāja sāli samaisīt ar kalnu nogāzēs augošajām zālītēm, lai produkta pietiktu ilgākam laikam. Šobrīd trūkuma ietekmē radītā Svanetijas sāls kļuvusi par iecienītu un tūristu iekārotu garšvielu. Kaut gan katrai saimniecei ir sava recepte, tomēr Svanetijas sāls sastāvā parasti ir koriandra un diļļu sēklas, ķiploki, asie sarkanie pipari, Svanetijas kalnu nogāzēs augošais timiāna paveids, un vēl dažādi vietējie augi.

Granātābols

Foto: Shutterstock


Šis neparastais auglis Kaukāzā tiek uzskatīts par auglības simbolu. Granātābolu sulā tiek marinēta gaļa, bet, piemēram, harčo zupai granātābolu sula piešķir raksturīgo, patīkamo skābumiņu. Savukārt sārtās, spožās granātābolu sēkliņas bieži tiek izmantotas dažādu salātu, piemēram, pupiņu lobio dekoram.

Valrieksti

Tā vien šķiet, ka kaukāzieši jau izsenis nojautuši, ka saujiņa valriekstu kodolu dienā nodrošina mūsu organismu ar visām nepieciešamajām uzturvielu grupām, sniedzot veselīgu enerģijas devu, jo šie rieksti ir neatņemama ne vien dažādu salātu, bet arī harčo zupas, lobio, sacivi un citu reģionam raksturīgu ēdienu sastāvdaļa.

  • Noderīgus knifus, kā gatavojama harčo zupa, uzzināsi, izlasot, lūk, šo rakstu

Tkemali

Gruzijā iecienīto tkemali mērci gatavo no skābām plūmēm (derēs arī mūsu pašu aliča), ķiplokiem, čili un, protams, kinzas. Šo mērci varētu dēvēt par kaukāziešu kečupu, jo tai ir bezgala daudzveidīgs pielietojums. Pikanti saldskābā, aromātiskā plūmju mērce papildinās ne vien vistas gaļu, zivi, dažādus grilējumus, zupas un sautējumus, bet uzlabos arī kartupeļu, omlešu un pastas ēdienu garšu.

Baziliks

Foto: Shutterstock


Reibinošajā Kaukāza garšaugu buķetē noteikti jāatvēl vieta arī bazilikam. Šajā reģionā aromātiskās lapiņas tiek pievienotas gan gaļas ēdieniem, gan zupām un sautējumiem, bet īpaši iecienīts baziliks ir dažādos salātos.

Sacebeli mērce

Pikantā sacebeli mērce ir īsts Kaukāza garšu karuselis, jo tā tiek tiek gatavota no tomātu pastas, ķiplokiem, etiķa, pipariem, hmeli-suneli, ūdens un adžikas. Lieki piebilst, ka šī mērce ir universāla un tās pielietojums atkarīgs vien no katra paša fanāzijas.

Kaukāza garšu buķetes izgaršošanai piedāvājam izmēģināt kādu no šīm 17 receptēm uz grila vai dārza pavardā pagatavojamiem ēdieniem.

Lai labi garšo!

Harčo gruzīnu gaumē

Foto: Shutterstock

Riktīgi gards harčo gruzīnu gaumē.

Lasīt vairāk

Jēra ļuļa - kebabs

Foto: Shutterstock

Grilēts ļuļa kebabs no jēra gaļas - labākajās Kaukāza tradīcijās.

Lasīt vairāk

Gruzīnu lobio

Foto: Shutterstock

Gruzīnu lobio - pupiņas ar valriekstiem un koriandru.

Lasīt vairāk

Pikantā plūmju mērce jeb tkemali

Foto: Shutterstock

Gruzijā iecienīto tkemali mērci noteikti ir vērts pagatavot, jo tai ir bezgala daudzveidīgs pielietojums. Šī pikantā, aromātiskā plūmju mērce uzlabos ne vien kartupeļu, omlešu un pastas ēdienu garšu, bet arī ne mazāk lieliski papildinās vistu, zivi un dažādus grilējumus.

Lasīt vairāk

Šašliks ar adžiku

Foto: Shutterstock

Šašliks ar adžiku, tomātu sulu, sīpoliem un baziliku.

Lasīt vairāk

Adžika 'Vīru'

Foto: Shutterstock

Adžika "Vīru" - perfekta piedevai šašlikam, ceptai gaļai un gaļas zupām.

Lasīt vairāk

Dolma

Foto: Shutterstock

Dolma - rīsi un maltā gaļa, pildīti vīnogu lapās.

Lasīt vairāk

Azerbaidžāņu plovs ar govurmu vai sebzi mērci

Foto: Publicitātes foto

Šis nav parasts plovs, pie kāda mēs visi esam pieraduši. Šo plovu gatavo citādāk. Vispirms īpaši sagatavo rīsus, bet pēc tam - pārējās ēdiena sastāvdaļas, kas ir kā piedeva ēdiena karalim - plovam. Kā gatavot īstu azerbaidžāņu plovu, "Tasty.lv" stāsta restorāna "Baku" šefpavārs Čeļabi Pašajevs.

Lasīt vairāk

Vistas filejas ļuļa kebabs ar grilētu papriku

Foto: Shutterstock

Pārsvarā ļuļa kebabus gatavo no jēra vai liellopa gaļas. Piedāvājam vienkāršotu ļuļa-kebaba recepti, kurā izmanto vistas fileju. Vasarā cep uz grila, ziemā - cepeškrāsnī. Pasniedz ar grilētu marinētu papriku.

Lasīt vairāk

Čanahi

Foto: Shutterstock

Vienkāršs, bet izcili gards un aromātisks sautējums māla podiņā.

Lasīt vairāk

Cālis tabakā

Foto: Shutterstock

Ja tev tīk Kaukāza virtuves garšas un kādā mājas stūrī mētājas karstumizturīgs ķieģelis vai no omes mantota smaga čuguna panna, ko izmantot kā presi, vari pagatavot padomju restorānu ēdienkartes hitu – cāli tabakā.

Lasīt vairāk

'Hašlama' - bagātīgs teļa gaļas sautējums

Foto: Shutterstock

Bagatīgs un sildošs gaļas sautējums, kurš pie mums atceļojis no armēņu nacionālās virtuves. Gatavojot "hašlamu", nebaidies pievienot zaļumus un mājinieki sajutīs šī ēdiena kārdinošo aromātu jau pirms ienākšanas virtuvē.

Lasīt vairāk

Sātīgie pupiņu salāti ar brinzu

Foto: Shutterstock

Vienkārši pagatavojami un sātīgi pupiņu salāti ar brinzas sieru. Kinza un citrona miziņa piešķir svaigumu, ķiploks gādā par veselīgumu, bet kūpināta paprika saliek pareizos akcentus.

Lasīt vairāk

Ātrais - klasiskais šašliks

Foto: Shutterstock

Klasiskā šašlika recepte, kas turklāt ļoti ātri pagatavojama!

Lasīt vairāk

Čahohbili jeb gardā vistiņa tomātos

Foto: Shutterstock

Ļoti vienkāršs un garšīgs veids, kā, iedvesmojoties no Gruzijas kulinārajām tradīcijām, pagatavot sulīgu vistas gaļas un sezonas dārzeņu sautējumu.

Lasīt vairāk

Sacivi – vista ar valriekstu mērci gruzīnu gaumē

Foto: DELFI

Sacivi ir gaļas uzkoda, ko pasniedz atdzesētu. Novārīta vista, kas sadalīta gabaliņos un noturēta aukstajā buljona un valriekstu mērcē. Recepti piedāvā restorāna "Alaverdi" šefpavārs Šota Mudžirišvili.

Lasīt vairāk

Cepti baklažāni aromātiskā valriekstu mērcē

Foto: Shutterstock

Gruzijā iecienīta uzkoda: ceptas vai grilētas baklažānu šķēlītes krēmīgā valriekstu mērcē, ko dēvē par sacivi. Īpaši labi garšos pāris stundas pēc pagatavošanas, kad baklažāni būs piesūkušies ar mērces bagātīgo aromātu buķeti.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!