Selerija ir neparasts dārzenis, kuru var ēst pilnībā - gan aromātiskās lapas, gan kātus, gan sakni. Tiesa, ir lieta, ko der ielāgot. Ja vēlaties izaudzēt savā mazdārziņā seleriju saknes, nevajadzētu sapriecāties, ieraugot, ka lolotajam augam dobē parādās sulīgi dzinumi, jo tas nozīmē, ka saknes nebūs labas. Sakņu selerijas un lapu vai kātu selerijas ir atšķirīgas šķirnes, kurām gan ir daudz kopīga. Tās pieder čemurziežu dzimtai, kas tiek saukta arī par seleriju dzimtu. To tuvākie "radinieki" ir burkāni, pētersīļi, dilles, kinza... Un vēl citi, vairāk nekā 400 augi, no kuriem daži ir sakņaugi, bet ļoti daudzi - neēdami vai pat indīgi. Par laimi, selerijas ir ēdamas, turklāt ļoti veselīgas. Tās var grauzt svaigas, gluži kā burkānus!
Selerijas virtuvē
No selerijām var pagatavot daudz dažādus ēdienus - no vienkāršiem salātiem līdz izsmalcinātām zupām. Ļoti aromātisks un gards ir selerijas saknes biezenis, ko gardēži mēdz pasniegt kopā ar medījuma gaļu, tas izcili papildinās arī vistas cepeti. Cik gardi ir sacepumi un gratini ar selerijām! Jā, selerijai piemīt specifisks, samērā ass aromāts. Tomēr tas nav trūkums, bet viena no galvenajām priekšrocībām - lielākoties ziemas dārzeņi nepriecē ar garšu un smaržu dažādību, toties selerijai piemīt gan patīkama, salda garša, gan izteiksmīgs aromāts.
Lapu selerijas izmanto kā piedevu dažādiem gaļas ēdieniem un salātiem, kātu selerijas plaši pielieto dažādu svaigo salātu pagatavošanai, zupās, sautējumos, tvaicējumos. Tāpat selerijas kātus var pasniegt kā uzkodu - sagriez gabaliņos un pasniedz kopā ar mīksto sieru plati.
Arī selerijas saknes izmantošana kulinārijā ir ļoti plaša – to pievieno gan svaigajiem salātiem, gan vārītu dārzeņu salātiem, tāpat selerijas sakni gatavo zupās, sautējumos, cepešos, mērcēs u.t.t. Kaltēta selerijas sakne ir bieži atrodama dažādu garšvielu maisījumos.
Izvēloties selerijas veikalā, izvēlies nelielas, samērā smagas un tvirtas saknes gaišā krāsā. Protams, tām jābūt aromātiskām un smaržīgām. Selerijas var ērti glabāt vēsā pagrabā, pieliekamajā vai ledusskapī - dārzeņu nodalījumā. Glabājot ledusskapī, ieteicams saknes turēt maisiņā, lai selerijas smarža neieēstos citos dārzeņos.
Uz veselību!
Lēcu biezzupa ar selerijas sakni un kūpinātu gaļu
Ļoti sātīga un sildoša zupa zemnieku gaumē - ar lēcām, selerijām, burkāniem un kūpinātu gaļu.
Zaļo zirnīšu krēmzupa ar piparmētrām un seleriju
Dzīvespriecīgi zaļa un ļoti garda biezzupa no zaļajiem zirnīšiem. Pikantu garšas noti zupai piešķir pievienotā selerija un svaigas piparmētras.
Vistas zupa ar rīsiem, puraviem un selerijām
Nav universālāka un mīļāka ēdiena par vistas zupu. Katram sava versija par to, kam jābūt īstā vistas zupā, vieniem tās ir smalkās nūdeles un burkāniņi, citiem - dažādi dārzeņi, bet vēl citiem - rīsi, noteikti rīsi! Šai reizei - vistas zupas recepte ar puraviem, selerijām un, protams, rīsiem! Pārmaiņas pēc zupa top dziļā pannā.
Burkānu un seleriju biezenis
Burkānu un seleriju biezenis izcili papildinās sātīgus cūkgaļas, jēra gaļas vai zivju ēdienus.
Kartupeļu sacepums ar selerijas sakni un kūpinātu vistu
Sātīgais kartupeļu un selerijas saknes sacepums var būt gan kā pamatēdiens, gan kā piedeva kādam gaļas ēdienam.
Kāpostu salāti ar burkāniem un selerijas sakni
Sarkanā kāposta salāti ar selerijas sakni un burkāniem būs svaiga piedeva pusdienām jebkurā sezonā.