Gruzija nav iedomājama bez ēšanas tradīcijām un viesmīlības, bez dāsna nama tēva, bez smaržīgiem, garšvielām bagātiem hinkaļiem, hačapuri vai šašlikiem. Gruzīnu virtuve ne velti ir izslavēta kā viena no labākajām virtuvēm pasaulē. Turklāt latvieši gruzīniem var pateikties par šašliku kultūru, kas tik cieši nostiprinājusies un ieņēmusi savu vietu pie latviešu galda.
Īsts gruzīnu galds ir daudzveidīgs, lai pie tā varētu ilgi sēdēt un, draudzīgi tērzējot, ilgi ēst. Turklāt saimniece nenogurusi mudinās našķēties ar dažādajiem ēdieniem.
Gruzīnu ēdienu gatavošanā tiek bagātīgi izmantotas garšvielas, zaļumi un vietējās izejvielas. Ne mājās, ne restorānos uz pusdienu galda neredzēsi kečupa pudeles, tā vietā tiek pasniegta tradicionālā skābeni asā tkemali mērce, kas gatavota no meža plūmēm.
Par gruzīnu ēdienu ikonām ir kļuvuši hinkaļi – ar rokām darināti mīklas sainīši, kas pildīti ar gaļu un zaļumiem, un hačapuri – karsta baltmaize, kas bagātīgi pildīta ar sieru. Īpašas ir arī dažādās Gruzijas uzkodas - basturma (saulē kaltēta liellopu gaļa ar asu paprikas garšvielu mētelīti), sudžuks (maigāka kā basturma, kuras apvalks gatavots no ķiplokiem), lai gan .
Gruzijā tiek gatavots arī īpašs kārums čučhela – tie ir valrieksti vai lazdu rieksti vīnogu sulā. Riekstus vāra vīnogu sulā, kamēr apmēram puse ir iztvaikojusi un masa kļūst bieza. Pēc tam to izklāj formā un atdzesē, pēc tam sagriež konfektes izmēra gabaliņos.
Gruzīnu lobio
Gruzīnu lobio - pupiņas ar valriekstiem un koriandru.
Hinkaļi - pelmeņi gruzīnu gaumē
Hinkaļi ir gardi un aromātiski palmeņi gruzīnu gaumē. Tos var ēst gan vārītus, gan ceptus. Hinkaļus ēd ar rokām, turot tos aiz mīklas "kātiņa" un izsūcot gardo buljonu.
Harčo gruzīnu gaumē
Riktīgi gards harčo gruzīnu gaumē.
Soļanka gruzīnu gaumē
Soļanka gruzīnu gaumē - sātīga pusdienu un vakariņu zupa.
Ātrā tomātu zupa - harčo
Garda gruzīnu tomātu zupa - harčo, kas ir arī ātri pagatavojama.
Cālis tabakā
Ja tev tīk Kaukāza virtuves garšas un kādā mājas stūrī mētājas karstumizturīgs ķieģelis vai no omes mantota smaga čuguna panna, ko izmantot kā presi, vari pagatavot padomju restorānu ēdienkartes hitu – cāli tabakā.
Ātrie hačapuri
Gardi un mutē kūstoši siera pīrāgi - hačapuri, kurus piedāvājam pagatavot, izmantojot saldētu kārtaino mīklu.
Hačapuri ar siera un kartupeļu pildījumu
Cepeškrāsnī cepts sātīgs hačapuri ar siera un kartupeļu pildījumu.
Tkemali jeb Gruzijas 'kečups'
Gruzijas "kečups" tkemali - īpaši iecienīta ar gaļas ēdieniem. Un galvenais garšīgāk un veselīgāk par veikala kečupu.
Pupas ar dārzeņiem un šampinjoniem Kaukāza gaumē
Pupiņas ar dārzeņiem un šampinjoniem ir lieliska piedeva kādam gaļas ēdienam vai to var pasniegt kā pamatēdienu. Pikantā adžika patīkami atdzīvinās kopējo garšas buķeti. Vari izmantot jebkādus zaļumus, bet kinza būs vispiemērotākā. Ja pupas būs mirkušas visu iepriekšējo nakti, tad ēdienu varēs pagatavot samērā ātri. Vari izmantot arī gatavos pupu konservus, tad pupas iejauc dārzeņos pašās beigās.
Kabaču – aliču kompots jeb Viltotie ananasi
Ziemas krājumiem noderēs kabaču un aliču jeb Kaukāza plūmīšu kompots, ko nereti mēdz dēvēt par viltotajiem ananasiem.
'Hašlama' - bagātīgs teļa gaļas sautējums
Bagatīgs un sildošs gaļas sautējums, kurš pie mums atceļojis no armēņu nacionālās virtuves. Gatavojot "hašlamu", nebaidies pievienot zaļumus un mājinieki sajutīs šī ēdiena kārdinošo aromātu jau pirms ienākšanas virtuvē.
Sātīgie pupiņu salāti ar brinzu
Vienkārši pagatavojami un sātīgi pupiņu salāti ar brinzas sieru. Kinza un citrona miziņa piešķir svaigumu, ķiploks gādā par veselīgumu, bet kūpināta paprika saliek pareizos akcentus.
Svaigu dārzeņu salāti ar brinzu un olīvām
Vieglai maltītei - svaigo dārzeņu salāti ar brinzu un olīvām. Brinzas siera vietā droši vari izmantot arī fetas sieru.
Mājas brinza sālījumā
Mājas brinza visgardākā ar svaigiem dārzeņiem.
Šašliks ar adžiku
Šašliks ar adžiku, tomātu sulu, sīpoliem un baziliku.
Vīnā marinēts šašliks
Laiku pa laikam man uznāk nostalģija pēc sen pagājušiem laikiem, kad fotografēšanās bija Notikums (jā, jā, tieši ar lielo "N"), kad bija filmiņas attīstīšanas un bilžu gaidīšanas svētki – diez, vai bildes būs sanākušas un vai būs izdevušās. Un tādi paši gaidīšanas svētki bija šašlika cepšanai, jo savulaik to cepa tik vasarā – pa lieliem svētkiem. Šodien fotografē gandrīz visi un visu, pārsteiguma momenta praktiski nav. Tāpat zudusi arī šašlika "ekskluzivitāte" – grilē visi un visu, un praktiski jebkad. Līdzko parādās pirmās siltās un saulainās dienas, pat pilsētā gaisā virmo ceptas gaļas aromāts, jo grilēšanas sezona taču!
Adžika 'Vīru'
Adžika "Vīru" - perfekta piedevai šašlikam, ceptai gaļai un gaļas zupām.
Dolma
Dolma - rīsi un maltā gaļa, pildīti vīnogu lapās.