Gruzīnu ēst gatavošanas tradīcijas tiek uzskatītas par vienām no vecākajām visā pasaulē. Tradicionāli Gruzijā ēdienu gatavošanā tiek izmantotas tikai dabīgas vietējās izcelsmes izejvielas, tādēļ ne mājās, ne restorānos uz galda neatrast, piemēram, kečupu – tā vietā tiek pasniegta asā adžika vai skābenā meža plūmju mērce tkemali, kas ir neatņemama aromātiskās un sātīgās harčo zupas sastāvdaļa
Šīs tautas virtuves ēdienos apvienojas fantastiski garšu salikumi, kādus nevar nobaudīt nekur citur pasaulē, jo gruzīni ēdienu pagatavošanai izmanto nesalīdzināmi vairāk garšvielu nekā vidusmēra latvietis. Garšviela numur viens Gruzijā ir kinza, kas tiek pievienota gandrīz katram ēdienam. Populārs ir safrāns, baziliks, estragons, selerija, kalnumētra, pētersīļi, dilles un pipari. Ēdienu garšas uzlabošanai bieži tiek lietoti arī ķiploki un etiķis.
Liela daļa gruzīnu virtuves ēdienu ir vienkārši pagatavojami un neprasa īpašas prasmes vai priekšzināšanas. Izņēmums varētu būt lielie pelmeņi jeb hinkaļi, kuru salipināšanai gan ir nepieciešama roku veiklība. Starp citu, vai zināji, ka gruzīni ēd hinkaļus, ar pirkstiem satverot aiz "astītes", tad tiek nokosts pelmeņa gabaliņš, izsūkts gardais buljons un tad apēsts pārējais, hinkaļa "astīti" atstājot uz šķīvja.
Pirms kāda laika atklājām knifiņus, kā mājās pagatavot nepārspējami gardos gruzīnu siera pīrāgus – hačapuri padomrakstu atradīsi šeit.
Mums zināmākais gruzīnu virtuves ēdiens pavisam noteikti ir šašliks, bet šīs valsts kulinārā mantojuma "pērles" ir arī aromātisks vistas sautējums – čahohbili, cālis "tabakā", čanahi – podiņā sautēta gaļa ar dārzeņiem, pupiņu salāti ar valriekstiem un kinzu jeb lobio, tomēr arī tā ir tikai niecīga daļa no Gruzijas bagātīgā kulinārā mantojuma, kas ir tik iespaidīgs, ka vajadzētu ļoti ilgu laiku, lai nogaršotu no visa pa druskai. Tādēļ sākam ar mazumiņu – 17 receptēm, kas sniegs tev nelielu ieskatu un ierosmi pagatavot kādu no gardajiem gruzīnu virtuves ēdieniem.
Lai labi garšo!
Čanahi
Vienkāršs, bet izcili gards un aromātisks sautējums māla podiņā.
Ātrie hačapuri
Gardi un mutē kūstoši siera pīrāgi - hačapuri, kurus piedāvājam pagatavot, izmantojot saldētu kārtaino mīklu.
Hačapuri ar siera un kartupeļu pildījumu
Cepeškrāsnī cepts sātīgs hačapuri ar siera un kartupeļu pildījumu.
Cālis tabakā
Ja tev tīk Kaukāza virtuves garšas un kādā mājas stūrī mētājas karstumizturīgs ķieģelis vai no omes mantota smaga čuguna panna, ko izmantot kā presi, vari pagatavot padomju restorānu ēdienkartes hitu – cāli tabakā.
Gruzīnu lobio
Gruzīnu lobio - pupiņas ar valriekstiem un koriandru.
Harčo ar liellopa gaļu
Harčo noteikti ierindojas starp tām zupām, kas kārtīgi pabaros vislielākos zupu skeptiķus, jo nepaēdis nevar palikt neviens – liellopa gaļa, rīsi, paprika, burkāni un dažādas garšvielas. Visa kā tik gana, un gala rezultāts nekad neliek vilties.
Jēra ļuļa - kebabs
Grilēts ļuļa kebabs no jēra gaļas - labākajās Kaukāza tradīcijās.
Sacivi – vista ar valriekstu mērci gruzīnu gaumē
Sacivi ir gaļas uzkoda, ko pasniedz atdzesētu. Novārīta vista, kas sadalīta gabaliņos un noturēta aukstajā buljona un valriekstu mērcē. Recepti piedāvā restorāna "Alaverdi" šefpavārs Šota Mudžirišvili.
Ceptu baklažānu rullīši ar biezpienu, tomātiem un baziliku
Ceptu baklažānu rullīši, kas pildīti ar pikantu ķiploku biezpienu, tomātiem un baziliku – gan uzkodām, gan gardām brīvdienu brokastīm.
Īstenie gruzīnu hinkaļi
Gardie mīklas sainīši ar sātīgu maltās gaļas pildījumu – gruzīnu virtuves izcilie pelmenīši hinkaļi (khinkali). Ar recepti dalās gruzīnu restorāna "Alaverdi" šefpavārs Šota Mudžirišvili (Shota Mujirishvili).
Ātrā tomātu zupa - harčo
Garda gruzīnu tomātu zupa - harčo, kas ir arī ātri pagatavojama.
Soļanka gruzīnu gaumē
Soļanka gruzīnu gaumē - sātīga pusdienu un vakariņu zupa.
Pikantā plūmju mērce jeb tkemali
Gruzijā iecienīto tkemali mērci noteikti ir vērts pagatavot, jo tai ir bezgala daudzveidīgs pielietojums. Šī pikantā, aromātiskā plūmju mērce uzlabos ne vien kartupeļu, omlešu un pastas ēdienu garšu, bet arī ne mazāk lieliski papildinās vistu, zivi un dažādus grilējumus.
Skābēti kāposti ar bietēm gruzīnu gaumē
Īsti vitamīnu salāti, tik vērtīgi ziemas aukstajiem mēnešiem. Pagatavo salātus, sapildi burkā un pasniedz kā piedevu pie pamatēdieniem.
Hinkaļi - pelmeņi gruzīnu gaumē
Hinkaļi ir gardi un aromātiski palmeņi gruzīnu gaumē. Tos var ēst gan vārītus, gan ceptus. Hinkaļus ēd ar rokām, turot tos aiz mīklas "kātiņa" un izsūcot gardo buljonu.
Čahohbili no vistas
Pusdienu pikantais čahohbili no vistas.
Kā iemarinēt šašliku gruzīnu gaumē ar minerālūdeni
Marinēt gaļu sīpolos, zaļumos, kefīrā, majonēzē vai vienkārši garšvielās šķiet visai ierasta metode, kā tikt pie sulīgas un gardas gaļas, bet izmēģināšanas vērta noteikti ir arī gruzīnu iecienītā recepte ar minerālūdeni, ko piedāvā 'Latvijas Grilētāju apvienība'.