Recepšu 'špikeris' baltajam piknikam: ko likt grozā, bet ko labāk atstāt mājās
Jolanta Roze
Jau šodien, 12.jūlijā, Rīgā notiks trešās pop-up vakariņas jeb noslēpumains baltais pikniks, kura norises vieta dalībniekiem netiek atklāta līdz pat pēdējam brīdim. Tikai trīs stundas pirms pasākuma dalībnieki uzzinās, kur jāierodas tērptiem eleganti un baltā, līdzi ņemot galda dekorācijas un galda piederumus, vīnu un uzkodas, lai kopā radītu un piedzīvotu maģisku notikumu. Ja arī tu plāno apmeklēt eleganto balto pikniku, skaidrosim, ko ņemt līdzi, kādus ēdienus un dzērienus izvēlēties, bet ko labāk atstāt mājās.
Mājas lapā "Popuppicnic.lv" ir atrodams saraksts ar lietām, kas būs nepieciešamas, dodoties uz pop-up vakariņām:
Balts galdauts (galda izmērs 2,20 cm x 70 cm, augstums 78 cm);
Galda dekori. Ņemot vērā vēja iespējamību atklātā vietā, piedomā par zemām un stabilām dekorācijām;
Galda apgaismojums – cilindru formas svečturi, sveces, ar baterijām darbināmi lukturi ( tie lieliski noder, ja laiks ir vējains) vai jebkurš cita veida apgaismojums, kas piestāvēs galda dekoriem;
Šķīvji, glāzes, galda piederumi (tikai ne plastmasas vai vienreiz lietojamie), baltas salvetes
kopīgajam rituālam atklājot vakariņas;
Maltīte un dzērieni – vīns vai šampanietis (stiprais alkohols un alus neatbilst pasākuma
konceptam);
Brīnumsvecītes – kopīgam rituālam pirms uzsākt dejas zem zvaigžņotas debess;
Atkritumu maisi, lai prom dodoties savāktu atkritumus pie galda. Pasākuma vietā būs atkritumu tvertnes, kur tos varēs izmest. Dalībnieku uzdevums ir cienīt pasākuma ideju, vietu un savu pilsētu un atstāt aiz sevis sakoptu vidi.
Ja par traukiem, dekoriem un citiem nepieciešamajiem atribūtiem tā kā viss būtu skaidrs, tad izvēle, kādus ēdienus un dzērienus likt piknika grozā, nav nemaz tik vienkārša.
Ko vajadzētu ņemt vērā, komplektējot baltā piknika gozu
Ja vēlies līdzņemšanai sagatavot lapu salātus, tad mērci lej atsevišķā trauciņā un pievieno salātiem īsi pirms pasniegšanas, lai tie nesaplaktu, neizmirktu un nezaudētu pievilcīgo izskatu. Ja vēlies, vari jau mājās glāzēs vai burciņās sagatavot salātu kārtojumu, ko piknika vietā atliks tikai izņemt no aukstumkastes un likt galdā.
Desertam lieliska izvēle būs saldais kārtojums, ko arī jau iepriekš vari sapildīt burciņās.
Labāk izvairies lietot produktus, kas ātri bojājas – svaigu gaļu (tartaru, karpačo), olas (salātu mērcē), piena produktus un svaigos sierus (piena kokteiļi, mērces).
Ņemot vērā, ka laikapstākļi mēdz būt svārstīgi un neparedzami, lai izvairītos no vilšanās, izvēlies līdzņemšanai uz pikniku tādus ēdienus, kas labi garšo gan silti, gan aukstā veidā.
Kā dekoru paķer līdzi arī baziliku, piparmētru vai citu podiņā zaļojošu garšaugu, kas būs gan glīts un bezgala aromātisks galda akcents, gan var tikt izmantots arī praktiskā veidā, lai dekorētu ēdienu.
Bietes nebūs īstais produkts, ko iekļaut baltā piknika ēdienkartē, tāpāt arī sarkanvīna vietā labāk izvēlēties baltvīnu, rozā vīnu vai šampanieti, lai stiprāka vēja brāzma vai kāda neveiklāka kustība, nebeigtos ar neglīti notraipītu galdautu, apģērbu un sabojātu noskaņojumu.
Tie, kas nelieto alkoholu, var baudīšanai izvēlēties bezkrāsainus vai viegli ietonētus bezalkoholiskos dzērienus, sulas un ūdeni, kas papildināts ar piparmētru lapām, citrusaugļu šķēlēm, dažādām ogām, piparmētru lapām, baziliku utt.
Izturēti sieri, vītināta gaļa un desas, dažādu veidu olīvas, marinēti dārzeņi, cepumi, sālsstandziņas un mini pīrādziņi, pašgatavota pastēte vai sīpolu marmelāde būs ideālas uzkodas līdzņemšanai uz pikniku un palīdzēs remdēt apetīti, kas svaigā gaisā noteikti būs īpaši laba.
Lai tev vēl vairāk atvieglotu gatavošanos baltajam piknikam, izvēlējāmies vairākas piemērotas receptes iedvesmai.
Lai labi garšo!
Kraukšķīgie redīsu–gurķu salāti ar konservētiem turku zirņiem
Zibenīgi pagatavojami salāti, kas izceļas ne vien ar savu košo krāsu paleti, bet arī ar nepārspējamu kraukšķīgumu, savukārt turku zirņi tiem piešķir sātīgumu. Tieši tas, kas vajadzīgs pavasarīgi vieglai maltītei!
Tik vienkārši un ātri pagatavojamās siera standziņas var izcept pat tad, kad ciemiņi ir jau ieradušies, ja tik mājās ir kārtainās mīklas paciņa un siers.
Kad kūkas gatavot negribas, un ar saldējumu remdināt saldo kāri arī ne, lieliska alternatīva ir kārtojums, turklāt glāzītē pasniegts tas kļūst vēl īpašāks. Lai arī šis nav klasiskais tiramisu, kā radoša interpretācija tas garšos arī autentiskā deserta cienītājiem.
Gaisīgais deserts ar zemenēm un bezē jeb 'eton mess'
Britu iecienīts deserts "eton mess", kurā svaigie zemeņu gabaliņi mijas ar saldajiem bezē cepumiem, slīgstot gaisīgā putukrējumā. Tā kā deserts ir viegli un ātri pagatavojams, tad recepte noderēs gan saldākai ikdienai, gan svētku reizēm.
Salātiem ne vienmēr jāatrodas lielā bļodā – tie būs vēl garšīgāki, pasniegti, piemēram, stikla burciņā. Saliec kārtu kārtās visas sastāvdaļas, pārlej ar mērcīti un noslēdz vāciņu. Burciņu vari ņemt līdzi uz darbu vai kādā pavasarīgā piknikā parkā.
Vasara ziemā – atspirdzinošs zemeņu un piparmētru lapiņu kokteilis, kas liks reibt no patīkamās garšas (un drusciņas ruma, kas ir neatņemama mohito sastāvdaļa). Pagatavo gardo kokteili no svaigām vai saldētām zemenēm – īpaši iesakām saldētās, jo tad nebūs nepieciešams ledus.
Biskoti cepumiņus latviski varētu saukt par saldajiem sausiņiem, jo vārds "biscotti" nozīmē "divas reizes cepts". Itālijā šos cepumus ierasts gatavot svētku reizēs, pievienojot mīklai dažādus gardumus – riekstus, sukādes, rozīnes un šokolādi. "Biscotti" parasti ēd, pamērcējot kafijā vai tējā. Šos gardumus izcept ir ļoti vienkārši,turklāt tie lieliski glabājas ilgāku laiku.
Veselīga, koša un zibenīgi pagatavojama ballīšu un dārza svētku uzkoda, ko atzinīgi novērtēs gan lieli, gan mazi kārumnieki. Galvenie šīs uzkodas "trumpji" ir gardā mērcīte un interesantais pasniegšanas veids.
Sīpolu marmelādi var iegādāties veikalā, tomēr pašu gatavota pilnībā izkonkurēja jebkuru iepriekš ēsto, par to pārliecinājās ''Tasty'', tāpēc recepti šim gardumam neturam zem pūra. Sīpolu marmelāde lieliski garšo uz kanapē maizītēm, burgeros, kā piedeva gaļai, sāļajos pīrāgos un jebkur, kur vien varētu piestāvēt saldenā piedeva.
Vienkāršā vistu aknu pastēte ar sīpoliem un baltvīnu
Klasisks smēriņš uz brokastu maizes ir aknu pastēte. Paštaisīta pastēte ir daudz garšīgāka un arī lētāka. Un skaidri zināsi, ka tajā nav ādu, tauku un gaļas atgriezumu.
Siltas, sātīgas un ļoti pikantas olīvas, kas būs gardas tāpat, siera platē vai kopā ar citām uzkodām. Īpašu garšu un smaržu tām piešķirs apelsīna miziņas un timiāns.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit