Svinam dzīvi un vasaru garšīgi! 31 recepte katrai augusta dienai
Jolanta Roze
Augusts ir klāt, bet nevajag izdarīt pārsteidzīgus secinājumus, ka visi prieki beigušies. Sekojot laika prognozei, tā vien šķiet, ka tieši augustā vasara beidzot uzņems īstos apgriezienus, dāvājot mums vēl daudzas saulainas dienas, siltus, smaržīgus negaisus, krītošām zvaigznēm pilnas naktis un negaidītus atradumus Latvijas gleznainajos mežos. Sēņotāji jau var sākt asināt savus baraviku nažus, ogotāji – notraust putekļus no skaistākajiem gumijas zābakiem, bet čaklie konservētāji gatavoties spraigam darba cēlienam, sarūpējot burkas un izceļot no plaukta omes mantoto recepšu kladi. Kāda ir tava augusta garša?
"Man augusts asociējas ar smagiem jāņogu ķekariem un pēdējiem ķiršiem augstākajās koku galotnēs. Šis ir mēnesis, kad gribas basām kājām dzīvoties pa laukiem un brist dobē pēc jaunajiem burkāniņiem – izraut kādu, nobraucīt gar brunčiem un uzreiz apēst. Augusts ir arīdzan kapusvētku mēnesis, kad jāceļ galdā sen nesatiktiem radagabaliem arī kāda treknāka kūka, piemēram, "Napoleons". Un, kā nu bez melleņu ķīseļa!", garšīgas un apetīti rosinošas ir "Delfi" sociālo tīklu profilu satura redaktores Andras Čudares pārdomas par augustu.
Tiem, kas dzīvo Salacgrīvā vai Carnikavā – arī man –, 1. augusts ir īpašs datums, kas kalendārā teju vai jāapvelk ar sarkanu ripuli, jo tas nozīmē, ka atsākas nēģu zveja un drīz vien varēs doties uz tirgu, lai izmeklētu pašus treknākos, gardākos un smeķīgākos. Tiem, kas šovasar jau noguruši no dažādos veidos grilētas gaļas, iesaku nobaudīt uz oglēm čurkstinātus nēģus, uz ugunskura pagatavot kreptīgu zupīti no pašu ķertām zivīm vai aromātiskā diļļu buljonā "izpeldināt" vēžus, pie viena izbaudot arī Latvijas saulrietus un saullēktus, kas augustā ir īpaši krāšņi.
Kā jau katru gadu, arī šogad, līdztekus atvaļinājuma baudīšanai, peldēm pa pliko un kaismīgiem novusa turnīriem, augustā jādomā arī par to, kā lietderīgi izmantot bagātīgo dārzeņu ražu: jaunie kāposti, ziedkāposti, bietītes un arī kabači – svaigā veidā visu lērumu nekādi neizdosies noēst, tādēļ "Tasty" recepšu pūralādē ir dažādi knifi, kā iekonservēt vasaras garšas. Piemēram, pākšu pupiņas un cūku pupas, ko nejaudāsi nolocīt tradicionālā veidā novārītas un sālī pamērcētas, uzdzerot glāzi kefīra vai rūgušpiena – lieti noderēs saldētavas krājumiem.
Vai tev gurķu sālīšanas un marinēšanas maratons jau galā? Pat, ja tā, nav ko gulēt uz lauriem, šomēnes pienākusi kārta ļauties tomātu trakumam, ne vien baudot saules sasildītos garduļus dažādos superveselīgos un supersulīgos salātos, bet ari pieliekamo piepildot ar bezgala apetītlīga satura burciņām! Lai neaizlaistu postā visos dārza stūros sakuplojušo "zaļbarību" – reibinoši smaržojošo baziliku, koriandru, dilles, pētersīļus u.c., prātīgi būs arī tos ieburkot ziemai, pagatavojot pesto, kas gada aukstajos mēnešos būs teju vai zelta vērtē.
Augusta nogalē, kad zilu muti jau būs notiesāti pāris litri melleņu, kārais zobs iecirsts "cukurīšos", nopaukšķinātas pēdējās ērkšķogas un, sulai pāri zodam tekot, nobaudītas plūmes, ienāksies arī pirmie vīnogu ķekari, bet, kamēr vīnogas vēl skābas, liec lietā to lapas, pagatavojot lielu katlu ar armēņu iecienītajām dolmām un uzaicini ciemos sen nesatiktus draugus vai vēl neiepazītus kaimiņus uz draudzīgu pasēdēšanu, lai kopīgi svinētu dzīvi, vasaru un garšīgo augustu!
Atsvaidzinošie tomātu un arbūza salāti ar fetas sieru
Atsvaidzinoši un sulīgi tomātu un arbūza salāti. Sātīgumam pievieno arī nedaudz fetas sieru!
Tiem, kuriem krūmi joprojām čum un mudž no jāņogām, bet želejas, ievārījumi un sīrupi pagatavoti jau gana daudz un svaigā veidā arī vairs tās negribas ēst, noteikti jāizmēģina šī gardā kūka, kas ir gluži vai tradīcija mūsmājās katru vasaru. Kūka nemēdz apnikt, jo tās kraukšķīgā pamatne ar smilšu mīklu un gaisīgais pildījums, kas ir gluži kā salds mākonis ar atsvaidzinošām un skābenām ogām, rada tik sabalansētu garšu, ka ir grūti pretoties vēl viena gabaliņa apēšanai. Izmēģini un pārliecinies par to pats!
Zivju zupa ir jāvāra uz ļoti lēnas uguns, tieši tādēļ zivju zupa virs ugunskura sanāk tik ļoti garda. Un, protams, zivju zupa vārīta virs ugunskura nozīmē, ka zivis ir tikko noķertas. Lielas zivis sagriež gabalos, bet vidēji lielas vai mazākās vāra veselas. Vāra arī galvas, tikai jāizņem žaunas, jo tās buljonu padara rūgtu. Ja zivis ir sīkas, tad ūdeni vispirms katlā uzvāra. Ja zivis ir lielas, tad tās liek katlā, aplejot ar aukstu ūdeni, un vāra.
Īsta vasaras velte – pašu ķerta karpa, kas pēc tam iztīrīta un cepta uz grila. Iesmērē karpu ar saspiestu ķiploku un apkaisi ar garšvielām, lai izbaudītu patiesu gardu zivi. Ēd kopā ar vasarīgiem salātiem.
Ļoti ātrā un vienkāršā kūka 'Napoleons' svētku galdam
Pusstundas laikā pagatavojama kūka "Napoleons"? Jā, tas ir iespējams, ja izmantosi saldētu kārtaino mīklu un "Mascarpone" – iebiezinātā piena pildījumu.
Vakariņas vienā pannā – makaroni ar pākšu pupiņām un vistas fileju
Ļoti fikss un vienkāršs ēdiens, kura pagatavošanai tiek izmantots tikai viens trauks – dziļa panna. "Makaroni, vistas fileja, pākšu pupiņas, pesto un ķirštomāti ir garšīgi katrs pats par sevi, bet kopā veido vēl labāku kombināciju. Izmēģini!" par savu vakariņu recepti stāsta Evita, kura piedalās Tasty.lvrīkotajā vakariņu recepšu konkursā.
Sena un vienkārša recepte aveņu iekonservēšanai ziemai – avenes cukura sīrupā. Rezultātā iegūsi ne vien ieburkotas ogas, bet arī aveņu sīrupu, ko izmantot kokteiļiem, pankūkām vai citiem kārumiem.
Auksta un salda zupa no mellenēm – kas gan var būt labāks! Mellenes pirms tam novāra apelsīnu sulā, bet pēc tam, krēmīgākai garšai, papildina ar saldo krējumu.
Rudenīgi spilgta, bet tai pat laikā samtaina siera kūka, kurā ābolu spirdzinošais skābums mijas ar mutē paukšķošām brūkleņu bumbiņām, bet karameļu mērce un lavandas reibinošais aromāts padara katru kumosu par tiešām neaizmirstamu garšu baudījumu. Svinam dzīvi!
Burvīga ceptu nēģu recepte, kuru man ierādīja un padomus nesavtīgi sniedza manas draudzenes mamma Edītes kundze. Nēģi sanāk ļoti garšīgi. Iesākumā nēģi ir jāapbrūnina - tos var grilēt uz oglēm vai cept uz pannas, atkarībā no tā, kādas kuram iespējas. Nēģu gatavošana tiek pabeigta cepeškrāsnī melnās tējas mērcē.
Liellopa maltās gaļas kebabi, kas gatavoti uz bambusa iesmiņiem, ir ne tikai vienkāršs veids, kā pasniegt gardu gaļas maltīti, bet arī ērts ēšanai. Grilēto gaļu pasniedz kopā ar svaigiem dārzeņiem, garšvielām bagātu tomātu vai krējuma mērci, un citiem piknika galda labumiem.
Vēžošana vienmēr saistīsies ar bērnību, kad nakts vidū ar laivu braucām Limbažu Lielezerā, lai pēc tam iegūto lomu vārītu karstā čuguna katlā, kas uzstutēts uz ugunskura. Tajā brīdī vēži kļūst par īstu sālsūdenī un dillēs vārītu delikatesi. Šobrīd gan vēžošana ir krietni vien ierobežota, jo tā ir atļauta vien no 1. jūlija līdz 1.oktobrim tikai licencētajās ūdenstilpnēs. Agrāk, kad aizliegumi vēl nebija tik stingri, vēžus drīkstējuši ķert tajos mēnešos, kuros nav burta "r" – maijā, jūnijā, jūlijā un augustā.
Ir ļoti laba doma melleņu sezonu ieskandināt ar vienkārši pagatavojamu jogurta kūku, kuras pildījumam pievienots iebiezinātais piens, gaisīgs putkrējums un krietna sauja pirmo melleņogu, kas kūkai piešķir īpaši skaistu krāsu un patīkamu garšu.
Vienkāršs ziedkāpostu sacepums, kas papildināts ar siera mērci un sarīvētu sieru virskārtā. Vari izmantot kā Parmezāna sieru, tā rīvētu Krievijas, Holandes vai kādu citu labi kūstošu sieru.
Interesants veids, kā pagatavot jaunos kāpostus - apcept tos uz grila. Ēd tāpat vai kā piedevu grilētai gaļai un zivīm! Recepte no portāla Cālis.lv Virtuves foruma arhīviem.
Savs šarms ir ne tikai vārītām cūku pupu pākstīm, bet arī pupiņu ēdieniem. Piemēram, šim garšīgajam maizīšu garnējumam, kuru varam dēvēt par tādu kā tapenādi, kurā satiekas vārītās pupiņas, sāļais fetas siers, olīveļļa un smaržīgais baziliks. Zied uz maizītēm un baudi!
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit