patatas bravas cepti kartupeļi ēdiens
Foto: Shutterstock
Pagājušas nedēļas nogales neierasti saulainie laikapstākļi bija kā radīti, lai, bruņojoties ar groziem, spaiņiem un maisiem, dotos "uzbrukumā" kartupeļu laukam, piepildot pagraba apcirkņus ar jauno ražu. Par godu kartupeļu talku sezonas noslēgumam ierosinām pagatavot ne vien kraukšķīgas kartupeļu pankūkas vai čaganu biezputru, bet kādu mazāk ierastu tupeņu ēdienu, smeļoties iedvesmu no citu tautu virtuves gudrībām.

Leišu kuģelis, itāliešu kartupeļu klimpiņas jeb ņoki, "patatas bravas" spāņu gaumē, gruzīnu hačapuri ar maigu kartupeļu pildījumu, krievu virtuvē iecienītie kartupeļu pončiki ar kāpostiem, zeltaini amerikāņu "frī" kartupelīši un daudzas citas variācijas par kartupeļu tēmu skaidri apliecina, ka šie dārzeņi ir iemantojuši popularitāti visā pasaulē, bet vēl tikai pirms nedaudz vairāk nekā 450 gadiem viss bija pavisam savādāk, un Eiropā neviens pat nenojauta par kartupeļu eksistenci.

Kartupeļu dzimtene ir Dienvidamerika. Kad 1492. gadā Kolumbs pirmo reizi spēra kāju uz jaunatklātā kontinenta, viņš pat nenojauta, ka Amerika nebūs vienīgais viņa atklājums. 1565. gadā spāņu kolonizatori atveda uz Eiropu dīvainu dārzeni. Šis dīvainais dārzenis bija visparastākais kartupelis, bez kura mēs tagad nevaram iedomāties savu pusdienu galdu. 16. gadsimtā, kad kartupeļi tikko kā bija parādījušies Eiropā, tos audzēja tikai augstmaņu dārzos kā krāšņumaugu, atklāj vietne "History Magazine".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!