Pēc kādiem principiem izvēlēties cūkgaļu, kā to marinēt un pagatavot, lai tā ir sulīga un garšīga, un kā pareizi uzglabāt, lai karstumā gaļa ātri vien nesabojātos, skaidro gaļas pārstrādes uzņēmuma "Forevers" eksperte kvalitātes vadības jautājumos Taisija Gromova.
Kādus cūkgaļas gabalus izvēlēties šašlikam
Vajadzētu izvairīties no sasaldētas gaļas izmantošanas, kas kūstot zaudē sulu un pēc pagatavošanas kļūst sausa. Šašlikam piemērota būs svaiga cūkas kakla karbonāde, bezkaulu pleca gabals, kā arī pakaļējās daļas izcirtumi. Ja nav žēl lieku grašu, tad, protams, drīkst pirkt arī tīro fileju, kas ir visdārgākā cūkas daļa. Tomēr – gaļai jābūt arī mazam speķa gabaliņam, lai šašliks būtu sulīgs.
Kad gaļa iegādāta, tai jānogriež viss liekais – lielās cīpslas un āda. Šašlika gabaliņus griez nelielos kubos, aptuveni 3-5 centimetrus lielos, jo gaļa cepot sarausies. Jāatceras, ka gaļa jāgriež pret muskuļa dzīslojumu, lai tā uzsūktu marinādi un cepot būtu maigāka un vieglāk sagriežama un gremojama.
Kā uzglabāt svaigu cūkgaļu un gaļas izstrādājumus
Tirgotāja pienākums tirdzniecības vietā ir nodrošināt atbilstošus gaļas uzglabāšanas apstākļus. Pircējam savukārt ir jāseko līdzi uzglabāšanas temperatūrai, kad produkts nogādāts mājās, kas ir īpaši svarīgi vasaras sezonā, jo gaisa temperatūra ir augstāka. Svaiga cūkgaļa ir jāuzglabā temperatūrā, kas nav augstāka par 7 grādiem pēc Celsija skalas. Savukārt gaļas izstrādājumiem, tai skaitā šašlikam, uzglabāšanai piemērota ir temperatūra, kas nav augstāka par 4 grādiem pēc Celsija skalas.
Cik ilgi marinēt cūkgaļu grilēšanai
Eksperimentējot un izmēģinot jaunas receptes, svarīgi ir paturēt prātā, kādi ir gaļas marinēšanas principi. Marinādes, kuru sastāvā ir etiķis, citrona sula un vīns, var būtiski izmainīt gaļas tekstūru, līdz ar to tajās gaļu ilgi turēt nav ieteicams. Vienlaikus nevajadzētu aizrauties arī ar pārāk plašu garšaugu un piedevu klāsta pievienošanu, lai nepazaudētu gaļas garšu. Svarīgi ir gaļas gabaliņus, kuriem pievienotas visas marinādes sastāvdaļas ar rokām vismaz 5-10 minūtes cītīgi mīcīt, lai mīkstīnātu gaļas šķiedras,
Pretēji pieņemtajam uzskatam, cūkgaļas gabaliņus nevajadzētu turēt marinādē diennām ilgi, jo tad rezultāts var būt tieši pretējs cerētajam sulīgumam, turklāt karstumā gaļai ir risks ātrāk sabojāties. Ieteicamais cūkgaļas šašlika marinēšanas laiks ir no 4 līdz 8 stundām. Lai gaļa ir sulīga, marinādei nav jāpievieno sāls, to eksperte iesaka pievienot īsi pirms gaļas cepšanas.
Kā noteikt, vai šašliks ir gatavs
Šašlika iekšējai temperatūrai pagatavošanas laikā ir jābūt augstākai par 70 grādiem pēc Celsija skalas. Pārbaudīšanai vislabāk noder termometrs. Ja tā nav, var vadīties pēc no gaļas izdalītās sulas, iegriežot kādā šašlika gabaliņā, jo gatavai gaļai vienmēr ir caurspīdīga, nevis rozā krāsā, lai gaļas gabaliņu lietošanai uzturā ir droša.
Kā labāk uzglabāt šašliku pēc pagatavošanas
Neapēstais šašliks obligāti jāuzglabā ledusskapī. Ja gaļa vairāk nekā pusotru stundu ir atradusies nepiemērotā temperatūrā, tajā skaitā istabas, to nedrīkst atkārtoti lietot uzturā. Uz grila pagatavotu gaļu ir ieteicams apēst ne vēlāk kā nākamajā dienā, to iepriekš kārtīgi uzsildot.
Lūk, 14 cūkgaļas šašlika marināžu receptes, lai vari kādu no tām izmēģināt jau šodien pat!
Cūkas šašlika marināde īpaši sulīgam rezultātam
Tomātu mērcē marinēts šašliks kora 'Juventus' gaumē
Tomātu mērcē marinētais 'Juventus' šašliks – gatavs cepšanai jau pēc pāris stundām.