Lietainā laikā maizes cepšana ir viens no labākajiem veidiem, kā sasildīt un kārdinoši iesmaržināt nemīlīgi drēgno mājokli. Daudziem ir maldīgs uzskats, ka tas ir piņķerīgs un laikietilpīgs pasākums, kas nav ieguldīto pūļu vērts, taču Itālijā iecienītās maizes – fokača un čabata – apgāž šo pieņēmumu. Izvēloties pagatavot kādu no "Tasty" piedāvātajām 10 itāliešu maizes recepšu variācijām, tev nāksies piekrist, ka ne vienmēr izcils rezultāts panākams tikai ar nogurdinošu darbu.
Kā skaidro "Epicurious", itāliešu maize "ciabatta" jeb čabata burtiskā tulkojumā nozīmē "rītakurpe", "čība". Tā savu nosaukumu ieguvusi garenās, paplatās un plakanās formas dēļ. Čabata (šo vārdu izrunā, uzsvaru liekot uz priekšpēdējās zilbes) ir raudzētas kviešu mīklas klaipiņš ar sulīgu mīkstumu, lielām porām un kraukšķīgu garoziņu. Vēsturiski tās recepte radusies Ligūrijas reģionā, bet pašlaik čabata dažādās variācijas ir populāra arī citur Itālijā, Eiropā un Ziemeļamerikā.
Tiek uzskatīts, ka tieši fokača ir picas "vecmāmiņa", skaidro portāla "Kitchenmag" autori. Atšķirība tikai tajā, ka svarīgākais fokačas elements ir maize, savukārt picai tas ir pildījums. Teju katrā Itālijas reģionā fokača tiek cepta citādi: atšķiras gan maizītes biezums, gan forma. Arī piedevas var tikt gan izkārtotas virs maizes, gan izmantotas kā pildījums. Visbiežāk itālieši fokaču pirms šaušanas krāsnī dāsni ieziež ar olīveļļu, iespiež tajā nomizotas ķiploka daiviņas un rozmarīna skujiņas un, kad maize gatava, visu māju piepilda neaprakstāmi apetītlīgs aromāts.
- Izlasot šo rakstu, uzzināsi noderīgus knifus, kas jāņem vērā, cepot fokaču, bet zemāk atradīsi 10 maizes receptes no itāliešu kulinārā mantojuma tradīciju pūralādes.
Lai labi garšo!
Vegāniskā fokača ar pīrādziņu garšu
Ja vēlies, lai drēgnajās rudens dienās virtuvi piesilda mājīgs aromāts, kas mats matā līdzinās speķa pīrādziņu dvesmai, pagatavo sulīgu un gardu vegānisko fokaču, kuras recepti iesaka Mārtiņš Barinskis un Vegānfestivāla radošā komanda.
Kraukšķīgā fokača
Šī ir vienkāršāka un ātrāka maizes versija un lieliski piestāvēs aperatīvam, pie dažādām uzkodām, pastētēm un smēriņiem, grilētu papriku, karamelizētiem sīpoliem utt. Recepti iesaka Linda Vilmansone.
Maize ar kraukšķīgo garoziņu 'ciabatta'
Gardā Vidusjūras maizīte ciabatta jeb latviski dēvēta par čabatu garšos ikvienā maltītē. No kviešu miltiem gatavotās mīklas sanāks divi maizes klaipiņi, kurus baudīt siltus kopā ar olīveļļu, balzamiko etiķi vai sviestu.
Gardā fokača ar tomātiem, ķiplokiem un oregano
"Nekad neesmu izmantojusi gatavos maizes maisījumus, jo tad, manuprāt, zūd pašceptas maizes nozīme. Kā nekā maisījumi ir pilni ar dažādiem uzlabotajiem un citām nevajadzīgam drazām. Gribu katru iedrošināt, cik vienkāršs un nesāpīgs pasākums ir maizes cepšanai mājās," rosina kulinārijas bloga "Gards, ka nenoēsties!" autore Diāna Šulce-Palma.
Vienkāršā čabatas maize bez mīcīšanas
Daudziem ir maldīgs uzskats, ka maizes cepšana ir piņķerīgs un laikietilpīgs pasākums, kas nav ieguldīto pūļu vērts. Jāatzīst, ka šis pieņēmums nav gluži bez pamata, jo ir daudzas receptes, kas paredz maizes mīcīšanu līdz septītajiem sviedriem, vairākkārtēju raudzēšanu un dažnedažādas citas izdarības, kas bieži vien, jau buroties cauri receptei, aizdzen jebkādu vēlmi tikt pie gardi smaržojoša pašcepta maizes klaipiņa. Bet ir arī tādas receptes kā šī, ko vienreiz izmēģinot, nākas secināt, ka ne vienmēr izcils rezultāts panākams tikai ar nogurdinošu darbu.
Fokača ar olīvām un saulē kaltētiem tomātiem
Šī Itālijas noskaņas maize labi garšos gan karsta, gan jau atdzisusi nākamajā dienā. Mērcē to olīveļļā, pesto vai apzied ar kādu gardu smēriņu.
Fokača - itāliešu maize
Fokača ir garda un aromātiska itāliešu maize ar ķiplokiem, olīvām un garšaugiem. Tās cepšanai vari izmantot arī saulē kaltētus tomātus.
Tumšā čabatas maize
Tumšā čabata - brangs kukulis lieliski garšos vēl silts, sagriezts šķēlēs, kas pārziestas ar sviestu.
Rozmarīna un vīģu fokača
Rozmarīna un vīģu fokača - ļoti smuka un garda maize.
Vienkārša fokača ar pikantu ķiploku–etiķa mērcīti
Kas gan var būt labāks par tikko no krāsns izceltu maizes klaipiņu, ko vēl siltu var lauzt ar rokām un, pilnīgai svētlaimei, baudīt ar kreptīgu ķiploku-etiķa mērcīti! Fokaču vari izmantot arī kā garšīgu piedevu svaigiem lapu salātiem un uz grila gatavotiem ēdieniem.