Lai iepazītu mūsu valsts vēsturisko novadu bagāto kulināro mantojumu, "reanimējam" novadu garšas, šoreiz piedāvājot iepazīt suitu novada tradicionālos ēdienus – no pentoga un atlaupenes līdz leitim un sklandraušiem. "Tasty" aicinājumam dalīties ar savas puses tradicionālo ēdienu receptēm laipni atsaucās biedrība "Etniskās kultūras centrs "Suiti", atklājot, kādi tad labumi tika un joprojām tiek galdā celti un baudīti suitu novadā.
Kas suitu novadā ir atšķirīgs no citur pierastā? Pirmkārt, suitiem nav pieņemts ēst zupai klāt maizi, skaidrots vietnē "Suitu novads", kur ar receptēm dalās suitu saimnieces Emīlija Kolna un Skaidrīte Nagliņa. Parasti zupās ir gaļas gabals ar kaulu, kuru uz galda noliek uz atsevišķa šķīvja un, ēdot zupu, gaļu piekož klāt maizes vietā.
Siļķe, maize, skābputra – šo suitu iecienīto garšu salikumu izsenis lauku cilvēki ēduši launagā vai vakariņās gandrīz vai ik pārdienas. Bijis reiz gadījums, kad strādnieki sacēlušies pret saimnieku, sūdzoties, ka nav ko ēst, bet saimnieks iznācis saimes priekšā un teicis: "Kā nav ko ēst: siļķe, maize, putra – ēd ko gribi!"
Teju katrs ir kaut reizi nobaudījis asins desas, bet reti kurš ir mielojies ar tradicionālajām asins pankūkām. Tās gatavo, šķidras, izkāstas vai samaltas asinis lejot pankūku bļodā. Pievieno ūdeni, sāli, ja vajadzīgs, un iemaisa kviešu miltus. Ar koka karoti maisot, iejauc pašķidru pankūku mīklu. Cep uz pannas sakarsētos cūku taukos apaļas, nelielas pankūciņas, ko ceļ galdā ar brūkleņu ievārījumu.
Lai sasildītu nosalušus ciemiņus, suiti vāra īpašu padzērienu, litram uzkarsēta alus pievienojot piņģerotu saldā krējuma un krietnu ēdamkaroti cukura. Karstu lej krūzē un dod baudīt viesim.
Izrādās, suiti gatavo arī latgaliešu iecienīto auzu ķīseli, tikai dēvējot par ķīseni, savukārt bukstiņputra te ir zināma kā pusnātnene.
Lūk, vēl 12 receptes no suitu kulinārā mantojuma apcirkņiem!
Suitu novada garšas: svaigs cūkas stilbiņš ar ķiļķeniem
Atsaucoties "Tasty" aicinājumam dalīties ar tradicionālo ēdienu receptēm, biedrība "Etniskās kultūras centrs "Suiti"" piedāvā recepti cūkas stilbiņam ar ķiļķeniem no suitu saimnieces Skaidrītes Nagliņas recepšu krājumiem.
Suitu novada garšas: pieguļnieku ēdiens – pentogs
Atsaucoties "Tasty" aicinājumam dalīties ar savas puses tradicionālo ēdienu receptēm, biedrība "Etniskās kultūras centrs "Suiti"" piedāvā pieguļnieku ēdiena – olu un kartupeļu pentoga recepti no suitu saimnieces Skaidrītes Nagliņas recepšu krājumiem.
Suitu novada garšas: leitis ar rāceņiem
Suitos šis ēdiens zināms kā leitis, Rucavā – baltais sviests, bet Lietuvā – kastinis: maigs mīkstais krējumsiers, ko gatavo no skābā krējuma. Kaut rezultāts ir līdzīgs, gatavošanas tehnikas nedaudz atšķiras. Suitu novada saimnieces skaidro, kā tradicionāli tiek gatavots suitu iecienītais leitis, ko pasniedz ar vārītiem rāceņiem (tā suiti dēvē kartupeļus).
Suitu novada garšas: skābputra
Skābputru var dēvēt par auksto zupu suitu gaumē, jo karstajā vasaras darbu cēlienā šis atvēsinošais strebeklis gan atveldzēja, gan sniedza sāta sajūtu. Skābputru var baudīt arī siltu, aizdarot to ar saldo krējumu. Recepti no suitu saimnieces Skaidrītes Nagliņas krājumiem piedāvā biedrība "Etniskās kultūras centrs "Suiti"".
Suitu novada garšas: Pērļu grūbu deserts ar medu un ogām
Tradicionālā latviešu un arī suitu virtuvē ēdienu gatavošanā plaši izmantotas grūbas. Biedrība "Etniskās kultūras centrs "Suiti"" piedāvā suitu saimnieces Skaidrītes Nagliņas gatavotā grūbu un ogu deserta recepti. Vislabāk šo saldo ēdienu gatavot ogu laikā, bet ziemā var izmantot saldētavas ogu krājumus vai eksperimentēt ar klasiku, aizstājot ogas ar svešzemju augļiem.
Siļķu mērce no avīzē ceptas siļķes
"Manas bērnības mīļākais ēdiens - sālīta siļķe, kas ietīta avīzē, cepta uz oglēm un beigās pārtapusi gardā mērcē, ko baudīt ar kūpošiem kartupeļiem," tā savu iecienīto recepti piesaka mūsu lasītāja Svetlana Kirillova, piedaloties "Tasty" recepšu konkursā, kurā var laimēt noderīgu un ērtu pannu pankūku cepšanai.
Suitu novada garšas: sklandrauši jeb suitu rauši
Sklandrauši ir ēdami atdzesēti, auksti - vislabāk otrā dienā pēc pagatavošanas. Pārgriežot uz pusēm, jābūt redzamām trīs kārtām: rudzu maize, kartupeļu kārta un burkānu kārta. Galdā tos tradicionāli pasniedz māla traukos vai pītos groziņos, klāt dodot aukstu pienu. Mielojoties rausi var apziest ar sviestu vai medu. Ēdot sklandrausi, garšām jāsaplūst vienā harmoniskā buķetē ar rudzu maizes, kartupeļu, burkānu un ķimeņu pieskaņu. Vienīgā suitu raušu garšviela ir ķimenes. Neder ne modīgais kanēlis, ne vaniļa. Turklāt sklandrausis nedrīkst būt arī pārsaldināts, jo tad tas vairs nav īsts suitu rausis, skaidrots Suitu novada mājas lapā.
Suitu novada garšas: Siltie grūbu salāti 'Suit' siev' bruncs''
Atsaucoties "Tasty" aicinājumam dalīties ar savas puses tradicionālo ēdienu receptēm, biedrība "Etniskās kultūras centrs "Suiti"" piedāvā silto grūbu salātu "Suit' siev' bruncs'" recepti no suitu saimnieces Lailas Puķītes recepšu krājumiem.
Suitu novada garšas: Drupaču rausis ar ievārījumu
Atsaucoties "Tasty" aicinājumam dalīties ar savas puses tradicionālo ēdienu receptēm, biedrība "Etniskās kultūras centrs "Suiti"" piedāvā Daces Martinovas drupaču rauša recepti. Viņa šo recepti mantojusi no savas mammas Anitas Raģeles. "Rausis ar ievārījuma pildījumu ir ģimenē iecienīts. Bieži to cepam arī ar ābolu un biezpiena pildījumu. Drupaču rausis ir mana bērnības garša," receptes vēsturi atklāj Dace.
Suitu novada garšas: skābmaize
Atsaucoties "Tasty" aicinājumam dalīties ar tradicionālo ēdienu receptēm, biedrība "Etniskās kultūras centrs "Suiti"" piedāvā skābmaizes recepti no suitu saimnieces Skaidrītes Nagliņas recepšu krājumiem.
Suitu novada garšas: Sātīgais grūbu virums jeb suitu plovs
Atsaucoties "Tasty" aicinājumam dalīties ar savas puses tradicionālo ēdienu receptēm, biedrība "Etniskās kultūras centrs "Suiti"" piedāvā grūbu viruma jeb suitu plova recepti no saimnieces Skaidrītes Nagliņas recepšu krājumiem.
Suitu novada garšas: grūbu zupa – zīdenis jeb atlaupene
Tradicionālā latviešu un arī suitu virtuvē ēdienu gatavošanā plaši izmantotas grūbas. Populāra ir grūbu-gaļas zupa jeb zīdenis, ko parasti gatavo no kūpinātas gaļas buljona, grūbām un garšsaknēm. Zīdeņa vārīšanai tradicionāli izmanto kūpinātu cūkas šņukuru, cūku galvas pusi vai cūkas stilbu.