Svētku laikā "Tasty" apkopoja vilinošus rakstus par ēdieniem, kas piemēroti Ziemassvētku galdam. Kopā ar mūziķi Gunti Veitu degustējām piparkūkas, caur cilvēku stāstiem izzinājām īsto rasola recepti, kopā ar šefpavāru Raimondu Zommeru skaidrojām, kā izcept garšīgu cepeti, pētījām sautēto kāpostu popularitātes fenomenu un izzinājām Ziemassvētku ēdienu leģendas. Lai mīļi un sirsnīgi svētki!
Sautēti kāposti Ziemassvētkos: tradīcijas rašanās un knifi gatavošanai
Lai radītu tuvojošos Ziemassvētku noskaņu, savā ģimenē jau pāris reižu šogad esam baudījuši sutinātus kāpostus. Jābūt godīgai un jāteic, ka ikdienas skrējienā nopērku citu saimnieču sautētus gatavus un uzsildu katliņā, bet vienalga tā īpašā svētku smarža piepilda virtuvi un rada noskaņu. Mana šī gada apņemšanās ir Ziemassvētku galdam pagatavot sautētus kāpostus pašai un pasniegt ar kartupelīti un kādu gaļas cepeti. Manuprāt, sautētiem kāpostiem vienkārši jābūt Ziemassvētku galdā. Tā ir latviska tradīcija. Veidojot šo rakstu, aprunājos ar šefpavāru, kurš dalījās savās sajūtās un pastāstīja, kāda ir viņam tīkamākā kāpostu garša, un saimnieci, kura kāpostus sautē jau divdesmit gadu. Taču sākam ar mūsu pašu senču skatījumu uz kāpostiem, kuru simboliskā nozīme izrādījās liels atklājums man pašai.
Ļoti daudz cukura un nevajadzīgu piedevu. 'Tasty' pēta un degustē piparkūku mīklu
Kamēr mēs ar "Gastronomijas institūta" piparkūku meistarklases vadītāju Evitu Sniedzi-Jefimovu runājam par praktiskiem knifiem, lai piparkūkas izceptu garšīgas un skaistas, mūsu īpašais viesis – grupas "Credo" mūziķis Guntis Veits, kas piedalās piparkūku degustēšanas procesā, – piparkūku tapšanas procesam aicina pievērsties kā noskaņas radīšanai, mīļai kopā būšanai. Visi trīs nodomājam, ka arī piparkūku formiņas – eglītes, sirsniņas, mēnestiņi, dzīvnieciņi un citas figūriņas – ir tieši šādas, jo piparkūku cepšana saistās ar bērnību, mīļumu, vienkāršību, vieglumu un rotaļāšanos. Tur jau ir tā piparkūku radīšanas spēle. Turklāt vēl jāpierēķina, ka kādi divdesmit procenti piparkūku mīklas parasti tiek apēsti jēlā veidā, bet arī tā ir procesa sastāvdaļa. Mūsu fotogrāfs arī tam piekrīt un nolauž mīklas gabaliņu.
Nav rasola, nav svētku! Ar zaļajiem zirnīšiem, sīpoliem un siļķi – caur cilvēku stāstiem
Nebaidos teikt, ka teju katrā mājā Ziemassvētku galdā tiks likts arī rasols. Jo bez rasola nav iedomājami svētki. Tas ir leģendārs ēdiens jau gadiem un saistās ar mūsu bērnības garšu, kā mamma vai ome to gatavoja – ar desu, gaļu, siļķi, bietēm vai kartupeļiem un burkāniem. Un interesanti, ka katrā ģimenē šķiet, ka viņu recepte ir tā īstā un vienīgā pareizā.
Pīle, zoss, tītars? Knifi sulīga un īpaši garda Ziemassvētku cepeša pagatavošanai
Ir jauki ievērot garšīgas tradīcijas, Ziemassvētkos pagatavojot sulīgu gaļas cepeti. Viss ilgais gatavošanas process, un tas, kā mājas palēnām piepilda brīnišķīgs aromāts – tā ir Ziemassvētku svinību noskaņa. Un pēc tam likt uz skaisti dekorēta svētku galda un baudīt. Šobrīd populārākie cepeši joprojām ir zoss un pīle, tāpēc "Tasty" skaidro, kā pagatavot īpaši gardu un sulīgu cepeti.
Kāpēc Ziemassvētkos jāēd vismaz deviņas reizes?
Tā kā Ziemassvētki jau klauvē pie durvīm, pēdējās nedēļas laikā prātu nodarbina ne vien dāvanu iegāde un saiņošana, bet arī viens no galvenajiem svētku vakara elementiem – mielasta galds. Viena no latviskākajām tradīcijām ir daudzo ēdienu likšana galdā, tāpēc esam apņēmušies paskaidrot, kāpēc Ziemassvētkos jāēd vismaz deviņas reizes. To "Tasty.lv" savulaik palīdzēja atrisināt folkloriste Aīda Rancāne un latviešu tautas ticējumi un sakāmvārdi.
Latviešu tradicionālie ēdieni Ziemassvētkos
Ziemassvētkiem piederīgs ir bagātīgs mielasts, nesot nākamajam gadam pārticību un auglību. Svētki tika svinēti 12 dienas un arī galdā tika celti vismaz 12 dažādi ēdieni, stāsta folkloriste Aīda Rancāne.
Dzērvenes greznās un kārdinošās Ziemassvētku maltītēs un našķos
Brīnumveselīgo dzērveņu sezonas kulminācija neapšaubāmi ir Ziemassvētki, kad košās ogas kļūst par svētku galda galveno krāsu akcentu. Dzērvenes ir brīnišķīgas ar to, ka tās var izmantot, gan gatavojot gaļu, gan cepot kūkas, gan putojot desertu, gan arī sajaucot svētku kokteili.
Kā izcept latvisku maizi? Tradīcijas Ziemassvētku laikam
Ziemassvētkos maizei bija īpaša goda vieta. Tika ceptas īpašas svētku maizes ar piedevām un gatavoti graudu ēdieni. Savās zināšanās par latviešu goda maizēm dalās etnogrāfe Indra Čekstere.
Tautas ticējumi par Ziemassvētku mielastu un nākotnes pareģošanu
Visi esam Ziemassvētku gaidās un domājam, kā tos pienācīgi nosvinēt. Ziemas saulgrieži ir vieni no tradīcijām bagātākajiem latviešu godiem un tieši svētku galds visbiežāk spēlē centrālo lomu ģimenes kopā sanākšanā - ap to pulcējas jauni un veci, tādēļ nav brīnums, ka mūsu tautai ir gana daudz ticējumu, kas saistīti ar svētku mielasta norisēm. Mēs pacentāmies apkopot vismaz daļu, jo, kas zina, varbūt kāds no tiem arī piepildās!
Ziemassvētku karpas leģenda un 10 receptes brangam svētku mielastam
Daudzās valstīs Ziemassvētki tiek svinēti ar tādu vērienu kā nevieni citi svētki. Iespējams, tieši šī iemesla dēļ tie saistās ar daudzām un dažādām tradīcijām, kuras pieņemts ievērot bez ierunām. Čehijā viena no šīm tradīcijām ir slavenās Prāgas karpas gatavošana. Kopš 19. gadsimta čehiem šis ēdiens ir neatņemama svētku sastāvdaļa, bet arī latvieši Ziemassvētkos esot likuši galdā lielzvīņu zivis, no kurām visiecienītākās bija karpas, jo lielās zvīņas simbolizē naudu un ienākumus.
Ziemassvētku pudiņa leģenda un piecas saldi reibinošas receptes, kas jāizmēģina
Ziemassvētku pudiņš ir pasaules virtuves klasika - ēdiens, kurš kaut reizi dzīvē jānobauda katram. Bet viss nav tik vienkārši! Lai tu Ziemassvētkos varētu ar lepnumu celt galdā britu virtuvei tradicionālo saldo svētku pudiņu, tas jāsāk gatavot jau tagad - jo līdz svētkiem ilgāks laiks, jo pudiņa garšas "labāk saprecas". Agrāk to gatavoja pat pāris mēnešus, bet mūsu steidzīgajā laikā arī pāris nedēļas būs gana ilgs laiks. Uzzinot vairāk par šo neparasto desertu, tu noteikti vēlēsies izmēģināt spēkus tā gatavošanā.