Ģeogrāfiskā novietojuma dēļ Gruzijas daba un klimats ir ļoti daudzveidīgs, tāpēc tradicionālajā virtuvē ir atrodams plašs gaļas, kā arī veģetāro ēdienu klāsts. Iepazīstot Gruzijas virtuvi, visbiežāk gaļas ēdienos tiek izmantota liellopa vai jēra gaļa, kas tiek papildināta ar garšvielām, nevis speciālām marinādēm. Gruzijā iecienītas garšvielas ir koriandrs, safrāns, baziliks, kā arī valrieksti, tos izmanto, lai paspilgtinātu un akcentētu ēdiena nianses. Tāpēc, baudot Gruzijas virtuves ēdienus, tiem raksturīga tīra un atsvaidzinoša garša. Arī ēdiena pasniegšanas tradīcijas Gruzijā ir tradīcijām bagātas – vienas ēdienreizes laikā tiek pasniegti vairāki ēdieni, bet pirms maltītes uzsākšanas, tie visi tiek novietoti uz galda. Tas ļauj pilnvērtīgi izbaudīt ēdienreizi, jo pēc vietu ieņemšanas pie galda vairs netiek pasniegts papildu ēdiens, un maltīti visi kombinē pēc saviem ieskatiem un gaumes.
Arī Latvijā gruzīnu tradicionālie ēdieni kļuvuši arvien populārāki. Turklāt tos ir iespējams pagatavot arī mājās. Viens no atpazīstamākajiem gruzīnu ēdieniem ir hačapuri jeb ar sieru pildīts plācenis. Šis tradicionālais ēdiens bieži vien ir brokastu un starpmaltīšu sastāvdaļa. Savukārt, iecienīts gaļas ēdiens ir hinkaļi – gruzīnu pelmeņi, kas izplatīti Kaukāza kalnu daļās. Parasti mīklas pildījumā tiek ievietota maltā gaļa ar garšaugiem. Pieņemts, ka hinkaļus vienmēr ēd ar rokām, atstājot mīklas sainīša galu uz šķīvja. Tāpat iecienīts ēdiens ir šašliks, kuru Gruzijā cep uz sadedzinātiem vīnogulājiem, uzskatot, ka to dūmi garšu papildina. Taču no vistas ēdieniem populārākā maltīte ir sulīgais sautējums: čahohbili. Šajā kultūrā iecienītas ir arī harčo zupas, kurā svarīga piedeva ir valrieksti, kas rada savdabīgu un tieši Gruzijai raksturīgu garšu. Tomēr, ņemot vērā senās gruzīnu vīna darīšanas tradīcijas, bez vīna nav iedomājama teju neviena maltīte.
"Ikvienā gruzīnu ģimenē tiek piekoptas tradīcijas – gan ēdiena pasniegšanā, gan vīna baudīšanā. Viena no tām – vīna pasniegšana pie ēdienreizēm. Tāpēc arī baudot mājās gatavotu gruzīnu ēdienu, vīna glāze iederēsies. Runājot par to, kādu vīnu izvēlēties, ja gatavojam gruzīnu virtuvei atbilstošas receptes, svarīgākais likums, lai izvēlētais vīns garšotu. Taču, ja vēlamies vīnu pielāgot pēc reģionālās saderības, pie šašlika vai gaļas ēdieniem piestāvēs Gruzijas Saperavi vai Dzelhavi.
Jāpiebilst, ka galdā celtais ēdiens papildinās vīna garšu, veģetāriem ēdieniem piestāv kvevros neizturēts Rkatsiteli vai Tsolikouri vīnogu šķirņu baltvīns, savukārt, pie desertiem, piemēram, čurčelas, būtu jāizvēlas saldāks vīns – kvalitatīvs Ojaleshi vai Kindzmarauli. Izvēloties piemērotu vīnu ēdienam, der atcerēties, ka sarkanvīns vairāk piestāvēs gaļas ēdieniem, baltvīns noteikti saderēs ar zivju un veģetārajiem, bet Gruzijas oranžais vīns lieliski papildinās visus iepriekšminētā tipa ēdienus," iesaka Latvijas Vīnziņu asociācijas prezidents Jānis Kaļķis.
Turpinājumā – 14 receptes ar Gruzijas garšu no apjomīgās "Tasty" pavārgrāmatas. Atliek vien izvēlēties, ko gatavosim savām vakariņām vai pusdienām, sagādāt piemērotu vīnu un ķerties pie darba. Lai labi garšo!
Zeltaini hačapuri ar reibinošu aromātu
Šis būs neliels ceļojums Gruzijas garšu pasaulē! "Esmu daudzkārt bijusi Gruzijā un zinu arī pareizo mīklas un pildījuma recepti, bet šoreiz gatavoju no tā, kas atrodams mājās un kas manai ģimenei garšo. Bērniem izveidoju kā pīrādziņus un vīram – kā atvērto hačapuri," stāsta receptes autore, gardēde Inese Dāvidsone.
Adžapsandali – dārzeņu sautējums ar Gruzijas garšu
Adžapsandali ir klasisks Gruzijas virtuves ēdiens – dārzeņu sautējums, ko ēd aukstu. Klasisko recepti droši var papildināt ar dažādiem produktiem, piemēram, pupiņām, valriekstiem un pat sieru, tā virumu padarot krēmīgāku un štengrāku, kā arī ziemas apstākļos ēst siltu. Šo recepti iesaka "Tasty" lasītāja Anita.
Gruzīnu lobio
Gruzīnu lobio - pupiņas ar valriekstiem un koriandru.
Sildoša un maiga vistas zupa gruzīnu gaumē – čihirtma
Čihirtma – tā Gruzijas austrumos dēvē maigu un krēmīgu vistas zupu, kas papildināta ar zaļumiem, sviestu, citronu sulu un sakultām olām. Šķipsniņa kanēļa šai zupai piešķir ļoti patīkamu un sildošu aromātu, tādēļ čikirtma būs īpaši piemērota ziemīgai, bet vieglai maltītei.
Čahohbili jeb gardā vistiņa tomātos
Ļoti vienkāršs un garšīgs veids, kā, iedvesmojoties no Gruzijas kulinārajām tradīcijām, pagatavot sulīgu vistas gaļas un sezonas dārzeņu sautējumu.
Pikantie baklažānu salāti gruzīnu gaumē
Baklažānu salāti pieliekamā krājumiem - ziemā būs tāda uzkoda, ka pirkstiņus aplaizīsi!
Harčo gruzīnu gaumē
Riktīgi gards harčo gruzīnu gaumē.
Mājas limonāde 'Tarhūns'
Kaut mūsdienās veikalu plauktos plašā izvēlē pieejami dažādi atspirdzinoši dzērieni, tomēr ne viens vien ar siltām jūtām atceras koši zaļo "Tarhūnu" – to īsto, no bērnības. Mājās gatavots "Tarhūns", protams, nevarēs lepoties ar tik jiftīgu krāsu, tomēr, ja vēlies atsaukt atmiņā bērnības garšu un pagatavot gardu un veselīgu spirdzinājumu, tev šī recepte noteikti ir jāizmēģina.
Sacivi – vista ar valriekstu mērci gruzīnu gaumē
Sacivi ir gaļas uzkoda, ko pasniedz atdzesētu. Novārīta vista, kas sadalīta gabaliņos un noturēta aukstajā buljona un valriekstu mērcē. Recepti piedāvā restorāna "Alaverdi" šefpavārs Šota Mudžirišvili.
Īstenie gruzīnu hinkaļi
Gardie mīklas sainīši ar sātīgu maltās gaļas pildījumu – gruzīnu virtuves izcilie pelmenīši hinkaļi (khinkali). Ar recepti dalās gruzīnu restorāna "Alaverdi" šefpavārs Šota Mudžirišvili (Shota Mujirishvili).
Cepti baklažāni aromātiskā valriekstu mērcē
Gruzijā iecienīta uzkoda: ceptas vai grilētas baklažānu šķēlītes krēmīgā valriekstu mērcē, ko dēvē par sacivi. Īpaši labi garšos pāris stundas pēc pagatavošanas, kad baklažāni būs piesūkušies ar mērces bagātīgo aromātu buķeti.
Hačapuri ar siera un kartupeļu pildījumu
Cepeškrāsnī cepts sātīgs hačapuri ar siera un kartupeļu pildījumu.
Soļanka gruzīnu gaumē
Soļanka gruzīnu gaumē - sātīga pusdienu un vakariņu zupa.
Ātrā tomātu zupa - harčo
Garda gruzīnu tomātu zupa - harčo, kas ir arī ātri pagatavojama.