Fokačas maize radusies Itālijā vēl ilgi pirms picas – tādēļ tiek saukta gan par picas vecmāmiņu, gan maizes itāliešu māsīcu. Siltā, mīkstā maizīte ar kraukšķīgo apakšiņu, nokaisīta ar rozmarīnu, ir gards brokastu vai otro brokastu paēdiens, ko bauda, laužot maizīti ar roku un pēc vēlēšanās pamērcējot olīveļļā. Silta virtuve, burvīga svaigi ceptas maizītes smarža – tas palīdz justies saulaināk.
Mīklas iejaukšanai vajadzēs labas domas un dažus produktus, ko atradīsi receptēs, raudzēšanai kādas stundiņas trīs paies – tikmēr var darīt, kas jādara. Un tad jau nāk pati cepšana, kas, ļoti iespējams, būs viens no dienas labākajiem brīžiem.
Gatavojot fokaču cepšanai, to izrotā ar visu, kas garšo un liekas skaists kulinārijas pasaulē – ķiploka daiviņas, sīpolu gredzeni, čili, olīvas, saulē kaltēti tomāti, kāds rozmarīna zariņš, timiāna lapiņas… Pat kādu desas šķēli var uzlikt uz fokačas – patālu no oriģinālās receptes, bet aizliegts tas nav. Kurš var kaut ko aizliegt cilvēkam, kurš cep fokaču? Ar fokaču mēs katrs varam izpaust savu radošo būtību un sūtību. Un sūtība mums šai pasaulē ir viena: būt laimīgiem, sēdēt olīvkoku ēnā, lauzt svaigi ceptas fokačas gabaliņus un piedzert atdzesētu baltvīnu.
Un, pat jau sauli Latvijā šodien kāds aizmirsis ieslēgt, mēs varam ieslēgt cepeškrāsni vai iekurināt plīti un iejaukt mīklu. Būs mums fokača, kas silti smaržos pa visu māju, un maizes smarža mājās – tā ir viena no dzīves laimītēm.
Dalāmies ar fokaču receptēm – izvēlies, kura liekas visgardākā, un cep tik augšā! Ja nav pārliecības, ka izdosies, te ir daži vienkārši knifiņi: "Pieci knifiņi, lai fokača izdotos vienmēr".
Tulkotājas Silvijas Brices fokačas recepte, kas nedrīkst pazust neparko un nemūžam
Karstās vasaras pēcpusdienās jāsēž olīvkoku vai ābeļu paēnā un jāēd fokača, piedzerot ar ledusaukstu ūdeni atšķaidītu baltvīnu. Ak, dolce vita, dzīve ir skaista! Tiesa, klasiska itāļu fokača, pasniegta karsta tikko no krāsns, ir brokastlaika uzkožamais, bet nebūsim nu sīkumaini. Fokača māca lietas tvert vieglāk – kā jau itāliete!
Kraukšķīgā itāļu maizīte ar rozmarīnu un saulē kaltētiem tomātiem
Atmiņā aust viesošanās kādā Itālijas mazpilsētas restorānā, kur gaisā virmo svaigi ceptas maizītes vilinošais aromāts. Gardā fokačas maize būs lieliska ne tikai kā piedeva citiem ēdieniem, bet viena pati. Saulē kaltētie tomāti piešķir īpašu garšu, bet vari fokaču dekorēt, ar ko vien sirds vēlas. Fokačas recepti savā "Facebook" kontā "Anna's Sweet Cakery" iesaka tās autore Anna Škaravecka.
Vegāniskā fokača ar pīrādziņu garšu
Ja vēlies, lai drēgnajās rudens dienās virtuvi piesilda mājīgs aromāts, kas mats matā līdzinās speķa pīrādziņu dvesmai, pagatavo sulīgu un gardu vegānisko fokaču, kuras recepti iesaka Mārtiņš Barinskis un Vegānfestivāla radošā komanda.
Kraukšķīgā fokača
Šī ir vienkāršāka un ātrāka maizes versija un lieliski piestāvēs aperatīvam, pie dažādām uzkodām, pastētēm un smēriņiem, grilētu papriku, karamelizētiem sīpoliem utt. Recepti iesaka Linda Vilmansone.
Gardā fokača ar tomātiem, ķiplokiem un oregano
"Nekad neesmu izmantojusi gatavos maizes maisījumus, jo tad, manuprāt, zūd pašceptas maizes nozīme. Kā nekā maisījumi ir pilni ar dažādiem uzlabotajiem un citām nevajadzīgam drazām. Gribu katru iedrošināt, cik vienkāršs un nesāpīgs pasākums ir maizes cepšanai mājās," rosina kulinārijas bloga "Gards, ka nenoēsties!" autore Diāna Šulce-Palma.
Vienkārša fokača ar pikantu ķiploku–etiķa mērcīti
Kas gan var būt labāks par tikko no krāsns izceltu maizes klaipiņu, ko vēl siltu var lauzt ar rokām un, pilnīgai svētlaimei, baudīt ar kreptīgu ķiploku-etiķa mērcīti! Fokaču vari izmantot arī kā garšīgu piedevu svaigiem lapu salātiem un uz grila gatavotiem ēdieniem.
Fokača ar olīvām un saulē kaltētiem tomātiem
Šī Itālijas noskaņas maize labi garšos gan karsta, gan jau atdzisusi nākamajā dienā. Mērcē to olīveļļā, pesto vai apzied ar kādu gardu smēriņu.
Fokača - itāliešu maize
Fokača ir garda un aromātiska itāliešu maize ar ķiplokiem, olīvām un garšaugiem. Tās cepšanai vari izmantot arī saulē kaltētus tomātus.
Rozmarīna un vīģu fokača
Rozmarīna un vīģu fokača - ļoti smuka un garda maize.
Fotorecepte: gardā uzkodu čabata ar pesto un sieru
Viesu pacienāšanai un uzkodu plates papildināšanai šī recepte der kā uzlieta, ar nosacījumu, ka uzlabotais maizes klaipiņš ir tikko no krāsns izņemts.
Uzkodu maizītes – brusketas
Kad vakari kļūst drēgnāki, arvien vairāk parādās vēlme tos pavadīt mājās pie vīna glāzes ar viegli pagatavotām un gaumīgām uzkodām. Itāļu virtuves vilinājums, kuru pagatavot jāpamēģina katram.
Ciabata ar picas virskārtu
Pavisam ātri pagatavojamas picas maizītes uzkodām. Uz ciabatas jeb čabatas maizes pusītēm liek tomātu mērci, apkaisa ar kazas sieru un pipariem, un apcep.
Kraukšķīgās čabatas karstmaizes ar salami
Dienās, kad negribas pavadīt ilgu laiku virtuvē maltītes pagatavošanai, bet tomēr kārojas kas neparasts, pagatavo šīs sātīgās čabatas uzkodas, kas lieliski remdēs vakara izsalkumu.
Tumšā čabatas maize
Tumšā čabata - brangs kukulis lieliski garšos vēl silts, sagriezts šķēlēs, kas pārziestas ar sviestu.