Katrā mājā, katrā ģimenē, protams, ir savi tradicionālie Ziemassvētku ēdieni, bet mums visiem kopā ir lielā Ziemassvētku klasika. Un, lai kādus meistarstiķus un garšu eksperimentus kādreiz arī negribētos veikt, vismaz daļa no klasiskās programmas vienmēr tiek izpildīta. Jo – kā tad Ziemassvētkos bez pīrādziņiem? Kā tad uz Ziemassvētkiem nenoštovēs kāpostus? Un aiziet... Beigās attopies, ka visa klasikas "pleiliste" virtuvē nospēlēta, tikai cūkas galvas trūkst!
Katram ēdienam ir sava īpaša smarža, un reizēm šķiet – tikai kopā šis smaržu kokteilis rada to īsto Ziemassvētku maltītes smaržu. Pīrādziņu sulīgais garainis savijas ar karsto, štovēto kāpostu apetītlīgo tvaiku, aizšaujas līdz "vēsajam zēnam" – rasolam, tad visas smaržas aizvijas līdz efektīgā kažokā tērptās siļķes bagātīgajiem aromātiem... Kas par garšām un smaržām! Klasikā nudien ir spēks.
Iespējams, liela daļa tradiconālās Ziemassvētku maltītes burvības slēpjas tajā, ka kaut ko tādu iespējams piedzīvot tikai reizi gadā. Tikai reizi gadā mēs ar tādu prieku un atdevi plosāmies virtuvē, gatavojot ēdienu ēdienus, un tikai reizi gadā visa ģimenes un dzimtas Ziemassvētku pavārmākslas klasika tiek likta galdā.
Lai mums šogad atkal izdodas! Laika atlicis pamaz, tāpēc no "Tasty" bagātīgās Ziemassvētku klasiskas kolekcijas esam izveidojuši mazu tradicionālo recepšu apkopojumu, kur viss ir vienuviet. Pīrāgi, pelēkie zirņi ar speķi, plātsmaizes, cepeši, galerts, siļķe kažokā, štovēti kāposti, rasols, krāsnī cepti kartupelīši, medus kūkas, piparkūkas – te ir viss! Nu, gandrīz. Jo katram jau ir arī savs īpašais ēdiens. Padalies ar sava īpašā Ziemassvētku ēdiena recepti, kad iegadās mirklītis laika! Sūti uz receptes@delfi.lv. Mēs gaidīsim!
Mājās sautēti kāposti svētku galdam
Ja vēlies svētkos cienāt savu ģimeni ar latvisku ēdienu, tad neatņemama sastāvdaļa noskaņas radīšanai ir štovēti kāposti. Tos pagatavot ir pavisam vienkārši, toties svētku atmosfēra piepildīs tavas mājas. Recepti iesaka Kārlis Nelsons no ēdināšanas uzņēmuma "Krimulda".
Apelsīnu sulā štovēti kāposti
Apelsīnu sulā štovēti kāposti - gan svētku galdam, gan ikdienas maltītei. Šis ēdiens piemērots arī cukura diabēta slimniekiem.
Štovēti kāposti ar medu un kūpinātu gaļu
Štovēti kāposti ar medu un kūpinātu gaļu gardi gan karstā, gan aukstā veidā.
Cūkas filejas cepetis svētku galdam medus un sinepju marinādē
Daudzās mājās svētku reizēs neiztikt bez kārtīga cepeša. Lai mielastu padarītu veselībai draudzīgāku un samazinātu tauku daudzumu, cūkas šķiņķa vietā var izvēlēties fileju. No viena filejas gabala kārtīgai maltītei pietiks diviem līdz trim cilvēkiem. Recepti iesaka endokrinoloģe Ieva Tonne un žurnāls "Pie Galda".
Krāsnī cepta Ziemassvētku karpa ar kartupeļiem
Krāsnī cepta karpa – garda ikdienai, bet noteikti iederēsies Ziemassvētku mielastā. Recepti iesūtījusi Kārļa mamma.
Rozmarīnā un ķiplokos marinēts cepetis apelsīnu mērcē
Sulīgs, aromātisks un garšām bagāts cepetis svētku reizēm. Pat ja kakla karbonādes marinēšana šķiet ilga, rezultāts noteikti būs tā vērts! Recepti iesūtījusi Luīze, kura piedalās Džeimija Olivera veselīgo svētku recepšu konkursā.
Pīles cepetis ar apelsīniem
Tikpat klasiska garšu kombinācija kā cālis ar citroniem ir arī pīle ar apelsīniem. Īsts svētku ēdiens! Šī recepte gan prasa zināmu laiku piņķerēšanās un gatavošanas, tomēr rezultāts ir tā vērts un atsver ieguldītās pūles.
Jēra stilba cepetis
Jēra stilba cepetis un neatņemama sastāvdaļa – rabarberu ievārījums.
Jēra stilba cepetis ar rozmarīnu
Ļoti gards jēra cepetis, kuru cepot, tam apakšā klāj kārtu ar dārzeņiem – kartupeļiem un burkāniem – tādējādi cepeša piedevas izcepsies īpaši garšīgas un aromātiskas.
Cūkgaļas cepetis medus, čili un sinepju marinādē
Sulīgs un interesants svētku cepetis - cūkgaļas kakla karbonāde, kas marinēta medus, čili un sinepju marinādē. Iesaka: "Aikāgaršo" šefpavārs Normunds Baranovskis.
Gards un sulīgs tītara šķiņķa cepetis
Veselīga izvēle svētku galdam - gards un sulīgs tītara šķiņķa cepetis. "Nereti nākas dzirdēt, ka ēdiens bez sāls jau nav nekāds ēdiens, tas neesot garšīgs, tāpēc mēģinājām šīs runas atspēkot, un tītara cepetim sāls vietā bagātīgi pievienojām dabiskas garšvielas un garšsaknes," stāsta receptes autore, uztura speciāliste Liene Sondore.
Sulīgs liellopa gaļas cepetis ar burkānu un sīpolu mērci
Ļoti vienkārši pagatavojams liellopu gaļas cepetis.
Ziemassvētku karpa ar dārzeņiem
Ziemassvētku karpa ar dārzeņiem - galvenais, ka sagatavošana neprasa laiku, bet apēd vienmēr, līdz pēdējai asakai, jo labi garšo arī auksta.
Krāsnī cepti rozmarīna kartupelīši
Krāsnī cepti kartupelīši, kas tā vien smaržos un garšos pēc rozmarīna. Rozmarīnu kartupeļiem pievieno bagātīgi, lai rezultāts būtu vēl jo gardāks. Izvēlies nelielus kartupeļus, kas visi ir viena izmēra – tā tie izcepsies vienmērīgāk.
Folijā cepti kartupeļi ar ķiplokiem
Folijā cepti kartupeļi ar ķiplokiem un sviestu ikdienas maltītei vai svētkiem.
Karaliskie krāsnī ceptie kartupeļi ar bekona un siera pildījumu
Skaidra lieta – 100 un 1 kartupeļu recepte katram latvietim ielikta šūpulī. (Kopā ar vienīgo pareizo aukstās zupas recepti un vēl dažām gastronomiski svētām lietām.) Tad nu tā – tagad mums būs 102 kartupeļu pagatavošanas receptes! Šajā kartupeļu receptē Nr.102 ir viss, kas vajadzīgs – rezultātā kartupelim ir kraukšķīga miziņa, maigs un sātīgs mīkstumiņš, sātīgs, aromātisks bekoniņš, pakusis sieriņš, maigi sīvs lociņš pa virsu… Karaliska maltīte!
Kraukšķīgas kartupeļu daiviņas
Ja parasti vārīti vai cepti kartupeļi ir jau līdz brošai, tad tie jāpagatavo citos veidos. Zeltaini un kraukšķīgi kartupeļi būs lieliska alternatīva, turklāt tie lieliski smeķēs ar kādu mērcīti. Recepti iesaka kulinārā bloga saimniece Una no "Virtuvē ar Unu".
'Silķe kažokā' svētku galdam
'Siļķe kažokā' ir iecienīti svētku galda salāti. Greznam galda klājumam salātus sakārto sarkana vainaga veidā, rotājot ar granātāboliem.
Īstā 'Siļķe kažokā'
Katram sava īstā recepte klasiskajiem salātiem "Siļķe kažokā". Šī ir portāla "Cālis" lietotājas Ilviksas īstā "Siļķe kažokā" - īstam svētku baudījumam.
Siļķe kažokā engurnieku gaumē
Kurš teica, ka siļķes kažokam jābūt biešu lillā? Engurnieki daudzas lietas dara pēc sava prāta, un, ja viena Engures saimniece ir izlēmusi, kāds būs viņas siļķes kažoks, tad lai jūra krāc un vēji pūš, bet neko tu viņai nepadarīsi: tāds tas kažoks arī būs. Mēli var norīt kopā ar visām kalorijām!
Foto recepte: kā soli pa solim pagatavot klasisku rasolu bez liekām sastāvdaļām
Rasols ir šķietami vienkāršs, tomēr viltīgs ēdiens, tādēļ, to gatavojot, ir svarīga gan pareiza produktu sagatavošana, gan sastāvdaļu iejaukšanas kārtība un pat salātu apmaisīšanas tehnika. Savu versiju par klasiskā rasola tēmu iesaka Haldors Balodis.
Rasols ar siļķi un bietēm pēc 1935. gada receptes
Iespējams, lielākajai daļai šī rasola recepte šķitīs savāda, bet tieši tāda tika piedāvāta 1935.gada izdevumā "Jaunā pavāru grāmata saimniecēm un zeltenēm".
Klasiskais rasols
Diezgan klasiska Olivjē salātu jeb rasola recepte - ar vārītiem kartupeļiem un burkāniem, labu desu, zaļajiem zirnīšiem un pārējām, labi zināmajām, sastāvdaļām.
Rasols jeb Olivjē salāti
Leģenda vēsta: Olivjē salātu izcelsme ir Francija. Savulaik, kad Maskavas aristokrātija bija ļoti lieli franču kultūras fani, tie franču receptes ieviesa arī savās virtuvēs. Tā nu sanāca, ka krievu pavāri sastāvdaļas gan dabūja, bet to visu nevis eleganti salika kārtās, bet samaisīja kopā. Un tā radās rasols!
Ošiņu ģimenes speķa pīrāgi
"Garšīgā Latvija" veidotāju Sandras un Valda Ošiņu mājās pīrāgiem jābūt vienmēr! Tā ir tradīcija, kas mantota vēl no vecāku vecākiem un saistās ar svētku smaržu mājās.
Soli pa solim: īsteni latviskie speķa pīrādziņi svētkiem
"Šie ir pīrāgi, kas vairākas dienas stāv mīksti līdz pēdējam. Tādi īsti latviešu pīrādziņi. Ar laiku esmu nonākusi pie secinājuma, ka ne receptēs vaina, ka pīrāgi sanāk cieti vai ne tādi, kā gribas. Esmu gatavojusi arī lieliskus pīrādziņus gandrīz bez taukvielām un piena. Svarīgākais tomēr ir ievērot noteiktus pamatprincipus, gatavojot rauga mīklu, – tai jābūt labi izmīcītai, elastīgai, labi uzrūgušai. Nevajag likt klāt pārāk daudz miltus un pirms likšanas krāsnī pīrāgi uz plāts noteikti jāuzraudzē vēlreiz. Vieglāk būs gatavot, izmantojot sauso raugu, jo tas tik ātri nepārrūgst un ir ilgāks laiks darboties," noderīgus padomus un pārbaudītu speķa pīrāgu recepti iesaka recepšu bloga "Virtuve diviem" autori.
Gaisīga mīkla pannā ceptiem pīrādziņiem un to pildījumu varianti
Šī pufīgā mīkla ir ideāli piemērota gan belašiem, gan pannā ceptiem pīrādziņiem ar dažādiem pildījumiem. Pārbaudītu mīklas recepti, kas uzieta interneta vietnē "Ovkuse", iesaka Kristīne Ļūļa.
Ātrie svētku pīrādziņi bez raudzēšanas
Ātri pagatavojami pīrādziņi bez raudzēšanas gardam svētku mielastam.
Tradicionālais zivju galerts
Klasiska svinību galda vērtība - zivju galerts, kura galvenās sastāvdaļas ir zivis un garšsaknes.
Cūkgaļas galerts
Tradicionālā mājas aukstā gaļa no īstas cūkas kājas un mīkstas gaļas.
Soli pa solim: kā mājās pagatavot auksto gaļu
Mēdz teikt, ka mīļam bērnam ir daudz vārdu. Šo teicienu var attiecināt arī uz auksto gaļu, ko dažādās Latvijas malās godā arī par galertu, muzikantu gaļu, studiņi un kvašaļinu. Šoreiz stāstīsim, kā aukstā gaļa pagatavojama mājās, jo patiesībā tas ir pavisam vienkārši.
Vistas galerts jeb aukstā gaļa
Mūsmājās aukstā gaļa ir cieņā, tāpēc to varu vārīt gana bieži – vienmēr būs pieprasījums! Apvienojot patīkamo ar lietderīgo, mēdzu pirkt veselu vistu un vārīt gan vistas zupu, gan auksto gaļu.
Pelēkie zirņi ar speķi un ceptiem sīpoliem
Pelēkie zirņi ar speķi un ceptiem sīpoliem ir latviešu nacionālās virtuves klasika. Tie ir piemēroti ne tikai, lai tos celtu galdā ikdienā, bet arī latviskos godos.
Sulīga biezpiena plātsmaize ar rozīnēm garastāvokļa uzlabošanai
Izcepot gardo biezpienmaizi, māju piepildīs burvīgs aromāts un iegūsi dienas kārumu, ko baudīt ar tasi tējas. Kaut arī ikdienas skrējienā daudz notikumu un darbu, pagatavot biezpienmaizi būs pa spēkam ikvienam, un tas neprasīs daudz laika. Toties prieks garantēts. Recepti iesaka gardēde Elīna Henilāne.
Mutē kūstošā biezpiena-ābolu plātsmaize mājas gaumē
Kad mājās tiek cepta šī garšīgā biezpienmaize, pirmie gabaliņi pazūd no pannas pavisam karsti, pirms vēl mamma paspēj tos skaisti izkārtot uz šķīvja. Šis gardums patiesi rada mājas sajūtu, recepte nākusi no paaudzes paaudzē, un plātsmaize ir pavisam vienkārši pagatavojama.
Sulīga biezpiena plātsmaize ar rozīnēm
Garda un sulīga biezpiena plātsmaize, kuru cepot smaržos visa māja! Ēd nost gabaliņu pa gabaliņam vai pasniedz, pārlejot ar dzērveņu ķīseli. Recepti iesaka konditore Ieva Dārzniece.
Sulīgā medus kūka ar skābā krējuma krēmu
"Es ilgi un neveiksmīgi meklēju medus kūku, kas, citējot manu vīru, "garšotu pareizi", līdz to man iemācīja Inta, mana pamatskolas laiku labākā draudzene. Tagad tā ir mana vīra mīļākā kūka un ļoti garšo arī manām Kanādas draudzenēm," – tā pārbaudītas medus kūkas recepti piesaka Baiba Jautaiķe.
Gardā medus kūka
Ātri un vienkārši pagatavoja medus kūka.
Vīramātes medus kūka
Vīramātes medus kūka - klasiskā, sen pārbaudītā, pati gardākā meduskūka.
Gardā medus kūka
Medus kūka, kas ir patiesi mitra, ar krējumu bagāta un gardām medus biskvīta kārtām. Un tās pagatavošana neaizņems visu dienu.
Pārbaudīta piparkūku mīklas recepte no 1966. gada grāmatas
Šī ir manas ģimenes recepte, pēc kuras Ziemassvētkos cepam piparkūkas, kopš sevi atceros. Mamma šo recepti bija atradusi 1966. gadā izdevniecības "Liesma" izdotā grāmatā "Mājai un ģimenei". Kopš tā laika recepte netiek mainīta, jo visi gaida ka mūsu piparkūkas būs tādas, kā vienmēr – ar pareizo garšu. Kaut kam jau ir jābūt mūžīgam šajā pasaulē, un viena no šīm retajām lietām ir mammas piparkūku recepte. Nu, protams, arī pīrādziņu recepte. Bet tas jau ir stāsts citai dienai.
Daces Rukšānes mammas un mammas mammas bio piparkūkas
Trīs sievietes – kampaņas BioLoģiski! vēstnese, pārtikas pētniece un mamma Laura Grēviņa, kampaņas BioLoģiski! vēstnese, rakstniece Dace Rukšāne, veģetārā uztura skolas Vegus vadītāja Dita Lase pieņēma izaicinājumu – pagatavot piparkūku mīklu, izmantojot tikai bioloģiski sertificētas sastāvdaļas.
Medus piparkūkas
Vienkārši pagatavojama medus piparkūku recepte.
Vienkāršais rupjmaizes kārtojums – kārums karoga krāsās
"Šo vienkāršo saldo ēdienu gatavoju ne biežāk kā reizi gadā, parasti – uz 11. vai 18. novembri. Valsts svētkos iederīgs šķiet gan ēdiena izskats (tumšsarkanais un baltais atgādina karogu), gan pamata izejvielu latviskā izcelsme: mūsu pašu rupjmaize, brūklenes no vietējiem mežiem, krējums, kas ražots Latvijas uzņēmumā," stāsta žurnāla 36,6° galvenā redaktore Zane Zālīte.
Rupjmaizes un biezpiena krēma kārtojums
Tradicionālais rupjmaizes un biezpiena krēma kārtojums.
Rupjmaizes kārtojums
Viekāršais, bet ļoti gardais rupjmaizes kārtojums.
Rupjmaizes kārtojums ar upeņu balzamu, ogām un mandarīna miziņu
Tuvojoties gada nogales svētku sezonai, restorāna "Piramīda" šefpavārs Artūrs Brucis piedāvā vienkāršu un ātri pagatavojamu saldo ēdienu ar latviešu tradicionālo rupjmaizi.