Droši vien daudziem no mums mājās ir kāds gabaliņš no Lielbritānijas. Piemēram, Getvikas lidostā pirkta cepumu kaste ar karalienes Elizabetes fotogrāfiju – tai tagad ir cita vērtība. Cepumi sen apēsti, bet kaste joprojām ir manā virtuvē, glabāju tur žāvētas dilles. Nākamreiz, kad būšu britu zemē, droši vien kā trofeju varēs atvest mājās cepumu kārbu ar karali Čārlzu uz vāka.
Izdarot mazu revīziju virtuvē, atrodu arī tējas un kafijas kārbas ar jau minēto britu mantru (tās arī droši vien esmu pirkusi lidostā), pustukšotas tējas pakas no britu "Waitrose" veikala, cepumu kārba no "M&S" veikala. Sanāk maza "britu kulināro sasniegumu izstāde", tējas ar pienu vien pietrūkst. Pagatavoju arī to, un sen nebaudītā garša un smarža atmodina daudz kulināru atmiņu.
Par bekonu, ceptu tomāta pusīti un olu brokastīs – teju nemainīgs brokastu komplekts. Pēc dažām viesošanās reizēm angļa mājās jau zināju: brokastis nav notikušas, ja tās nebeidzas ar grauzdētu maizi un apelsīnu marmelādi. (Nu gluži kā romānos.) Par omulīgajiem britu krogiem, kuros piestāt pa ceļam dažādos brīvdienu izbraucienos – šajā ziņā viss ir tā, kā "Midsommeras slepkavībās" rāda. Un tie nosaukumi: "Karaļa rokās", "Baltais gulbis", "Karaļa ozols", "Sarkanā lauva", "Karaļa galva", "Baltais zirgs", "Melnais zirgs"... Par mazajām ģimeņu ēstuvītēm ar dažiem galdiņiem, kur var nobaudīt Austrumu garšu un smaržu kokteili no miljons dažādiem trauciņiem, ko saliek uz galda. Par vīnu, ko kārtīgās angļu mājās korķē vaļā sešos vakarā, un agrāk nekad. Par svētdienas lielajām vakariņām mājās, kur sajūsminātiem viesiem, tādiem kā man, par godu vienmēr tiek likts galdā jēra cepetis, jo jērs man liekas visangliskākais. Par pudiņiem un citiem saldēdieniem no "M&S" vai "Waitrose" veikaliem, kas anglim vienmēr ir ledusskapja saldētavā.
Paši briti gan par savu virtuvi mēdz skarbi pajokot, bet mēs jau zinām, kā ir ar tiem jokiem: par ko visskarbāk un ironiskāk jokojam, to arī viskarstāk mīlam.
Lai nu kā ar tiem gaļas pīrāgiem, asinsdesām un pupiņām tomātu mērcē – daudzi par to iesmīn, daudzi šausminās, bet – gaumes lieta! Bet skaidrs, ka britiem ir arī pasaulslaveni ēdieni. Populārākais droši vien ir Full English breakfast – lielās angļu brokastis. Plaši pazīstami ir arī tādi ēdieni kā Fish'n'chips – kartupeļi ar panētu balto zivi, Shepard's pie – gana pīrāgs, īru sautējums, skotu olas, saldēdiens "Eton mess", karameļu pudiņš un daudzi citi.
Lielbritānija ir milzīga, un, ja runājam nevis par klasiskiem angļu ēdieniem, bet Lielbritānijas virtuvi kopumā, tajā iekļaujas visdažādākās garšas un smaržas, tautas un kultūras. Blakus Kornvolas pīrāgam stāv saldeni un asi smaržojošs karijs; svētdienu vakaros, kad mājās tradicionāli tiek ēsts Sunday Roast – svētdienas cepetis, visklasiskākajā variantā jērs ar vārītiem un apceptiem dārzeņiem, tikpat labi var gadīties, ka jaunākās paaudzes pārstāvji noslinko un pasūta ēdienu no tuvākās indiešu ēstuves.
Protams, ir britu virtuves klasika un klasiskie kārumi, ar kuriem aizraujas visi. Piemēram, rozīņu kēksiņi – Mince pies – principā jau Ziemassvētku laika našķi, bet pēc tiem visi sāk ilgoties jau septembrī, gaidot, kad būs piedienīgi un pieklājīgi atnest mājās pirmo kēksiņu paku. Gribas tak kaut ko pie pēcpusdienas tējas. ("Put the kettle on" – uzliec vārīties ūdeni, šķiet ir vēl viens populārs britu izdzīvošanas paņēmiens visos laikos. Tēja. Priekos un bēdās, kad vajag padomāt, kad ne par ko negribas domāt, kad ir pieci pēcpusdienā un vienkārši tāpat.)
Šajās dienās pasaules uzmanība pievērsta Lielbritānijai īpaši. Ne tikai briti, mēs visi piedzīvojam un redzam vēsturiskus notikumus. Sākas jauna ēra. Skaidrs ir viens: kulinārajā ziņā britu virtuvē tas neko daudz nemainīs. "Keep calm and carry on."
Par jaunā karaļa kulinārajām preferencēm runāt šajās dienās, šķiet, nebūtu vietā. Bet pagatavot kaut no no britu virtuves šajās dienās gan liekas tīri iederīgi, īpaši tāpēc, ka britu virtuves klasika ir gardi, sātīgi un samērā viegli pagatavojami komforta ēdieni, kas silda kā miesu, tā garu. God save the King! Dievs, sargi karali!
Kronēšanas cālis jeb karaliskie vistas salāti
Šogad plaši tiks atzīmēta Anglijas karalienes Elizabetes II valdīšanas Platīna jubileja, kurai par godu izziņots nacionālais pudiņa konkurss, kurā var piedalīties ikviens Viņas Majestātes pavalstnieks. Konkurss notiek, iedvesmojoties no Anglijā joprojām ļoti populārās "Kronēšanas cāļa" (Coronation chicken) receptes veiksmes stāsta. Salātu recepte tika radīta 1953. gadā par godu Elizabetes II kronēšanai, šis ēdiens tika pasniegts karaliskajās svētku pusdienās.
Viktorijas kūciņas
Kad pienāks tas brīdis, kad varēs baudīt dzīvi vienā angļu mierā? Tad, kad uzcepsi Viktorijas kūciņas pēc slavenās angļu pavāres Merijas Berijas receptes!
Vienkāršais angļu kēkss ar rozīnēm un sukādēm
"Ciemos mūs pacienāja ar ļoti gardu kēksu. Cepēja pierakstīja recepti, kurā kēkss tā arī bija nodēvēts – par angļu kēksu. Nu jau esmu to cepusi vairākkārt, un ģimenē tas atzīts par ļoti labu – tāda īsti klasiska garša, ko dod kārtīgs sviesta, cukura un olu daudzums. Kā jau īstenam, klasiskam kēksam, arī šis pēc garšas katru dienu kļūst arvien piesātinātāks. Un nemeklējiet receptē ne cepamo pulveri, ne sodu, jo visu maģiju paveiks kārtīgi saputotas olas," tā pārbaudītu recepti iesaka kulinārijas bloga "Virtuve diviem" autore.
Lieldienu krusta maizītes
Krusta maizītes tradicionāli tiek ceptas un pasniegtas Lielajā Piektdienā angliski runājošās valstīs, bet mūsdienās tās konditorejās pieejamas jau uzreiz pēc Ziemassvētkiem. Folklorā minēts, ka maizītēm ir dziedinošs spēks – tās palīdzot slimajiem atgūties un pasargājot kuģus jūras braucienu laikā, tāpēc pieņemts kādu maizīti saglabāt nākamajam gadam. Recepti piedāvā AS “Dobeles dzirnavnieks” sadarbībā ar kulinārijas bloga “Lindas Virtuve” autori Lindu Tellgrenu.
Šokolādes fadžs jeb mīkstā karamele no trīs sastāvdaļām
"Fadžs jeb mīkstā karamele, manuprāt, ir viens no vienkāršākajiem saldumiem, ko iespējams pagatavot mājās. Piesātināts ar šokolādi, kondensēto pienu un kalorijām - grēcīgi garšīgs! Ardievu, diēta!" tā recepti piesaka mūsu lasītāja Elīna Krišjāne Gustsone.
Paipalu olas skotu gaumē
Lai gan ierasts, ka šo uzkodu – fritētas gaļas bumbas, kuru viducī paslēpusies ola, gatavo ar vistu olām, to, protams, var padarīt šarmantāku, ja izmantosi paipalu oliņas. Pats gatavošanas process ir ķēpīgs, tomēr tas arī ir labs veids, kā mājsēdes periodā pārsteigt ģimeni nesteidzīgākās brīvdienu brokastīs.
Ziemassvētku kēksiņi angļu stilā
Rozīņu kēksiņi (mince pie) ir klasisks britu gardumiņš, ko pie pēcpusdienas tējas sāk uzkost jau novembrī. Ar žāvētiem augļiem pildītie kēksiņi ir vieni no pirmajiem Ziemassvētku gastronomiskajiem priekšvēstnešiem. Gatavošanas laikā smaržo visa māja (brendijs vai rums, ko pievieno pildījumam, padara gatavošanu nenoslēpjamu), un beigās iekosties tikko ceptajā, vēl siltajā Ziemassvētku garšu un aromātu pārbagātajā kēksiņā ir tas pats, kas iekosties pašos Ziemassvētkos.
Skopo skotu sacepums – ganu pīrāgs
No Skotijas nākušais ganu pīrāgs – shepherd's pie – nav nekas cits kā meistarīgi uzsildīts vakardienas ēdiens. Gards un sātīgs bezgala. Vienkāršas un latviešiem saprotamas garšas. Ganu pīrāgs ir īsts komforta ēdiens, ne velti skoti to dēvē arī par mājas pīrāgu jeb cottage pie.
Laša un kartupeļu biezputras sacepums šefpavāra sievas gaumē
Būt par pavāra sievu noteikti nav viegli. Īpaši, ja tavs vīrs ir pasaulslavens. Īpaši, ja tavs vīrs ir pasaulslavens šefpavārs Džeimijs Olivers. Pat tavi bērni zina, ka tētis gatavo vislabāk visā pasaulē. Tomēr ir lietas, ko Džūlsa Olivera (Jools Oliver) gatavo izcili – zivju un kartupeļu sacepums ir viens no tādiem ēdieniem. Bērni to pieprasa ļoti bieži – un šefpavārs akceptē!
Olas skotu gaumē
Par spīti nosaukumam, olas skotu gaumē radušās nevis Skotijā, bet gan Londonā. Turklāt joprojām nav skaidrs, vai receptes rašanos nav iedvesmojusi indiešu ēdiens – Nargisi Kofta, kas vizuāli līdzinās šim Lielbritānijas gardumam. Mūsdienās šī uzkoda ir kļuvusi ne tikai par Lieldienu cienastu, bet arī par iecienītu piknika sastāvdaļu. Tā gatavojama dažādās variācijās, piemēram, izmantojot marinētu olu vai mazāka izmēra uzkodai, izvēloties paipalu olas. Recepti piedāvā AS "Dobeles dzirnavnieks" sadarbībā ar kulinārijas bloga "Lindas Virtuve" autori Lindu Tellgrenu.
Tropisko augļu kārtojums ar jogurtu angļu gaumē
Ļoti gards un salds deserts angļu gaumē – trifle. Tas ir kārtojums, kur mijas mīksts biskvīts, deserta vīns, saldens krēms, augļi un putukrējums. Pagatavo to vienā lielā traukā un pasniedz viesībās.
'Scones' cepumi ar žāvētiem ķiršiem
Gardi un gaisīgi cepumiņi ar žāvētajiem ķiršiem. Angļu iecienītos scones cepumus tradicionāli ēd, pārgriežot uz pusēm un apziežot ar sviestu.
Atsvaidzinošs augļu punšs
Karstākā dienā var atsvaidzināties ar augļu punšu, kas sajaukts angļu stilā, izmantojot vieglo alkoholisko dzērienu Pimm's, džinu un ingveralu. Latvijā dzēriens Pimm's ir samērā grūti nopērkams, bet to var aizvietot ar vieglu sarkanvīnu. Bet tiem, kam negaršo ingveralus, var izmantot kādu citu gāzētu dzērienu.
Lielais kārtainās mīklas gaļas pīrāgs
Lielais kārtainās mīklas pīrāgs ir ērts veids kā sagatavot karsto uzkodu lielākam skaitam ēdāju. Paēduši būs arī astoņi ēdāji. Izvēlies svaigās desiņas, kuras tev garšo vislabāk. Izmantojot desiņu gaļu, tu paātrini un atvieglo sev gatavošanu, jo gaļas garšas buķete ir jau sabalansēta. Ja tev kāda garšviela trūkst, droši pievieno citu – pēc savas gaumes.
Makaronu un siera sacepums
Viena no klasiskākajām makaronu ēdienu receptēm, kāda atrodama. Makaroni baltajā bešamela mērcē ar siera un rīvmaizes cepurīti – ideāla ģimenes maltīte, kura garšos kā bērniem, tā pieaugušajiem.
Kraukšķīgā alus mīklā panēta zivs ar ceptiem kartupeļiem
Perfektam nedēļas sākumam jaunu sparu un kārdinošu noskaņu radīs recepte ar slaveno angļu fish and chips ēdienu. Protams, šis nav ēdiens, ko var atļauties ēst katru dienu, taču lietainā pirmdienā, tā, iespējams, būs labākā izvēle sevis palutināšanai, turklāt pagatavošana nav nemaz tik sarežģīta, kā tas varētu sākotnēji šķist.
Kārdinošā karstmaize ar sieru un tomātu čatniju
Kārdinoši aromātiska un nedaudz grēcīga (jūs taču arī apņēmāties dzīvot veselīgāk, vai ne?) ideja brokastmaizītei - karstā siermaize, kuru papildina tomātu čatnijs un angļu sinepes. Starp citu, tomātu čatnija vietā var izmantot arī mango - saldskābā garšā lieliski sader ar sieru!
Ziedkāpostu sacepums ar tomātiem un sieru
Maigas ziedkāpostu rozetes krēmīgā siera mērcē, kuru papildina rīvmaizes drumstalas un ķirštomātu spirdzinošais skābumiņš - lieliska maltīte visai ģimenei.
Bagātīgs zivju sacepums angļu gaumē
Zivju sacepums jeb "fish pie", kā to dēvē angļi, ir neatņemama britu virtuves sastāvdaļa. Un tas nemaz neizbrīna, jo tā bagātīgās garšas rudens-ziemas sezonu padara mājīgāku un siltāku.
Kartupeļu un maltās gaļas sacepums - 'Gana pīrāgs'
Gana pīrāgs jeb Shepherd's pie ir tradicionāls angļu ēdiens, kas tiek gatavots no maltās gaļas un kartupeļu biezeņa. Ja vēl ne reizi nav mēģināts, noteikti iesakām pagatavot šo sātīgo sacepumu! Šajā receptē tiek izmantota jēra gaļa, tomēr to var gatavot arī ar citu gaļu.
Cepeškrāsnī sautēti vistas šķiņķīši ar burkāniem sinepju saldkrējuma mērcē
Cepeškrāsnī gatavotais vistas šķiņķīšu un burkānu sautējums ir ideāla izvēle pusdienām vai vakariņām tajās reizēs, kad nav spēka rosīties pa virtuvi. Atliek vien visu ātri sagriezt, apcept, sabērt cepamtraukā un ielikt cepeškrāsnī, tālāk viss notiek pats par sevi!
Angļu citronu krēms
Angļu citronu krēms jeb "custard". Ideāli piemērots, lai pildītu tartes un smilšu krēma groziņus. Tāpat varat baudīt, vienkārši uzzmērējot uz grauzdētas baltmaizes šķēles. Vislabāk izmantot nevaskotus (bioloģiskos) citronus.
Shepard's pie (gana pīrāgs) – britu klasika
Angliskais gana pīrāgs tas pats latviešu kartupeļu biezputras sacepums ar malto gaļu vien ir. Šis sildošais, gardais komforta ēdiens pieder pie britu virtuves klasikas, un šajās dienās kāds kārtīgs britu ēdiens šķiet ļoti piemērots.
Recepte no grāmatas: Ceptu gurķu salāti, ko baudīt ar aukstu džinu
Britu šefpavārs Mets Vilkinsons iesaka nebaidīties izcept gurķus un pagatavot salātus. Vēl viņš iesaka tos baudīt kopā ar labu džinu ar toniku. Vai tad var atteikt šefpavāram? Nē, taču! Jāiet cept gurķi!
Ātrais putukrējuma deserts ar kivi un bezē jeb 'eton mess'
"Eton mess" ir britu iecienīts deserts, kurā svaigu ogu gabaliņi mijas ar saldajiem bezē cepumiem, slīgstot gaisīgā putukrējumā. Tradicionāli šim desertam tiek izmantotas zemenes, bet, kamēr vēl gaidām pašmāju aromātisko ogu sezonu, zemenes var aizstāt ar kivi, kuru spirdzinošais skābums lieliski izbalansēs pārējo sastāvdaļu saldumu.
Zeltainā ķiploku majonēze Nigellas gaumē visiem dzīves gadījumiem
Sācies laiks, kad garda mērcīte noder pilnīgi visam – tikko ceptam šašlikam, kraukšķīgiem sparģeļiem, visu krāsu dārzeņiem, burgerītim. Kad viss pašu sagrilēts, arī mājās gatavota majonēzei ir pavisam cita garša un vērtība. Iedvesmojoties no britu gastrodievietes Nigellas Lavsones, kuļam dievīgu majonēzi!
Jēra gaļas burgeri Džeimija Olivera gaumē
"Jēra burgeri ir lieliskas pārmaiņas pēc tradicionālajiem liellopu gaļas burgeriem, turklāt pikantā marināde piešķir tiem īstu marokāņu garšu," kārdina atraktīvais britu pavārs Džeimijs Olivers.
Mājās gatavotie zivju pirkstiņi ar zirņu biezeni
Mājās gatavoti zivju pirkstiņi ir lielisks veids, kā pierunāt bērnus ēst vairāk zivju. Un to pagatavošana nemaz nav tik sarežģīta, ir pārliecināts nenogurdināmais britu pavārs Džeimijs Olivers.
Šarlote ar olu krēmu un plūmēm
Deserts, kas nebūs jācep cepeškrāsnī – no britu virtuves aizgūtais mīklas pudiņš. Pasniedz Šarloti ar cukurotām plūmēm un paša gatavotu olu krēmu.
Gaisīgais deserts ar zemenēm un bezē jeb 'eton mess'
Britu iecienīts deserts "eton mess", kurā svaigie zemeņu gabaliņi mijas ar saldajiem bezē cepumiem, slīgstot gaisīgā putukrējumā. Tā kā deserts ir viegli un ātri pagatavojams, tad recepte noderēs gan saldākai ikdienai, gan svētku reizēm.
'Kedžerī' – rīsi ar laša gabaliņiem, kariju un olu
Kedžerī ir britu nacionālais brokastu ēdiens, kura saknes meklējamas 19. gadsimta Indijā. Klasisks kedžerī ir karija rīsi, pasniegti ar zivi un vārītu olu. Piedāvājam klasiku papildināt ar pavasarīgajiem diļļu un pētersīļu zaļumiem, izceļot laša sārtos gabaliņus, bet vārītās olas vietā kedžerī var pasniegt ar plaucētām olām. To mīkstais dzeltenums kā mērce bagātinās rīsus un lasi.
Cepti ziedkāposti ar brokoļu mērci
Garda, visnotaļ vienkārši pagatavojama recepte no ēdienu mākslinieka, britu virtuves virtuoza Džeimija Olivera repertuāra. Iespējams, liela daļa no nepieciešamajiem produktiem jau atrodama mājās, kāpēc gan nepamēģināt ko jaunu? Šai receptei labi var izmantot gan saldētus, gan arī svaigus dārzeņus. Ēdiena garša mainīsies, ja tiks izmantotas dažādas siera šķirnes.
Izcila ceptu rozmarīna kartupeļu recepte
Izcilais virtuves meistars, britu šefpavārs Džeimijs Olivers savā raidījumu sērijā "Džeimija Olivera Ziemassvētki" rāda, kā mierīgi un bez steigas pagatavot dažādus izcili gardus svētku cienastus. Viens no Džeimija noslēpumiem ir - ja proti perfekti pagatavot ceptus kartupeļus, tu jau esi puceļā līdz izcilam Ziemassvētku cienastam.
'Crumble' - vienkāršā ābolu drumstalkūka ar dzērvenēm un mandarīniem
Vienkārši pagatavojama ābolu drupaču kūka, jeb "crumble" ir britu virtuvei raksturīgs saldais ēdiens. To īpaši gardu un acij tīkamu padara sulīgas dzērvenes un mandarīnu atsvaidzinošais aromāts. Drupaču kūka greznos jebkuru svētku galdu.
Sulīgs liellopa filejas velingtons kārtainajā mīklā
Izsmalcināta svētku cepeša versija - sulīga liellopa gaļas fileja kārtainajā mīklā. Velingtons ir tradicionāls britu svētku ēdiens, bet ies pie dūšas arī tiem, kuriem neiztrūkstoši svētku mielasta atribūti ir cepetis un pīrādziņi - šīs ēdiens ļauj apvienot abus šos labumus, papildinot tos ar mūsu mentalitātei tik tuvajām sēnēm.
Vasaras deserts – trifle
Lielbritānijā dzimušais deserts trifle ir īsts vasaras karalis. Tas vienlīdz labi iederēs kā dārza svētkos, tā romantiskā novakarē terasē. To kūkas vietā vari celt galdā kā dzimšanās dienās, tā kristībās. Taču pašas izcilākās īpašības šim desertam ir divas: tas nav jācep un tas ļaujas improvizācijai – droši vari nošmaukties ar gramiem un receptē minētiem tilpumiem.
Kolkanons jeb sātīga kartupeļu biezputra 'īru modē'
Vai maz ir kāds, kuram negaršo kartupeļu biezputra? Bet, ja vēl tā tiek dāsni aizdarīta ar maigu saldo krējumu, sviestu, zeltainām bekona šķēlītēm un kraukšķīgiem kāpostu gabaliņiem kā to iecienījuši darīt īri, tad rezultāts ir tik zīdaini krēmīgs un grēcīgi gards, ka no tā gluži vienkārši nav iespējams atteikties. Dietologiem neatliks nekas cits, kā bezpalīdzībā nolaist rokas un saldsērīgi nopūsties, jo šis ir rudenīgi drūmām dienām nevainojami piemērots paēdiens.
Kraukšķīgā karija vistiņa
Ēdienu un recepšu bloga "3 Muskatrieksti" autores par šo recepti saka tā: "Šī ir ļoti vienkārša un ātri pagatavojama recepte. Tā mūsu virtuvēs bieži top darba dienu vakaros, kad pēc garas darba dienas ir pārņēmis izsalkums un negribas tērēt daudz laika vakariņu gatavošanai. Šī vistiņa ir bagāta ar garšu un tai ir superkraukšķīga un garda ādiņa."
Ātrais vistas karijs ar kokosriekstu pienu
Elementāra recepte vakariņām Indijas noskaņās - debešķīga garšu buķete bez liekām pūlēm.
Sarkanā cāļa zupa Taizemes gaumē no Džeimija Olivera recepšu krājumiem
Lai ātri pagatavotu gardu ēdienu, nevajag daudz – vien pareizi un gudri apvienotas piecas galvenās sastāvdaļas, uzskata britu pavārs Džeimijs Olivers: “Reizēm vienkāršākās lietas ir vislabākās: nevaru noticēt, ka man bija nepieciešami 20 gadi, lai saprastu, ka koncentrēšanās uz piecām galvenajām sastāvdaļām, kas apvienotas izcilās kombinācijās un papildinātas ar labu tehniku, ir patiešām aizraujoša ēst gatavošanas pieredze.”
Austrumnieciskais kabaču sacepums ar kariju
Kabači ar papriku, tomātiem un kariju būs sildoša piedeva vēsākam vasaras vakaram.
Zaļajā tējā cepts lasis no Džeimija Olivera veselīgo recepšu krājumiem
Lasi iespējams pagatavot ne tikai izcili gardi, bet arī veselīgi. Veselīgs un sabalansēts ēdiens ir viens no nosacījumiem, lai nodzīvotu garu un piepildītu mūžu, saglabājot možu garu arī sirmā vecumā, ir pārliecināts slavenais pavārmākslas virtuozs Džeimijs Olivers.