pīrāgi pīrādziņi rauga mīkla latviešu tradicionālā virtuve
Foto: Shutterstock

Šķiet, daudziem pazīstama bērnības smarža ir tikko no krāsns izņemti speķa pīrādziņi, tik zeltaini brūni, spīdīgi un pufīgi, ka siekalas saskrien mutē no skata vien. Un garša, ak, tā kārdinošā garša! Skaidrs ir viens – pīrāgiem Ziemassvētkos uz galda ir jābūt. Pīrādziņi klātesoši visos dienas laikos – svētku rītā pie brokastu tējas, pēc kārtīgas izdauzīšanās sniegos, lai atgūtu spēkus, un vakarā, lai iesildītos brangajam svētku mielastam.

Tāpat kā transformējušās mūsu virtuves – no mūra krāsnīm lauku mājās līdz elektriskajām cepeškrāsnīm dzīvokļos –, mainījušās ir arī pīrāgu mīklu un pildījumu receptes. Taču kopīgs tām visām ir viens: labi daudz miltu. Savs labums ir arī tam, ka šobrīd iespēja izvēlēties no visdažādākajām receptēm, jo viegli atrast tādu, kas pa spēkam ikvienam.

Ja rauga mīkla ir tava stihija, izvēlies gatavot klasiskos rauga mīklas pīrāgus, kuru pagatavošanai izmanto sauso raugu, svaigo raugu vai iepriekš sagatavotu ieraugu. Silts ieteikums ir sekot receptei un neimprovizēt – svarīgi ievērot gan to, cik siltam jābūt pienam vai ūdenim, kurā raugs iejaukts, gan sastāvdaļu temperatūrām un mīklas jaukšanas un raudzēšanas kārtībai. Lai viss ietu kā pa diedziņu, noderēs rauga mīklas gudrības, par kurām "Tasty" jau savulaik esam rakstījuši.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!