Kāpēc 14. martā jācep pīrāgi un picas? Pī? Pi… Pī!
Foto: Shutterstock
Kāda matemātiskajai konstantei π jeb pī saistība ar ēdienu pasauli, vaicāsiet? 14. martā vistiešākā, jo šajā dienā visā pasaulē atzīmē Pī dienu – cep pīīīrāgus un piiicas, lai godātu bezgalīgo, neperiodisko decimāldaļskaitli 3,14159. Vēl labāku iemeslu, lai pagatavotu kādu garšīgu ķiršu pīrāgu no pēdējām saldētavas ogām vai peperoni picu, tiešām nevarētu vēlēties.

Kāpēc tad Pī dienu godā ar pīrāgiem un picu? Gluži vienkārši – varam pateikties angļu valodai par vārdiem "pie" un "pizza". Cept un ēst pīrāgus pat iesaka oficiālajā Pī dienas vietnē "Piday.org". Ja jau matemātiķi rekomendē, jāklausa vien ir! Bez mielošanās, šajā dienā matemātiķi sacenšas, kurš iegaumējis no sirds garo skaitļu virkni, kas seko aiz 3,14159 – tas nebūt nav viegls darbiņš, jo izrādās, ka pī ir 62,8 triljoni skaitļu aiz komata.

Šo dienu visā pasaulē atzīmē kopš 1988. gada, kad to aizsāka Sanfrancisko zinātnes, tehnoloģiju un mākslas muzeja "Exploratorium" kurators, fiziķis un mākslinieks Lerijs Šovs. Muzeja darbinieki un apmeklētāji ik gadu 14. martā soļo apkārt muzeja riņķveida telpai un mielojas ar augļu un ogu pīrāgiem. Mūsdienās Pī dienā tiek rīkotas pat pīrāgu mešanas sacensības. "Tasty.lv" gan sāpošu sirdi to nerekomendē – daudz patīkamāk taču ir pīrāgu gardi notiesāt!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!