Uzputeni gatavo no augļiem, ogām vai to sulām, pievienojot cukuru, medu vai cietes sīrupu. Lai šķidrumu sabiezinātu un saputotu, lieto mannu vai rudzu miltus, želatīnu, olas baltumu.
Sasmalcinātus augļus vai ogas ar ūdeni vāra, līdz tie ir sašķīduši, izberž caur sietu. Iegūto biezeni lej katlā, pievieno cukuru, mannu vai miltus un uzbriedina. Pēc tam lej bļodā, atdzesē līdz 35 grādiem un ar putu slotiņu puto stingrās putās – uzputenī.
Gatavojot uzputeni no olas baltuma, augļu un ogu biezeņiem pieliek cukuru, izmaisa, atdzesē, tad pievieno olas baltumu un puto, līdz masa gaiša un čaugana (gaisīga). Ābolus vēlams cept cepeškrāsnī un izberzt caur sietiņu; ogas (zemenes, avenes, jāņogas, dzērvenes, brūklenes – mīkstās ogas) svaigas izberzt caur sietiņu. Lai uzputenim būtu stingrāka konsistence, putojamai masai pievieno uzbriedinātu, izšķīdinātu želatīnu. Šāda veida uzputeņus ātri var pagatavot no ievārījuma, džemiem (ērkšķogu, zemeņu, brūkleņu un citiem).
Gatavojot uzputeni tikai ar želatīnu, augļu vai ogu masai pievieno cukuru, uzbriedinātu, izšķīdinātu želatīnu. Pēc tam atdzesē līdz 30-35 grādiem un puto, līdz iegūst vienmērīgas, biezas putas. Saputoto masu lej saldēdiena traukos, atstāj vēsumā, lai sarec, un pasniedz ar pienu vai vaniļas mērci.
Uzputeņa maisījumu, kurš gatavots ar želatīnu, pirms putošanas jāatdzesē līdz istabas temperatūrai, pēc tam trauku, kurā atrodas maisījums, ieliek bļodā ar aukstu ūdeni, ledu, sniegu vai vienkārši noliek aukstā vietā un saputo.
Labam uzputenim jābūt gaišā krāsā, porainam, pietiekami stingram, ar atspirdzinošu, saldskābu garšu.
Uzputenim sagatavoto masu nedrīkst putot alumīnija traukā, no tā tie iegūst nepatīkamu pelēku krāsu un metāla piegaršu! Vismaz tā savulaik grāmatās mācīja saimniecēm. Tagad gan alumīnija traukus grūti atrast, tādēļ šo padomu var tikai ielāgot kā tēmu virtuves sarunām.
Padomju laika grāmatās sarežģītāk aprakstīta uzputeņu gatavošana
Pēc aprakstītā no izdotajām grāmatām, skaidrs, ka šie ieteikumi sniedz dažādību, proti, ka var arī šādi. Un, iespējams, kāds, tos izlasot, vēlēsies izmēģināt. Tomēr lielākā daļa pieturas pie jau pārbaudītām vērtībām.
Omīte Lita pēc lasītā par ābolu cepšanu cepeškrāsnī atminas, kā viņas vecmāmiņa laukos agri no rīta devās uz dārzu salasīt ābolus, lai pagatavotu kādu desertu pusdienām. Un, ņemot vērā, ka katru rītu plīti kurināja, tad tos tur lika iekšā. "Viņa uz cepešpannas salika ābolus ar kātiņiem uz augšu, iešāva krāsnī, lai tie tur cepas. Pēc tam varēja apēst tāpat ar cukuriņu, izberzt caur sietiņu un ēst ar baltmaizi un pienu, bet varēja arī, kā grāmatā aprakstīts, ceptos branguļus izmantot uzputeņa gatavošanā. Ceptiem āboliem i smarža, i garša ir ļoti piesātina. Notika arī tā, ka aizmirsās, ka āboli plīti ir iebāzti, jo laukos darbs dzen darbu un neviens nesēž un neskatās, kad nu būs gatavs. Bet tad jau pēc deguma smakas viss bija skaidrs. Un ko tālāk? Ja sadega, izmeta ārā un gāja lasīt nākamo partiju ar āboliem un atkal lika iekšā. Nekāda traģēdija, lielākā skāde, ka panna jāattīra," stāsta omīte Lita.
Kas secināms par grāmatās aprakstīto? Tajās sarežģītāk aprakstīta uzputeņu gatavošana, lai gan ir pamestas visādas idejas (kāda saimniece noteikti vēl aizvien tā gatavo), bet mājās tomēr pieturas pie vienkāršām metodēm. Jā, savulaik saimnieces ēst gatavošanai piegāja nopietnāk un viss process noritēja ilgstošāk, bet tagad steidzīgajos laikos, kad visu vajag pēc iespējas ātrāk, cilvēki izvēlas, lai pēc iespējas mazāks laiks tiktu ieguldīts.
"... Uzputenis ir vismierīgākais, visjaukākais no visām putrām. Varbūt tikai putukrējums ir tik maigs un jauks..." uzputeni slavē Bļodiņa Imanta Ziedoņa "Uzpasakā".
Un, lūk, arī "Tasty.lv" piedāvā dažādas uzpūteņu receptes, kas gatavotas pa vienkāršo un parasto! Izvēlies kādu un pagatavo debešķīgu vasaras ogu sezonas desertu. Lai labi garšo!
Raksta tapšanā izmantota informācija no E. Jurjānes, E. Vulfsones grāmatas "Mūsu ģimenei" un J. Magidova grāmatas "Saldie ēdieni".
Ābolu un aroniju uzputenis
Ābolu laika visvienkāršākais deserts ir uzputenis. Tas iet uz urrā gan šajos laikos, gan arī manā bērnībā. Tad gan uzputeņa pagatavošana vis nebija tik vienkārša. Bija šaušelīgi grūta putošana. Bet tik ļoti gribējās! Es atceros, ka sēdēju uz lieveņa un ar roku putoju un putoju. Tāpēc tagad, vecumgalā, jāiet uz ārstnieciskajām procedūrām, jo roka beigta! Tā kā augu piecu bērnu ģimenē, tad citkārt jau tās māsas un brāļus ar pasaucu palīgā, bet, ņemot vērā, ka biju vecākā, viss gūlās uz maniem pleciem. Un mamma vien brūķēja, sakot: "Vēl, vēl, vēl!" Lai gan man jau likās, ka ir gana labs!
Zelta piegriezums uzputenim. Proporcijas, kas nepievils
Dzērvenes, manna, cukurs, ūdens un daudz, daudz gaisa. Tikai piecas sastāvdaļas un top deserts, ko restorānā nedabūt! Tieši tik vienkārša ir uzputeņa recepte. Ja ievērosi proporcijas un sirsnīgi putosi, tad rezultāts neliks vilties – būs tieši tikpat gardi kā bērnībā, ja ne vēl gardāk!
Dzērveņu uzpūtenis ar pienu
Klasiskais dzērveņu uzpūtenis ikdienas saldēdienam.
Gaisīgā un maigā kazeņu-upeņu debesmanna
Saldēdiens, ko ēst ar baudu. Šo kārumu novērtē gan mazuļi, gan pieaugušie. Garšas noslēpums ir tieši ilgajā putošanā, lai debesmanna kļūst gaisīga. Vari pagatavot uzpūteni no dzērvenēm, āboliem un zemenēm, un lielisks tas izdosies arī šajā kombinācijā. Recepti iesaka gardēde Agnese Lukevica.
Čagana debesmanna ar aukstu pienu
Čaganas debesmannas pagatavošanai, protams, var izmantot svaigas ogas, bet šis ir lielisks veids, kā likt lietā saldētavas krājumus, lai atbrīvotu vietu jaunajai ogu ražai.
Tradicionālais dzērveņu uzputenis
Dzērveņu uzputenis pēc tradicionālās receptes. Gaisīgs un ļoti gards!
Čaganais rabarberu uzputenis ar aukstu pienu
"Turpinu jūsmot par rabarberiem, bet šoreiz gaisīgākā un pūkšķīgākā veidā," savā "Instagram" kontā pārbaudītu recepti atklāj Justīne Rūda.
Ķiršu uzputenis ar krēmīgu vaniļas mērci
"Ko gan citu ogu laikā baudīt, ja ne desertus! Šī deserta veiksmes atslēga ir vaniļas mērce, jo uzputeni sakult jau māk katrs. Esmu lasījusi, ka kāds vaniļas mērces biezināšanai liek klāt miltus, ko es galīgi neatzīstu. Ja man nav olu, lai varu izvārīt īstu un gardu, tad labāk nevāru nemaz. Jo vairāk olu dzeltenumu vaniļas mērcei pieliek, jo biezāka un gardāka tā sanāk. Un tā kā man ir pieejamas mājas vistiņu olas, tad drošu sirdi to varu arī atļauties. Mērcīte iznāk bieza, krēmīga un ļoti garda," tā pārbaudītu recepti iesaka mūsu lasītāja Aija Kārkliņa.
Ievārījuma uzputenis
Kad gribas ko saldu un gaisīgu, tad īstā recepte - ievārījuma uzputenis.
Ābolu - cidoniju uzputenis
Labai dienai baudi ābolu - cidoniju uzputeni kopā ar pienu.
Ķirbju uzputenis
Ķirbju uzputenis jāpamēģina, lai saprastu - cik tas ir gardi.
Gaisīgā zemeņu debesmanna ar pienu
Gaisīgo, maigo un gardo saldēdienu no zemenēm vari pagatavot pat ziemā. Ja ledusskapī neatrodi saldētas zemenes, lielisks tas izdosies arī no āboliem vai citām ogām. Bērni īpaši novērtēs šo kārumu, kuru pagatavot var vienkārši. Galvenais ir kārtīgi to saputot, tad garša būs nepārspējama.
'Zero waste' ābolu putas un debesmanna: konservēšanas laika knifi, lai neko nelaistu zudumā
Kad izspiestas sulas, paliek pāri tik daudz labuma – ogu un augļu ādiņas... Žēl ārā mest – un nevajag! No tiem vēl var sanākt brīnišķīgi saldēdieni!
Maigs banānu uzputenis ar saldo krējumu
Gards banānu uzputenis ar saldo krējumu.
Ābolu uzputenis no olu baltumiem
Ābolu uzputeni no olu baltumiem pasniedz ar vaniļas plombīru vai vaniļas mērci, vai pienu, var apbērt arī ar kanēļa cukuru.
Ābolu uzputenis ar medu
Ābolu uzpūtenis - lēti un gardi. Pasniedz ar jogurtu vai pienu.
Rabarberu un olbaltuma uzputenis
Gards vasaras deserts - olbaltuma uzputenis ar rabarberiem