Ko secinājām? Pavārgrāmatas nav dizaina elements, tās ir jāliek pie darba! Tiesa – pāršķirstīt tās saudzīgi būtu gudrāk, tomēr lielāku vērtību tās iegūst, ja uz lapām redzamas gatavošanas pēdas – sviesta kleksis, zemeņu zīmogs.
Kurās grāmatās var atrast "Tasty" gardēžu atstātās pēdas? Šo izaicinājumu sākām ar Meta Vilkinsona grāmatu "Brīnišķīgās dārza veltes. Receptes gadalaiku svinēšanai", tad turpinājām ar tādiem šedevriem kā Zanes Grēviņas jeb "Našķoties Zanes" grāmatu "Vienkārši našķoties", Sandras un Valda Ošiņu "Eiropas vēsture latviešu virtuvē", "Kūkas. Viegli pagatavojamas receptes" (2015, "The White Book"), Noras Ikstenas "Dzīves priecīgais vakarēdiens" un daudzām, daudzām citām pavārgrāmatām, ko atradām gan savos, gan kolēģu, draugu un pat kaimiņu grāmatu plauktos.
Secināts tas, ka patiesībā jau šādi gatavotam ēdienam ir cits smeķis! Un arī daudz atklājumu! Ne vienmēr recepte izdodas kā grāmatas bildē redzamā! Dažkārt ir nedaudz jāpiedomā pie mērvienībām, sevišķi, ja grāmata ir tulkota no svešas valodas. Citreiz jābūt radošam un receptes sastāvdaļa jāaizstāj ar citu, mājās pieejamu. Dažkārt recepte ir kalpojusi tikai par iedvesmu. Un, re, tā arī top tās jaunās receptes!
Izaicinājuma "Recepte no grāmatas" 1. vietas ieguvēja
"Tasty.lv" lasītāju iecienītākā recepte no grāmatas pierāda to, ka fantastisks deserts ir ikviena iecienītākā maltīte, kurai atlicināt vietu. Tas tiesa! Jo neceptās biezpiena un putukrējuma kūkas recepti "Tasty" lasītāji novērtēja uz urrā!
Recepti atradām kādā mazā un mīlīgā grāmatiņā, kas solīja vieglas un ātras receptes – "Zemeņu ēdieni" (2009, "Zvaigzne ABC").
Receptes izmēģinātāja Ketija Nuķe-Osīte tolaik rakstīja: "Zemeņu sezona un vasara ir jāsvin ar kūku, kuras pagatavošana atvēsina. Tāpēc, ja ieplānots salds svētku mirklis, cepumu pamatnes biezpiena kūka, kas rotāta ar gaisīgu putukrējumu un pamatīgu kārtu sārto zemeņu, būs tieši laikā!"
Lai gan nav zemeņu laiks, recepti izmēģināt tik un tā ir vērts, to atradīsi šeit!
Izaicinājuma "Recepte no grāmatas" 2. vietas ieguvēja
Ko rāda otrās vietas ieguvēja? Sen zināmo – nu kuram latvietim gan negaršo kartupeļu pankūkas?! Jā, tieši tamdēļ otrās vietas ieguvēja ir rīvētu kartupeļu un siera pankūku recepte.
Izvēlēta tika gandrīz pusgadsimtu veca grāmatiņa "444 kartupeļu ēdieni". Atkārtosim – 444 kartupeļu ēdieni. Iespaidīgi, vai ne? Šajā grāmatā atrodamas 14 versijas par kartupeļu pankūkām, bet pagatavotas tika klasiskās ar nelielu uzlabojumu!
Trešā lasītākā recepte: cāļa gaļas kotletes ar ķiplokiem un majonēzi
Izaicinājuma laikā roka pastiepās pēc nelielās grāmatiņas "Cāļa gaļas ēdieni" (2015, "The White Book"). Vāks solīja, ka tajā ir viegli pagatavojamas receptes, kas izrādījās arī pilnīga taisnība – viscaur lappusēs var atrast kā cāļa uzkodiņas, tā dažādas zupas un stilbiņu pagatavošanas idejas. Sāļo kūku un apjomīgu kartupeļu pīrāgu atstājām citai reizei, bet notestējām kotletes, ko pasniegt vakariņās un iepakot līdzi pusdienu kastītē nākamajai dienai.
Receptes autore raksta šādi: "Sulīgas un ar ķiploku piešprici – tā varētu teikt par šīm kotletītēm. Maģiskais un garšīgākais ir tas, ka tās pagatavotas no sakapātas, nevis samaltas cāļa gaļas, bet masu kopā satur grēcīgi gardā majonēze."
Zemāk atradīsi atlikušās 45 (jā, tieši tik daudz!) izaicinājuma laikā pagatavotās receptes! Lai sildošs, aromātisks un eksperimentiem bagāts gatavošanas process.
Recepte no grāmatas: gaisīgā ābolu rulete
Āboli un gaisīgs putukrējums, ko ieskauj viegls biskvīts – garšo tikpat labi, kā izklausās. Turklāt tas nemaz nav sarežģīti!
Recepte no grāmatas: zvaigznītes ar ogām un skābo krējumu
Desertus ierasts redzēt visdažādākajās formās un izpildījumos. Ja esi no tiem, kuriem patīk vienkāršas lietas, tad šī ideja būs tieši tev. No kārtainās mīklas izveidotas un izceptas zvaigznītes, kas papildinātas ar svaigām ogām – avenēm un zemenēm – un arī skābo krējumu. Vasarīgi un gardi, turklāt prieku sagādās mazajiem ēdājiem!
Recepte no grāmatas: klasiskas cūkgaļas karbonādes ar burkānu un zirnīšu sautējumu
Latviešu tradicionālā virtuve nav iedomājama bez makanām, skaisti izklapētām un zeltaini apceptām karbonādēm. Bez izskaistinājumiem, tikai ar pašu svarīgo – cūkgaļas šķēles, sāls, pipari un panējums. Ja vēl pasniedz ar krēmīgu burkānu un zirnīšu sautējumu – mēli var norīt!
Recepte no grāmatas: rūgušpiena aukstā zupa ar bietēm un baziliku
Kefīrs, protams, ir klasika, bet kad pēdējo reizi pagatavoji auksto zupu ar rūgušpienu? Šoreiz – variācija par biešu auksto zupu, kurā īpašu garšas noti piešķir baziliks. Ļauj zupai ledusskapī nostāvēt pāris stundas, un garša būs vēl labāka!
Recepte no grāmatas: tonizējošā kafija ar saldo krējumu un kokakolu
Ja mīli kafijas dzērienus un nesmādē ledusaukstu kafiju, tad vienmēr vērts pamēģināt ko jaunu. Siltās dienās īpaši atspirdzinoša un uzmundrinoša būs kafija, kas papildināta ar ledu, kokakolu un saldo krējumu.
Recepte no grāmatas: pikantā karija omlete Indijas noskaņās
Šī būs mazliet neparastāka omlete, kurā iejauktas Indijas garšu vēsmas. Sakultas olas, apcepti šampinjoni, panīra siers un mazliet pikants karijs. Neierasti, bet ļoti gardi, lai brokastu (vai citas ēdienreizes) maltītē ieviestu ko jaunu.
Recepte no grāmatas: kakao ķīselis gluži kā bērnībā
Ir tādi deserti, kurus var uzburt no nekā – kakao ķīselis ir viens no tiem. Izcili gards vēl silts, ja pārliets ar aukstu pienu. Pirmā karote mutē un nostalģiski aizceļo bērnībā, kad laukos pie omes vasaras brīvlaikā viņa to ar lielāko prieku gatavoja, kad vien mazbērni palūdza. Šī ir vērtība, kas jālolo!
Recepte no grāmatas: zaļumu 'kotletes', kurās paslēptas nātres
Šīs nebūs tradicionālas kotletes, šīs būs pavasara veselīgo nezāļu "kotletes" jeb pavisam zaļi plācenīši, kuros paslēptas nātres, spināti un citi zaļumi. Jāpamēģina vismaz reizi gadā, lai saprastu, kas īpašs ēdamajās nezālēs! Turklāt "kotletes" būs ar kraukšķīgu garoziņu, pateicoties rīvmaizei.
Recepte no grāmatas: Cukurbeķera 'štopkūkas' ar kakao putukrējumu
Rauga maizītes, kurās ieziesta krietna porcija putukrējuma, konditorejas vecmeistari mīļi nodēvējuši par "štopkūkām". Padomju laikos tās ieguvušas mazliet citu nosaukumu – meteņu maizītes. Lai nu kā, seno recepti vērts pamēģināt arī mūsdienās, lai ar konditorejas garduma palīdzību ceļotu laikā un izbaudītu nesamākslotas garšas.
Recepte no grāmatas: citronu biezpiena krēms – Lieldienu pashas alternatīva
Viens no saldajiem ēdieniem, kuru tradicionāli gatavojam Lieldienu galdam, protams, ir biezpiena pasha. Tomēr tā prasa vairāku stundu darbu un gaidīšanu. Krēmīgu un tikpat gardu desertu no biezpiena var uzburt arī krietni ātrāk – tāpēc, lūk, citronu biezpiena krēms, kuru papildina medus un citronmelisa.
Recepte no grāmatas: tomātos ceptas olas tunisiešu gaumē
Brokastu vai branča reizēm itin piemērota recepte, kurā mijas garšu kokteilis. Skābenie tomāti, saldena paprika, mazliet ķiploka un harisas pasta asumiņam, ļoti aromātiskais kumīns un visam vidū – olas kā saulītes lūkojas pretī. Tunisiešu versija par šakšuku.
Recepte no grāmatas: biešu un turku zirņu plācenīši
Saldeni, ar vieglu ķiploku garšu un patīkamu struktūru – rozā biešu un turku zirņu plācenīši ar sēkliņām apkārt. Lielisks veids, lai vērtīgās bietes notiesātu garšīgi! Turklāt visu darbiņu tavā vietā paveiks cepeškrāsns.
Recepte no grāmatas: šokolādes kūka 'Dubultā'
Kas var būt labāks par šokolādi? Šokolādes kūka ar šokolādes krēmu! Mīklai gaisīgumu piešķir pamatīgi saputotas olas, bet kārdinājumā liek krist šokolādes gabaliņi, kas paslēpti kūkas biskvītā, kā arī svaigā siera šokolādes triepieni.
Recepte no grāmatas: cepta menca Tallinas gaumē
Zivtiņa jāēd vismaz vienu reizi nedēļā, tas ir fakts. Ēdienkartes dažādošanai, kāpēc gan nepamēģināt mencas fileju pagatavot īsteni baltiskā noskaņā, kā to dara igauņi? Ar gardu skābā krējuma un diļļu cepurīti, kurai virsū izkusis siers.
Recepte no grāmatas: Ņinas Masiļūnes biezpiena un burkānu plācenīši
Vai burkāna ripiņas var iecept saldos biezpiena plācenīšos? Protams! Ja vēl mīklā iejaukta manna, rezultāts būs viegli kraukšķīgs un vēl jo gardāks.
Recepte no grāmatas: Lolitas Neimanes mazkaloriju kartupeļu un tomātu sacepums
Kartupelis, tomāts, ola – trīs draugi, kārtu pa kārtai likti un pārlieti ar jogurtu, savienojas vienā siltā sacepumā. Pasniedz vēl siltu ar kādu šķipsnu sakapātu garšaugu, lai smaržīgāk un gardāk!
Recepte no grāmatas: melleņu zupa ar biezpiena klimpām kā bērnībā
Šis ir garšu salikums, kas ar vienu karoti nostalģiski atgriež bērnudārza solā pie launaga galda. Lillā melleņu zupa jeb ķīselis, kurā peld saldeni mākonīši – biezpiena klimpiņas.
Recepte no grāmatas: cepeškrāsnī gatavots rīsu pudiņš
Vai krēmīgu rīsu pudiņu var pagatavot bez sparīgas maisīšanas un karsēšanas katlā? Izrādās, ka var! Mazliet pacietības, paļaušanās uz cepeškrāsni un rezultāts – salds un krēmīgs ceptais rīsu pudiņš.
Recepte no grāmatas: cepta vista ar dzērvenēm sinepju mērcē
Gaļa un ogas nav nekāda neparastā kombinācija, vai ne tā? Bet kā tad, ja vistai un dzērvenēm pievieno arī sinepes? Vajadzētu būt labi, nosprieda mana mamma, kad rādīju viņai šo recepti no pavārgrāmatas "Pasaules virtuve".
Recepte no grāmatas: 'Našķoties' Zanes burgersalāti
Salāti, kas neizskatās pēc burgera, bet garšo tieši tā, kā burgers? Tieši tas, kas vajadzīgs vakariņām, kad slinkums gatavot ko sarežģītu, bet mirklīgo "fast-food" garšu gribas noķert. Tikai gaļiņa, kraukšķīgi ledus salāti, marinēti gurķīši un pasakaina mērcīte.
Recepte no grāmatas: fritētas zilā siera bumbiņas
Eļļā vārītiem jeb fritētiem gardumiem grūti pretoties – pat ja zini, ka labāk apēst mazāk, roka sniedzas pēc vēl viena gabaliņa. Tāpat ir ar šīm siera bumbiņām, kurās paslēpies zilais pelējuma siers. Neierasta kombinācija, bet rezultāts gards!
Recepte no grāmatas: gadsimtiem senais 'Karstais bīskaps'
Vismaz vienreiz ziemā karstvīns savas virtuves omulībā ir jāpagatavo pašam. Ja ne decembrī, tad kaut janvārī vai februārī – kamēr sals vēl turas. "Karstais bīskaps" ar savu noslēpumaino nosaukumu tā vien vilina pamēģināt to pagatavot, lai varētu atbildēt uz jautājumu – kā tad sarkanvīns spēj sadraudzēties ar apelsīniem?
Receptes no grāmatas: olu ēdieni Ziemassvētku galdam no 18. gadsimta un ne tikai
Jau kopš 18. gadsimta pavārgrāmatu autori ir iekļāvuši savos darbos sadaļas ar olu ēdienu receptēm, jo bez tām neiztiek nedz ikdienas, nedz svētku galds. Daudzas no šīm receptēm mūsdienās reti izmanto, taču šie ēdieni var būt lielisks papildinājums Ziemassvētku vai Jaunā gada cienastam.
Recepte no grāmatas: poke bļoda, pa spēkam pat vismazākajiem
Bērnu pavārgrāmatas ir pieaugušo nenovērtētas. Tās vajadzētu papildināt ar saukli "Bērniem un iesācējiem", jo katrs iesācējs virtuvē ir kā bērns, bet bērnu pavārgrāmatas vienkāršā veidā iemāca pamatus.
Recepte no grāmatas: sildošais un sātīgais 'Alises karijs'
Sildošs un sātīgs, Indijā dzimis, bet tik ļoti piemērots Latvijas ziemām, kad gribas sasildīties un sajusties komfortā, ar nelielu laimes piesitienu. Patiesībā karijs tāds indiešu stūķis vien ir, gluži kā latviešu brālēns, arī tas ar sevišķu daili neizceļas, bet visu nosaka garša!
Recepte no grāmatas: liellopa gaļas veltnīši
Kotletes, karbonādes un gaļas veltnīši – lūk, latviešu svētku galda zelta formula! Der gan kāzās, gan kristībās, gan jubilejās, gan ikdienas vakariņās. Iespējams, ka šie gaļas ēdieni tik iecienīti ir tāpēc, ka tos pagatavot nav ātri un tur noteikti jāpievieno mīlestība. Šoreiz uz pjedestāla – gaļas veltnīši.
Recepte no grāmatas: grauzdiņi ar olu pastu
Olas un rupjmaize – tas ir nopietns brokastu pieteikums! Tāds īsti latvisks un ilgspēlējošs. Ola var nebūt tikai cepta vai vārīta, to var pārvērst arī pastā un zieķēt virsū apgrauzdētai rupjmaizei.
Recepte no grāmatas: kukurūzu nūjiņu kūka
Bērnības garša, vairākās desmitgadēs pārbaudīta recepte, ātri pagatavojama no trīs sastāvdaļām! Vai vēl ko vairāk var vēlēties? Vienīgi papildporciju!
Recepte no grāmatas: gardā burkānu torte ar krēmsieru
Rudenī ne tikai ābolmaize ir jāizcep, vismaz reizi sezonā cepeškrāsns un ģimene jāiepriecina arī ar burkānu kūku! Tik rudenīgu, aromātisku un gardu!
Recepte no grāmatas: kartupeļu klimpas – ņoki
Latviešiem kartupeļu klimpas, lietuviešiem cepelīni, bet itāļiem – ņoki. Kartupelis ir augstā godā ne tikai pie latviešiem! Arī itāļi to nesmādē un pārstrādā klimpās!
Recepte no grāmatas: sīpolklopsis
Sīpolklopsī ir viss, kas īstenam latvietim vajadzīgs – miltu mērce, kūpoši kartupeļi un izklapēta gaļa, kas mutē kūst. Fani un zinātāji saka, ka sīpolu sitenis ir gandrīz tikpat labs kā beku mērce.
Recepte no grāmatas: ābolu kronīši
Kāpēc bērnības garša ir tik garda un neaizmirstama, tāda, ko gribas vēl un vēl? Varbūt tāpēc, ka bērnības receptēs netiek žēlots ne trekns, ne salds? Žagariņi, pončiki, pienā un cukurā mērcēta baltmaize, putukrējums ar cukura karoti pa virsu. Skaidra lieta, ka bērnībā visas kalorijas noskraidīja, ka maz nelikās! Ja ir bērnības garša, bet nav receptes kā to panākt, tad laiks meklēt pusgadsimtu un senākas pavārgrāmatas – tur tā ir visā savā krāšņumā un ar precīzām receptēm.
Recepte no grāmatas: vislabākā siera un ķiploka maize
Ķiploks ir garšaugu līderis! Liec zupās un sautējumos, iecep maizēs, piespied klāt mērcēm, cep vienu pašu vai sapāro ar citiem dārzeņiem. Ķiploks ir klātesošs visās pasaules virtuvēs un pamatoti – ēdiens iegūst garšu, vampīri turas pa gabalu un saaukstēšanās atkāpjas!
Recepte no grāmatas: Nost ar rasolu!
Rasols latviešiem ir dārgs. Visādā ziņā – kā tradīciju, tā naudas izteiksmē. Lai to pagatavotu, vajadzēs finansiālus ieguldījumus. Un, ak, kalorijas tas satur vēl vairāk, nekā izmaksā! Vai salāti, kas garšo kā rasols, bet sastāvdaļās ne tuvu nav tam līdzīgs, piedevām ir krietni lētāks, cienīgi nest rasola vārdu?
Recepte no grāmatas: salāti no Nicas
Kā visātrāk un drošāk sajusties kā šefpavāram? Gatavot pēc bērniem paredzētās pavārgrāmatas! Viss priekšā uzrakstīts un uzzīmēts! Savukārt, kad jāizvēlas no drošajām receptēm visdrošākā, tad vislabāk sākt ar salātiem un sviestmaizēm.
Recepte no grāmatas: 'muļķu drošā' fokača ar tomātiem
Ja fokača būtu dzimusi Latvijā nevis Itālijā, tad, visticamāk, mēs to sauktu par plātsmaizi un bagātīgi nobērtu ar dillēm un gailenēm. Tiesa, to mēs varam darīt arī tagad, jo fokačas mīklas pamatne pieļauj daudz un dažādu eksperimentu.
Recepte no grāmatas: persiku sacepums ar drumstalām
Pavārgrāmata, kas sola ārstēt, izvairīties no slimībām un nenomirt? Skaidrs, ka tāda grāmata kļūst par bestselleru. Vai viss veselīgais automātiski nozīmē arī negaršīgu, kas jāēd ar piespiešanos? Nebūt ne! Taču paraduma maiņu, iepazīšanos ar jauniem produktiem un papildu tēriņus gan!
Recepte no grāmatas: Gruzijas salāti ar valriekstu pastu
Gruzijas virtuve ir tik daudzveidīga, ka paēdis būs kā vegāns, tā visēdājs. Sastāvdaļas un pagatavošana ir vienkāršāka par vienkāršu, bet garša – ak, Kungs, garša ir satriecoša! Vienalga, vai tas ir sautējums, zupa vai salāti, Gruzijas virtuve neliks vilties.
Recepte no grāmatas: sojas mērcē marinētas gailenes ar upenēm un jaunajiem kartupeļiem
Vasaras vidus aktualitāte – gailenes, kas mijiedarbībā ar tikko no krūma rautām upenēm rada fantastisku garšu! Šķietami nesavienojamas lietas spēj pārsteigt un radīt jaunu garšas baudījumu.
Recepte no grāmatas: Ceptu gurķu salāti, ko baudīt ar aukstu džinu
Britu šefpavārs Mets Vilkinsons iesaka nebaidīties izcept gurķus un pagatavot salātus. Vēl viņš iesaka tos baudīt kopā ar labu džinu ar toniku. Vai tad var atteikt šefpavāram? Nē, taču! Jāiet cept gurķi!
Zemeņu cepums pēc 1977. gada pavārgrāmatas
Ja tev neraustās plakstiņš, kad kūkām un cepumiem dāsni tiek pievienots sviests un cukurs, tad receptes no 1977. gada pavārgrāmatas ir kā radītas tev! Piemēram, šī zemeņu kūka, kas grāmatā tiek dēvēta par cepumu. Viss ģeniālais un gardais ir vienkāršs, un mūsu omes to zināja.
Recepte no grāmatas: zivs rabarberu lapās
Arī mājas apstākļos var pagatavot restorāna cienīgu ēdienu. Tiesa, vajadzēs sakoncentrēties, ņemt talkā taimeri un burtiski sekot receptei. Savukārt rabarberu lapās ietītā menca tavā mājas virtuvē nopelnīs visus iespējamos "mišelinus"!
Recepte no grāmatas: siera mērce bez siera līdzdalības
Vegānu pavārgrāmatās ir vērts ielūkoties, jo tur iedvesmu un garšas kombinācijas var atrast arī tie, kas sevi dēvē par visēdājiem. Un maldās tie, ka vegāns ēdiens ir tikai zemenes ar avenēm, gurķi ar tomātiem un dilles ar kinzu. Tas ir kas vairāk!
Recepte no grāmatas: biezpiena plāceņi ar ogu un čia sēklu mērci
Ja gribi, lai bērns izēd tukšu šķīvi, tad diezgan droši vēl bez makaroniem piedāvāt biezpiena plāceņus ar gardu ogu mērci. Bērni būs sajūsmā, jo deserts un našķītis, bet vecāki sitīs sev uz pleca, jo bērniņš dabūjis biezpienu un ogas.
Recepte no grāmatas: libāniešu ēdiens – grilēta kafta
Libāniešu virtuvē ir ne viens vien ēdiens, ko vērts ieviest latviešu virtuvē. Tiesa, lai to izveiktu, iesākumā būs virtuves plaukti jāpapildina ar dažādām garšvielām, dažādiem smaržīgiem ūdeņiem – kā rožu, tā apelsīna ziedu. Garšaugi – sīpoli, kinza, ķiploki un pētersīļi gan brangi saplūcami pašu dārzos.