Diendusa bērnam nāks par labu pat tad, kad viņš sācis skolas gaitas. Taču dažreiz vecāki pārāk uzstājīgi piespiež bērnu gulēt, pat tad, kad viņš jau pilnībā varētu iztikt bez dienas miega. Kā saprast, ka diendusa bērnam vairs nav obligāta? Pastāv vairākas pazīmes, pēc kurām to var atpazīt. Ja tu, iepazīstoties ar šīm pazīmēm, tās vari attiecināt uz savu bērnu, tavs mazulis ir izaudzis, un viņam vairs nav nepieciešama regulāra atpūta dienas laikā.
Speciālisti portāla "Ihappymama" skaidro šīs pazīmes un sniedz padomus, kā bezsāpīgāk atteikties no diendusas gulēšanas.
Tu, kā parasti, mazuli noliki gultā, bet 40 līdz 50 minūšu laikā viņš tā arī nav iemidzis. Bērns knosās, grib celties, visu laiku saka, ka negrib gulēt. Samierinies – dienas miegs viņam vairs nav nepieciešams.
Bērns pa dienu ir pagulējis, bet vakarā nespēj iemigt paredzētajā laikā un nomodā ir vēl pusotru, divas stundas (tas ir laiks, kuru viņš pavadījis, guļam diendusu). Tas nozīmē, ka organisms jau ir "pārlieku atpūties" un cenšas atjaunot miega līdzsvaru. Labāk, lai bērns ciešā miegā guļ pa nakti, nekā ar varu – pa dienu.
Pamēģini eksperimenta veidā dažas dienas atteikties no diendusas. Ja, tuvojoties pulksten 19, bērns kļūst miegains un noguris, acīmredzot, dienas miegs viņam vēl ir nepieciešams. Bet, ja bērns gribēs iemigt tajā pašā laikā, kad parasti liec viņu gulēt uz nakti, un viņš nogulēs 10 līdz 12 stundas, kas ir vidējā norma, tātad, viņš pilnībā ir gatavs atteikties no gulēšanas pa dienu un pielāgojas "pieaugušo" režīmam.
Paseko līdzi bērnam transportā: ja brauciena laikā automašīnā vai autobusā bērns pa dienu kļūst miegains, tātad, vēl ir par agru atteikties no diendusas. Spēja palikt aktīvam transportlīdzeklī, kas šūpo, arī ir svarīga pazīme, ka bērns pieaug.
Ja bērns apmeklē bērnudārzu, pavaicā audzinātājai, kā viņš guļ tā dēvētajā "klusajā stundā". Mazulim audzinātāja ir autoritāte, un ja jau ilgāku laiku viņai neizdodas bērnu nolikt gulēt diendusā, pienācis laiks pakāpeniski atteikties no šāda veida atpūtas. Bērnam vienkārši šī "klusā stunda" vairs nav nepieciešama.
Kā vieglāk atteikties no diendusas? Daži padomi
Atteikšanās no diendusas jānotiek pēc trīs gadu vecuma, pie nosacījuma, ja bērnam tas patiešām vairs nav nepieciešams, jo ir arī gana daudz speciālistu, kas atpūtu dienas laikā rekomendē pat pieaugušajiem. Līdz trīs gadu vecumam dienas miegs bērnam ir nepieciešams par simts procentiem – visiem bērniem. Taču bērna organismam ir jāpierod pie jaunā režīma. Tāpēc sāc ar divām vai trim dienām nedēļā, kad diendusa izpaliek.
Atteikšanās no miega nenozīmē atteikšanos no atpūtas. Bērnam ir nepieciešams laiks atpūsties: paguli viņam blakus kādu pusstundiņu ar grāmatiņu vai vienkārši parunājaties. Šajā laikā ir jāatsakās no gadžetiem un televizora skatīšanās. Nevajag bērnu pārlieku noslogot ar "pieaugušo" grafiku: ja kādudien viņš tomēr izrādījis vēlmi pagulēt pa dienu, tad piedāvā šādu iespēju. Slimošanas vai aktīvos mācību/fizisko slodžu periodos dienas miegu nevajadzētu atcelt.
Zemāk atradīsi portāla "Cālis" rakstus no arhīva par to, cik svarīga ir diendusa konkrētos vecumposmos, kā veiksmīgāk bērnu pierunāt iet pačučēt pa dienu un arī kā pareizāk sākt atteikšanos no gulēšanas pa dienu.
Pieci veidi, kā bērnu nolikt gulēt diendusu
Maziem bērniem diendusa ir jāguļ. Par to neviens nestrīdas, tikai, lūk, mazo nebēdnieku dienas vidū nolikt gultā gan nemaz tik viegli nav!
Ko darīt, ja bērns dārziņā negrib gulēt pusdienlaiku
Ja bērns viegli tiek galā ar bērnudārza režīmu, tev ir paveicies. Bet ja nē? "Atkal visu pusdienlaiku grozījās un citiem bērniem traucēja," tev sūdzas bērnudārza audzinātājas. Ko darīt?
Triki vecākiem, kā bez asaru liešanas nolikt bērnu diendusas miedziņā
Maziem bērniem diendusa ir jāguļ. Par to neviens nestrīdas. Tikai, kā to izdarīt? Zināms, ka daudzus bērnus pielauzt pagulēt pa dienu ir teju neiespējamā misija. Un tomēr, zinot dažus trikus, to var mēģināt paveikt.
Zīdainis vakaros nevar iemigt un arī diendusā guļ nemierīgi? Izmēģini 'miega atbalsta metodi'
Katram mazulim ir nepieciešams atšķirīgs miega daudzums. Pirmo mēnešu laikā daži zīdaiņi paēd, īsu brīdi paliek nomodā, pēc tam viegli iemieg un noguļ līdz nākamajai barošanas reizei, taču, ja mazulis labi guļ dienā, bet vakaros vai naktīs nespēj iemigt, slikti guļ vai arī diendusu laikā ir nemierīgs, parasti tam ir vairāki iemesli.
Bērniem, kuri guļ diendusu, retāk sastopama depresija un nemiers
Diendusu gulošajiem bērniem ir mazāka hiperaktivitāte, retāk sastopama depresija un nemiers, tā uzskata ASV Profesionālo miega pētnieku asociācijas zinātnieki.
Diendusa bērniem uzlabo atmiņu, liecina pētījums
Regulāra diendusas gulēšana uzlabo bērniem atmiņu un atvieglo mācīšanos, jaunākajā pētījumā secinājuši zinātnieki no Liebritānijas. Pēc ekspertu teiktā, miegs var būt tikpat svarīgs gan bērna pirmajos dzīves gados, gan arī vēlāk.
Diendusa ne tikai mazuļiem. Pozitīvie aspekti un kad vislabāk pasnaust
Diendusa jeb īslaicīga gulēšana, snaušana dienas laikā, parasti ir ap pusdienlaiku, un šī tradīcija ir ļoti sena, lai gan mūsdienās nedaudz piemirsta. Protams, savas korekcijas ievieš straujais dzīves ritms. Taču maldīgi uzskatīt, ka diendusa ir vēlama tikai bērniem. Arī pieaugušajiem, jo īpaši jaunajiem vecākiem, tā sniegs gana daudz pozitīvo lietu.
Diendusa - no kāda vecuma no tās drīkst atteikties?
Bērni, kas apmeklē bērnudārzu, parasti pierod, ka ir obligāta klusā stunda. Ar vecākiem vai vecvecākiem ir cita lieta – pēcpusdienas cīņu par negulēšanu ir vieglāk uzvarēt. Vecākiem tas, iespējams, ir pat ērtāk – nav jātērē laiks, lai bērnu noliktu gulēt, nav jārunā čukstus utt. Kurš variants bērnam ir vislabākais, skaidro miega slimību speciālists Normunds Limba.
Bērnam problēmas ar iemigšanu: astoņi iespējamie traucēkļi un risinājumi to novēršanai
Ko darīt, ja bērns negrib gulēt? Pilnīgi nekādi neaizmieg! Bet ko dari tu, kad negribi vai nevari iemigt? Ir divas iespējas: vai nu tu turpini aktīvi darboties, līdz pavisam nogursti, vai arī radi īpašus apstākļus, lai varētu iemigt. Taču vispirms paanalizē situāciju: "Kas man traucē iemigt? Kā stāvokli uzlabot un mainīt? Varbūt gaiss ir smacīgs? Varbūt ir skaļš troksnis? Varbūt gulta par cietu? Varbūt ir karsts? Varbūt traucē uzmācīgas domas?"
Cik stundas dienā bērnam jāguļ katrā vecumposmā; kā miega trūkums ietekmē veselību
Nepietiekams miega daudzums var skart ne tikai pieaugšos, bet arī bērnus. Miega trūkums var atstāt negatīvu ietekmi ne tikai uz tavas atvases prāta spējām, bet arī veselību. Bet, kā zināt, ka mazais miegam velta viņa vecumam atbilstoši daudz laika? Speciālisti skaidro, cik daudz stundas bērnam konkrētā vecumā ir jāpavada guļot.
Kā noregulēt bērna - pūces miega režīmu
Ārā paliek gaišāks. Jūs esat iegrimuši visciešākajā miega fāze, kad kāds līksmi iesaucas: "Mammu, celies! Es gribu spēlēties!" Par ilgāku gulēšanu no rītiem varat aizmirst.