Pasaules miega dienu atzīmē 17. martā, tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dažādiem miega traucējumiem. Kā skaidro ārsts un Rīgas Stradiņa universitātes Miega laboratorijas vadītājs Juris Svaža, miega traucējumi mūsdienās ir ļoti aktuāla problēma, jo no tiem cieš no 10 līdz 20 procenti cilvēku. Bezmiegs un slikta miega kvalitāte būtiski ietekmē gan viņu emocionālo labsajūtu, gan fizisko veselību.
Svaža norāda, ka pastāv divu veidu miega traucējumi – viens no tiem ir miega apnoja jeb elpošanas traucējumi miegā, bet otrs ir bezmiegs, kas saistīts ar personas emocionālo un psihisko stāvokli. No miega traucējumiem biežāk cieš cilvēki pusmūžā. Apnojas galvenais cēlonis ir liekais svars, bet bezmiegu izraisa stress. Par to, ko darīt, bet ko ne, lai atbrīvotos no liekā svara, lasi šeit.
Ja bezmiegu izraisa emocionāli pārdzīvojumi, no tā atbrīvoties var būt ļoti sarežģīti, jo persona var nonākt tādā kā apburtajā lokā. Svaža skaidro, ka cilvēks, kas dienas laikā ir nomākts un cieš no stresa, parasti slikti guļ, bet neizgulēšanās veicina jaunus satraukumus. Galu galā cilvēks došanos gulēt jau gaida ar bailēm, ka atkal neizdosies iemigt un nākamajā dienā viņš jutīsies un izskatīsies slikti, būs noguris un satraucies.
Lai arī iemigšana patiešām daudziem var šķist kā neizpildāms uzdevums, ir svarīgi apzināties miega nozīmi veselības uzturēšanai, kā arī parūpēties par to, lai izgulēties būtu iespējams katru nakti.
Miegs būtiski ietekmē veselību un dzīves kvalitāti
Tāpat miegs palīdz uzlabot koncentrēšanās spējas. Tas ietekmē arī bērna atzīmes skolā – bērni, kam nav miega traucējumu, spēj koncentrēties darbam un labāk apgūst uzdoto vielu. Jāpiebilst, ka labāka smadzeņu darbība cilvēkiem ar veselīgiem miega paradumiem, ir būtisks faktors radošuma palielināšanai.
Taisnība ir arī tiem, kas apgalvo, ka miegs palīdz samazināt stresa līmeni. Labi izgulējusies persona ir grūtāk aizkaitināma un mierīgāk uztver visu notiekošo, bet zems stresa līmenis pozitīvi ietekmē asinsspiedienu. Jāpiebilst arī, ka neizgulēšanās un miega trūkums var veicināt trauksmes un pat depresijas attīstību.
Miegs ietekmē arī personas fizisko stāvokli un veselību. Piemēram, pārāk daudz vai pārāk maz miega samazina mūža garumu. Tāpat cilvēkiem, kas guļ sešas stundas vai mazāk, ir lielāks iekaisuma risks. Miegs ir arī ļoti nozīmīgs faktors veselīga svara uzturēšanai. Par tā trūkuma saistību ar liekajiem kilogramiem, lasi šeit.
"WebMed" norāda arī uz cietiem nozīmīgiem veidiem, kā miegs ietekmē veselīgu un dzīves kvalitāti. Viens no tiem ir imunitāte – cilvēkiem, kas guļ septiņas stundas vai mazāk, tā ir vājāka. Tāpat veselīgs un kvalitatīvs miegs palīdz just mazāk sāpju un uzlabot seksuālo dzīvi.
Labs miegs pašu rokās. Noderīgi ieteikumi bezmiega mocītajiem
Viens no ieteikumiem, kas var sagādāt grūtības daudziem, ir atteikšanās no kafijas pēcpusdienās un vakaros. Lai arī daudzi uzskata – kofeīnu organisms pārstrādā divu stundu laikā, tas organismā var būt vēl septiņas stundas pēc kafijas malkošanas. Tāpat ierobežo alkohola patēriņu. Glāze vīna var padarīt tevi nogurušu, bet tā pilnīgi noteikti neuzlabos miega kvalitāti.
Lai arī ir cilvēki, kas uzskata, ka nodarbošanās ar sportu vakaros un pēcpusdienās traucē iemigt, tam nav zinātniska pamatojuma. Tomēr ir virkne pētījumu, kas pierāda – regulāras fiziskas aktivitātes uzlabo miega kvalitāti. Ja tev šķiet, ka pēc treniņa vakarā esi satraukusies un nevari iemigt, ieplāno fiziskās aktivitātes dienas pirmajā pusē.
Ļoti svarīgi ir arī tas, ko dari tieši pirms miega. Jau laicīgi izlaid no rokām tālruni. Miegam traucē ne tikai uzņemtā informācija, bet arī gaisma, ko izstaro tālrunis. Vairāk par to lasi šeit. Tāpat tev var palīdzēt dažādi atslābinoši rituāli, piemēram, meditācija vai joga. Iedarbīga var būt arī aroma terapija – nomierinošas ēteriskās eļļas palīdzēs atslābināties un vieglāk iemigt.
Tāpat jāpiebilst, ka arī nodarbošanās ar seksu pirms gulētiešanas var palīdzēt iemigt, jo tuvības laikā gan sievietēm, gan vīriešiem izdalās hormoni, kas pozitīvi ietekmē miega kvalitāti.
Psihiatre, psihoterapeite Sandra Pūce uzsver, ka tas, ko cilvēks dara dienas laikā, ļoti ietekmē miega kvalitāti naktī. Ļoti būtiska ir arī vide gulēšanai – ja gultā, strādāsi, ieturēsi maltītes un skatīties televizoru, tajā aizmigt būs grūtāk. Speciāliste skaidro, ka laimīgai dzīvei un līdz ar to arī mierpilnām naktīm pamatā ir fiziskā aktivitāte visā dzīves laikā, sabalansēts uzturs visā dzīves laikā, emocionāls un fizisks komforts, kā arī prieks un mīlestība pret dzīvi.