sieviete svari diēta
Foto: Shutterstock
Klāt pavasaris, kuram jau pavisam drīz sekos arī vasara un līdz ar to arī bikini sezona. Daudzi šo laiku uzskata par vispiemērotāko, lai atgūtu ziemas laikā pazaudēto ķermeņa formu un atbrīvotos no dažiem liekajiem kilogramiem. Un, lai ceļš uz tvirtu augumu nebūtu milzīgs izaicinājums un netiktu pamests pusratā, svarīgi zināt, kas svara zaudēšanu var sabotēt.

Vēlme zaudēt svaru ir saprotama, jo tas var palīdzēt uzlabot tavu veselību un kļūt laimīgākai. Tiesa, vispirms jāsaprot, vai tev maz ir lieko kilogramu, no kuriem vajadzētu atbrīvoties. Atbildi uz šo jautājumu varēsi atrast, konsultējoties ar kādu speciālistu, piemēram, uztura speciālistu vai dietologu. Savukārt turpinājumā atradīsi desmit veidus, kā iespējams kaitēt svara zaudēšanai

Nedēļas nogalēs atpūties no diētas

Nav grūti vien ar pāris atkāpēm no ierastās diētas zaudēt visus nedēļas laikā iegūtos rezultātus. ''Tavs liekais svars nepazudīs, ja tu pastāvīgi spersi divus soļus uz priekšu un divus atpakaļ,'' portālam ''Healthy'' stāsta uztura speciāliste Sūzena Bovermana. Lai turētos uz pareizā ceļa, regulāros svara mērījumus veic piektdienu nevis pirmdienu rītos. ''Ja tev bijusi laba nedēļa, tu to redzēsi uz svariem, un tas palīdzēs saglabāt motivāciju arī nedēļas nogalē. Tu vari arī darba dienu laikā ''uzkrāt'' neuzņemtās kalorijas, kuras iztērēt nedēļas nogalē,'' iesaka Bovermana. ''Bet esi uzmanīga un zini, cik daudz kaloriju ir tavās atkāpēs no diētas. Viens kokteilis un čipsu paka var saturēt krietni vairāk kaloriju, nekā nepieciešams uzņemt.''

Piešķir pārlieku lielu nozīmi veselīgai pārtikai


Foto: Shutterstock
Vispirms jāsaprot, ka ir ļoti daudz neveselīgu pārtikas produktu, kas maskējas kā veselīgi. Un, lai arī veselīgas pārtikas izvēle ir pareizais ceļš svara zaudēšanā, no tās nebūs nekādas jēgas, ja netiek kontrolētas porcijas. ''Mani klienti bieži vien stāsta, ka piekopj zemu ogļhidrātu un olbaltumvielu satura diētu, kas ir bagātīga ar veselīgiem produktiem, piemēram, kvinoju, zaļajiem lapu dārzeņiem un ogām, bet viņi šos pārtikas produktus ēd pārāk daudz,'' skaidro endokrinoloģe Džiliana Godarda.

''Pārtiku veselīgu padara tās uzturvielu saturs. Bet tas nenozīmē, ka mēs varam to ēst neierobežotā daudzumā.'' Piemēram, pus tasītē kvinojas ir 111 kaloriju. ''Lielākā daļa cilvēku ēd divas vai trīs tases kvinojas vienā maltītē, kas var sasniegt 400 līdz 600 kaloriju. Un papildus vēl tiek pievienota eļļa, rieksti un siers, kuri arī nodrošina papildu kalorijas,'' piebilst Godarda.

Svara zaudēšanu uzskati par sodu


Foto: Shutterstock
Atrast gribasspēku, lai atbrīvotos no liekā svara, jau ir pietiekami grūti. Bet, ja tu svara zaudēšanu uztversi kā sevis sodīšanu, visticamāk, tu drīz vien atkāpsies no savas diētas, it īpaši sociālās situācijās. Lai arī šobrīd tikšanās ar draugiem vai maltītes restorānos uz kādu laiku vēl ir atliktas, tāpat ar dzīvesbiedru gan jau kādu reizi pasūtat maltītes uz mājām, un, redzot, ka otrs izvēlas kaut ko treknu vai ''grozā'' ieliek arī saldo ēdienu, tev arī rodas kārdinājums pēc atkāpes no diētas.

Iespējams, tu uz šo situāciju skaties tā – ''man nav atļauts to ēst''. Fitnesa instruktore Džena Bergena Saderlenda mudina izmainīt savu skatījumu un radušos situāciju neuztvert kā kaut ko, kas tev tiek atņemts. ''Ēdiens, apskatot to vispārīgi, ir nepieciešamība. Bet vai tāpat ir ar brauniju? Nākamreiz, kad atkal jūties tā, it kā sevi sodītu ar svara zaudēšanu, un esi soļa attālumā no atkāpes no diētas, uzdod sev divus jautājumus: ''Vai es tiešām sev laupu nepieciešamību?'' un ''Ja es nemainu savus ēšanas paradumus, ko es patiesībā sev atņemu?'' Atbilde: veselīgāku un laimīgāku dzīvi. Paturi to prātā, un bez problēmām spēsi atturēties no našķiem,'' mudina instruktore.

Neskaiti šķidrās kalorijas un izlaid maltītes


Foto: Shutterstock
Pat veselīgiem dzērieniem, piemēram, pašas spiestai augļu sulai vai smūtijam, ir daudz kaloriju un cukura. Kad mēģini zaudēt svaru, šie dzērieni var šķist kā taktiski pareiza izvēle, taču, ja tos lieto par daudz, tie var nopietni ietekmē tavus svara zaudēšanas rezultātus, norāda uztura speciāliste Ivonna Sandersa.

''Ir gandrīz loģiski domāt, ka, ja tu izlaidīsi ēdienreizes vai krasi samazināsi uzņemto pārtiku, dienas laikā tu sadedzināsi vairāk kaloriju, taču retos gadījumos tas tiešām tā notiek,'' piebilst uztura speciāliste Sūzena Bovermana. ''Maltīšu izlaišana un kaloriju samazināšana vienmēr izraisa nekontrolējamu izsalkumu un pārēšanos.''

Tā vietā speciāliste iesaka plānot, kā tu vari sadalīt dienā uzņemamo kaloriju daudzumu trīs ēdienreizēs un vienā vai divās uzkodās. ''Ir vieglāk praktizēt porciju kontroli, kad zini, ka ēdīsi ik pēc dažām stundām, un tādā veidā tu palīdzēsi sev pārtraukt ieradumu, kur tu ilgi badojies, bet pēc tam ēd, cik vien vari,'' norāda eksperte.

Fizisko aktivitāšu apbalvošana ar ēdienu un negatīva pašruna


Foto: Shutterstock
Daudzi cilvēki sevi māna, domādami, ka fiziskās slodzes laikā viņi sadedzina daudz vairāk kaloriju nekā patiesībā, un viņi to izmanto kā attaisnojumu, lai sevi apbalvotu ar kādu kārumu vai papildu maltīti, skaidro Bovermana. ''Apzinies, cik kaloriju tu patiesībā sadedzini sportojot, un salīdzini to daudzumu ar tām kalorijām, kuras pēc treniņa tik ļoti vēlies uzņemt.'' Vari arī izveido dienasgrāmatu, kurā pieraksti, kādus vingrinājumus veici un cik garš bija treniņš. Dienasgrāmatā arī vari sekot līdzi tam, kādu pārtiku uzņem un cik kaloriju sadedzini.

Tāpat neizturies pret sevi pārāk kritiski, mudina Bovermana. ''Ja domā, ka tev vajadzētu būt ideālai – tev jāvingro katru rītu un vairs nekad nedrīksti ēst konfektes –, tu uzstādi sev pārmērīgi augstu latiņu,'' stāsta eksperte. Šeit risinājums ir pozitīvas pašrunas praktizēšana. ''Piedāvā sev tādu pašu atbalstu, kā tu piedāvātu savam draugam. Tu, visticamāk, viņam vai viņai, kas cīnās ar svara zaudēšanu, neteiktu: ''Tev vienkārši nepietiek gribasspēka. Domāju, ka tu visu mūžu būsi resna.'' Bet tad kāpēc tu to saki sev?'' Tāpēc praktizē pozitīvu pašrunu, mudina Bovermana. ''Piedāvā sev atbalstu. ''Tas ir pārāk grūti'' vietā domā: ''Es to varu izdarīt''.''

Nepietiekams ūdens patēriņš


Foto: Shutterstock
Daudzi cilvēki dienas laikā nedzer pietiekami daudz ūdens, un tas ir būtisks faktors, kas ietekmē svara zaudēšanas progresu, stāsta medicīnas doktors Šons Makkafrijs. ''Ūdens rada sāta sajūtu, kas palīdz ierobežot apetīti,'' viņš paskaidro. Turklāt tas ir nepieciešams gremošanai un dehidratācijas novēršanai.

Kā arī, lai palīdzētu organismam sadedzināt taukus, nepieciešams uzņemt pietiekami daudz ūdens. ''Ieteicams izdzert sešas līdz astoņas glāzes ūdens. Te gan jāsaprot, ka būs cilvēki, kuriem nepieciešams uzņemt vairāk vai mazāk par ieteicamo ūdens daudzumu. To ietekmē klimats, kurā cilvēks dzīvo, vispārējais veselības stāvoklis un tas, cik daudz cilvēks nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm,'' piebilst Makkafrijs.

Nepietiekams miegs un ātra ēšana


Foto: Shutterstock
Diētas ārste Rebeka Luisa skaidro – pat viena slikta miega nakts nākamajā dienā var radīt lielāku izsalkumu nekā parasti. ''Tāpēc dari visu, lai naktī gulētu septiņas līdz astoņas stundas. Sāc ar gaismu un tehnoloģiju izslēgšanu aptuveni stundu, pirms dodies pie miera,'' viņa iesaka.

Tāpat nepieciešams ēst nesteidzīgi, jo ir vajadzīgs laiks, līdz signāls, ka esi paēdusi, nonāk no vēdera līdz smadzenēm, teic Luisa. ''Bez šī signāla mēs sliecamies turpināt ēst, līdz esam pārēdušies. Tā vietā palēnini ēšanas ātrumu – noliec dakšiņu starp kodieniem, mēģini maltīti pagarināt līdz 20 minūšu garumam un pārtrauc ēst, kad sāc justies paēdusi,'' mudina Luisa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!