Lielākā daļa afrodīziju vēstures gaitā savu slavu ieguvuši, pateicoties to krāsai vai formai, tomēr daži no tiem patiešām stimulē par pozitīvajām emocijām atbildīgos smadzeņu centrus. Piedāvājam 10 mūsuprāt interesantākos un populārākos no tiem. Ļaujies seno afrodīziju rotaļai papardes ziedu naktī!
Zemenes
Senajā Romā zemenes simbolizēja mīlas dievieti Venēru, bet leģendas par šo sarkano ogu īpašo spēku radās jau Senajā Grieķijā, kad iedzīvotājiem bija aizliegts ēst zemenes. Lai arī zemenēm nepiemīt nekādas maģiskas īpašības, tomēr lielā antioksidantu koncentrācija uzlabo cilvēka fizisko labsajūtu, bet vitamīns C veicina asins cirkulāciju ķermenī. Ne velti to sauc par dabīgo viagru. Zemeņu dzīvespriecīgais izskats, smarža un saldā garša rosina pozitīvas emocijas, bet seno laiku leģenda vēsta, ka tiem, kas kopīgi mielosies un dalīsies viens ar otru ar šīm ogām, tos sagaida īsta mīlestība.
Meklējot iedvesmu, kā likt lietā zemeņu kārdinošo garšu, vari pagatavot gardu desertu, izcepot ogas cepeškrāsnī, sāļā versijā ogas labi garšos salātos ar mocarellu, bet gaisīgākam noskaņojumam piestāvēs deserts ar trauslo bezē.
Ķirši
Līdzīgi kā zemenes, arī ķirši ikvienam liek justies labi. Tas viss, pateicoties šo mazo superogu augstajai dažādu vitamīnu koncentrācijai, minerālvielām, antioksidantiem un citām vērtīgām vielām. Ķirši harmonizē sirds darbību, uzlabojot pašsajūtu.
Karstā vasaras dienā atspirdzinoša želeja būs pašā laikā, bet vēl saldos ķiršus var likt lietā, sacepot tos kārdinošā šokolādes braunijā, bet domājot par svētku galda klāšanu, ķiršu klātbūtne būs iederīga, ja sacepsi tos sulīgā ogu pīrāgā vai drumstalkūkā.
Putukrējums
Dekadentiski gaisīgās piena putas, tik vieglas kā gaiss. Bez putukrējuma daudzi pasaules slaveni deserti zaudētu savu īpašo pievilcību. Lai arī nav pieradījumu, ka putukrējums stimulētu libido, tomēr nevar noliegt, ka tas rada pareizo noskaņu.
No ''Tasty'' krājumiem vērts aizlienēt recepti zemeņu un putukrējuma krēmam, tāpat vasarīgai tveicei piestāvēs atspirdzinoša zemeņu zupa ar putukrējuma pikuci vidū.
Šokolāde
Šokolāde ir viens no slavenākajiem afrodīzijiem, vēsturiski godāts kā karaļu un dievu ēdiens. Acteku leģenda vēsta, ka imperators Montesuma katru dienu izdzēris 50 tasītes ar šokolādi, lai spētu seksuāli apmierināt savas daudzās sievas. Pat slavenais itāļu mīlnieks Kazanova savā dienasgrāmatā piemin šokolādi un ieradumu to iedzert pirms kaislīgas tikšanās.
Zinātnieki šokolādei bezkaislīgi izdalījuši divas nozīmīgas ķīmiskas vielas – fenetilamīnu, kas cilvēkam izdalās, kad viņš ir iemīlējies, un triptofānu, kas atbildīgs par laimes hormona izstrādāšanos. Neapšaubāmi, viens no iedarbīgākajiem desertiem romantiskas noskaņas radīšanai.
Bez šokolādes nav iedomājams braunijs, tāpat kreptīga šokolādes kūka būs pašā laikā, ja vēlies izbaudīt rūgteno garšu, bet klasikas cienītājiem labpatiks magoņmaizītes ar šokolādes glazūru.
Arbūzs
Saskaņā ar portālu sciencedaily.com, arī arbūzu varētu saukt par dabīgo viagru. Likopēns, ko bagātīgi satur arbūzs un kuru mēdz saukt arī par likopēna karali, relaksē ķermeni un uzlabo asins cirkulāciju, tādējādi stimulējot libido.
Tieši tāpēc spirdzīgā arbūza un ogu sangrija būs pašā laikā alus nedzērājiem, savukārt izsalkuma remdēšanai pagatavo vasarīgus salātus ar gurķiem, arbūzu un fetas sieru. Ja nu kārojas saldējums, gards rezultāts būs, pagatavojot šo arbūza un melones sulas atspirdzinājumu.
Kafija
Lai arī, pieminot afrodīzijus, neviens parasti nedomā par kafiju, tomēr tās spēks nav noliedzams. Zinātniski pierādīts, ka daudz lielāka ietekme uz cilvēka labsajūtu ir nevis pašai kafijai, bet tās smaržai. Tomēr būtu jāatzīmē tas, ka kofeīns stimulē sirdi un asins cirkulāciju, vienlaicīgi dodot enerģiju un ilgstošu fizisko izturību.
Pagatavo atvēsinošu ledus kafiju ar lavandas sīrupu vai vēsu kafijas dzērienu.
Čili pipari
Čili piparam ir sena vēsture un ietekmīga afrodīzija reputācija. Daudzām tautām tas ir mīlas simbols. Tomēr arī zinātnieki ir noskaidrojuši, ka čili pipari rosina laimes hormona izstrādāšanos, stimulē sirds darbību un asins cirkulāciju.
Pagatavo pikantu peperoni un čili plātsmaizi, uzkodu plati papildini ar čili ievārījumu, gardus salātus ar vistu un čili mērci vai pat kafiju ar pikanto piedevu!
Sarkanās bietes
Jau gadsimtiem ilgi daudzās kultūrās sarkanās bietes uzskatītas par afrodīzijiem. Senajā Romā valdīja uzskats, ka bietes spēj modināt mīlas jūtas. Pompejos bordeļa sienas izrotātas ar biešu zīmējumiem. Senās Grieķijas dieviete Afrodīte ēda bietes, lai kļūtu skaistāka un seksuāli pievilcīgāka. Šīm leģendām mūsdienās var atrast arī zinātnisku skaidrojumu. Bietes augstā koncentrācijā satur triptofānu un betaīnu, vielas, kas rada labsajūtu un izstrādā laimes hormonu. Bietes turklāt lielā daudzumā satur boronu - minerālvielu, kas vairo seksuālos hormonus cilvēka ķermenī.
Sarkanās bietes savu labo garšu attaisnos, ja izcepsi tās cepeškrāsnī un pasniegsi ar fetas sieru, svētku galdam piestāvēs arī pikanti biešu salāti, bet tikpat labi var tās ieskābēt.
Avokado
Kad konkistadori viesojās pie acteku valdnieka Montesumas, viņš tiem uzdāvināja avokado augļus, skaidrojot, ka to nosaukums ahucatl acteku valodā nozīmē – sēklinieki. Šāds nosaukums tiem dots ne tikai dēļ vizuālās līdzības, bet arī to spējā vairot libido. Acteki bija tik pārliecināti par avokado afrodīzija spējām, ka ražas novākšanas laikā sievietes – jaunavas – nedrīkstēja atstāt mājas. Arī karalis Luijs XIV uzskatīja, ka avokado viņam ir atdevis jaunību un spēku gultā. Mūsdienu zinātne apstiprina avokado vērtīgumu cilvēka veselībai un pašsajūtai, un, nenoliedzami, vitamīns E, kuru tik bagātīgi satur avokado, atjaunina cilvēka ādu, izskatu un, iespējams, arī seksuālās spējas.
Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā gardi pasniegt avokado, sablendēt to ar garšaugiem krēmā, tikpat vienkārši augļa pusītēs iecept olas, bet saldam priekam avokado labo garšu attaisnos bezgrēka jeb svaigēdāju kūkā.
Medus
Arī medus gadsimtiem ilgi uzskatīts par auglības simbolu un spēcīgu afrodīziju, kas atspoguļojas tik ietilpīgā un senā vārdu rotaļā – medus mēnesis. Hipokrāta pierakstos medus cildināts kā afrodīzijs, kas vairo seksuālās spējas. Ir vēsturnieki, kas uzskata, ka medus afrodīzija slava radusies tādēļ, ka pirms vairākiem simtiem gadu medalu dzēra ne tikai kāzās, bet arī visu pirmo mēnesi pēc kāzām. Toties mūsdienu zinātne apstiprina, ka medus satur boronu – seksuālo hormonu līmeni regulējošu vielu.
Svētku galda neatņemama sastāvdaļa, bet varbūt kāds vēl grib paspēt pats sabrūvēt medalu, bet ne tik daudz laika prasīs kārdinošā medus kūka, bet sāļo garšu kārpiņu patikai pagatavo kraukšķīgo medus cāli.