pavārs dārzeņi
Foto: Shutterstock
Ir vairāki klasiski produktu pāri, par kuriem mēs neaizdomājamies, bet vienkārši tā vienmēr vai gandrīz vienmēr ēdam – tomāti ar sīpoliem, lasis ar sīpoliem, olīveļļa ar etiķi vai citronu sulu, makaroni un siers un daudzi citi. Tomēr ir atklāts, ka daži pāri paveic daudz ko vairāk, nekā tikai apmierina mūsu garšas kārpiņas. Šie īpašie pāri uzlabo mūsu veselību.

Kā tas notiek? Daži produkti veicina citos produktos esošo vērtīgo vielu uzņemšanu un izmantošanu organismā. Un šoreiz runa nav par neveselīgo pāri sviests un cukurs, bet par veselīgajiem pāriem. Uzzini, kurus produktus būtu vēlams pēc iespējas biežāk ēst kopā, lai ieguvums veselībai būtu pēc iespējas pilnīgāks, izlasot portāla Health autoru ieteikumus.

Pupas un paprika

Foto: Shutterstock


Pupas ir bagātīgs dzelzs avots mūsu veselībai, tomēr cilvēka organisms dzelzi no augiem uzņem minimāli, pat no "dzelzs augiem". Tiek uzņemti tikai 2–20% no dārzenī esošā dzelzs daudzuma. Organisms daudz vieglāk un pilnīgāk dzelzi uzņem no gaļas (15–35%). Lai spētu izmantot pupu patieso potenciālu veselībai, tās būtu jāēd kopā ar dārzeņiem, kas bagātīgi satur C vitamīnu, piemēram, papriku. C vitamīns manāmi palielina uzņemtā dzelzs daudzumu organismā.

Varbūt vēlies pagatavot šos veselīgos pupiņu un paprikas salātus?

Graudi, sīpoli un ķiploki

Foto: Shutterstock


Līdzīgi kā ar pupu dzelzi, arī bagātīgais dažādo graudu dzelzs un cinka potenciāls netiek izmantots gandrīz nemaz, jo vielmaiņas procesā šie elementi savienojas ar dažādām minerālvielām, tādējādi kļūstot par organismam neuzņemamiem elementiem. Pētījumos atklājies, ka, ja graudu ēdieniem pievieno ar sēru bagātos ķiplokus un sīpolus, graudos esošais dzelzs un cinks kļūst izmantojams. Labā ziņa ir tā, ka šis efekts piemīt gan svaigiem, gan termiski apstrādātiem ķiplokiem un sīpoliem.

Gatavojot brokastīs sviestmaizi, neaizmirsti par sīpoliem un ķiplokiem. Un, zinot šo ķīmijas mācību, latviskais pāris grūbu putra un cepti sīpoli kļūst vēl garšīgāki. Lūk, daži padomi, kā pagatavot garšīgas grūbu biezputras!

Tomāti un olīveļļa

Foto: Shutterstock


Ikdienā pārdomājot, ar ko gatavot svaigo tomātu salātus – ar skābu krējumu vai olīveļļu, pēdējam par labu nāk vēl veselības zinātne. Ikviens zina, ka olīveļļa ir vērtīgs produkts, kas uzlabo sirds un asinsvadu veselību, novēršot sliktā holesterīna uzkrāšanos. Pierādījies – ja olīveļļa tiek kombinēta ar tomātiem, šis process mūsu asinsvados norit vēl spēcīgāk un iespaidīgāk, jo procesā sāk piedalīties arī tomātos esošais antioksidants likopēns.

Pētījumos, salīdzinot olīveļļu un saulespuķu eļļu pārī ar tomātiem, noskaidrojies, ka saulespuķu eļļa, diemžēl, neaktivizē tomātu likopēnu. Ak, mēs laimīgie! Ir tik daudz gardu recepšu tomātiem ar olīveļļu, piemēram, gardais dārzeņu sacepums ratatujs.

Lasis un kāposti

Foto: Shutterstock


Lai ēdot lasi, maksimāli tiktu uzņemts D vitamīns, ir nepieciešams kalcijs, tādēļ lasis būtu jākombinē ar dārzeņiem, kas bagātīgi satur kalciju, piemēram, kāpostiem. Dērēs jebkuri kāposti, jo to ķīmiskais sastāvs ir samērā līdzīgs. D vitamīna uzņemšana ar ēdienu īpaši svarīga kļūst, kad saulīte parādās arvien īsākas stundas, bet mēs paši arvien garākas stundas sēžam istabā.

Lasis arī ar sieru iegūs labu kalcija devu, te recepte lasim ar siera un pesto cepurīti.

Brokoļi un tomāti

Foto: Shutterstock


Izrādās, ja sakombinē brokoļus un tomātus, iegūst jaudīgu pretvēža profilaktisko līdzekli, kā arī līdzekli, kas palīdz jau ar vēzi saslimušajiem, samazinot audzēja attīstību par 52%, ja dienā no visiem apēstiem produktiem 10% ir tomāti un 10% ir brokoļi. Ļoti gardi būs tvaicēti brokoļi ar saulē kaltētu tomātu gabaliņiem un to aromātisko eļļu, bet varbūt vēlies pusdienu omleti ar brokoļiem un tomātiem?

Zaļā tēja un melnie pipari

Foto: Shutterstock


Daudz veselīgāk būs iedzert zaļo tēju nevis ar medu, bet ar šķipsnu melno piparu. Zaļā tēja ir bagātīga ar antioksidantiem, kas paātrina organisma vielmaiņu, un ilgtermiņā darbojas kā profilaktisks līdzeklis pret vēzi. Tomēr, lai zaļā tēja tiešām spētu paveikt visu, ko tā spēj, ir nepieciešama tējas iedarbināšanas atslēdziņa – melnie pipari.

Tu nevēlies tēju ar asumiņu? Ēd piparotu steiku vai jūras veltes un uzdzer zaļo tēju. Lūk, klasiskā piparu steika recepte!

Kurkuma un melnie pipari

Foto: Shutterstock


Ikviens ir dzirdējis par kurkumas dziedējošām superspējām. Tomēr zinātniski ir pierādījies, ka kurkumu organisms tik ātri pārstrādā, ka nepaspēj izmantot visus iespējamos labumus. Toties, ja kurkumu saliek pārī ar pipariem, kurkumas visu labo elementu uzņemšana uzlabojas 1000 reizes. Iespaidīgi, vai ne? Gatavojot ēdienus ar kurkumu, nekad neaizmirsti piparus.

Domājot par savu un mīļo veselību, pagatavo ik pa laikam kādu karija ēdienu, jo karija maisījums satur kurkumu. Varbūt šovakar pagatavo lēcu un saldo kartupeļu kariju?

Lapu kāposti un mandeles

Foto: Shutterstock


Lapu kāposti (kale) ļoti lēnām ieņem savu vietu uz mūsu galdiem. Tomēr vajadzētu apzināties, ka lapu kāposti ir bagātīgi ar K un E vitamīnu. Abi šie vitamīni uzlabo mūsu imunitāti un aizsargā organismu pret saslimšanu ar vēzi vai sirds slimībām. Tomēr abi vitamīni tiek uzņemti tikai taukvielu klātbūtnē. Tādēļ perfekts pāris šiem kāpostiem būs mandeles, jo ir eļļainas un, kas nav mazāk svarīgi, mandeļu eļļa ir veselīga. Gatavojot lapu kāpostu salātus, iemaisi salātu mērcē arī kapātas mandeles.

Melnā šokolāde un āboli

Foto: Shutterstock


Kārumnieku svētki – ir arī veselīgi saldie pāri. Izrādās, ka kombinācija melnā šokolāde un āboli uzlabo mūsu ādu, attīra asinsvadus un šis savienojums spēj pat attīrīt jau izveidojušos trombus. Tikai jāatceras, ka veselīga ir tumšā, nevis piena šokolāde.

Pagatavo šokolādes mērci, mērcē tajā ābolu gabaliņus, bet varbūt pagatavo šokolādes trifeles ar ābolu pildījumu?

Ķiploki un lasis

Foto: PantherMedia/Scanpix


Ķiploki ne tikai uzlabos laša garšu, bet abi kopā kļūs par jaudīgu profilaktisko līdzekli pret dažādiem sirds saslimšanas veidiem. Abi kopā spēj iespaidīgi samazināt slikto holesterīnu, normalizēt asinsspiedienu un turklāt tas vienkārši ir garšīgi.

Izvēlies vienu no laša mazsālīšanas veidiem, neaizmirsti par ķiplokiem un baudi dzīvi!

Briseles kāposti un olīveļļa

Foto: Shutterstock


Šie mazie kāpostiņi satur dažas ļoti vērtīgas uzturvielas, tostarp K vitamīnu , kas regulē asins plūsmu asinsvados un neļauj veidoties trombiem, kā arī uzlabo kaulu struktūru. Lai vitamīnu K organisms spētu uzņemt, ir nepieciešamas taukvielas. Tātad Briseles kāpostiņi vienmēr jāpasniedz ar eļļu vai sviestu. Protams, olīveļļa būtu visveselīgākā, jo ir efektīvs profilaktisks līdzeklis pret sirds un asinsvadu slimībām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!