Šoreiz plānojam nevis tieši kādiem ēdieniem ir jābūt uz galda, bet gan to, cik daudz pasniegt ēst gribētājiem. Tas palīdzēs ne tikai nepalikt kādam bešā, bet arī ietaupīt, lai netiktu pagatavots un iegādāts vairāk, kā tas nepieciešams, un vēl nedēļu nebūtu jācīnās ar pārpalikumiem.
Pamatēdieni un uzkodas
Pasniedzot dažādus siltos un aukstos ēdienus svinībās, noderīgi būs ievērot proporcijas, kas domātas vienam ballītes viesim. Piemēram, ja galdā liksi dažādus salātus, tad atceries, ka uz katru viesi jāpasniedz aptuveni pusotra tase rasola vai citu salātu. Tas pats attiecas uz rīsiem, griķiem vai makaroniem, bet gatavojot kartupeļus (vārot vai cepot) rēķinies, ka uz vienu viesi vajadzēs aptuveni trīs lielus dārzeņus.
Ja smērēsi sviestmaizes uzkodām, tad noderēs, ja iegaumēsi attiecību pusotra porcija uz vienu cilvēku. Tātad, ja gaidāmi desmit viesi, uz visiem pagatavo 15 viena veida maizītes. Bet neesi skops dažādībā. Izvēlies, piemēram, gurķmaizītes, tomātu maizītes un siermaizītes.
Kas attiecas uz uzkodu šķīvjiem un paplātēm – ar vienu lielo šķīvi vai paplāti ar dārzeņiem, augļiem, sieru vai gaļu pietiks aptuveni 12 cilvēkiem. Ja pirms pamatēdiena pasniegšanas paredzētas uzkodas apetītes rosināšanai, tad pietiks ar sešiem gabaliņiem vienai personai, bet ja svinībās plāno servēt tikai un vienīgi dažāda veida gaļas un dārzeņu uzkodas, tad šo skaitu dubulto un uz vienu cilvēku gatavo aptuveni 12 uzkodas.
Ballītei svaigā gaisā, kurā tiks kurināts arī grils, noteikti jāplāno arī gatavojamās gaļas daudzums. Tāpēc, ja cepsi šašliku, vienai personai būs nepieciešams aptuveni trīs ceturtdaļas iesma ar gaļu. Ja grilēsi steiku, tad ar vienu pamatīgu steika šķēli pietiks vienai personai. Ja steika šķēles nav tik izteiksmīgas, tad rēķinies ar pusotru steika gabaliņu uz vienu personu.
Tāpat nodrošinies arī ar mērcēm – tomātu mērci, krējuma vai jogurta mērcēm. Ar vienu bļodiņu (apmēram 250ml) pietiks pieciem sešiem cilvēkiem, tomēr zinot, ka mērce mēdz arī aptrūkties, sagādā rezerves, lai taviem viesiem būtu kur iemērkt kādu burkānu, gurķīti vai gaļas gabaliņu. Uz vienu lielu uzkožamo šķīvi sagatavo divus trauciņus mērces.
Saldie ēdieni
Šī, šķiet, ir pati interesantākā un jaukākā ballītes daļa – saldie deserti, kūciņas un konfektes. Ja cep kūku, tad ar vienu apaļo torti pietiks 12 līdz 16 cilvēkiem. Mafini, glazūrkūciņas (kapkeiki) un plātsmaizes gabaliņu attiecība ir vienkārša – pusotra vienība uz vienu personu. Tāpēc, ja nelielajās svinībās ir, piemēram, astoņas personas, tad pietiks ar vienu mafinu pannu jeb 12 gardajām kūciņām.
Ja viesiem piedāvā cepumus, tad rēķinies, ka uz vienu cilvēku vajadzēs vismaz trīs šos gardumus. Bet konfektes vēl nedaudz vairāk – aptuveni sešas līdz septiņas uz vienu ēdāju.
Ja pasniedz saldējumu, tad pietiks ar vienu porciju vafeļu glāzītē, vai vienu tasi saldējuma no kastes. Visērtākais variants, protams, ir izvēlēties kādu deserta traukā pagatavojamu saldo ēdienu un pagatavot vienu trauciņu vienai personai.
Norādītie daudzumi gan neattiecas uz tādu ballīti, kurā pasniegti visi saldumu veidi. Izvēlies divus, maksimums, trīs saldos našķus, lai svinētāji nepārēstos.
Dzērieni
Ja ballītē tiek pasniegti alkoholiskie dzērieni, tad uz vienu viesi būs nepieciešama aptuveni pusotra glāze stiprākā dzēriena – vīna, šampanieša vai kāda cita. Papildus tam šādā reizē pasniedz arī sulas, limonādes, kokteiļus, boles vai punšus – šos dzērienus vajadzēs aptuveni 7,5 litrus uz 25 viesiem.
Ja svinībās netiek pasniegts alkohols, tad dzērienu apjoms jādubulto – uz 25 viesiem būs nepieciešami aptuveni 15 litri dzērienu.
Kas attiecas uz Līgo svētkiem, tad šajā reizē alus dzērāji patērē ļoti daudz miestiņa – pirms ballītes noskaidro, kurš dzers vai nedzers alu un sagādā vismaz trīs alus pudeles uz vienu viesi. Ja ir tādas iespējas – viena alus muciņa pietiks aptuveni 20 līdz 25 jestriem viesiem.
Vēl viens padoms dzērienu uzglabāšanā – vannīte vai spainis ar ledu, kurā glabāt stikla pudeles. Tā ne tikai katrs var paķert pa alus pudelei pats, bet dzērieni arī paliks vēsi ilgāku laiku. Tāpat nedrīkst aizmirst arī par alus un vīna glāzēm, kā arī pudeļu attaisāmo un korķu viļķiem.