Tuvojoties Latvijas dzimšanas dienai, mēs lokām sarkanbaltsarkanās lentītes, apģērbā izmantojam karoga krāsas aksesuārus un apdomājam 18. novembra svētku maltītes ēdienkarti, kas apvienos visus tuviniekus un draugus pie viena galda. Viens no tradicionālajiem svētku ēdieniem ir cepetis, kam ir iespējamas dažādas pagatavošanas tehnikas, bet, lai tas vienmēr izdotos izcili, ir jāievēro vairāki knifi. Tos Tasty.lv lasītājiem atklāj Rimi Gardēžu komandas šefpavārs Normunds Baranovskis.
Svarīgākais cepeša pagatavošanā – gaļas izvēle
Cepeti var gatavot no dažādu dzīvnieku un putnu gaļas, vai pat no vairākām kopā, piemēram, meža dzīvnieku gaļas cepetim pievieno cūkgaļas speķi, lai ēdiens izdotos sulīgāks. Vienmēr izvēlies gaļas gabalu ar taukumiņu, vai arī pievieno to atsevišķi, jo īpaši, ja gatavo meža gaļu.
Ja vēlies taisīt jēra gaļas cepti, iesaku izvēlēties jēra kāju, taču šāds cepetis ir jāmarinē vairākas dienas, izmantojot svaigas piparmētras, ķiplokus, sāli, cukuru un dažādus piparus. Jēra gaļa jācep zemā temperatūrā, aptuveni 100 - 130 grādos, tā nedrīkst būt ļoti augsta, pretējā gadījumā jēra, tāpat kā meža vai liellopa gaļas cepetis, var ļoti ātri kļūt sauss. Lai no tā izvairītos, cepetis jāietin folijā, pievienojot klāt speķīti. Lai gaļa paliek sulīga, pirms gatavot cepeti cepeškrāsnī, apcep to uz pannas, lai rodas garoziņa, kas saturēs sulu cepetī. Savukārt cūkgaļas cepeša pagatavošanai iesaku izmantot lāpstiņas daļu, taču neiesaku izmantot karbonādi, pretējā gadījumā cepetis būs ļoti sauss.
Gardas marinādes noslēpumi
Lai cepetis izdotos sulīgs un gards, tas noteikti ir iepriekš jāiemarinē. Putna gaļai piemērotākā marināde būs šāda: katlā ielej aptuveni divus litrus ūdens, pievieno sāli, cukuru un sakarsē, līdz cukurs un sāls izšķīst. Gatavojot tītara gaļu, ½ daļu ūdens vari aizstāt ar baltvīnu. Tad pievieno garšvielas. Vistas gaļai derēs gandrīz visas, taču nepārcenties, labāk izvēlēties trīs līdz piecas garšas. Piemēram, patīkamu garšu savienojumu var radīt, pievienojot smaržīgos piparus, lauru lapu, čili piparu, ķiploku un kādu zaļumu – timiānu, rozmarīnu vai, piemēram, raudeni un baziliku. Marināde vispirms ir jāatdzesē un tikai tad tajā marinē gaļu. Vistas gaļu marinē vismaz sešas stundas vai atstāj uz nakti, turpretī tītara gaļu vai pīli marinē pat vienu līdz trīs dienas.
Gatavojot meža dzīvnieku gaļu, nevajag pārspīlēt ar garšvielām. Pieturies pie klasiskām vērtībām. Marinādei vari izmantot ķiplokus, čili piparus, kadiķa ogas, medu, sāli un piparus. Cepetis noteikti jāsasien un jāmarinē vismaz vienu nakti. Medījuma marinādei lieliski piestāvēs portvīns, ko var notvaicēt un pievienot mērcei. Liellopa gaļas cepetim piestāv arī medījumu gaļas marināde, tikai kadiķogu vietā izmanto rozmarīnu, nedaudz sojas mērces, medu un, protams, sarkanvīnu.
Savukārt iecienīto cūkgaļas cepeti var pagatavot dažādi, to pildot gan ar ķiplokiem, gan štovētiem kāpostiem – viss ir atkarīgs no gaumes un ģimenē pieņemtām tradīcijām.
Alū sutināts cūkas cepetis ar kraukšķīgu glazūru
Cūkas cepetis ir žanra klasika, ar ko nav iespējams nošaut greizi - sulīgs, aromātisks, ar kraukšķīgi-pikantu glazūras garoziņu, tas gluži vai kūst uz mēles. Pasniedz cepeti ar svaigiem salātiem un visi būs laimīgi.
Jēra stilba cepetis ar rozmarīnu
Ļoti gards jēra cepetis, kuru cepot, tam apakšā klāj kārtu ar dārzeņiem – kartupeļiem un burkāniem – tādējādi cepeša piedevas izcepsies īpaši garšīgas un aromātiskas.
Pīles cepetis ar apelsīnu mērci
Izcili gards svētku cepetis. Pīles gaļa ir tik mīksta un aromātiska, ka to var ēst vēl un vēl. Cepeti pasniedz ar krāsnī ceptiem kartupeļiem un citiem dārzeņiem, pāri lejot burvīgo apelsīnu mērci.
Rozmarīnā un balzamiko etiķī marinētas cūkas filejas cepetis
Pikants un aromātisks cūkgaļas filejas cepetis. Gaļa izcepsies salīdzinoši ļoti ātri, bet marinēšanai būtu nepieciešamas vismaz divas stundas.
Jēra cepetis sinepju un medus marinādē
Cepetim vispiemērotākais būs muguras karbonādes gabals ar visām ribiņām. Tas ir ļoti mīksts un maigs izcirtuma gabals un būs gatavs īsā laika sprīdī. Ieteicams ribu galus attīrīt no gaļas un taukiem. Tādējādi cepeti būs vieglāk sagriezt šķēlēs un pasniegt. Jēra karbonādi, līdzīgi kā liellopa steiku, pasniedz vidēji ceptu.
Lēni gatavots cūkas pavēderes cepetis
Kas gan būtu bagātīgas vakariņas bez gaļas? Lūk, ideja nesteidzīgai, bet ļoti gardai maltītei ar cūkgaļas cepeti, kas lēni cepts, lai gaļa būtu patiesi maiga, bet ādiņa – kraukšķīga. Cepeti pasniedz kopā ar sīpoliem, kartupeļu biezeni un, ja ir luste, zaļajām pupiņām.
Cūkgaļas cepetis ar ābolu mērci
Pamatīga un sātīga maltīte kārtīgiem gaļēdājiem. Rūpīgi pagatavotais cūkgaļas cepetis garšos lieliski ar ābolu mērci. Bet kraukšķīgajā cūkas ādiņā paslēptie ķiploki piešķirs patīkamu aromātu.
Vistas cepetis ar citroniem, ķiplokiem un timiānu
Gards veselas vistas cepetis, kas nav jāmarinē. Garšai pievienoti veseli ķiploki, sulīgas citrona šķēlītes un timiāns svaigumam. Vistu pirms gatavošanas papildina ar garšvielām un krāsnī iekšā.
Vistas cepetis pienā
"Lai arī cik dīvaini tas neizklausītos - vista pienā - ikviens to, reizi pagaršojot, iemīļos, jo piens uzbur vispasakaināko ceptas vistas garšas buķeti," tā apgalvo receptes autors Džeimijs Olivers. Un nav iemesla apšaubīt šo atraktīvo pavāru. Tātad vista pienā.
Sivēna cepetis uz iesma
Cepetis uz iesma spēj kārdināt ikvienu. Fantastiskā ceptās gaļas smarža cilvēka smadzenēs sasniedz vissenākos, arhaiskākos apetīti rosinošos refleksus. Uz iesma cepts sivēns nozīmē svētkus un daudz draugu kopīgā mielastā. Piena sivēna gaļa ir ļoti maiga un garda, tādēļ vari izmantot tikai sāli un neaizrauties ar citām garšvielām, tādējādi izceļot dabīgo sivēna garšu.
Zoss cepetis ar karamelizētiem āboliem
Ļoti vienkārši pagatavojams un gards zoss cepetis. Šoreiz āboli nevis tiek pildīti vēdera dobumā, bet cepti atsevišķi blakus zosij. Tādējādi āboli karamelizēsies un iegūs glītu izskatu.
Cūkas cepetis ar hurmu vīna mērcē
Sulīgs, lēni gatavots cūkas cepetis, kam svētku garšu piesķir grilēta hurma, sīpoli un garšvielas.
Tradicionālais zoss cepetis mūsdienīgā izpildījumā
"Mūsdienās svētku galdus bieži vien klāj ne tikai tradicionāli ēdieni, bet arī no citām kultūrām aizgūti gardumi, kā arī eksotiski augļi. Manuprāt, biežāk vajadzētu gatavot tradicionālos svētku ēdienus, turklāt senās receptes iespējams uzlabot, pamēģinot dažādus līdz šim nerealizētus garšu salikumus. Piemēram, lai piešķirtu Mārtiņzosij mūsdienīgu garšu, to var pirms cepšanas iemarinēt vieglā ananāsu marinādē," stāsta "Lido" šefpavāre Ilga Joma, piedāvājot tradicionālu latviešu svētku recepti mūsdienīgā izpildījumā.
Cūkgaļas cepetis medus, čili un sinepju marinādē
Sulīgs un interesants svētku cepetis - cūkgaļas kakla karbonāde, kas marinēta medus, čili un sinepju marinādē. Iesaka: "Aikāgaršo" šefpavārs Normunds Baranovskis.
Pikantais vistas cepetis - 'Tauriņvista'
Kas ir tauriņvista? Tā ir vista, kura pārgriezta pušu gar mugurkaulu un pēc tam izvērsta kā tauriņš. Cepot šādu vistu, gaļa būs ātrāk gatava, turklāt apbrūnējusi no visām pusēm. Arī pirms cepšanas šādi sagatavotu vistu ir vieglāk apstrādāt ar garšvielām un garšaugiem. Piedāvājam recepti asai, pikantai sausajai marinādei, kurā vista jānotur vismaz stundu vai to var garšvielās apvārtītu atstāt visu nakti.