Galvenais princips ir pavisam vienkāršs – jēlo olu iesit vai ielej verdošā ūdeni, kas neburbuļo. Pirms olu ievieto katliņā, ūdeni iegriež virpulītī, lai ola neizplūstu. Ja plaucētās olas baltumu gribas stingrāku, tad ūdenim pievieno pavisam nedaudz etiķi, bet bez tā var arī iztikt.
Olu ūdenī vāra aptuveni trīs minūtes (var arī nedaudz ilgāk, ja dzeltenumu negribas izteikti mīkstu). Pēc tam ar putu karoti olu izņem no katliņa. Tālāk ir divi varianti – olu var atdzesēt ledusaukstā ūdenī vai vienkārši nosusināt ar papīra dvieli. Ievietošana aukstā ūdenī apturēs olas vārīšanās procesu un tā būs mīksta, bet nosusināšana saglabās to vēl siltu un līdz ar to olas dzeltenums nebūs tik ļoti šķidrs.
Padomi, kas noderēs
Pievieno verdošajam ūdenim sāli, lai piešķirtu tai izteiktāku garšu.
Plaucētas olas pagatavošanai izmanto ļoti svaigas olas – to baltums vārot neveidos olbaltuma skariņas, kas izskatās nepievilcīgi maltītē.
Mīkstu plaucēto olu var izvārīt 2-3 minūtēs, vidēji gatavu aptuveni 4 minūtēs. Olas vārīšanas ilgumu ietekmē arī tas, vai ola ir tikko izņemta no ledusskapja, tāpēc pirms gatavošanas kādu brīdi noturi to istabas temperatūrā.
Olu vispirms uzmanīgi iesit nelielā krūzītē, un tikai pēc tam ielej katliņā ar verdošo ūdeni. Tā zināsi, ka olas dzeltenums būs apaļš un neizplūdīs.
Kā ēst visas dienas garumā?
Brokastīs pasniedz plaucēto olu uz graudu maizītes šķēles, uz kuras izkārtotas, piemēram, salātu lapas (spināti, rukola) un avokado šķēlītēs. Olu liec maizītes augšā un apkaisi ar sāli un pipariem vai pārlej ar holandiešu mērci, lai iegūtu olu Benedikta gaumē.
Pusdienās plaucēto olu liec pa virsu gardiem salātiem, vārītu kartupeļu plācenītim vai, piemēram, pasniedz ar apceptām sēnēm. Rezultātā iegūsi sātīgu maltīti, kas tajā pašā laikā neradīs smaguma sajūtu.
Bet vakariņās pasniedz plaucēto olu kopā ar kādu graudaugu produktu siltajos salātos. Piemēram, kopā ar rīsiem, griķiem vai kvinoju. Plaucētā ola būs gards un izteiksmīgs vakariņu papildinājums.
Pusdienu grauzdiņš ar apceptām sēnēm, kale kāpostu un plaucētu olu
Sviestā apceptas sēnes, gardais kale kāposts un plaucēta ola – sastāvdaļas vieglām pusdienām. Pasniedz līdzīgi kā salātus, skaisti izkārtotus kārtās uz apgrauzdētas maizītes.
Kartupeļu, šķiņķa un piparmētru plācenītis ar plaucētu olu
Sātīgi, interesanti un visnotaļ gardi kartupeļu plācenīši, kuriem pievienots arī šķiņķis un smaržīgās piparmētru lapiņas. Siltos plācenīšus pasniedz ar plaucētu olu un holandiešu mērci. Maltīte vieglām pusdienām vai, ja sagatavota laikus, bagātīgām brokastīm.
Lionas salāti ar plaucētu olu
Brokastu salāti, kuru dzimtene ir dienvidnieciskā Liona. To galvenais akcents ir plaucēta ola.
Kāpostu un kartupeļu biezenis ar plaucētu olu
Vienkārša vasarīgu pusdienu maltīte. Kāpostu un kartupeļu biezeni var pasniegt ne tikai ar plaucētu olu. Tās vietā var būt arī cepta gaļa vai zivis.
Zaļie salāti ar olu, asinsdesu un kraukšķīgām bekona šķēlītēm
Lai zaļos salātus pietuvinātu vīriešu garšas izjūtai, tie tikai nedaudz jāuzlabo, pievienojot olu, asinsdesu un kraukšķīgas bekona šķēlītes. Sarkanā etiķa-sinepju mērce šiem sātīgajiem salātiem piešķirs atsvaidzinošu asumiņu.
Kraukšķīgā bagete ar sparģeļiem un Benedikta olu
Gatavojoties Lieldienām, Rimi Gardēži šefpavārs Normunds Baranovskis un veselīga uztura speciāliste Inga Pūce aicina pagatavot vienkāršu un neierastu brokastu ēdienu svētku cienastam - kraukšķīgu bageti ar sparģeļiem un Benedikta olu.
Plaucēta zosu ola uz pufīgas mannas ciabatas
"Lieldienas ir svētki, kad visa ģimene sanāk kopā. Bieži vien pavadām lielu daļu dienas pie pavarda. Vārām olas, cepam olas. Piedāvātā recepte ir labs veids, kā saviem mazajiem dot mīcīt mīklu un pašam darīt ko smalkāku, piemēram, plaucēt olu. Un tad varam sagaidīt viesus ar šo interesanto ēdienu, ko sauc arī par Benedikta olām," stāsta receptes autors, "Eco Catering" šefpavārs Rihards Frīdenbergs-Kalniņš.