Siera fondī (fondue) ir viens no tiem ēdieniem, kas jābauda labā kompānijā – uz to vien norāda šī populārā mājas viesību ēdiena pasniegšanas veids. Tradicionāli no siera un baltvīna pagatavoto kūstošo masu pasniedz speciālā traukā, kas nepārtraukti tiek karsēts uz sveču liesmas vai pārvietojamas gāzes plītiņas. Lai nākamo reizi, kad gaidīsi pie sevis ciemos draugus, būtu ar ko tos palutināt, pagatavo fondī. Soli pa solim un rezultāts būs lielisks!
Pirmo reizi siera fondī drukātā pavārgrāmatā receptes formā parādījies jau 17. gadsimtā. Tomēr precīza izcelsmes valsts nav skaidra, jo to tradicionāli gatavo gan Šveicē, gan Francijā, gan Itālijā. Populārā recepte – baltvīnā izkausēts sarīvēts siers, kurā ar standziņas palīdzību tiek mērcēta maize – jau 19. gadsimta beigās tika pasludināta par Šveices nacionālo ēdienu. Tūristi parasti siera fondī bauda Šveicē, kad viesojas kalnu kūrortos. Taču neatkarīgi no tā, gardo ēdienu itin vienkārši ir pagatavot arī mājās. Ķeramies pie darba!
Aprīkojums
Liela nozīme tam, vai fondī sanāks lielisks, slēpjas tieši īpašajos fondī traukos. Šoreiz parasts katliņš uz liela svečtura nederēs. Veikalos iespējams iegādāties daudz un dažāda veida fondī komplektus, kuros iekļauts gan statīvs, zem kura palikt sveces vai gāzes lampiņu, gan māla vai porcelāna podiņš ar rokturi. Tam visam klāt, protams, nāk arī garās dakšiņas, uz kurām uzdurt siera fondī mērcējamās sastāvdaļas.
Fondī nevajadzētu gatavot alumīnija vai cita metāla traukos. Bet pavisam noteikti to nedrīkst darīt teflona traukos. Tā kā sieram visu laiku ir jābūt kūstošam, fondī trauks tiek nepārtraukti karsēts uz vieglas liesmiņas. Gāzes degli var aizvietot ar 6-8 tējas svecītēm, taču, ja vakarēšana ilgs vairākas stundas, nedrīkst aizmirst izdegušās sveces nomainīt ar jaunām.
Piemērotākais siers un vīns
Kā jau minējām iepriekš, siera fondī pamatsastāvdaļas ir baltvīns un siers. Tā kā siera fondī ir Šveices ēdiens, arī tā pagatavošanai izmanto šai valstij raksturīgās siera šķirnes. Lai fondī garšotu lieliski, tam parasti izmanto divu vai trīs dažādu sieru maisījumu. Visdrošākais variants – sajaukt sarīvētu Ementāla un Gruyere sieru vienlīdzīgās porcijās. Uz vienu personu būs nepieciešami aptuveni 200 grami rīvēta siera, tāpēc, ja kompānijā būs vairāk par pieciem ēdājiem uz fondī trauku, tad ar kilogramu gardā piena produkta ir jārēķinās.
Kas attiecas uz izmantojamo baltvīnu – vislabākais būs vienkāršs un viegls sausais baltvīns. Nekādā gadījumā nevajadzētu fondī gatavošanai izmantot saldos deserta baltvīnu vai Chardonnay, norāda "Seriouseats.com" speciālisti. Fondī pagatavošanai ir svarīgi izmantot tieši vīnu, jo tajā esošās skābās sastāvdaļas palīdz izkusušajam sieram nesalipt, bet gan veidot vienmērīgi izkusušu masu.
Laiks kausēt sieru!
Vispirms katliņu, kurā fondī tiks gatavots, iesmērē ar pārgrieztu ķiploka daiviņu. Ķiploka sīvums piešķirs fondī izteiktāku garšu. Pēc tam katlā lej baltvīnu – uz 450 gramiem siera nepieciešami aptuveni 230 mililitri vīna. Kamēr vīns uz lēnas liesmas karst, sarīvēto sieru apviļā kukurūzas cietē – ciete nodrošinās to, ka fondī izdosies vienmērīgs un nesalips kunkuļos.
Kad vīns viegli uzkarsis, katliņā/podiņā pakāpeniski pieber cietē apviļāto sieru un ar koka karoti sastāvdaļas maisa. Pirms siers izkusis, var izlemt – ja gribas fondī vēl mazliet reibinošāku, tam pievieno šļuku ķiršu brendija. Kad siers izkusis un iegūta vienmērīgas konsistences "mērce", fondī gatavs, lai tajā mērcētu garšīgas, gabaliņos sagrieztas sastāvdaļas. Pirms tam izteiktākai garšai pievieno mazliet svaigi maltu piparu un šķipsniņu jūras sāls.
Izkausēto siera masu no katliņa, kas karsēts uz plīts, pārlej speciālajā fondī podiņā. Vienīgais, kas jāievēro – liesma zem karstā fondī trauka nedrīkst būt pārāk maza vai pārāk liela. Uz nelielas liesmas siers ātri sabiezēs, bet augstā temperatūrā pie lielas liesmas siers sašķelsies un nebūs kreptīgi kūstošs.
Ko mērcēt fondī traukā?
Viena no lietām, kuru obligāti jāiemērcē siera fondī, ir cietas garoziņas baltmaize. Baltmaizi sagriež nelielos gabaliņos, uzdur uz fondī dakšiņas un mērcē izkusušajā sierā. Abas šīs lietas kopā garšos debešķīgi un būs lielisks sākums vakaram, pirms traukā tiek mērcēts daudz kas cits. Bez baltmaizes pavisam droši var pamēģināt arī jebkuru citu maizi. Pēc tam jau var pāriet uz garnelēm un iepriekš apceptiem gaļas gabaliņiem.
Siera fondī lieliski garšos arī ar svaigiem augļiem – sagatavo ābola gabaliņus, bumbierus, banānus, persikus, zemenes un vīnogas. Tāpat arī sierā var mērcēt teju jebkuru dārzeni, ko kārojas – burkānus, brokoļus, ziedkāpostus, Briseles kāpostus, ķirštomātus, papriku un pat krāsnī apceptus kartupeļus un sēnes. Uzkodu izvēle atkarīga no katra ēdāja gaumes, tāpēc ir vērts piedāvāt vairākas opcijas. Galvenais, ko paturēt prātā – ja produkta gabaliņu var uzdurt uz fondī dakšiņas, to droši var mērcēt sierā.