Pirmais solis – cietes sajaukšana ar ūdeni. Cieti sajauc ar aukstu ūdeni attiecībā 1:1. Abas sastāvdaļas ieliek nelielā trauciņā un kārtīgi samaisa, lai veidotos pienaina izskata masa, kas atgādina saldo krējumu. Ja receptē norādīts, ka ciete jāsajauc ar kādu citu šķidrumu, piemēram, augļu sulu – to var darīt.
Otrais solis – pamatšķidruma uzkarsēšana. Neatkarīgi no tā, vai tiek gatavota mērce vai ķīselis, pamata šķidrumu uzkarsē katliņā, līdz tas sāk viegli burbuļot. Lai ķīselis sabiezētu pareizi, ūdens un cietes maisījums jāpievieno tādam šķidrumam, kas lēni vārās.
Trešais solis – pievieno cietes masu. Cietes un ūdens masu vēlreiz apmaisa, ja tā paguvusi noslāņoties. Tad pielej karstajam šķidrumam nelielu daudzumu no cietes masas un apmaisa – iespējams, ka nemaz nevajadzēs visu cieti. Ja tomēr šķidrums nav tik biezas konsistences, kā nepieciešams, pielej arī atlikušo cieti.
Ceturtais solis – šķidruma vārīšana. Kad ciete beidzot pievienota ķīselim vai mērcei, to vienmērīgi maisa ar karoti vai putojamo slotiņu un ļauj uzmest pirmo burbuli. Šķidrumu karsē tik ilgi, līdz tas sabiezējis līdz vēlamajai konsistencei.
Beidzamais solis – garšas un konsistences pārbaudīšana. Kad šķidrums uzvārīts, pārbauda, vai nav cietes piegaršas un viss sabiezējis, kā vajag. Ja jūtama cietes piegarša, ķīseli/mērci karsē vēl kādu brītiņu, līdz piegarša pazudusi.
Vienkāršais piena ķīselis
Pavisam vienkāršs un ātri pagatavojams kārums no bērnības – klasiskais piena ķīselis. To var pagatavot tāpat vai pievienot karstajam ķīselim rozīnes vai riekstus, ja ir vēlēšanās.
Ievārījuma ķīselis
Bērnības gardums - ievārījuma ķīselis. To var dzert tāpat, pievienot biezpiena plātsmaizei vai ēst ar pienu, kad atdzisis.
Svaigu ābolu un dzērveņu ķīselis
Gards un ātri pagatavojams svaigu ābolu ķīselis.
Biezais rabarberu ķīselis
Rabarberu ķīselis, ko pasniedz ar pienu vai vaniļas mērci.
Biezais jāņogu ķīselis
Biezais jāņogu ķīselis ir īsti vasarīgs, turklāt ne pārāk sarežģīts saldēdiens - baudi to ar pienu vai putukrējumu!