Foto: Shutterstock
Katram saldētavas krājumos noteikti ir kāds gaļas gabals, kurš var lieti noderēt reizēs, kad slinkums doties uz veikalu vai maciņā līdz algai palikuši vien pāris eiro. Kaut šķiet, ka gaļas sasaldēšana un atkausēšana nav nekāda lielā māksla, tā nebūt nav.

Ja neievērosi vairākus svarīgus priekšnosacījumus, cerētā maltīte var izpalikt, jo sausais, pelēkais atkausētās gaļas gabals nebūs izmantojams pat kaķa vakariņu tiesai. Uzzini, kā gaļu pareizi sasaldēt, cik ilgi to drīkst uzglabāt un kā rīkoties, lai, atkausējot saldētu gaļu, zudumā ietu pēc iespējas mazāk sulas un citu vērtīgu vielu.

Kā pareizi sagatavot gaļu saldēšanai?

Foto: Shutterstock


Ja gaļa būs nepareizi vai nepilnīgi iesaiņota, iespējams, ka tā tiks apsaldēta – virsmu sabojās ledus kristāliņi. Ja gaļu iemetīsi saldētavā, pavirši ieliktu celofāna maisiņā, tai pēc laika mainīsies garša un tekstūra. Lai gan tas nav veselībai bīstami, produkts nedz izskatīsies, nedz arī garšos tā, kā vajadzētu. Atsaldēta šāda gaļa var izrādīties pārāk sausa, ar nepievilcīgu, pelēcīgu nokrāsu.

"Lai izvairītos no šādas situācijas, pirms sasaldēšanas gaļa ir jāsadala pa porcijām, jāietin caurspīdīgajā plēvē, tad folijā, uz kuras jāuzraksta sasaldēšanas datums un saturs. Raugies, lai iepakojumā paliktu pēc iespējas mazāk gaisa."

Jo ātrāk gaļu sasaldēsi, jo mazāka varbūtība, ka tā vai tās garša sabojāsies. Ja iekārtai ir vairākas saldēšanas pakāpes, izvēlies ātrāko no tām!

Cik ilgi gaļu drīkst uzglabāt saldētavā?

Ja gaļā ir baktērijas, uzglabājot to saldētavā, tās neattīstās, bet arī neiet bojā. Ja gaļu uzglabā ilgāk, nekā ieteicams, tā nekļūst nelietojama vai veselībai bīstama, taču tās garša vairs nav tik laba. Pareizi iepakotu gaļu saldētavā drīkst uzglabāt:

  • liellopa gaļu 9 – 12 mēnešus;
  • cūkgaļu 4 – 6 mēnešus;
  • jēra gaļu 6 – 9 mēnešus;
  • vistas gaļu 8 mēnešus;
  • malto gaļu līdz 3 mēnešiem.

Kā gaļu pareizi atlaidināt?

Foto: Shutterstock


Lai pagatavotu ēdienu no saldētiem produktiem, gatavošanas process ir savlaicīgi jāieplāno, jo gaļas atkausēšana ir visai laikietilpīgs process. Ņem vērā, jo lēnāk gaļa atkusīs, jo mazāk sulas tā zaudēs.

Izrādās, ka vislabākā vieta, kur atkausēt no saldētavas izņemtu gaļu, ir ledusskapis. Nelieliem gaļas gabaliem, lai tie atkustu, būs nepieciešams ledusskapī atrasties vismaz diennakti, tādēļ ieteicams gaļu tur ievietot jau iepriekšējās dienas vakarā.

Atsaldēšanai var izmantot arī krāsni vai mikroviļņu krāsni, uzstādot to speciāli gaļas atkausēšanai paredzētā režīmā. Atsalšanas procesu iespējams paātrināt, gaļu ar visu iepakojumu iegremdējot aukstā ūdenī. Jāatceras gan, ka, izmantojot šādu paņēmienu, ļoti iespējams, cietīs gaļas garšas īpašības. Un jāņem vērā, ka šāda rīcība var veicināt mikrobu vairošanos un līdz ar to arī strauju gaļas bojāšanos.

"Svarīgi! Ja reiz gaļa ir bijusi atkausēta, izmanto to nekavējoties, nekādā gadījumā nemēģinot sasaldēt atkāroti."

Vārīšanai paredzētu gaļu vari sagriezt mazākos gabaliņos un vēl sasalušu likt katliņā. Tādējādi gaļa labāk izvārīsies, nezaudējot vērtīgās uzturvielas

Cepšanai paredzēta gaļa gan noteikti ir jāatkausē, jo cept sasaldētas gaļas šķēles verdošā eļļā vai citā taukvielā nav prāta darbs – šādi rīkojoties, tu riskē gūt apdegumus. Sulu, kas izdalījusies, gaļai atkūstot, nelej ārā – to vari izmantot mērces pagatavošanai.

Teļa gaļas šnicele ar gurķu salātiem

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

Gardām pusdienām un vakariņām pietiek vien ar kārtīgi saceptu karbonādi. Tāpēc teļa gaļas šnicele būs lieliska izvēle. Pasniedz to kopā ar svaiga gurķa salātiņiem, kas sajaukti ar jogurta mērci.

Lasīt vairāk

Sātīgā ungāru gulašzupa

Foto: Shutterstock

Tradicionālā ungāru gulaša zupa ir tik bieza un sātīga, ka vakariņās pilnīgi noteikti varēsi iztikt bez pamatēdiena.

Lasīt vairāk

Vistas filejas karbonāde ar citronu un kaperu mērci

Foto: Shutterstock

Gardas vistas karbonādes ar interesantu buljona un citronu mērci, kurai pievienoti kaperi. Karbonādes pasniedz ar svaigiem salātiem vai kādu citu piedevu.

Lasīt vairāk

Sidrā sautēta cūkgaļa ar žāvētām aprikozēm

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

Pavisam mīksti pagatavotas cūkgaļas karbonādes ar kauliņu. Protams, var izvēlēties tādus gaļas gabaliņus, kuriem kaula nav, bet tas piedod gaļai īpašu garšu. Maltīti patīkami papildinās sidrs un dārzeņi.

Lasīt vairāk

Cūkgaļas karbonāde ar dārzeņu rīsiem, cepti vienā pannā

Foto: Shutterstock

Ērts veids kā cūkgaļu sagatavot kopā ar rīsiem vienā pannā. Vispirms gaļu un dārzeņus pannā apbrūnina, bet pēc tam pannu liek cepeškrāsnī un visu cep gatavu, līdz cūkgaļa caurkarsusi un rīsi mīksti.

Lasīt vairāk

Sātīgais stroganovs krējuma-šampinjonu mērcē

Foto: Shutterstock

Stroganovs ir izcili garda maltīte, par kuras gatavošanu diemžēl atceramies pārāk reti. Sātīgi un gardi!

Lasīt vairāk

Liellopa gaļas un dārzeņu gulašs

Foto: Shutterstock

Liellopa gaļas un dārzeņu gulašs izcilai ikdienas maltītei.

Lasīt vairāk

Gardais teļa gaļas sīpolklopsis

Foto: Shutterstock

Kas ir sīpolklopsis? Tie ir gaļas gabaliņi ar mērci un daudz ceptiem sīpoliem. Oriģinālrecepte paredz gatavošanai izmantot teļa gaļu, bet vari to droši aizstāt un šādā veidā gardi pagatavot arī vistas, cūkas, liellopa vai jebkādu citu sev tīkamu gaļu. Lai recepti saglabātu autentiskāku, atļāvāmies saglabāt tās autora oriģinālo rakstīšanas stilu.

Lasīt vairāk

Sulīgi tefteļi mafijas gaumē

Foto: Shutterstock

Citējot mafijas bosu Džo Espozito no "Mafijas pavārgrāmatas": "Ģeniāli vienkārša recepte, kuras dēļ nebūtu žēl pat mirt."

Lasīt vairāk

Liellopa steiks tekilas un laima marinādē

Perfektam steikam nevajag daudz – atliek vien doties pie draudzīga miesnieka, kas ieteiks vislabāko gabaliņu un izvēlēties marinādi. Šoreiz – liellopa gaļas steiks tekilas un laima marinādē, īstenā Meksikas noskaņā. Recepti piedāvā Viktorija, kas piedalās portāla "Viņa" grila meistardarbu konkursā.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!