Sīpoli ir kļuvuši par neatņemamu sastāvdaļu un garšas pastiprinātāju daudzās maltītēs – zupu, mērču un sautējumu gatavošana bieži vien sākas ar to, ka eļļā vai sviestā vispirms tiek apcepti sakapāti sīpoli. Tā kā bez tiem iztikt grūti, reizēm nākas pielāgoties pašu vai citu ēdāju kaprīzēm un samazināt to intensīvo un sīvo garšu vai aromātu. Ja patrāpījies kāds lielais, baltais sīpols, kas ir izteikti sīvāks nekā citu šķirņu brāļi, jādomā par to, kā sīvumu novērst.
Tautas metodes bieži vien iesaka sīpolus izmērcēt ūdenī, apliet ar etiķi vai vēl kā citādi iepriekš sagatavot, lai maltīti nenomāktu intensīvā svaigu sīpolu garša. Dzirdēts, ka sīpolu sīvumu noņem arī mērcēšana pienā. Taču, lai nesabojātu citus vērtīgos pārtikas produktus un nepiešķirtu sīpoliem pēc mērcēšanas piegaršu, kulinārie eksperti no žurnāla "Cook's Illustrated" savās eksperimentālajās virtuvēs atklājuši citu, pavisam drošu metodi.
Izrādās, sīpolu sīvumu var nomākt ar sodas ūdens palīdzību. Kas jādara? Šķēlītēs sagrieztus sīpolus liek bļodā ar ūdeni, kam piejaukta soda – uz vienu glāzi ūdens nepieciešama apmēram ēdamkarote ar sodu. Kad sīpoli bļodiņā ar sodas ūdeni salikti, tiem ļauj nostāvēties vismaz 15 minūtes. Ūdenī esošā soda neitralizē sīpolu sastāvā esošo sērskābi (šī viela vainojama ne vien pie sīpolu sīvuma, bet arī tā, ka tos griežot, mēs raudam), kas tad arī padara sīpolu garšu maigāku.
Pēc tam, kad sīpoli noturēti sodas ūdenī, tos nokāš un noskalo zem tekoša, auksta ūdens. Tas nepieciešams, lai sīpolos nejustu sodas piegaršu un tos varētu pievienot iecerētajai maltītei. Turklāt mazāk sīvās sīpola šķēlītes noderēs svaigajiem salātiem, kuros sīpoli nepieciešami kraukšķīgumam, kā arī sīpolu sacepumos, kur šī sastāvdaļa tiek izmantota daudz.
Pastāsti komentāros – kā tu nomāc pārāk sīvo sīpolu garšu?
Gardais ceptu reņģu sautējums ar burkāniem, tomātiem un sīpoliem
Gards ceptu reņģu sautējums ar burkāniem, tomātiem un sīpoliem. Lieliski garšos gan ikdienā – ar ceptiem vai vārītiem kartupeļiem, gan kā svētku galdā ceļama uzkoda – uz svaigi grauzdētas maizes šķēlēm.
Lielais sīpolu un siera pīrāgs
Sāļais pīrāgs ar bagātīgu sīpolu pildījumu un sarīvētu sieru izteiksmīgākai garšai. Var ēst tāpat vai pasniegt ar svaigajiem salātiem.
Sātīgā sīpolzupa ar sieru un olu
Garda un sātīga sīpolu zupa ir kā radīta, lai sasildītos ziemīgi aukstās dienās.
Aknas krējuma – sīpolu mērcē
Aknas krējuma – sīpolu mērcē. Kā radītas kārtīgām pusdienām vai vakariņām!
Sīpolu pīrāgs ar kartupeļu un šķiņķa pildījumu
No gatavās smilšu vai rauga mīklas gatavots sīpolu pīrāgs ar sātīgu kartupeļu un šķiņķa pildījumu, ir īsti piemērots pamatīgām darbdienu vakariņām.
Gardais teļa gaļas sīpolklopsis
Kas ir sīpolklopsis? Tie ir gaļas gabaliņi ar mērci un daudz ceptiem sīpoliem. Oriģinālrecepte paredz gatavošanai izmantot teļa gaļu, bet vari to droši aizstāt un šādā veidā gardi pagatavot arī vistas, cūkas, liellopa vai jebkādu citu sev tīkamu gaļu. Lai recepti saglabātu autentiskāku, atļāvāmies saglabāt tās autora oriģinālo rakstīšanas stilu.
Zaļo zirnīšu salāti ar olu un sīpolu
Konservēti zaļie zirnīši, vārīta ola, nedaudz majonēzes un sīpols kraukšķīgumam – šos varētu saukt par salātiem "Kad mājās nekā nav". Ļoti ātrs brokastu vai launaga ēdiens, gatavošanas laiks – vien tik, cik novārīt olas!
Aromātiskā sīpolu krēmzupa
Aromātiskā sīpolu krēmzupa sātīgai maltītei.
Sēņu un sīpolu salāti
Sena un vienkārša recepte no vecmāmiņu pūra lādes – sēņu un sīpolu salāti. Īpaši kreftīgi sanāks, ja izmantosi paša marinētas sēnes, pievienojot arī mazliet krējuma.
Pildīti tomāti ar kuskusu un sīpoliem
Ātru un garšīgu vakariņu noslēpums? Vienkāršas sastāvdaļas, kuru pagatavošana neprasa lielu piepūli. Tik gardie un sulīgie tomāti kalpos kā lielisks ietvariņš, lai tajos sapildītu kuskusu un citas sastāvdaļas.