čili pipari ass ēdiens
Foto: Shutterstock
Visiem ir zināms – jo ātrāka vielmaiņa, jo ātrāk "kusīs" liekie kilogrami. Aktīvs dzīvesveids, sabalansēts uzturs un pietiekošs uzņemtā šķidruma daudzums ir pārbaudīti paņēmieni vielmaiņas paātrināšanai. Bet tu vari piepalīdzēt organismam tikt galā ar tauku dedzināšanu, iekļaujot ēdienkartē šos 13 produktus, kas noteikti nāks par labu vielmaiņai.

Dzīvošana ir saistīta ar enerģijas patēriņu. Lai dzīvotu, nepieciešams ēst un dzert – tā ir enerģijas iegūšana, jo pārtika satur kalorijas (enerģijas vienības). Ja visa ar pārtiku uzņemtā enerģija netiek izlietota, rodas tās uzkrājumi tauku veidā. Mūsu svars atspoguļo mūsu enerģijas uzkrāšanas un patēriņa samēru.

Enerģijas daudzumu, kas tiek izlietots vienā laika vienībā, sauc par vielmaiņas ātrumu. Lielāks vielmaiņas jeb metabolisma ātrums nozīmē to, ka enerģija tiek tērēta vairāk un straujāk – tātad mazāks ir to kaloriju skaits, kas veido tauku slāni.

Ja iekļausi šos žurnāla "Doctus" un pašmāju uztura speciālistu ieteiktos produktus savā ēdienkartē, liekie kilogrami "kusīs" ātrāk. Protams, tas nenozīmē, ka vari tos ēst nesaprātīgos daudzumos. Ievēro – lai vielmaiņa nepalēninātos, ik dienu būtu vēlams ieturēt vismaz piecas maltītes (trīs pilnvērtīgas ēdienreizes un divas uzkodas), kontrolējot arī porciju lielumu.

Citrusaugļi

Vielmaiņai ļoti tīkami būs visi citrusaugļi, jo tie satur maz kaloriju, ir viegli sagremojami, stabilizē insulīna līmeni asinīs un palīdz dedzināt taukus. Un, protams, apelsīni, mandarīni, greipfrūti un pomelo ir arī ļoti garšīgi, savukārt laimu vai citrona šķēlītes vari pievienot ūdenim, lai piešķirtu tam patīkamu garšu un aromātu.

Foto: Shutterstock

Čili pipari

Dedzināšanas sajūta ir kas vairāk nekā tikai sajūta: čili dedzināšana signalizē par kapsaicīnu, savienojumu, kas kopā ar kapsiātu var sadzedzināt 50–100 kalorijas pikantas maltītes laikā, skaidro "Doctus".

Āboli

Ne velti sena britu gudrība vēsta, ka, ik dienu apēdot ābolu, varēsi aizmirst par vizīti pie ārsta. Āboli ir šķiedrvielām bagāti augļi, kas palīdzēs paātrināt vielmaiņu, stiprināt imunitāti un ātrāk zaudēt lieko svaru, tādēļ ābols būs lieliska izvēle uzkodai starp ēdienreizēm.

Lasi tālāk un uzzini, kādi ir pārējie produkti, ko būtu ieteicams iekļaut ēdienkartē, lai ātrāk atbrīvotos no liekajiem kilgoramiem.

Kafija un zaļā tēja

Foto: Shutterstock

Pat neliela tasīte melnas kafijas bez cukura ātri un sajūtami ietekmēs tava organisma metabolismu. Kofeīns palīdz mobilizēt arī spēkus, kas dedzina taukus. Ne velti tieši kofeīns ir viena no sastāvdaļām uztura bagātinātājos, kas sola taukus dedzinošu efektu.

Krūze zaļās tējas būs uzticama pavadone tiem, kas seko līdzi svaram. Šis dzēriens palīdzēs nomākt izsalkumu, mazināt apetīti, aktivizēs kuņģa un zarnu trakta darbību, uzlabos gremošanu, kā arī palīdzēs organismam izvadīt šlakvielas un toksīnus, kas radušies tauku dedzināšanas procesā.

Treknas zivis un liesa gaļa

Foto: Shutterstock

Vielmaiņas ātrumu ietekmē visi jodus saturoši produkti, tātad arī zivis. Turklāt zivīs ir arī daudz olbaltumvielu, kura pārstrādei organismam nākas tērēt daudz enerģijas. Zivju, arī ļoti treknu, ēšana nāks par labu arī sirdij un asinsvadiem, jo ūdeņu iemītnieces ir bagātīgas ar omega 3 taukskābēm – nepiesātinātajiem jeb labajiem taukiem, kas, atšķirībā no piesātinātajiem jeb sliktajiem taukiem, mazina holesterīna līmeni asinīs.

Liesa gaļa ir bagātīgs olbaltumvielu avots. Olbaltumvielas palīdz veidoties muskuļiem, bet muskuļi – uzlabo vielmaiņu. Liesa gaļa ļauj gūt sāta sajūtu, kas saglabājas ilgstoši. Tītars ir pat labāks par vistas gaļu, jo satur mazāk kilokaloriju, bet vairāk proteīnu.

Avokado

Foto: Shutterstock

Ātrākai vielmaiņai ir nepieciešams saglabāt tīrus un elastīgus asinsvadus, kā arī stipru imunitāti, kas var cīnīties ar iespējamām infekcijām. Avokado ir unikāls neaizvietojamo taukskābju, mononepiesātināto tauku un antioksidantu avots. Turklāt viens avokado satur 14 gramus šķiedrvielu, kas palīdz sadedzināt kalorijas.

Sertificēta uztura speciāliste Āgenskalna klīnikā Jeļena Pavlova iesaka vislabāk avokado lietot svaigā veidā, lai maksimāli uzņemtu visas vērtīgās uzturvielas, kas ir šajā auglī. To var pievienot salātiem, gatavot aukstās mērces, pastētes, smūtijus, kūkas bez termiskās apstrādes un pat saldējumu. Ne tikai pats avokado sniedz vērtīgas vielas, bet, kombinējot to ar citiem produktiem, tas palīdz uzsūkties šajos produktos esošajiem taukos šķīstošiem vitamīniem (K, A, D, E) un karotīniem.

Rieksti

Foto: Shutterstock

Rieksti noteikti ir viens no dabas piemēriem tam, ka laba daudz nevajag. Šajā mazajā un cietajā nieciņā slēpjas neticami daudz veselīgu vielu – sirds veselībai noderīgie "labie" tauki, proteīni, vitamīni un minerālvielas. Protams, šīs labās lietas var arī pārēsties un nodarīt veselībai vairāk ļauna nekā laba.

Tā, piemēram, sauja riekstu būs pilnīgi pietiekams daudzums, lai remdētu apetīti līdz pat pusdienām,. Vēl dažas saujas, un apetīte ne vien būs sabojāta, bet variet pat iedzīvoties vēdersāpēs. Tāpat kaitēt var arī sālīti vai cukuroti rieksti.

Kuri ir veselībai labākie rieksti, bet kurus nebūtu ieteicams izvēlēties, uzzināsi šajā rakstā.

Pilngraudu produkti un pākšaugi

Foto: Shutterstock

Graudaugos un pākšaugos ir daudz cietes un šķiedrvielu. Lai pārstrādātu šos produktus, organismam nepieciešams izlietot papildu enerģija. Pie pākšaugu grupas pieder pupas, zirņi, lēcas, zemesrieksti un arī lucerna, ar kuras dīgstiem lieliski var bagātināt ēdienkarti. Pākšaugi ir lielā cieņā veģetāriešu vidū, jo galvenokārt tiek uzskatīti par labu olbaltumvielu avotu. Tie ir arī lielisks šķiedrvielu, B grupas vitamīnu, antioksidantu un minerālvielu avots.

"Health" uztura speciālisti skaidro, ka pilngraudu produkti ir gatavoti no graudiem, kas satur visas tā daļas – dīgli, endospermu un apvalku. To sastāvā ir daudz šķiedrvielu, kas organismam ir ļoti nepieciešamas. Īpaši daudz to ir auzās, miežos un bulgurā. Šķiedrvielas palīdz samazināt nevēlamā holesterīna līmeni, pazemināt cukura līmeni asinīs, uzlabo gremošanu, nodrošina sāta sajūtu ilgāku laiku.

Zinātnieki no Kolorado universitātes ir atklājuši, ka produkti, kuros ir augsts cietes sastāvs, paaugstina kaloriju sadedzināšanu dienas laikā pat par 24 procentiem. Tādēļ ik dienu ēdienkartē vajadzētu iekļaut vienu cieti saturoša ēdiena porciju.

Brokoļi un ziedkāposti

Foto: PantherMedia/Scanpix

"Gan brokoļi, gan ziedkāposti ir ārkārtīgi vērtīgi dārzeņi, jo to sastāvā ir daudz spēcīgu antioksidantu. Pētījumos ir atklāts, ka šie krustziežu dzimtas dārzeņi ir noderīgi vēža profilaksei, par ko daļēji var pateikties sēru saturošajiem glikozīdiem. Abi dārzeņi ir vērtīgi, bet brokoļos būs vairāk K un C vitamīna, kā arī tie satur beta karotīnu (A vitamīna provitamīnu), kas ziedkāpostos nav. Lai maksimāli saglabātu to bioloģisko vērtību un paaugstinātu ķīmisko savienojumu pieejamību, šos dārzeņus vislabāk būtu tvaicēt," skaidro Eva Kataja, veselības centra "Vivendi" uztura speciāliste un bloga www.dabigsuzturs.lv autore.

"Kā uztura speciāliste es ieteiktu ēst krustziežu dzimtas dārzeņus (arī kāpostus, Briseles kāpostus, virziņkāpostus u.c.) visu cauru gadu un it īpaši ziemā, kad papildspēku uzņemšana antioksidantu veidā būs tieši vietā."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!