Gatavojot brango lomu, nenāks par ļaunu paturēt prātā Mārtiņa Rītiņa leģendāro teicienu, ka: "Nekas, pilnīgi nekas nevar būt sliktāks par pārceptu zivi!"
Par laimi, ir vairāki paņēmieni, kā panākt, lai lasis gan pannā, gan cepeškrāsnī ceptos vienmērīgi un lielākā gabalā neveidotos pārceptas vietas, vidum paliekot jēlam. Tālāk stāstīsim, kā pareizi cept lasi, lai tas izdotos nepārspējami sulīgs, un atklāsim, kādas ir labākās piedevas, ko izvēlēties maigās laša gaļas papildināšanai, lai nenomāktu šīs zivs delikāto aromātu.
Kādas piedevas izmantot, cepot lasi
Izmanto zaļumus un ceptais lasis iegūs debešķīgu aromātu. Turklāt zaļumi nenomāc tik patīkamo, dabīgo laša garšu. Tu vari izmantot jebkurus zaļumus, kas tev garšo. Sakapā tos, pielej nedaudz olīveļļas un citronu sulu un ierīvē lasi. Lai pagatavotu atsvaidzinošu marinādi lasim minūtes laikā, izmanto blenderi. Te atradīsi gremolatas recepti - tā ir svaiga pētersīļu-citronu un ķiploku marināde, ko vari izmantot arī laša pasniegšanai. Tev mājās nav zaļumu? Izmanto pesto, ideāli!
Izmanto rīvmaizi un ceptais lasis būs īpaši sulīgs, jo cepšanas laikā izveidosies zeltaina garoziņa, neļaujot zivij zaudēt sulīgumu. Vispirms iemērc lasi sakultā olā vai majonēzes un sinepju mērcē, pēc tam sakultā olā, apviļā rīvmaizē un cep uz pannas, līdz veidojas zeltaina garoziņa. Ja vēlies, sajauc rīvmaizi ar kapātiem zaļumiem, rīvētu cieto sieru vai dažādām garšvielām.
Izmanto sviestu vai zaļumu sviestu. Ikviens ēdiens kļūst īpaši gards un aromātisks, ja tam pievieno kaut nedaudz sviesta. Pēc tam, kad lasis ir izcepts, liec uz tā gabaliņu sviesta, pasniedz. Sviestam kūstot, aromāti kļūs riekstaini un īpaši vilinoši.
Izmanto skābu krējumu vai bezpiedevu jogurtu. Iemaisi krējumā kapātas dilles un pārlej pāri ceptam lasim. Mērce izcels laša gaļas maigumu, piešķirs ēdienam papildus sulīgumu un veidos nevainojamu garšas buķeti. Ne velti skābā krējuma mērce ir viena no klasiskajām laša piedevām. Tu krējumā vai jogurtā vari iemaisīt arī kariju, kapātus lociņus, pētersīļus. Eleganti!
Izmanto marinādi un kādu brīdi pirms cepšanas lasi izturi tajā. Ja marinādei pievienosi nedaudz medus, kļavu sīrupu vai cukuru, tad cepoties lasis karamelizēsies un iegūs skaistu, brūnu garoziņu. Marinādei pievieno jebkādas garšvielas vai garšaugus, kuri tev ir patīkami un laša gaļa pusstundas laikā sasūksies brīnišķīgos aromātus. Ja lasi cep cepeškrāsnī, pēc kāda brīža vēlreiz nosmērē ar marinādi laša gaļu, lai garšas būtu vēl intensīvākas.
Lasi tālāk un uzzini, cik ilgi jācep laša steiki, kas jāņem vērā, cepot cepeškrāsnī gabalos nesadalītu lasi, lai tas izdotos sulīgs, kā izcept lasi sāli un citus noderīgus knifus.
Kā un cik ilgi cept lasi cepeškrāsnī, lai tas izdotos sulīgs
Viens no paņēmieniem ir cepeškrāsns apakšējā plauktiņā ielikt pannu ar verdošu ūdeni, kas uzturēs krāsnī tvaiku, šādi nodrošinot vienmērīgu cepšanas procesu.
Sulīgs izdosies arī cepammaisā gatavots lasis, turklāt cepšanas laikā maisā sakrājušos sulu varēsi izmantot kā pamatu gardai mērcei.
Cepot gabalos nesadalītu lasi cepeškrāsnī, ņem vērā, ka, piemēram, 700 gramus smaga zivs iepriekš uzkarsētā krāsnī būs jācep aptuveni 12-15 minūtes, skaidro portāls "Simplyrecipes", bet 1,5 kg smaga zivs – aptuveni 30-35 minūtes.
Pavārmākslas guru Džeimijs Olivers iesaka īpaši sulīga rezultāta iegūšanai 2-2.5 kg lasi cept iepriekš maksimāli sakarsētā krāsnī 15 minūtes, tad samazināt temperatūru līdz 170 grādiem un cept vēl pusstundu. Ja vēlies iztikt bez temperatūras pieregulēšanas, tad uzkarsē krāsni uz 180 grādiem un cep 2-2.5 kg lasi aptuveni stundu.
Ja vēlies pagatavot laša steikus vai filejas, vienkāršs un drošs paņēmiens ir gabaliņus pirms cepšanas krāsnī apsmērēt ar eļļu, apkaisīt ar sāli, vēlamajām garšvielām un cept to 15 – 20 minūtes tikai 140 grādu temperatūrā. Eļļas vietā var izmantot jebkuras citas taukvielas, piemēram, sviestu, krējumu vai jogurtu. Zemā temperatūra nodrošina to, ka zivs gaļa maigi nogatavināsies, nekļūstot sausa un stiegraina.
Viltības, kas jāņem vērā, cepot lasi pannā
Ņem vērā, ka iepriekš uzkarsētā pannā laša filejas šķēles vai steikus, atkarībā no to biezuma, jācep vien pāris minūtes no katras puses.
Ir cilvēki, kuri zivis mājās negatavo, lai gan tās ļoti garšo. Kāpēc? Jo cepšanas laikā, lai cik jaudīgs tvaika nosūcējs virtuvē nebūtu, māju tāpat piepilda ļoti izteiksmīgs zivs aromāts. Atbildi, kā no tā izvairīties, atradām žurnālā "Ievas Virtuve".
Izrādās, cepot zivis, visa māja tik ļoti smaržo tad, ja zivi liek pannā, kurā ieliets pārāk daudz eļļas – tā uzsūc zivs smaržu un izplata aromātu tālāk pa visu māju. Restorānu servisa skolas pasniedzējs Māris Astičs iesaka katru zivs gabalu ieziest ar eļļu un tikai tad likt karstā, bet sausā pannā. Aromāts būšot daudz mazāks.
Protams, šis triks nedarbosies, ja plāno gatavot olā un miltos panētu zivs fileju, norāda pieredzējušais pavārs.
- 10 pamatnoteikumus, ko ņemt vērā, gatavojot zivis, uzzināsi, ja izlasīsi šo rakstu, savukārt šefpavāra Ingemāra Ladiga padomus, kā marinēt un grilēt zivis, meklē šeit.
Divi ātri, ērti un figūrai draudzīgi laša cepšanas veidi
Cepšana cepampapīra aploksnē jeb "en papillote" (ar tādu nosaukumu šī metode atpazīstama visā pasaulē) ir vienkāršs un ļoti veselīgs veids, kā pagatavot lasi tā, lai tas būtu sulīga un aromātisks, bet bez liekām kalorijām, turklāt aploksnes saturu varēsi papildināt arī ar dažādiem dārzeņiem un citām piedevām pēc izvēles. Iepriekš uzkarsētā krāsnī, cepampapīra aploksnē ielocīts laša steiks vai fileja gatavosies aptuveni 10 minūtes. Izlasot šo rakstu, uzzināsi, kā lasi pareizi ievīstīt aploksnē.
Sulīgus laša steikus vari pavisam vienkāršā, slaidajai līnijai draudzīgā manierē pagatavot arī tad, ja tev nav cepeškrāsns. Nelielā katliņā vai pannā ar vāku ielej nedaudz ūdens – tā, lai pannas vai katla apakša būtu pārklāta aptuveni centimetru, un uzkarsē.
Saloka folija loksni vairākās kārtās, lai tā būtu izturīgāka. Loksnes vidū liek laša šķēli, pārkaisa ar sāli, pipariem un uzliek pāris citrona šķēlītes. Aizloka folija loksnes malas pāri lasim, veidojot ciešu vīstokli. Liek laša vīstokļus pannā vai katliņā un uz vidējas liesmas zem vāka tvaicē 8-10 minūtes.
Kā noteikt, ka lasis ir patiešām gatavs
Divi galvenie paņēmieni – nosakot to "uz aci" vai mērot temperatūru. Vizuāli zivs gatavību var noteikt pavisam vienkārši – ceptajai zivij ar nazīti vai dakšiņu atdala nelielu gabaliņu no mīkstuma. Ja vien nav nepieciešams pusjēls lasis, gatavai zivij mīkstums būs viegli stingrs, taču sulīgs.
Pārcepts lasis vizuāli būs ļoti sauss un stingrs. Tajā iegriežot, atsevišķie filejas slānīši sabirs. Tāpēc, lai zivi nepārceptu, ik pa brīdim der to pārbaudīt ar aprakstīto atdalīšanas paņēmienu.
Svarīgi atcerēties! Zivs turpina gatavoties vēl kādu brīdi pēc noņemšanas no pannas vai izņemšanas no cepeškrāsns, jo īpaši, cepot folijā, cepampapīra aploksnē vai cepšanai paredzētā maisā. Tāpēc ieteicams lasi noņemt no pannas vai izcelt no krāsns brīdī, kad tas teju, teju būs gatavs.
Lūk, 20 laša receptes karaliskam garšu baudījumam!