Kēnigsbergas klopši (Königsberger Klopse) ir viens no populārākajiem vācu virtuves ēdieniem, kas joprojām ir atrodams daudzu Vācijas kafejnīcu un pat restorānu ēdienkartēs. Par klopšu popularitāti liecina arī tas, ka tie konservētā vai pusfabrikātu veidā ir nopērkami daudzos Vācijas veikalos.
Kaut mūsdienās pilsētas nosaukums ir cits, un arī tās vaibsti laika griežos stipri vien mainījušies, Kēnigsbergas klopšu recepte ir un paliek nemainīgi garda vēstures liecība, tādēļ šodien skaidrosim, kā pagatavot šo leģendāro ēdienu.
Kēnigsbergas klopšu izcilās garšas noslēpums
Kaut mūsdienās maltas gaļas ēdieni ir ierasta izvēle darbdienās, vēsturiski Kēnigsbergas klopši tika gatavoti un celti galdā svētdienās vai svētku reizēs, turklāt šo greznību varēja atļauties tikai turīgas ģimenes, skaidro portāls "Coocook.me". Šī ēdiena pamatā bija sīki sakapāta teļa gaļa un cūkgaļa, ko pēc tam centīgi izdauzīja ar koka āmurīti, lai masa iegūtu nepieciešamo konsistenci, jo, kā jau vari nojaust, gaļas mašīna tajos laikos vēl nebija izgudrota. No šīs darbības tad arī ir cēlies klopšu nosaukums (klopfen – dauzīt, sist, tulkojumā no vācu val.). Tad gaļai pievienoja pienā izmērcētu baltmaizi, olas, kapātus sīpolus un citas sastāvdaļas, visu kārtīgi izmīcīja un veidoja gaļas bumbiņas, ko pēcāk novārīja aromātiskā buljonā.
Tiktāl viss ir ārkārtīgi vienkārši, un rodas jautājums, kur tad ir šī ēdiena noslēpums, kā dēļ tas ir iemantojis tik lielu popularitāti. Atbilde ir – mērce! Tieši izsmalcinātā mērce padara šķietami necilās gaļas bumbiņas par īstenu delikatesi. Saldais krējums un sviests mērcei piešķir zīdainu krēmīgumu, citronu sula vai sauss baltvīns – tīkamu skābumiņu, bet kaperi – pikantumu. Ideāla garšu savienība!
Lasi tālāk un uzzini, kā pagatavot leģendāros Kēnigsbergas klopšus.
Kā sagatavot gaļas bumbiņas Kēnigsbergas klopšiem
Kā pagatavot Kēnigsbergas klopšus pēc 1885. gadā Kēnigsbergas meiteņu ģimnāzijas mājturības grāmatā publicētas receptes, skaidro portāls "Eda".
Nepieciešamās sastāvdaļas gaļas bumbiņām:
- 600 g teļa gaļas (to var aizvietot ar liellopa gaļu);
- 250 g cūkgaļas;
- 2 olas;
- 2 sīpoli;
- 2 ķiploka daiviņas;
- 1 burkāns;
- 4 krustnagliņas;
- 2 lauru lapas;
- Sāls un pipari pēc garšas;
- 3 šķēles baltmaizes;
- Piens maizes mērcēšanai.
Iesākumā sagatavo buljonu. Vienu sīpolu un burkānu sagriež palielos gabalos, liek katliņā, pārlej ar ūdeni, pievieno krustnagliņas, lauru lapas un vāra 25-30 minūtes. Tad buljonu nokāš, atdalot biezumus, buljonu lej atpakaļ katlā.
Gatavo gaļas bumbiņas. Maizes šķēlēm nogriež garoziņas. Liek šķēles bļodiņā, pārlej ar pienu, lai tās būtu pilnībā pārklātas. Abu veidu gaļas un sīpolu samaļ gaļas mašīnā (ja vēlies, vari izmēģināt praksē arī vēsturisko tehnoloģiju, sīki sakapājot gaļu un izdauzot ar āmurīti). Pievieno maltajai gaļai olas, pienā izmērcēto baltmaizi, kam nospiests liekais šķidrums, sāli un piparus. Masu kārtīgi izmīca, līdz tā ir vijīga.
Uzkarsē buljonu. Ar aukstā ūdenī samitrinātām rokām veido no masas aptuveni mandarīna lieluma bumbiņas un pa vienai liek verdošajā buljonā. Nogriež nelielu liesmu, uzliek katliņam vāku un vāra klopšus 15 minūtes.
Kamēr gaļas bumbiņas vārās, gatavo mērci.
Kā gatavot mērci Kēnigsbergas klopšu pasniegšanai
Lai pagatavotu mērci, kas, kā jau iepriekš skaidrojām, ir Kēnigsbergas klopšu galvenā panākumu atslēga, tev būs nepieciešamas šādas sastāvdaļas:
- 250 ml 35% saldā krējuma;
- 1/2 citrona sulas;
- 1/2 glāze ūdens;
- 2 ĒK sviesta;
- 2 ĒK kviešu miltu;
- 4 ĒK marinētu kaperu;
- Sāls un pipari pēc garšas.
Nelielā katliņā ielej ūdeni, kam pievieno citronu sulu un uzkarsē, līdz šķidrums sāk vārīties. Ir receptes, kurās citronu sulas vietā tiek izmantots sauss baltvīns, kas piešķir mērcei īpaši piesātinātu garšu.
Atmēra pusotru glāzi buljona, kurā vārās klopši. Pannā izkausē sviestu, pievieno miltus un maisot apcep, līdz milti ir zeltaini. Tad pakāpeniski pievieno buljonu, strauji maisot ar putojamo slotiņu, lai mērcē neveidotos kunkuļi. Kad tas paveikts, pievieno un iemaisa karsto citronūdeni, tad pievieno un iemaisa saldo krējumu. Nogriež liesmu līdz minimumam un maisa, līdz mērce sāk sabiezēt. Pievieno un iemaisa kaperus, sāli un piparus, nogriež liesmu.
Gaļas bumbiņas ar putu karoti izsmeļ no buljona. Klopšus var pasniegt vai nu liekot uz šķīvja un pārlejot ar mērci, vai ieliekot mērcē, pārlejot ar to un pāris minūtes pasutinot.
Tradicionāli vācieši Kēnigsbergas klopšus pasniedz ar vārītiem kartupeļiem, bet arī kartupeļu biezputra vai makaroni būs lieliski šī leģendārā ēdiena "sabiedrotie".
Lai labi garšo!