Foto: DELFI
Daudziem cilvēkiem pārtikas izšķērdēšana ir kļuvusi par ieradumu: iegādājamies vairāk pārtikas nekā nepieciešams, ļaujam augļiem un dārzeņiem sabojāties vai nopērkam lielākas porcijas, nekā spējam apēst. Šie ieradumi ne tikai paplicina mūsu maciņu, bet arī rada papildu slodzi dabas resursiem un kaitē videi. Izšķērdējot pārtiku, mēs izniekojam ieguldīto darbu, pūles, investīcijas un vērtīgos resursus (piemēram, ūdeni, sēklas, barības vielas utt.), kas tiek izmantoti ražošanā, nemaz nerunājot par resursiem, kas tiek izmantoti transportēšanai un pārstrādei. Tāpēc dalāmies ar to, kā maksimāli izmantot burkānu un izvairīties no šī dārzeņa izšķērdēšanas.

Atceries – pārtikas atkritumu samazināšana ir vienkārša darbība, ko vari veikt, lai ietaupītu naudu, laiku un samazinātu nelabvēlīgo ietekmi uz vidi. Tātad, ja nejauši esi iegādājies pārāk daudz burkānu vai savā piemājas dārziņā esi novācis īpaši veiksmīgu ražu, šis raksts ir domāts tieši tev!

Kulinārijas entuziastes Litas mājās burkāns ir viens no iecienītākajiem dārzeņiem: "Burkāni ir ne tikai budžetam draudzīgi, bet arī ļoti daudzpusīgi. Tos izmantojam svaigā veidā (ēd pat suņi!), vārām, sautējam un cepam. Pievienojam zupām, sautējumiem, biezeņiem un pat kūkām un kēksiņiem! Turklāt – burkānos beta karotīna ir ievērojami vairāk nekā citos dārzeņos, tas sniedz ieguvumu sirds un asinsvadu veselībai, ko mana vecuma cilvēkam ļoti jāņem vērā!"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!