Mūsdienās dažādi putraimi uzturā vairs netiek izmantoti tik daudz kā agrāk, un žēl, ka tā, jo tie ir lēti, ilgstoši uzglabājami un pieejami visu cauru gadu, turklāt dietologi nemitīgi atgādina, ka graudaugu putras sniedz ilgstošu sāta sajūtu, palīdzot izvairīties no lieku kaloriju saturošiem našķiem.
Ja apnikusi tradicionālā auzu pārslu biezputra, tad prosa būs lielisks ēdienkartes papildinājums, it īpaši tiem, kuri nepanes glutēnu, jo prosas sastāvā tā nav, tādēļ no prosas pagatavotie ēdieni ir droši cilvēkiem ar celiakiju. Bez tam prosa satur vitamīnus A, B1, B2, E, magniju, dzelzi, varu, niķeli, cinku un mangānu. Tā ir bagāta ar proteīniem un šķiedrvielām, ir viegli sagremojama. Taču ir jāņem vērā, ka prosa var izraisīt kuņģa dedzināšanu cilvēkiem ar gastrītu ar paaugstinātu skābes daudzumu, skaidrots Latvijas Celiakijas pacientu biedrības "Dzīve bez glutēna" mājaslapā.
Kādu ēdienu gatavošanai izmantot prosu
Vispopulārākais prosas putraimu pagatavošanas veids, protams, ir putra, taču tas nav vienīgais variants, kā izmantot prosas graudiņus. Daudzās valstīs no prosas cep maizi (miltus pārdod interneta veikalos, bet tos var uztaisīt arī mājās, samaļot prosu blenderī vai kafijas dzirnaviņās), plānas pankūkas, to pievieno zupām, salātiem un pat kāpostu tīteņiem.
Irdenie putraimi noderēs arī salātiem kopā ar svaigiem dārzeņiem, zaļumiem un krējuma vai dabīgā jogurta mērci. Tā ļoti labi garšos kopā ar ievārījumu, žāvētiem augļiem vai vienkārši ar sviestu un cukuru. Prosas putra īpaši labi garšos, pasniegta ar ceptiem sīpoliem un kūpinātu gaļu – lieliska klasiskās bukstiņputras alternatīva. Laba kombinācija ir arī prosa ar sezonā aktuālajiem ķirbjiem vai kāļiem.
Kā apstrādāt prosu pirms gatavošanas
Lai prosa būtu irdena, pirms gatavošanas tā jānoskalo vairākos ūdeņos.
Tā kā prosa satur salīdzinoši daudz taukskābju, jāpievērš uzmanība tās derīguma termiņam, jo ilgāk pastāvējušai prosai var būt sīva garša.
Garšas uzlabošanai prosu pirms gatavošanas var nedaudz apcept uz pannas kausētā sviestā vai eļļā.
Lai prosa zaudētu tai raksturīgo rūgteno piegaršu, pirms vārīšanas pārlej to ar verdošu ūdeni vai pienu, tad nokāš un tikai tad vāra.
Lai labi garšo!
Prosa ar bietēm, parmezānu un citronu
Vienkāršā prosas biezputra ar ķirbja gabaliņiem un sviestu
Mazuļa ēdienkarte: zaļās brokoļu un prosas pankūciņas
Prosas putra ar rozīnēm
Cepta prosa austrumu gaumē – ar olām, burkāniem un zirnīšiem
"Šādi es jau gadiem gatavoju rīsus, kad sakārojas ko austrumniecisku, bet šoreiz nolēmu paeksperimentēt ar prosu. Tiem, kas ķīniešu ēstuvē ar prieku izvēlas ceptus rīsus ar olu, noteikti ies pie sirds arī šādi pagatavota prosa," – savu recepti piesaka kulinārā bloga "Gards, ka nenoēsties!" autore Diāna.