Liellopa sautējums: 13 receptes un padomi sulīgiem, mutē kūstošiem gaļas gabaliņiem
Jolanta Roze
Gada nogales svētkos goda vietā tika celta cūkgaļa, ko līdz apnikumam baudījām gan cepešos, gan kotletēs un karbonādēs. Ir pienācis īstais brīdis no jauna atklāt novārtā atstāto liellopa gaļu, lai izmantotu to mājīgu sautējumu gatavošanai. Prasmīgi pagatavots, tumīgs liellopa sautējums, pateicoties gaļas izsmalcinātajai garšai un patīkamajai struktūrai, ir īstena ziemas mēnešu delikatese, tādēļ šoreiz atklāsim, kas jāņem vērā, lai liellopa gaļas gabaliņi izdotos sulīgi un teju vai mutē kūstoši.
Ja gatavosi sautējumu no saldētas liellopa gaļas, tad tā iepriekš pareizi jāatkausē. Iesākumā no saldētavas izņemto gaļu liek kādā traukā un ievieto kādā no ledusskapja vidējiem nodalījumiem vismaz uz pāris stundām. Tad trauku ar gaļu izņem un ļauj gaļai pilnībā atkust istabas temperatūrā. Ir dzirdēti ieteikumi gaļas atkausēšanai izmantot mikroviļņu krāsni vai karsta ūdens peldi, bet, pielietojot šos paņēmienus, liellopa gaļa rezultātā kļūs neglābjami sīksta un bezgaršīga, skaidro portāls "Notefood".
Kā sagatavot liellopa gaļu sautēšanai
Pirms sāc gatavot sautējumu, svarīgi ir arī liellopa gaļu pareizi sagriezt. Tā jāgriež šķērsām pretēji šķiedrām, saīsinot tās, jo griežot "pa šķiedrai", gaļas gabaliņi gatavošanas laikā kļūs gumijoti.
Ja vēlies, lai liellopa gaļas gabaliņi sautējumā būtu īpaši sulīgi un mutē kūstoši, kādu stundu pirms gatavošanas gaļu sagriez aptuveni 3x3 cm kubiņos un pārlej ar minerālūdeni vai litru ūdens, kurā izšķīdināta 1/2 TK dzeramās sodas. Par sodas labajām īpašībām un izmantošanas veidiem kulinārijā, jau iepriekš rakstījām te. Pēc stundas, nolej šķidrumu, katru gabaliņu kārtīgi nosausini papīra dvielī. Ja nav laika gaļas mērcēšanai, tad gaļas sulīgumu var panākt arī tieši pirms cepšanas pārkaisot šķipsnu sodas sagrieztai gaļai un ar rokām vienmērīgi iemasējot to gabaliņos.
Kas jāņem vērā, apcepot gaļu pirms sautēšanas
Cepšanai izvēlies čuguna pannu vai citu pannu ar biezu dibenu, kārtīgi uzkarsē tajā nelielu daudzumu eļļas un pa porcijām strauji apbrūnini pannā gaļas gabaliņus, līdz tie ieguvuši skaisti zeltainu garoziņu. Lai viss izdotos kā cerēts, gaļas gabaliņus pannā liec pa vienam, atstatus vienu no otra, lai tie nesaskartos un nesāktu atsuloties. Svarīgi ir arī gaļu likt tiešām karstā eļļa un cepšanas laikā nemaisīt un nebakstīt ar dakšu, bet gan ar virtuves knaiblēm ik pēc aptuveni 30 sekundēm uzmanīgi apgrozīt. Kad viena gaļas porcija apcepta, liec to sautējamā traukā un pannā cep nākamo.
Kaut daudzās receptēs ieteikts gaļas gabaliņus pirms cepšanas apviļāt miltos, portāls "Notefood" skaidro, ka milti, apdegot taukvielās, var piešķirt sautējumam rūgtenu piegaršu. Ja vēlies sautējumu ietumēt ar miltiem, tad labāk dari to gatavošanas beigu posmā.
Liellopa gaļas sautējuma gatavošanas pamatprincipi
Sautējumu var gatavot gan krāsnī, gan katlā uz plīts. Apcepto liellopa gaļu papildina ar garšaugiem, garšvielām, dārzeņiem, sēnēm, žāvētiem augļiem un citiem labumiem pēc savas gaumes, pārlej ar kādu tasi verdoša ūdens vai iepriekš gatavota buljona (vari izmantot atkausētu buljonu no saldētavas krājumiem vai kvalitatīvu buljona kubiņu), uzliek vāku un uz nelielas liesmas (krāsnī 160 grādos) sutina 2-3 stundas.
Bieži vien liellopa gaļas sautējumam pievieno arī nedaudz sausa sarkanvīna vai baltvīna, kas lieliski izceļ gaļas garšu. Vīnu var gan papildināt, gan aizstāt ar saldo krējumu un pāris karotēm kvalitatīva sviesta, kas sautējuma mērcītei piešķirs īpaši krēmīgu un zīdainu struktūru. Sāli sautējumam vislabāk pievienot gatavošanas beigās vai, vēl labāk – savā bļodā, jo, pareizi pagatavota liellopa gaļas sautējuma garša arī tāpat būs gana bagātīga.
Ja vēlies, lai gaļa būtu mīksta, bet dārzeņi sautēšanas laikā neizšķīstu, iesākumā var 2 stundas sautēt gaļu ar garšvielām, tad pievienot dārzeņus un sautēt vēl 20-30 minūtes, līdz dārzeņi sasnieguši tīkamāko gatavības pakāpi. Lai dārzeņi būtu īpaši aromātiski un gardi, tos pirms pievienošanas sautējumam apcep sviestā. Konservētas pupiņas, zirnīšus vai lēcas sautējumam pievieno 5-10 minūtes pirms gatavošanas beigām. Savukārt svaigos garšaugus, lai tie nezaudētu krāsu un aromātu, sīki sakapātus, pārkaisi sautējumam, kad tas jau gatavs pasniegšanai.
Kad liellopa gaļas sautējuma gatavošanas knifiņi ir uzzināti, atliek tikai izvēlēties kādu no 13 "Tasty" piedāvātajām bezgala kārdinošajām receptēm.
Lai labi garšo!
Sildošais liellopa gaļas sautējums ar rudens dārzeņiem
Tuvojoties Latvijas dzimšanas dienai, pavāre un uztura speciāliste Jevgēnija Jansone kopā ar nacionālo pārtikas mazumtirdzniecības tīklu "Elvi" piedāvā rudenīga un sildoša liellopa gaļas sautējuma recepti, kas ir kā radīts baudīšanai pēc pastaigas novembra rudenīgajā gaisā vai svētku salūta vērošanas.
Aromātisks liellopa sautējums ar siera 'Džiugas' klimpām
Ēdiena gatavošanai piemīt īpaša burvība, kad, ienirstot gatavošanas procesā, var atslābināties, aizmirsties, apmaldīties gatavojamo ēdienu smaržu un garšu labirintos. Pagatavo šovakar aromātisku liellopa gaļas sautējumu, kuram kā punkts uz "i" ir klimpas, kas gatavotas no cietā siera "Džiugas"!
Lēni gatavots liellopa gaļas sautējums ar sarkanvīnu
Sātīgs liellopa gaļas sautējums ar dārzeņiem un sildošu porciju sarkanvīna. Gaļa būs izcili mīksta, jo sautējums gatavots nevis vienkārši uz plīts, bet gan cepeškrāsnī.
Nekas tā nepabaros ģimeni kā izcili pagatavota vērša gaļa, kas īpaši sutināta kastrolī. Lai gan šī ēdiena pagatavošana prasa daudz laika, tas ir tā vērts – īsts gaļēdājs novērtēs bagātīgo garšu buķeti!
Liellopa gaļas sautējums krējumā ar kartupeļiem un burkāniem
Burvīgs, sildošs ziemas ēdiens. Brīvākā dienā izsutina lielāku katlu un ģimene būs nodrošināta ar pusdienām vai vakariņām vairākām dienām. Daļu var sasaldēt un izmantot nevaļīgākā dienā. Ēdiena gatavošanai ļoti piemērots būs čuguna katls, bet gaļu var sutināt jebkurā cepešformā, gatavošanas laikā to nosedzot ar vairākās kārtās salocītu foliju.
Ļoti gardie sutinātie liellopa vaigi ar piesātinātu un bagātu garšu. Patiess baudījums gardēžiem. Piemērots sātīgām pusdienām vai vakariņām. Gaļu ieteicams marinēt visu nakti, tad tā būs īpaši mīksta un aromātiska, bet tā var atrasties marinādē arī divas dienas. Šādi sagatavotus vaigus var izmantot arī kā uzkodu, tad sanāks četriem ēdājiem.
Lēni apcepta, maiga un mīksta liellopa gaļa gardā sautējumā ar burkāniem, konservētiem tomātiem un nelielu drusciņu sarkanvīna. Pamatīga garšu buķete, ko papildina svaigais timiāns un lauru lapas. Lieliska maltīte kā pusdienām, tā vakariņām.
Sutināta liellopa gaļa alus mērcē ir bagātīgs, sātīgs un sildošs pusdienu ēdiens. To var pasniegt ar salātiem un kartupeļiem. Galveno darbu padarīs lēna uguns un laiks. Šī ēdiena garšas buķeti veido alus, sinepes un maize. Alu vajadzētu izvēlēties pēc iespējas mazāk stipru, bet sinepes vari lietot, kādas labāk garšo. Es ieteiktu franču sinepes, tām ir patīkams skābums, kas labi saderēsies ar alu. Ja izmantosi rupjmaizi, mērce būs košāka, baltmaize to padarīs mīkstāku, maigāku.
Ķirbju laiks klāt! Ja domā, kā pārstrādāt pašu vai lauku radu dārzā nobriedušo milzu ogu, un garšo karijs, šī ir recepte, kas jāizmēģina! Vēl gardāks būs, ja izmantosi sviesta ķirbi.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit