Biezpiens nav gluži avokado – tik ātri un bez brīdinājuma tas nesabojājas. Bet iestāvēties gan mēdz, īpaši, ja noslēpies dziļāk ledusskapī. Un tad pienāk stadija, par kādu mēdz teikt: šitas drīz sāks runāt. Bet arī tādu biezpienu var likt lietā – tiesa, ja smaržo tikai skābeni, nevis šaušalīgi. Bet to jau katrs deguna īpašnieks pats var novērtēt.
Biezpiens, tātad, vairs nav pirmā un varbūt pat ne otrā labuma. Ko darīt? Skaidrs, ka pirmā doma, kas nāk prātā – jācep biezpiena plācenīši. Un tā nudien ir garda izvēle, jo biezpiena plācenīši ir ēdiens-leģenda, ēdiens, kas cilvēku pavada visu dzīvi. Un katru ieskābušu biezpienu, pieberot maķentiņ sodas, lai neitralizētu saskābumu, un pierīvējot citrona miziņu, var pārvērst par brīnišķīgiem plācenīšiem.
Taču plācenīši nepavisam nav vienīgais veids, kā izmantot biezpienu. Vēl jau, piemēram, ir dažnedažādi biezpiena sacepumi – gan saldi, gan tādi, kur cauraudzītis piegriezts klāt. Tiesa, tad ledusskapī būtu jāaizmirst teju kilograms, lai kaut kas jēdzīgs sanāk.
Patiesībā, ja runājam par skāņu biezpienu, tieši sāļo gardumu iespējas, šķiet, gauži nenovērtētas. Tā padomājot, kas gan ir novecot sācis biezpiens? Lielās līnijās ņemot un sīkumos neiedziļinoties – tas ir vēl negatavs siers. Un, kā izmantot sieru, to jau nu gan mēs varam iedomāties uzreiz vairākus veidus!
Biezpienu, piemēram, var iemaisīt uz pannas ceptos makaronos (vai makaronu sacepumā, ko cep cepeškrāsnī) – karstumā aprausies, mazliet sakusīs un rezultātā būs kaut kas ļoti līdzīgs sieram! Vēl sacepti sīpoliņi pa virsu – nenoēsties!
Arī picām, ja siera mājās aptrūcies, var mierīgi uzbirdināt biezpienu, kaut arī pavecāku – cepeškrāsns izdarīs savu karsto triku, pārvēršot biezpienu staipīgā, sieram līdzīgā masā.
Vēl jau ir tāds ēdiens, kas nezinātājiem šķiet pabriesmīgs, bet tas tikai tāpēc, ka nav baudīts. Cepts vecais biezpiens, tā to dažās mājās sauc. Tā tiešām ir – ar svaigu biezpienu nekas labs neiznāk, bet ar tādu labi pastāvējušu gan!
Te ir divas versijas: sāļā un saldā. Sāļajam variantam sagriež cauraudzīti un maisot cep pannā kopā ar vecu biezpienu. Kad masa kļūst viegli staipīga, piesit klāt olas un nepārtraukti maisa. Brīnumgardas brokastis, ticiet uz vārda!
Savukārt saldā versija ir vēl vienkāršāka. Nosaukums tas pats, ņemšanās – nekāda. Sacep vecu biezpienu sviestiņā un gatavs! Ēd karstu ar aukstu zapti no pagraba.
Vārdu sakot, kad ledusskapī ierunājas biezpiens, nesodiet sevi bargi! Tās nav beigas – tas ir tikai sākums dažādiem gardiem ēdieniem.
Latvieša versija par siera kūku – biezpiena sacepums visām gaumēm
Viena panna, divas garšas – ar sacepumu našķēsies gan tie, kam garšo žāvēti augļi, gan tie, kas tos ienīst.
Biezpiena sacepums no Ulmaņlaika pavārgrāmatas
"Mūsu ģimenē lielā cieņā ir biezpiens, no tā gatavojam dažnedažādus gardus ēdienus – ar biezpienu pildītus baklažānu rullīšus, plācenīšus un pankūciņas, bulciņas un cepumus vai vienkārši ar krējumu un sīpoliem kā piedevu ceptiem kartupelīšiem. Šoreiz pagatavoju biezpiena sacepumu pēc kādas ļoti senas receptes no Ulmaņlaiku pavārgrāmatas. 1937. gadā atkārtoti izdoto grāmatiņu "Pavāru māksla" sastādījusi leģendārā Minjona jeb Hermīne Zālīte (1858-1932)," tā pārbaudītu recepti iesaka "Instagram" konta "Čība gatavo" autore Sanda Seļezņova.
Kartupeļu un biezpiena sacepums ar šķiņķi un sīpoliem
Sātīgais kartupeļu sacepums ar kraukšķīgām šķiņķa šķēlītēm vienlīdz labi garšo gan tikko no krāsns izcelts, kad to var baudīt ar skābu krējumu vai kečupu, gan nākamajā dienā, kad to, sagrieztu šķēlēs, var šķīt iekšā kā sāļo našķi, pēcāk aplaizot nošmulētos pirkstus.
Vienkāršais griķu un biezpiena sacepums
Griķu un biezpiena sacepums labi garšos gan tikko no krāsns izcelts, kad to vislabāk baudīt ar vēsu skābo krējumu, gan arī jau atdzisis. Turklāt sacepuma gatavošanai var izmantot arī no iepriekšējās dienas maltītes pāri palikušos griķus.
Izcili gardais biezpiena sacepums ar rozīnēm
Biezpiena sacepums gluži kā skolas laikos – salds, garšīgs un ar rozīnēm. Atdzesētu sacepumu var kāri noēst tāpat vai ar ogu ķīseli, skābo krējumu vai kādu saldu mērci.
Karaliskais kartupeļu un biezpiena sacepums
Sātīgai un gardai maltītei - karaliskie kartupeļi ar biezpienu. Kādēļ karaliskie? Jo ļoti sātīgi!
Rikotas sacepums ar mannu, rozīnēm un citrona miziņu
Biezpiena sacepums, ko pasniedz vēl siltu - ar jogurtu, skābo krējumu vai svaigu ogu mērci, vai ēd aukstu. Vienkārši un ļoti garšīgi.
Sirņiki – biezpiena plācenīši ukraiņu gaumē
Sirņiki jeb ukraiņu biezpiena plācenīši būs gards dienas sākums, ja pagatavosi tos brokastīm, vai lielisks ievads vakara cēlienam, ja celsi tos galdā launagā. Sirņiku galvenā sastāvdaļa, protams, ir biezpiens – brīnišķīgs kalcija un proteīnu avots, kas nodrošinās ilgāku sāta sajūtu un dos enerģiju produktīvai dienai. Ar savu recepti dalās portāla "Cook.me" pastāvīgā autore Lilija Matuse – virtuves entuziaste un mamma, kas lieliski zina, cik izvēlīgi mēdz reizēm būt mazie ēdāji. Tieši tādēļ savā ikdienā viņa meklē un mēģina receptes, kas ir gan gardas, gan pēc iespējas veselīgākas.
Burkānu un biezpiena plācenīši
Burkānu sula ir jādzer, īpaši tagad, kad burkāni ir tik svaigi sulīgi. Bet ko darīt ar biezumiem? Iecept gardos plācenīšos! Recepti iesaka Ieva Salmane no restorāna "Spināti un sviests".
Kārļa Kazāka bērnības dienu atmiņas – biezpiena plācenīši
Mūziķim Kārlim Kazākam īpaši skaists rīta mirklis saistās ar bērnības garšu, kad mamma iepriecināja ar biezpiena plācenīšiem. "Vēl guļu, no virtuves istabā ielavījusies mazliet kodīgā saulespuķu eļļas un saldenā pankūku smarža. Acis vēl nevar atvērt, bet ceļš līdz virtuvei blokmājas dzīvoklī nav tāls. To var aiziet nepamostoties. Pie galda mammas rokas pastumj priekšā biezpiena plācenīšu šķīvi. Un jāņogu želejas burciņu." Tagad, ja pamostas pirmais, Kārlis vēlas uzdāvināt īpašo sajūtu saviem bērniem, kuri novērtē garšīgos plāceņus. Pamēģini arī tu un iepriecini savu ģimeni!
Ķiplokainie biešu un biezpiena plācenīši
Rudenīgi košu un spēcinošu biezpiena plācenīšu recepti iesaka "Tasty" lasītāja Sabīne. Viņa gatavošanā izmantojusi griķu miltus, bet derēšot arī citi!
Kartupeļu-biezpiena plācenīši no pavārgrāmatas 'Latviešu ēdieni'
Lieliska ideja, kā izmantot no iepriekšējās maltītes pāri palikušos kartupeļus vai kartupeļu biezputru. Pārbaudītu recepti iesaka "Instagram" konta "Čība gatavo" autore Sanda Seļezņova.
Biezpiena plācenīši, kas izdodas vienmēr
"Pēc šīs receptes gatavotie biezpiena plācenīši izdosies vienmēr un mīkla nebūs ķepīga. Knifs ir tāds, ka biezpienu iemīca mīklā gatavošanas beigās," tā pārbaudītu recepti iesaka mūsu lasītāja Laila Rudzone.
Ātrie biezpiena plācenīši jeb 'sirņiki'
Ātri pagatavojami biezpiena plācenīši jeb "sirņiki", ko vislabāk baudīt ar karoti skāba krējuma. Izmantojot tikai pāris katrā virtuvē atrodamas sastāvdaļas, drīz vien varēsi baudīt gardum gardas vakariņas.
Biezpiena plācenīši ar citrona miziņu
Biezpiena plācenīši - gardi tāpat, vēl gardāki ar krējumu, ievārījumu vai saldo mērcīti.
Mazie biezpiena pankūciņi
Recepte, kas tapusi, lai bērniem iemānītu biezpienu un kefīru, vienlīdz labi garšo arī pieaugušajiem. Pankūciņi ir pankūku mazie un ņiprie brālēni, kas tapuši, peldoties karstā sviestā. No bļodas pazūd zibenīgi gan ar ievārījumu, gan bez tā. Ja vēlies nedaudz sarežģīt pagatavošanu, tad cepot katram pankūciņam vari uzlikt virsū plānu ābolu šķēlīti.
Biezpiena kūka ar rozīnēm no omes recepšu klades
Biezpiena kūka bez miltiem, toties ar daudzām, daudzām rozīnēm, apaļa un dzeltena kā saule! Īstā kūka, kas jācep, lai vieglāk pavasari sagaidīt!
Fotorecepte: Lavaša, vistas un salami pīrāgs
Edgars Turķis apgalvo, ka par pavāru nekur nav mācījies un vispār ēst taisīt neprotot, bet kā lai tam notic? Viņa receptes ir īsta ballīte – sākot jau no tā, kā uzrakstītas, beidzot ar rezultātu, protams. Edgara jaunākās receptes pilns nosaukums ir šāds: Vistfilejolīvsalamisierpīrāgs.
Vienkāršie biezpiena un banānu kēksiņi kaloriju skaitītājiem
"Vienreizēji gardi un vienkārši pagatavojami kēksiņi bez liekām kalorijām. Noteikti pagatavojiet un notestējiet!" recepti kaloriju skaitītājiem iesaka veselīga uztura un dzīvesveida bloga "Ēdunsporto" autore, fitnesa trenere Ineta Rijniece.
Suitu novada garšas: sklandrauši jeb suitu rauši
Sklandrauši ir ēdami atdzesēti, auksti - vislabāk otrā dienā pēc pagatavošanas. Pārgriežot uz pusēm, jābūt redzamām trīs kārtām: rudzu maize, kartupeļu kārta un burkānu kārta. Galdā tos tradicionāli pasniedz māla traukos vai pītos groziņos, klāt dodot aukstu pienu. Mielojoties rausi var apziest ar sviestu vai medu. Ēdot sklandrausi, garšām jāsaplūst vienā harmoniskā buķetē ar rudzu maizes, kartupeļu, burkānu un ķimeņu pieskaņu. Vienīgā suitu raušu garšviela ir ķimenes. Neder ne modīgais kanēlis, ne vaniļa. Turklāt sklandrausis nedrīkst būt arī pārsaldināts, jo tad tas vairs nav īsts suitu rausis, skaidrots Suitu novada mājas lapā.
Soli pa solim: tradicionālie sklandrauši
Vasaras saulgriežu svētkos bez pīrāgiem, alus kausiem, plātsmaizēm un siera rituļiem galdā vajadzētu būt arī sklandu raušiem jeb sklandraušiem, jo kad tad, ja ne šajos svētkos tos gatavot un baudīt?