Pildītās olas: no majonēzes restes līdz sarkanajiem ikriem
Ieva Raiskuma
Krāsainā ola Lieldienās, protams, ir galvenā, un kas gan var būt lieliskāks, kā savu olu kaujās godam apdauzīto olu nolobīt, apbērt ar sāli (kas šogad ir īpaša veiksme) un apēst. Vienu. Nē, nu var jau ēst vairākas, bet, atklāti sakot, cik tad tādas plikas olas ar cietu, līdz zilganumam novārītu pasausu dzeltenumu var dabūt iekšā? Un vai vajag – ja eksistē tāds brīnumēdiens kā pildītas olas?
Pildītās olas ir klasika, kas vienmēr izdodas, tās var pagatavot ātrāk, tās nekad neapnīk, uz galda nemaina izskatu visas balles garumā. Lai gan ilgi jau nu gan pildītās olas uz galda stāvēt nemēdz! Ja nav sapildītas simts olu pusītes vai apmēram tā, pildītās olas pazūd ātri – ar visām ķilavām, lašiem, ikriem un ko nu vēl uz pildītajām olām mēdz likt.
Daiļi, bagātīgi un garšīgi! Tikai jāatceras: ja pildītās olas var sagatavot laicīgi, un tās savu izskatu nemainīs, to pašu nevar teikt par zaļumiem–tie vīst ātri, un ar tiem jārotā olas pēdējā brīdī.
Bet Dies' ar tiem ikriem un ķilavām. Pats galvenais pildītajā olā tomēr ir un paliek pildījums. Tieši tā krēmīgā, garšā izsmalcinātā, kreptīgā pildījuma dēļ jau olu pusītes tik labi iet iekšā. No vienas puses, diezgan sātīgs ēdiens, no otras puses, kas nu tur, tāds palielāks kumoss vien ir un bezgala gards, tāpēc pildītās olas var apēst tik daudz.
Slavenā majonēzes reste–kā gan bez tās. Arī uz pildītām olām!
Gatavojot olu pildījumu, sākotnēji šķiet, ka viss jau izdomāts: samaisa tik dzeltenumu ar majonēzi, piešauj sinepes klāt, un gatavs! Lielās līnijās tā arī ir, tomēr milzu nozīme ir visam, kas tiek jaukts klāt, sākot no pipariem un karija, beidzot ar citrona sulu un dažādiem sīki smalki sagrieztiem labumiem: zivīm, gurķiem, šķiņķi utt. Un kurš gan teicis, ka pildīt var tikai ar olas dzeltenuma un majonēzes maisījumu, ir taču arī avokado un citi jaukumi!
Runājot par proporcijām – tās katram pašam jāsajūt, te visa teorija ir pelēka kā pārvārītas olas dzeltenums. Olu pildīšanā, tieši tāpat kā citās jomās, meistarību var iegūt, tikai darot.
Un olas pildīšana sākas ar olu vārīšanu un lobīšanu, un tā nu tiešām ir īsta māksla. Labā ziņa ir, ka te nu gan cilvēce, gadu tūkstošiem ilgi vārot olas un neganti šķendējoties par zilajiem dzeltenumiem un olām, ko nevar godīgi nolobīt, kaut ko ir iemācījusies. Lūk, pāris vērtīgu ieteikumu, kas noderēs ne tikai šajās Lieldienās vien.
Kad olas izvārītas, laimīgi un bez lieliem zaudējumiem nolobītas (ja gadās brāķis, nav liela nelaime, sagriezīs rasolā!), pildījums sagatavots, tad, protams, var palaist fantāzijas kumeļus auļos un izrotāt olas, kā vien iepatīkas. Ķilava te ir tradīcija un vārīto olu dzīvesziņas pamats, bet ir taču arī laši, ikri, garneles, sēnes, visvisādi zaļumi...
Vēl jau ir arī iespēja iet tautas gastronomiskā daiļamata meistaru pēdās, pildītas olas pārvēršot cālīšos, sēnītēs, galu galā, ja ļoti gribas, no olām var veselu zoodārzu izgatavot. Ja tiešām ļoti gribas, ir laiks kā jūra un iegadījies pagalam dauzonīgs garastāvoklis svētku gaidās. Vairumā gadījumu gan svētku mutulis mēdz sagriezties tā, ka labi, ka pildītajai olai kādu pētersīļa lapiņu vidū laiks iespraust...
Klasika!
Lai sirds pildās ar prieku un olas – ar pašiem gardākajiem pildījumiem! Iedvesmai pildīto olu lērums no "Tasty" krājumiem.
Pildītas olas 'Flamingo'
Pildītas olas ir klasiska aukstā uzkoda. Ja vēlies brīvdienu brokastīs pārsteigt savus mīļos, pagatavo mazliet neierastāku variāciju, iekrāsojot olu baltumus ar biešu marinādi. Recepti iesaka mūsu lasītāja Ērika Siliņa.
Nedaudz pikantas pildītās olas – ar tunci un Dižonas sinepēm. Labs veids, kā notiesāt Lieldienās neapēstās olas vai pasniegt viesiem interesantu uzkodu.
Pildītas 'zaļās' olas ar avokado, laimu un baziliku
Pildītas olas ir tradicionāls svētku galda papildinājums Lieldienās, ko, interpretējot klasiku, pavisam vienkārši iespējams pagatavot arī modernās noskaņās, papildinot ar krēmīgu avokado, spirgtu laimu, maigu majonēzi un aromātiskām bazilika lapiņām.
Pieskaņojoties Helovīnam, vari pārsteigt mazākās mājas raganiņas, mūmijas un zombijus ar jautrām brokastīm – pildītām olām, kas izskatās pēc galvaskausiņiem. Brīdinu, mazliet jāapbruņojas ar pacietību, divu dažādu izmēru salmiņiem un izdomu, lai rezultāts nejuktu laukā. Bet, ja mazie ēdāji priecīgi, tad būs tā vērts. Recepte noskatīta feisbukā no kāda "Taste of Home" vietnes video.
Recepte noskatīta vairāk nekā 40 gadus vecā žurnālā "Padomju Latvijas Sieviete" un īstenota arī mūsmājās, kļūstot par daļu no vēlajām brīvdienu brokastīm.
Pildītas olas ar svaigiem gurķiem un mazsālītu lasi
Viena no izcilākajām brokastu garšu kombinācijām ir vārīta ola, svaigs gurķis, nedaudz majonēzes un mazsālīts lasis, kam papildu svaigumu piešķir mūsu pašu brīnumgaršaugs - dilles.
"Lieldienās svētku maltītes pagatavošanā tiek iesaistīta visa ģimene. Visbiežāk gatavoju dažādas tematiskas uzkodas – zaķus, cāļus un citus. Tās ne tikai lieliski papildina svētku galdu, bet arī ikviena ēdāja sejā raisa smaidu," stāsta TV raidījumu producente Žaklīna Cinovska, piedāvājot interesantu uzkodu svētku galdam.
Svētdienai piestāv smalkums – skaisti šķīvji, nesteidzīga padarbošanās ar brokastīm... Tā, lai garšīgi un skaisti. Šajā gadījumā arī ļoti veselīgi. Avokado, kā zināms, ir labie tauki, un laša gabaliņā ir kaudzēm labo omega taukskābju. Izcilas brokastis!
Pildītās olu "mušmires" – uzkoda padomju laiku viesību labākajās tradīcijās. Īpaši sajūsmināti par šīm neparastajām un garšīgajām "sēnēm" būs mazie rezgaļi.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit