4. maijs ir kā pirmais pirkums internetā – it kā gribas nopirkt, bet īsti nevar saprast vai patiks, vai derēs, vai garšos. Saprotams, ka mums ir, ko svinēt un šo dienu nevajadzētu pārvērst tikai par mazdārziņa uzrakšanu, logu mazgāšanu vai seriālu skatīšanās dienu. Apsēsties pie svētku galda kopā ar savējiem, kaut vai tikai uz garu pusstundu, saskandināt glāzes par Latviju un vecvecākiem. Nav svarīgi vai tas ir brokastu, pusdienu vai vakariņu galds. Arī galda atrašanās vieta var būt kā mājā vai uz balkona, tā terasē vai dārzā.
Ja laikapstākļi un lokācija atļauj, tad noteikti jāizmanto iespēja svinēt ārpusē. 18. novembris šādi iespēju apgrūtina, tāpēc 4. maijā meklējam smuku vietu zem birstošiem ķiršiem vai plūmēm un svinam!
Pārskatot savas arhīva fotogrāfijas nākas secināt, ka manos 4. maija svētkos vienmēr bijusi cepta zivs – forele, zandarts, menca, Latvijā tapis dzirkstošs dzēriens un desertā parasti citronu tarte ar bezē cepurīti, kas piebērta saldētām brūklenēm. Ja neskaita svešzemnieku citronu, tad caur un caur latviski.
Un kāpēc gan ne? Ja svinam Latviju, tad ceļam galdā latviešu produktus! Apejam grieķu zemenes, atstājam plauktā Normandijas mīdijas, spāņu dzirkstošo vīnu pietaupām citai ballītei, itāļu vītinātajai gaļai un sieriem arī nāksies pagaidīt. Ko tad šajā laikā mēs varam likt galdā, lai tas būtu pilnīgs "Made in Latvia"?
Zaļumu kaudze ar redīsa ordeni
Ja novembrī pilni pagrabi un pieliekamie ar rudens veltēm, tad maijā dārzi vēl ir tikai ceļā uz jauno ražu. Taču, lai uzservētu pilnu bļodu salātiem, nav nemaz jāiet uz siltumnīcu vai dārzu – pilnas pļavas un grāvmales ar jauniem nezāļu dzinumiem! Tad vēl papildinājums no siltumnīcas – pirmās dillītes, lociņi un redīsi! Pēdējais, starp citu, perfekts Latvijas karoga lomas atveidotājs salātu bļodā. Pasakaini! Ja vēl uz palodzes aug dīgstu kaste, salāti top karaliski.
Sparģeļi un murķeļi
Vislabāk, protams, būtu, ja 4. maijs būtu baraviku un gaileņu sezonā, jo tad latviešiem nebūtu daudz jāgudro, ko likt galdā – sēņu mērcīte un jaunie tupeņi! Taču nekas nav zaudēts! Latvietis sēnes atradīs visu gadu – vai tie būtu murķeļi pavasarī, vai arī sasaldētās baravikas, kas saceptas sviestā, vai skaisti samarinētas beciņas burkā.
Siera kalni un piena upes
Maijs latviešiem izsenis bijis arī ne tikai ziedoņa mēnesis, bet arī piena upju mēnesis. Tieši maijā govis nāca slaucamas, tika cepts jaunpiens un bezpiena mēneši bija beigušies. Tagad piens pieejams visu gadu, tādēļ grēks galdā necelt mūsu pašu piena produktus. Un latvieši – kā lielie, tā mazie uzņēmumi un mājražotāji prot no piena radīt gardas lietas kā svētkiem, tā ikdienai. Siera izlases, biezpiena saldās un sāļās versijas, saldais krējums, kas pārtop putukrējuma kalnā, sviests, kas dāsni jāpievieno receptei vai jāatjauc ar kaņepju staku, jo īstena latvieša sviests tak ir kaņepju sviests.
Pašu medīts un makšķerēts
Latvijas meži un ūdeņi ir tik bagāti, ka vērts celt kādu velti arī svētku galdā. Pat, ja zivis un medījumu gaļa nav visbiežāk gatavotais ēdiens tavā virtuvē. Tas ir vēl viens iemesls, lai to pagatavotu. Kādēļ gan tā vienīgā reize gadā, kad to dari nevarētu būt 4. maijs? Ja tomēr negribas meža un ezeru veltes celt galdā, neaizmirsīsim arī vietējos audzētājus – jēra stilbs vai vistas cepetis nemaz nav sliktāki par mežacūkas kotletēm.
Deserti ar bērnības garšu
Celt galdā omes mantoto buberta recepti vai krustmātes atstāto rolbiskvītu ar putukrējuma pildījumu ir ne tikai gardi, bet simboliski. Tas ir labākais, kā godināt tos, kuri cīnījās par to, lai mēs varētu dzīvot brīvā valstī. Lielākoties šie deserti ir arī aktuālajās karoga krāsās. Par galveno svētku desertu derēs ikviena ģimenē pārbaudīta un vairākkārt pagatavota recepte.
Galda rota – torte
Svētkos jābūt tortei – lielai vai mazai, bet jābūt! Kā nu bez tās! Vislabāk, protams, pašceptai, bet nebūsim lepni – ja pašam ar laiku tā pagrūtāk vai cepeškrāsns saplīsusi, tad atbalsti vietējos ražotājus! Galu galā veikali piedāvā tādas opcijas, kā jau izceptus kūku biskvītu un bezē apļus – atliek tikai papildināt ar krēmu un izrotāt.
Lai balts galdauts, patriotiska ēdienkarte un pateicība sirdīs!
Buberts pēc omītes receptes
Sandra Kugelberga dzīvo Anglijā. Apciemojot ģimeni Latvijā, viņa vienmēr cenšas izbaudīt Latvijas ēdienus un bērnības garšas. Buberts ir viens no Sandras mīļākajiem bērnības ēdieniem. "Manai omei tas vienmēr bija ļoti svarīgs un nopietns pasākums – gatavot ģimenei bubertu. Bija kreņķis, ja nesanāca!" saka Sandra. Izcili gardais saldēdiens nav nemaz tik viegli pagatavojams – jāzina dažādi knifiņi. "Ar māsām eksperimentējām un taisījām tik ilgi, līdz sanāca kā bērnībā!"
Mannas buberts ar zemeņu ķīseli
Maigs un gaisīgs buberts ar ķīseli, kas gatavots no saldētām zemenēm. Saldēdiens, kas, iespējams, ir nepamatoti aizmirsts, taču bērnībā tas bija viens no iecienītākajiem – gan viegli pagatavojams, gan ļoti garšīgs. Gardums pazudīs no šķīvja zibens ātrumā. Recepti iesaka gardēde Kristīne Henzele.
Gaisīgs buberts ar ogu ķīseli vai vaniļas mērci
Gardais buberts, kas pasniedzams ar vaniļas mērci vai ogu ķīseli.
Buberts ar zemeņu mērci
Buberta recepti piedāvā "Pavāru kluba" biedrs - ģimenes restorāna "Hercogs" šefpavārs Andris Rumītis. Šis ēdiens tika gatavots labdarības pasākuma meistarklases ietvaros, no produktiem, kuri iekļauti pārtikas bankas "Paēdušai Latvijai" izsniegtajās pārtikas pakās.
Mannas buberts – saldēdiens no bērnības
Klasiskais mannas buberts ar olām daudziem saistās ar bērnību un saldēdienu, ko mamma vai vecmāmiņa gatavoja brīvdienu pusdienās. Kādēļ gan neatcerēties bērnības garšu un nepalutināt sevi un savu ģimeni ar burvīgo, krēmīgi gaisīgo mannas bubertu, kas pārliets ar zemeņu, ķiršu vai dzērveņu mērci?
Rolbiskvīts, kas nepievils! Gadsimtu sena recepte
Kas var būt gardāks par kūku biskvītu? Sarullēts biskvīts ar ievārījumu! Vienkārši pagatavojams gardums, kas ar vienu kumosu aiznes atpakaļ bērnībā un bezrūpībā. Šai receptei ir gadsimtu sena vēsture, manai omītei to iemācīja viņas mamma, bet es recepti iemācījos vairāku gadu garumā, stāvot rindā uz bļodas izlaizīšanu.
Cepts jaunpiens ar kanēli un cukuru
"Domāju, ka daudzi nemaz nezina, kas tas par gardumu - cepts jaunpiens, savukārt tie, kas zina, sajutīs bērnības garšu. Nezinātājiem paskaidrošu, ka jaunpiens ir tādas govs piens, kurai tikko "atskrējis" teliņš - pirmās un otrās dienas pirmpiens, kuŗš ir tik bagāts ar olbaltumvielām, ka cepšanas laikā sarec. Ceptu jaunpienu var dēvēt par latviešu "crème brûlée"," skaidro kulinārijas bloga "Virtuve diviem" autori.
Rīsu krēms ar ogu ķīseli
Klasiskas vērtības ir neapgāžamas. Ogu ķīselis ar rīsu krēmu uzjundīs atmiņas par bērnības garšām.
Biskvīta rulete ar dzērveņu ievārījumu un krēmsieru
Pufīgais olu biskvīts, maigais krēmsiers un skābenais dzērveņu ievārījums veido debešķīgu garšu saskaņu. Pārbaudītu recepti iesaka "Instagram" konta love to cook autore Veronika Ļevša.
Seškārtainā lauku torte ar vārīto krēmu un dzērveņu zapti
Ja reiz svinēt, tad ar šiku! Lauku torte ar sešām biskvīta kārtām, kas devīgi pārziestas ar vārīto krēmu un skābenu zaptīti – baudi un smaidi! Recepti iesaka konditore Ieva Dārzniece.
Sparģeļi bekona mētelītī
Ar sparģeļiem nepieciešams sadraudzēties, ja gatavo tos pirmo reizi. Mazliet pūles būs jāpieliek sparģeļu ietīšanai, taču rezultāts gan izskata, gan garšas ziņā būs tā vērts. Baudi ar salātiem no rukolas, paprikas, ledus salātiem, ķirštomātiem, graudainā biezpiena un svaiga gurķa. Recepti iesaka gardēde Mārīte Eglīte.
Pirmie sparģeļi ar zilā siera mērci
Kaut līdz sparģeļu sezonai, kas uzņem apgriezienus aprīļa beigās, vēl jāpaciešas, veikalos jau ir nopērkami pirmie – koši zaļie un kraukšķīgie – sparģeļu dzinumi. Tādēļ tiem, kas ir izslāpuši pēc pavasarīga svaiguma, iesakām pagatavot sparģeļus ar zilā siera mērci.
Spageti ar sparģeļiem kazas siera mērcē
Vieglāka pastas ēdienu versija dienām, kad gribas ko svaigāku. Svarīgi ir sparģeļus nepārvārīt, jo tad tie saglabā skaisto, spilgti zaļo krāsu un maigo kraukšķīgumu. Kazas siers savukārt veido krēmīgu mērci un veido interesantas garšas nianses. Tradicionālāku garšu mīļotāji var izvēlēties krēmsieru, kas gatavots no govs piena. Recepti piedāvā Linda Tellgrena, bloga "Lindas Virtuve" autore.
Pavasarīga pupiņu zupa ar sparģeļiem
Pavasarīga un viegla, neticami ātri pagatavojama. Pavasarīgo vieglumu piešķirs jaunie kabacīši, sparģeļi un saldo zirnīšu pākstiņas. Dārzeņi būs gatavi piecās minūtēs. Šai zupai pievieno arī jebkāda veida saldētus vai konservētus zirnīšus un pupiņas. Brīnišķīgs papildinājums būs, ja saldētavā būs vēl aizķērušās saldētās cūku pupas. Lai saglabātu buljona dzidrumu, makaronus novāri atsevišķā katliņā.
Skābeņu, redīsu un gurķu salāti ar fetas sieru
Piecās minūtēs pagatavojami salāti ar sezonā aktuālajām skābenēm un pirmajiem no dobes izceltajiem redīsiem. Fetas siers šiem svaigajiem salātiem piešķirs krēmīgumu, turklāt tiem nebūs jāpievieno sāls, jo feta ir gana sāļa.
Vasarīgie zaļumu un redīsu salāti kefīra mērcē
Jauno lapu un zaļumu salāti ar pirmajiem redīsiem, gurķiem, kas bagātīgi sajaukti ar kefīra mērci. Kefīram šajos salātos jābūt daudz, jo tie, atšķirībā no gurķu un tomātu salātiem, nedod tik daudz papildu sulas. Šie salāti ir īsti vasaras vēstneši! Recepti iesaka "Rimi Gardēžu" komandas šefpavārs Normunds Baranovskis.
Gurķu un redīsu salāti
Svaigi un kraukšķīgi gurķu un redīsu salāti.
Ņiprie redīsu un gurķu salāti
Redīsu un gurķu salāti, kas papildināti ar smaržīgām dillēm un rīsu etiķi treknas mērces vietā. Garda piedeva gaļas ēdieniem vai tikko vārītiem jaunajiem kartupeļiem.
Saldajā krējumā sautētas mežacūkas gaļas kotletes
Gardas mežacūkas gaļas kotletes ar ķimenēm un pierīvētu kartupeli, izsutinātas saldajā krējumā.
Zandarta fileja ar sviesta-mārrutku mērci un jaunajiem dārzeņiem
Sviests lieliski sader ar mārrutkiem - maigais kopā ar stipro padara zivs garšu pilnīgu un aromātisku. Pasniedz kopā ar sautētiem dārzeņiem pēc savas gaumes, un tavs šķīvis būs krāsu un aromātu pilns. Recepti piedāvā Linda Telgrena, kulinārā bloga "LindasVirtuve.lv" autore.
Līdakas kotletes
Ēd uzreiz pēc cepšanas, tad tās būs visgardākās!
Bietēs marinēta forele
Ticējumi vēsta, ka Ziemassvētkos jāēd zivis, lai būtu nauda, un bietes, lai būtu veselība. Lai izpildītu šo tradīciju, vienlaikus domājot arī par to, ka Ziemassvētku galds būtu mūsdienīgs un svinētājiem nākamajā cienā nevajadzētu lūkot pēc kāda pārēšanās simptomus mazinoša medikamenta, pavāre un uztura speciāliste Jevgēnija Jansone un "Elvi" piedāvā jaunu versiju, kā pasniegt, piemēram, ierasto forelīti. Šajā receptē ir gan bietes, gan zivs.
Zaļumos sutināts lasis
Lēni cepeškrāsnī sutināts lasis (vai forele) garšo īpaši labi, it īpaši, ja zivs "sēdējusi" uz aromātiskiem dārzeņiem - burkāniem, puraviem, selerijām un brokoļiem.
Grilēta forele ar ķiploku sviestu
Pavasarīgi garda ideja piknikam vai dārza ballītei - grilēta forele ar ķiploku sviestu. Recepti iesaka "Aikāgaršo" šefpavārs Normunds Baranovskis.
Grilēta forele ar krāsnī ceptiem dārzeņiem
Gardas, grilētas foreles ar krāsnī ceptiem dārzeņiem – kartupeļiem, kabačiem, sīpoliem, cukīni un citiem gardumiem. Recepti portāla "Viņa" grila meistardarbu konkursam iesūtījusi Samanta.
Cepampapīrā pagatavota forele ar burkāniem un seleriju
Ātrai zivju maltītei – cepampapīra tīstoklītī pagatavoti foreles steiki ar burkāniem un seleriju kātiem. Ļoti vienkārši un gardi!
Mazsālīta forele ar dzērveņu mērci
Tik pazīstamo mazsālītās foreles garšu dzērveņu mērce paceļ jaunos augstumos. Recepti iesaka Ziemassvētku kulinārijas akadēmija, ko decembrī rīkoja "3 pavāru restorāns Tam labam būs augt" un "Boržomi".
Ar biezpiena sieriņiem pildītas pankūciņas
Pildītās pankūkas pašas par sevi jau ir maza laimīte. Bet tad, ja tās pildītas ar mīļākajiem biezpiena sieriņiem – tā jau ir laime dubultā. Debešķīgs brīvdienu saldēdiens! Recepti pagatavojusi un iesaka Ieva Berga.
Sulīgā biezpienmaize, kas garšo pilnīgi visiem
Interaktīvās pavārgrāmatas bērniem "Mana mīļākā pavārgrāmata" autore Ārija Avota iesaka savas vīramāsas Ilzes Pētersones biezpienmaizes recepti. Ārija raksta: "Ir ēsta simtiem reižu, vienmēr izcila un garšo pilnīgi visiem. Tagad tā – visu pametiet (ja vien neesat ķirurgs vai pilots) un ejiet cept šo biezpienmaizi, jo tas būs tā vērts. Tā smarža mājā, tā mājīgā garša, tas drupanums un sulīgums kopā – mmmmmmm!"
Vecrīgas ar biezpiena krēmu
Šī nedēļa ir balta no abiem galiem – tā sākās ar pirmo sniegu un beigsies atkal ar sniegu. Tam par godu cepam "Vecrīgas" un kārtīgi nobārstām ar pūdercukura sniedziņu. Recepti iesaka kūku meistare Ilze Kupča.
Gluži kā bērnībā – biezpiena plācenīši ar marmelādi
Ļoti pazīstama garša un tik mīļa, jo atgādina bērnību. Zeltaini, nedaudz kraukšķīgi no ārpuses un ar saldeniem marmelādes gabaliņiem. Baudīšanai ar skābo krējumu, kuram, iespējams, pat uzlikts mazliet cukura, vai ogu mērci. Garšu akcentu piešķirs arī rīvēta citrona miziņa. Recepti iesaka gardēde Lauma Sintija Matajeva.
Pufīgās biezpiena vafeles brīvdienu vēderpriekiem
Nekas tā neliek siekalām sariesties izsalkušu mājinieku mutēs, kā tikko ceptu, vēl siltu vafeļu smarža, kas virmo gaisā brīvdienu rītā. Lai mazliet atkāptos no klasisko beļģu vafeļu cukurotā salduma, mūsmājās par labu atzītas šīs – izteikti pufīgas biezpiena vafeles. Atliek tikai pašiem no nulles pagatavot mīklu un sildīt lielo vafeļpannu.