Bērnības vasarās avenāji ir lieliska lieta, kur slēpties. Piemājas dārzā tāda slēpšanās ir drošāka, arī avenes salasīt nieks – kas tad tur, ej ar bļodiņu, un gatavās, tvirtās avenes gandrīz pašas lec bļodā.
Izcirtumā vai meža pļaviņā pēkšņi uzieta aveņu vieta gan ir tāda drusciņ spokaina padarīšana. Īpaši dienasvidus saulē, kad apkārt sakarsis mežs, valda pilnīgs klusums, un jāsāk domāt par visādiem vadātājiem un būtnēm ne no šīs galaktikas. Kad salasi spainīti pilnu, tā vien skaties, vai vispār atceries, no kurienes nāci un uz kurieni gāji, un, runājot par iešanu, vēl jāraugās, kur ej, lai kādai čūskai neuzkāp. Meža aveņu lasīšana vienmēr ir piedzīvojums ar skaļi pukstošu sirdi, toties gandarījums... bezgalīgs!
Dārzā vai mežā lasītas – tas pat nav tik svarīgi, galvenais, lai avenes būtu. Lai nu bez kuras zaptes var iztikt, bez aveņu zaptes rudeni un ziemu tomēr būtu ļoti grūti pārdzīvot. Pati vārīšana vien ir saldumsalds piedzīvojums. Tā smarža... (Lapsenes, tiš!)
Kad tu, cilvēks, esi aizmaldījies kā ezītis miglā, krūze karstas tējas ar aveņu zapti sasilda kā nekas cits šajā pasaulē. Tāpēc vien vajag vārīt avenes ziemai un likt tās burciņās. Lai tad, ja viss ir slikti, vismaz kūpoša tējas krūze ar aveņu zapti būtu tur, kur jābūt: rokas stiepiena attālumā virtuvē uz galda. Nerunājot nemaz par gadījumiem, kad pārņēmuši visādi rudens vīrusi un citas mazas un lielas draņķības – nekas cits tā neizsviedrē kā aveņu tēja, un tā galu galā ir viens no mūsu senākajiem un garšīgākajiem atveseļošanās paņēmieniem.
Bet nu nenovirzīsimies no galvenā – ne jau par slimošanu domājot, cilvēks vāra aveņu zaptes! Par garšīgumu ir stāsts! Tas ne ar ko nesalīdzināmais saldums, tās sēkliņas, kas zapti padara īpaši gardu un izcilu – aveņu zapte ir laime! Pankūkas ar aveņu zapti – tā ir klasiku klasika, un gardākas zaptes pankūkām nav, sakiet, ko gribat! Ķirši, jāņogas, zemenes, pat lācenes – tas viss nāk pēc tam! Bet pankūku zapšu zapte ir aveņu zapte, tas tak katram skaidrs!
Vispār jau arī pienā ar olu samērcēta baltmaizīte, kas sviestā apcepta uz pannas, ir labākais pamats aveņu zaptei. Šis gardumu gardums ir pārbaudīta vērtība, kas vienmēr izdara savu triku: zapte agri vai vēlu mazliet notek no maizītes, un ēdājs, veikli acis pa labi, pa kreisi pamezdams, izlaiza šķīvi un aplaiza pirkstus. (Un pēc tam izskatās kā pati nevainība!) Kā bērnībā! Jā, bērnības labākās iemaņas nezūd, paldies par to!
Runājot par aveņu zaptes pielietojumu, mēs te runājām par vienmēr drošajiem bērnības variantiem, kas nekad nepieviļ. Bet aveņu zapte jau ir spējīga uz daudz vairāk: to var likt starp sviesta cepumu kārtām, to var ziest kruasānos, dažādās smalkmaizītēs, smērēt starp kūkas kārtām; to var iekult krēmos, likt rupjmaizes kārtojumā un citos desertos, to var... Ak, būtu tik pietiekamā daudzumā tās zaptes!
Ne velti aveņu zapte ir pati pieskatītākā, rūpīgāk glabātā – tās vienmēr beigu beigās ir par maz, vāri, cik vārīdams. Tad nu varbūt šogad būs tas gads, kad pietiks prāta salasīt un sapirkt avenes tā pavairāk? Lai pietiek gan pankūkām, gan kūkām, gan desertiem, gan vienkārši tāpat – pa dāsnai karotei pie tējas, kad vien sagribas.
Lai izdodas tikt pie aveņu lēruma un lai laiks, spēks un iedvesma savārīt burku burkas! "Tasty" dalās ar savām aveņu ieburkošanas idejām. Lai saldi!
Neparastais aveņu ievārījums ar āboliem
Patiesībā ir ļoti viegli pagatavot pašiem savus ievārījumus. Tie ne tikai garšo daudz gardāk un īpašāk, bet arī var kļūt par jauku dāvanu citiem. Neatkarīgi no tā, vai plāno gatavot ievārījumu sev, vai dalīties draugu lokā, šis gardais aveņu un ābolu ievārījums ir apbrīnojama lieta, ko pagatavot tieši tagad!
Avenes želejā ziemas krājumiem
Avenes želejā ziemā atliks tikai izķeksēt no burkas un salikt deserta trauciņos, vakariņu noslēgumā baudot ar svaigi kultu putukrējumu vai vaniļas mērci. Pārbaudītu recepti aveņu ieburkošanai iesaka mūsu lasītāja Solvita Jakubenoka.
Konservētas avenes
Sena un vienkārša recepte aveņu iekonservēšanai ziemai – avenes cukura sīrupā. Rezultātā iegūsi ne vien ieburkotas ogas, bet arī aveņu sīrupu, ko izmantot kokteiļiem, pankūkām vai citiem kārumiem.
Ķiršu un aveņu kompots
Vasarīgs un svaigs deserts, kuram krēmīgumu piedod grieķu jogurts.
Aveņu sīrups
Aveņu sīrups - ārstniecības līdzeklis un kārotākais našķis ziemā.
Melleņu - aveņu ievārījums
Melleņu - aveņu ievārījums ar kanēli pagatavojams 30 minūtēs.
Melleņu, banānu un aveņu ievārījums
Melleņu, banānu un aveņu ievārījums - jauna garša jūsu ievārījumu skapītī. Avenes var aizvietot arī ar zemenēm.
Aveņu, zemeņu vai meža zemenīšu kompots
Aveņu, zemeņu vai meža zemenīšu kompots - grezns un atspirdzinošs padzēriens.
Aveņu - upeņu ievārījums
Aveņu - upeņu ievārījums - tik garšīgs, ka ziemu var nesagaidīt.
Aukstais aveņu ievārījums
Aukstais aveņu ievārījums saglabā savu aromātu un atkausēts neatsulojas.
Kā saglabāt ziemai svaigas jāņogas, upenes un avenes – nevārot un nesaldējot
Upenes, jāņogas un avenes ierasts saglabāt ziemai, tās saldējot vai karsējot – dažādos ievārījumos, sulās un kompotos. Bet izrādās, ka tie nebūt nav vienīgie veidi, kā iekonservēt ogu vasarīgo garšu un aromātu. Izmantojot mūsu piedāvāto metodi, tiek maksimāli saglabāta ogu uzturvērtība, jo vērtīgās uzturvielas karsēšanas laikā nepārveidojas un neiet zudumā.
Krājumi ziemai: kā pareizi saldēt svaigas ogas un augļus
Ievārījumi un kompoti, protams, ir gardi, bet neatsver svaigu ogu garšu tā, kā tas ir ar saldēšanu. Lai arī ziemā baudītu melleņu, upeņu, jāņogu vai aveņu svaigumu, tās sasaldē nelielās porcijās.
Eksperimenti konservēšanā: garšu kombinācijas, ko izmēģināt ogu ievārījumos
Melleņu ievārījums, ķiršu kompots, jāņogu želeja un citi konservējumi no vecmāmiņu pūra lādes ir klasika, kas neapgāžami ir gatavošanas vērta. Bet, ja arī jūsmājās nereti sarūpētie krājumi nemaz tik raiti netiek izlietoti, jo garšas kārpiņām viss kļuvis vienmuļš, vērts pagatavot arī kaut ko netradicionālāku. ''Tasty'' piedāvā izklāstu ar dažādiem augļiem un ogām, labāko saderību konservēšanā un eksperimentus, kas neliks vilties.
Pēdējo vasaras ogu želeja
No mammas dārza, no paša dobes vai no tirgus – augusts nevienu ar tukšām somām mājās nelaiž. Ja mājās ir kaudze ar sulīgām vasaras beigu ogām – jāņogas, ķirši, avenes, mellenes, upenes, tās jau nāk pārgatavas. Vasaras ogu želejai – pats labumiņš. Ziemā īsts kārums pie pankūkām vai uz apceptas baltmaizītes, nerunājot par kūku cepšanu, kad devīga želejas kārta pa vidu starp krēma kārtām kūkai dod savu sulīgo vasaras ogu garšu.
Karalienes zapte drottningsylt
Pirmo reizi šī recepte publicēta kādā zviedru pavārgrāmatā 1903. gadā. Par to, kāpēc tā tiek saukta par Karalienes zapti, vēsture klusē, bet garša zaptei patiešām ir karaliska, apgalvo Lauru lapa, piebilstot: "Vienaldzīgo nav!"
Cepeškrāsnī kaltētas avenes
Kaltētas avenes noderēs kūku dekorēšanai, brokastu muslim, mājās gatavotām šokolādes konfektēm un citiem gardumiem. Lai paātrinātu kaltēšanu, ogas sagriez ripiņās. Izkaltētos gabaliņus pēc tam vari arī saberzt pulverī.
Aromatizēts etiķis ar citronu
Svētku etiķis ar citronu pašu lietošanai vai skaistai dāvanai.