Mellenes, virši, melleņu ievārījums
Foto: Shutterstock
Vasaras melno ogu skaistums nudien ir neaprakstāms: meža mellenes, kas tumšumā un skaistumā sacenšas ar augusta nakts debesīm, melniem dārgakmeņiem līdzīgās kazenes kā mirdzoša broša pie augusta krūtīm, sulīgi košās upenes kā krāšņie auskari – pilni krūmi! Vēl ir. Bet vispār pēdējais laiks visu to skaistumu un labumu ieburkot ziemai.

Katlā vārīt vasaras melnās ogas – tas ir kā radīt veselu kosmosu katlā. Katru ievārījumu vārīšanas sezonu cilvēks var justies kā ogu Dievs, stāvot pie katla, kurā saldi verd melni lillā kosmoss, uzmetot pa kādam rozā burbulim. Īsta pasaules radīšana!

Foto: Shutterstock

Upeņu ievārījums liekas kā ābece – puse ogu, puse cukura, stāvi klāt, maisi un lieta darīta. Kas gan var būt labāks par upeņu ievārījumu pie tējas vēsākā vakarā. Vispār arī pie vaniļas saldējuma upeņu ievārījums der īpaši labi – un ne tikai krāsas dēļ. Upeņu intensīvā garša ir neatkārtojama.

Taču ne jau tikai uz ievārījumu upenes ir spējīgas – papētiet zemāk receptes no "Tasty" krājumiem! Želejas, sīrupi, liķieri, čatniji – ko tik no upenēm nevar dabūt gatavu! Ziemā būs gan prieks, gan "priekā!".

Foto: Shutterstock

Meža mellenes piedzīvo ja ne pēdējo stundiņu, tad pēdējās nedēļas gan, un te nudien ir jāpasteidzas, lai tās ieburkotu ziemai. Ievārījumu vārot, mellenes var salikt kopā ar banāniem, citroniem, aprikozēm, persikiem, nektarīniem – būs saldi, gardi un garšās sabalansēti. Un, kamēr vēl pieejamas arī avenes, noteikti vērts izvārīt tā saucamo karalienes ievārījumu, kur mellenes vāra kopā ar avenēm. Par to, vai šim ievārījumam ir kāds sakars ar Zviedrijas karalieni, vēsture klusē (diez vai karalienes rosās pa virtuvi – bet ja nu tomēr kādā pavaļas brīdī?), zināms vien tas, ka Zviedrijā šī recepte parādījusies ap 1903. gadu un līdz šai dienai ir ļoti iecienīta. Recepti atradīsi zemāk!

Nekur gan nav teikts, ka visas mellenes jāsavāra ievārījumos – vēlāk taču būs vajadzīgi arī kompoti, biezeņi un mellenes savā sulā. Kā tad ziemā melleņu ķiļķenus vārīs?

Foto: Shutterstock

Kazenes visbrīnišķīgākās ir svaigas – tās nudien izskatās kā daudzšķautņaini dārgakmeņi, ne velti šīs melnās skaistules tik ļoti iecienījuši konditori. Saldenskābā kazeņu garša ievārījumos tikai pastiprinās, tāpēc kādai kazeņu ievārījuma burciņai mājās jābūt īpašiem gadījumiem. Jāatceras, ka arī kazeņu tēja ir brīnišķīga, tādēļ, vācot kazenes, vērts noplūkt pa kādam stublājam ar visām lapām un ogām, ko sakaltēt tējai.

Un tad – tad, kad mēs būsim savaldījuši visu šo lillā kosmosu un salikuši augustu burkās – tad var nākt rudens un ziema. Mēs uzvārīsim karstu tēju ar upeņu ievārījumu un ēdīsim pankūkas. Būs silti un gardi, un virtuvē smaržos pēc augusta...

Pēdējo vasaras ogu želeja

Foto: Ieva Berga

No mammas dārza, no paša dobes vai no tirgus – augusts nevienu ar tukšām somām mājās nelaiž. Ja mājās ir kaudze ar sulīgām vasaras beigu ogām – jāņogas, ķirši, avenes, mellenes, upenes, tās jau nāk pārgatavas. Vasaras ogu želejai – pats labumiņš. Ziemā īsts kārums pie pankūkām vai uz apceptas baltmaizītes, nerunājot par kūku cepšanu, kad devīga želejas kārta pa vidu starp krēma kārtām kūkai dod savu sulīgo vasaras ogu garšu.

Lasīt vairāk

Upeņu liķieris ar ingveru un vaniļu

Foto: Privātais arhīvs

Vasarā, kad uznāk konservēšanas drudzis, arī man gribas piedalīties un iespundēt ogu garšu burciņā, bet ievārījumi un kompoti nav mans lauciņš. Toties liķiera pagatavošana gan nav raķešzinātne. Ja tas ir pa spēkam man, tad to var paveikt katrs!

Lasīt vairāk

Upeņu sīrups kokteiļiem

Foto: Shutterstock

Vienkārši pagatavojams upeņu sīrups, kas noderēs vienkāršiem padzērieniem, kokteiļiem ar ledu un citiem dzērieniem. Ar doto proporciju daudzumu sanāks divas sīrupa pudeles.

Lasīt vairāk

Marinētas upenes

Foto: Shutterstock

Marinētas upenes vai to marinādi (etiķa vietā) var izmantot dažādiem salātiem, piemēram, gatavotiem no svaigiem vai marinētiem ķirbjiem, svaigiem vai skābētiem kāpostiem, kā arī gaļas vai zivs uzkodām. Tādējādi iegūst jaunas, neparastas garšas nianses.

Lasīt vairāk

Ogas želejā

Foto: Shutterstock

Ogas želejā dažādām ballītēm vai ikdienas kārumam.

Lasīt vairāk

Upeņu - čerešņas džems

Foto: Shutterstock

Neticami garšīgais upeņu - čerešņas džems.

Lasīt vairāk

Aveņu - upeņu ievārījums

Foto: Shutterstock

Aveņu - upeņu ievārījums - tik garšīgs, ka ziemu var nesagaidīt.

Lasīt vairāk

Upeņu liķieris ar rumu

Foto: Shutterstock

Upeņu liķieris Ziemassvētku graķītim.

Lasīt vairāk

Vienkāršais upeņu liķieris

Foto: Shutterstock

Vienkārši pagatavojams, aromātisks upeņu liķieris - svinību mēriņam.

Lasīt vairāk

Upeņu želeja

Foto: Shutterstock

Upeņu želeja – C vitamīns burciņā. Upeņu želeju, tāpat kā ievārījumu, ziež uz maizītēm, cepumiem, starp biskvīta kārtām, ēd ar pankūkām vai kāri notiesā tāpat, pa karotītei vien.

Lasīt vairāk

Upeņu un persiku ievārījums ar melno balzamu

Foto: Privātais arhīvs

"Mana iecienītākā recepte šajā sezonā, kad ogu krūmos vēl ir pieejamas upenes, ir ekselents upeņu ievārījums ar melno Rīgas balzamu," portālam Tasty.lv raksta receptes autore Iveta Korsīte.

Lasīt vairāk

Upeņu balzama gēls

Foto: Publicitātes foto

Upeņu balzama gēlu izmanto gan pie sāļiem, gan saldiem ēdieniem garšas bagātināšanai, iesaka receptes autore, restorāna "Elements" šefpavāre Svetlana Riškova, kas vadīja žurnāla "Dienas Ēdieni" un veikalu tīkla "Rito" gardo decembra meistarklasi.

Lasīt vairāk

Upenēs marinētas bietes

Foto: Shutterstock

Neparsats ziemas kārums burciņās - upenēs marinētas bietes.

Lasīt vairāk

Upeņu liķieris no upeņu sulas

Foto: Shutterstock

Vienkārši pagatavojams upeņu liķieris.

Lasīt vairāk

Tomātu čatnijs ar ogām

Foto: Shutterstock

Vasara ir laiks, kad nevēlamies tērēt daudz laika ēst gatavošanai. Ļoti bieži dodamies izbraukumos pie dabas un ēdienu gatavojam uz vietas. "Kā lielisku papildinājumu dažādām uzkodām iesaku čatniju. Upeņu čatnijs ļoti labi sader, piemēram, ar siera platēm," iesaka AS Lido šefpavāre Ilga Joma, piedāvājot gardu čatnija recepti.

Lasīt vairāk

Kazeņu un citrusu ievārījums

Foto: Shutterstock

Īpašam našķim savārīts kazeņu - citrusu ievārījums.

Lasīt vairāk

Kazenes savā sulā

Foto: DELFI

Kazenes savā sulā - ziemas īpašajam baudījumam.

Lasīt vairāk

Kazeņu un bumbieru ievārījums

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

Iekonservēta vasara burciņā – gards ievārījums no kazenēm un bumbieriem. Ievārījums būs vienmērīgas konsistences un patīkami sabiezēs, pateicoties ievārījuma cukuram, kurā ir pektīns. To pēc pagatavošanas var likt ne tikai uz pankūkām un brokastu grauzdiņiem, bet arī smērēt uz kūkām un gatavot mērces pie putna vai liellopa gaļas.

Lasīt vairāk

Karalienes zapte drottningsylt

Foto: Lauru lapa

Pirmo reizi šī recepte publicēta kādā zviedru pavārgrāmatā 1903. gadā. Par to, kāpēc tā tiek saukta par Karalienes zapti, vēsture klusē, bet garša zaptei patiešām ir karaliska, apgalvo Lauru lapa, piebilstot: "Vienaldzīgo nav!"

Lasīt vairāk

Melleņu biezenis ar cukuru

Foto: Shutterstock

Lielisks veids, kā mellenes sagatavot ziemai ar minimālu cukura daudzumu.

Lasīt vairāk

Melleņu, banānu un aveņu ievārījums

Foto: Shutterstock

Melleņu, banānu un aveņu ievārījums - jauna garša jūsu ievārījumu skapītī. Avenes var aizvietot arī ar zemenēm.

Lasīt vairāk

Mellenes savā sulā

Foto: Shutterstock

Mellenes savā sulā - vitamīni visai ziemai. Lai iegūtu glāzi sulu, ogas būs vajadzīgas apmēram 2 - 3 reizes vairāk.

Lasīt vairāk

Melleņu kompots bez karsēšanas

Foto: Shutterstock

Melleņu kompots bez karsēšanas - labi glabājās līdz nākamai ražai!

Lasīt vairāk

Melleņu - citronu ievārījums ziemai

Foto: Shutterstock

Melleņu - citronu ievārījums - našķis pašiem, pārsteigums ciemiņiem.

Lasīt vairāk

Kazeņu ievārījums

Foto: Shutterstock

Kazeņu ievārījums no pavisam nedaudzām sastāvdaļām. Gardums noderēs kā putrām un pankūkām, tā pildījumam tortēs.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!