cepts ābols
Foto: Shutterstock
Rudens piedāvā tik daudz garšīgu, saldu un sāļu sezonas garšu! Ķirbju receptes ir atrodamas teju visur! Bet, ja man jāizvēlas viens no mīļākajiem rudens augļiem, tad tas noteikti būs ābols. Nekad nav par agru sākt plānot savu sezonas ābolu cepšanas tūri. Ābolu kūkas, kūciņas, pīrāgi, cepti, karamelizēti āboli ar auzu pārslām brokastīm un vakariņām – rudenī neēst ābolus ir noziegums! Cepti āboli ir deserts, kas neprasa nekādus komentārus, jo šī garša visiem ir pazīstama jau kopš bērnības. Turklāt gatavošana pavisam vienkārša!

Bet, pirms traukties uz virtuvi un cept gardumus, vispirms jāaprunājas ar omīti, vai arī viņas laikos āboli tika cepti, tā, kā to dara šodien.

Dienā, kad ciemojos pie omītes, māju aizpildījuši āboli – tiek gatavota zapte. Mūsmājās cepti āboli nav īpaši biežs kārums, jo, kā stāsta ome, – "Bērnības dienās notiesāti uz vella paraušanu". Mana omīte Lita uzauga laukos ar ļoti lielu ābeļdārzu: "Katram mazbērnam piedzimstot, vecpaps iestādīja ābeli. Man tika 'Rudens svītrainā'. Kad paaugos, vecpaps nolēma, ka par godu man vajag iestādīt arī 'Balto dzidro'. Savulaik rudeņos omamma praktiski katru dienu ābolus kārtoja dziļajā pannā ar astēm uz augšu. Iešāva cepeškrāsnī, lai cepas! Atceros, kā vienmēr tika pieteikts, ka jāuzmanās, jo, kad ābolus izņem ārā, tie ir dikti karsti. Bet pirksti tā vien niezēja nogaršot, kā rezultātā tika apsvilināta mēle. Taču auksti ceptie āboli nav gardi! Tad tie sakrīt kā vecas pļockas. Man vislabāk garšo ar pāri pārbērtu cukuru, bet esmu ēdusi gan ar saldējumu, gan putukrējumu (ja bija!), gan dažādām mērcēm."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!