Visām rudens ogām ir vienojošais elements – tās ir stipri skābas un, atšķirībā no saldiem ķiršiem, ko gribas mest mutē vienu ogu pēc otras, pīlādžogu vai smiltsērkšķi tāpat vien našķu vietā neēdīs. Taču zari lūzt no ogu bagātības un, lai ogas nepārvērstos par kompostu, vērts padomāt par pārstrādi.
Visvienkāršākais veids visām rudens ogām ir iztvaicēt sulā. Ko tālāk? Saldēt, pasterizēt, vārīt sīrupā – to katrs pēc iespējām un lustes. Ogas būs izcilas kā ziemas krājumiem, tā tūlītējai apēšanai – kūkās, cepumos, mafinos, ķīseļos, mērcēs... Faktiski rudens vējos rūdītās ogas gatavas visam! Un gatavas arī pārsteigt!
Bērnu un vecāku prieks – plūškoks
Plūškoka ievārījums sula un sīrups ir visdrošākais un pārbaudītākais veids kā mazās, vitamīniem bagātās odziņas pārstrādāt.
Sulu un sīrupu pēc tam var izmantot, lai piešķirtu ierastiem ēdieniem jaunu garšu. Biezs sīrups lieliski saderēs ar cepeti vai zivi, sula dažādos desertos, piemēram, ierastajam uzpūtenim piešķirot jaunu niansi.
Plūškoka sīrups ir arī vecāku un bērnu prieks! Sajaucot kopā ar gāzētu ūdeni, tiek iegūta limonāde, kas atgādina dzērienu "Coca–Cola". Bērni laimīgi dzer saldo limonādi, vecāki priecīgi, jo "veselīgais plūškoks tiek dzerts".
Zefīru un vīna sabiedrotās – aronijas
Iespējams, kādam aronijas saistās ar skolu talkām, kur brīvprātīgi piespiedu kārtā jānolasa kolhoza izaudzētā raža. Kam trāpījās kartupeļi, gan aronijas. Pirmajiem smilšainas rokas, otrajiem maigi lillā. Šī oga no rudens ogu kvarteta ir vismaigākā. Vēl viena izcila īpašība šai ogai ir lielais pektīnvielu daudzums, kas nozīmē, ka oga lieliski līdzdarbosies dažādās želejās, ievārījumos un zefīros.
Aronijas izcili garšo kompotos tandēmā ar āboliem un bumbieriem. Aronijās ir daudz tanīnu. Ko tas nozīmē, ka šī oga uzprasās uz pārtapšanu vīnā!
Pīlādžoga rūgti saldā, varone visās līnijās
Rūgtā pīlādžoga, ko var atrast mežmalā vai sētā, ir klasika. Acīmredzot, pārbaudīta un iecienīta klasika, jo kā citādi, lai izskaidro to, ka selekcionāri radījuši dažnedažādas pīlādžu šķirnes? Tur ir gan maigi baltas, gan dzeltenas, gan bordo ogas. Runājot par klasisko savvaļas pīlādžogām, tās vislabāk gatavot pēc salnām. Salnas, starp citu, var noorganizēts pats pīlādžu vācējs un gatavotājs – saldētavā iekšā un pēc sasalšanas izņemt. Lūk, salnas skartās ogas! Gatavas pārtapt marmelādē, ievārījumā un čatnijā! Ja vajag, tad arī uzpūtenī un tējā! Ja vajag, tad var kļūt par vīnu, uzlējumu vai liķieri!
Ogas ar izcilu PR – smiltsērkšķi
Pēdējos gadus šī ar dzelkšņiem bagātā koka ogai ir slavas zenīts vai arī veiksmīgas sabiedriskās attiecības. Smiltsērkšķi tiek slavēti, ieteikti un vēlreiz slavēti. Ar smiltsērkšķi var pārdot jebkuru kūku, pasludinot to par veselīgu, jo smiltsērkšķis taču! Tas nekas, ka tur klāt krietni daudz cukura, lai skābo ogu padarītu baudāmu.
Jāsāk ar sulas un sīrupa iegūšanu, pēc tam jau iespējas paveras varen plašas – no brilē krēma līdz kūkai. Gatavi kļūt par saldskābu mērci cūkgaļai vai kārdinošu "panna cotta" cepurīti.
Arī smiltsērkšķi ir atvērti sadarbībai dažādiem ievārījumiem, želejām un kompotiem.
Lai jaunu garšu atklājumiem pilns rudens!
Melnā plūškoka sīrups
Lai arī mūsu platuma grādos plūškoka sīrups vēl nav mantojis to pieprasītāko labvēlību, ir vērts pārņemt šo veselīgo ieradumu un pašiem pagatavot sīrupu, ko pievienot limonādei, mērcēm, pankūkām, kādai kūkai un dzirkstošam dzērienam. Tā kā tieši šobrīd melnais plūškoks zied pilnā plaukumā, pienācis īstais laiks pievērsties sīrupa gatavošanai.
Plūškoka želejas deserts ar avenēm un greipfrūtiem
Krāšņs un neparasts svētku deserts – plūškoka želeja ar greipfrūtiem, avenēm un putukrējumu. Lai saldo ēdienu pasniegtu pavisam īpaši, sapildi to caurspīdīgās šampanieša, vīna un citās glāzēs.
Ābolu un kanēļa drumstalu pīrāgs
Klasiskais ābolu drumstalu pīrāgs modernajā versijā ar auzu pārslām un brūno cukuru.
Aroniju sīrups
Lai ziema neliekas tik gara, laicīgi sagatavo aroniju sīrupu. Noderēs kā vienkāršu padzērienu uzjaukšanai, tā kokteiļiem.
Aroniju un ābolu džems
Ziemas krājumiem noderēs – aroniju un ābolu džems.
Kazeņu un bumbieru ievārījums
Iekonservēta vasara burciņā – gards ievārījums no kazenēm un bumbieriem. Ievārījums būs vienmērīgas konsistences un patīkami sabiezēs, pateicoties ievārījuma cukuram, kurā ir pektīns. To pēc pagatavošanas var likt ne tikai uz pankūkām un brokastu grauzdiņiem, bet arī smērēt uz kūkām un gatavot mērces pie putna vai liellopa gaļas.
Pīlādžu un ābolu ievārījums
Gards pīlādžu ievārījums ar āboliem un vaniļu.
Kaltētu pīlādžu sukādes
Kaltēti pīlādži - dabīgajiem vitamīniem ziemā.
Pīlādžos un medū karamelizēts cālis alus mērcē
Cālis ar dažnedažādām piedevām restorāna "Ostas skati” šefpavāra Ingmāra Ladiga izpildījumā.
Foto recepte: Gardais pīlādžu ievārījums bez rūgtuma
Pīlādžu raža šogad padevusies visai branga - kociņi tā vien līkst no ogu smaguma, tādēļ lieti noderēs mūsu lasītājas Antras Kalnciemas iesūtītā aromātiskā pīlādžu ievārījuma recepte.
Pīlādžu ievārījums
Ievārījuma burku plaukta īpašais goda viesis - pīlādžu ievārījums.
Kazas piena Panna Cotta ar ceptu viršu medus ravioli, biešu-aveņu biezeni un pīlādžogām
Laba restorāna pavāra pienākums ir ik pa laikam piedāvāt saviem apmeklētājiem ko jaunu, neparastu. Šoruden 12 Rīgas restorānos varēs nogaršot pa ēdienam, kas tapa pirmajam Daugmales Jāņa bišu medus ēdienu saietam. Portāls "Delfi" piedāvā saviem lasītājiem iepazīties ar 12 receptēm, kurās izmantots Latvijā vākts viršu, griķu vai meža aveņu medus.
Ābolu sulā marinēta cūkgaļa ar pīlādžu čatniju
Maltītes dažādošanai un papildināšanai ar vitamīniem saturošiem produktiem lieliski noder dabā iegūstamie sezonas dārzeņi un ogas. Piemēram, pīlādžu čatnijs ne tikai papildinās un bagātinās pamatēdiena garšu, bet stiprinās organisma aizsargspējas pret apkārtējās vides kaitīgo ietekmi, jo ir bagāts gan ar vitamīniem, gan minerālvielām. Recepti iesaka Jūrmalas restorāna "MaMa" šefpavāre Terēze Kondrate.
Miltu buberts ar smiltsērkšķu ķīseli
Izcili piemērots svētku galdam – miltu buberts ar skābenu un vitamīniem bagātu mērci. Tradicionāls deserts, papildināts ar neierastām garšām. Īpaši ērts steidzīgajiem pavāriem, jo desertu var pagatavot dienu pirms svētkiem un, uzglabāts vēsumā, tas garšos tikpat labi, kā tikko pagatavots.
Smiltsērkšķi medū bez vārīšanas
Ļoti garšīgu un pavisam vienkāršu veidu, kā uz ziemu saglabāt veselībai tik vērtīgos smiltsērkšķus, iesaka Brigita Alkšare. Šī ir "Tasty" izsludinātajam konkursam iesūtīta recepte, kas piedalās cīņā par vērtīgu balvu.
Smiltsērkšķu želeja ziemas krājumiem
Vienkārši pagatavojamo smiltsērkšķu želeju ziemā varēsi likt pie tējas, pildīt pankūkās vai ziest uz tortes ripām, pie viena uzņemot arī vitamīnu devu.
Veselīgais smiltsērkšķu un banānu dzēriens
Smiltsērkšķi ir īstas pašmāju superogas. Veselīgais dzēriens ne vien attīrīs organismu, bet arī stiprinās spēju pretoties rudens vīrusiem. Recepti iesaka "Rimi" gardēdis, šefpavārs Normunds Baranovskis.
Smiltsērkšķu un melnās tējas kokteilis
Smiltsērkšķi ir īsts vitamīnu "spridzeklītis" un imūnsistēmas stiprinātājs. Šīs saules dzeltenās ogas, kuras pēdējos gados kļūst aizvien populārākas, var izmantot neparastas garšas tējas pagatavošanai. Interesantu karsto kokteili ziemīgam vakaram iesaka Andrejostas restorāna "Aqua Luna" bārmenis Ingars Romanovičs.
Biezpiena muss uz šokolādes - alus biskvīta
Restorāna "Benjamiņš" šefpavāre Valda Medne piedāvā izsmalcinātu desertu, kurā apvienojas visa rudens krāsu un garšu bagātība.
Smiltsērkšķu un lazdu riekstu krēma kūka ar medus un alus zefīru
Recepte, kas prasīs zināmas virtuves iemaņas, tomēr gala rezultāts ir ieguldīto pūļu vērts, iesakām! Šo kūku 2.Daugmales Jāņa bišu medus ēdienu saieta ietvaros gatavoja restorāna Elements šefpavāre Svetlana Riškova.
Rīsu krēms ar smiltsērkšķu putām
Gardais un maigais rīsu krēms ar saulaino smiltsērkšķu mērci neatstās vienaldzīgu nevienu kārumnieku. Rīsus ieteicams izvārīt iepriekšējā dienā, lai krēma gatavošanas dienā tie būtu pilnībā atdzisuši.
Saldā šokolādes 'desa' ar marmelādi un riekstiem
Ziemassvētki arī mūsmājās ir laiks, kad atminamies bērnības garšas un galdā ceļam ēdienus, ko varbūt pārējā gada laikā nemaz nekārojas. Viens no tiem ir saldā desa, kas laikā, kad biežāk cepam dažādas kūkas, bija nepelnīti aizmirsta vērtība.
'Našķoties' Zanes burkānu kēksiņi ar smiltsērkšķu krēmu
Fifīgus, košus un gardus kēksiņus ar krēma cepurīti no vitamīniem bagātajiem smiltsērkšķiem – tos Zane Grēviņa šo sestdien gatavos raidījumā "Našķoties". Recepti lasi "Tasty", bet pašu raidījumu skaties televīzijā sievietēm "STV Pirmā!" un lietotnē "Shortcut"!