Foto: Valdis Ošiņš, Garšīgā Latvija

"Garšīgā Latvija" veidotāju Sandras un Valda Ošiņu mājās pīrāgiem jābūt vienmēr! Tā ir tradīcija, kas mantota vēl no vecāku vecākiem un saistās ar svētku smaržu mājās.

Sandra stāsta: "Pīrāgu recepte ir no manas mammas Janīnas Sondores. Nu jau viņas vairs nav starp mums, tagad pīrāgus cepam paši.

Mammai pīrāgi izdevās vienmēr – smuki, brūni, uzpūtušies, smaržīgi un garšīgi. Esot no svara miltu kvalitāte, lai raugs ir svaigs, lai cauraudzītis ir ar labu dūma smaržu, un arī tas, kādā plīti cep. Vislabāk izdodas malkas plītī, bet Rīgā mamma deva priekšroku elektriskajai plītij, kur var labi noregulēt karstumu, un izvēlēties režīmu bez ventilatora.

Pēc izcepšanas pīrāgus sasedz ar tīru dvielīti. Kad nāk viesi, pīrāgi ir pirmais, ko piedāvā vēl pirms sēšanās pie galda. Siltu pīrāgu bļoda ceļo no rokas rokā, un svētki var sākties!"

Foto: Valdis Ošiņš, Garšīgā Latvija
Sandras Ošiņas mamma Janīna Sondore cep pīrāgus 2007. gada Ziemassvētkos.
270Minūtes
15Sastāvdaļas
vidēji

Sastāvdaļas

RAUGA MĪKLAI:3 gab.glāze (250g) miltu saujamilti pārkaisīšanai250 mlkefīrs150 gsviests25 gsvaigs raugs4 ĒKcukurs1 šķipsnasāls 5 kardamona pākstis vai 1/2 TK malta kardamona1 gab.ola pārsmērēšanai PILDĪJUMAM:250 gžāvēts cūkas cauraudzītis1 gab.sīpols pēc garšasmalti melnie pipari pēc garšasķimenes (ja vēlas)

Pagatavošana

1

Raugam pievieno pa ēdamkarotei cukura, miltu un silta ūdens. Visu samaisa, līdz iegūta biezam krējumam līdzīga konsistence. Ļauj uzrūgt.

2

Izloba un miezerī saberž kardamonu.

3

Palielā bļodā ber miltus, cukuru, sāli, kardamonu, pievieno kausētu sviestu un tik siltu kefīru, lai būtu patīkami rokām. Kad rauga masas apjoms ir dubultojies, arī to pievieno bļodā.

4

Visu mīca, līdz mīkla kļuvusi viendabīga un nelīp pie rokām.

5

Pārkaisa ar miltiem, pārklāj ar dvieli, novieto siltumā un atstāj rūgt uz laiku no 40 minūtēm līdz 1 stundai.

6

Kamēr mīkla rūgst, nomizo sīpolu un smalki sagriež. Arī gaļu sagriež kubiņos un bļodiņā sajauc ar sīpoliem, pipariem un ķimenēm. Pagaršo un novērtē, vai vajag sāli – parasti žāvējumi jau ir gana sāļi, bet vajadzības gadījumā var pievienot vēl šķipsniņu.

7

Kad mīkla uzrūgusi, to liek uz miltiem apkaisītas virsmas.

8

Mīklu ņem aiz malas, pastiepj un ar roku nolīdzina gabaliņu, kur ar karoti uzliek pildījumu.

9

Mīklas malu pārliek gaļai un ar mazu krūzīti saspiež un nokniebj pīrāgu.

10

Pārbauda, vai mala labi turas kopā un liek ar uz plāts.

11

Tā sagatavo visus pīrāgus.

12

Uzkarsē krāsni uz 180 °C. Pīrāgus pārsmērē ar viegli sakultu olu un liek cepties, līdz tie ir zeltaini brūni.

13

Pēc izņemšanas no krāsns pīrāgus ar otu pārziež ar ūdeni, pārklāj ar tīru dvielīti un atdzesē. Ja pīrāgi paliek pāri, tos uzglabā maisiņā vai slēgtā traukā. Nākamajā dienā tos var aprasināt ar lāsīti ūdens un uzkarsēt uz pannas no abām pusēm, tad tie būs atkal kā tikko cepti.

Lai gardi pīrāgi un skaista kopāsanākšana ar savējiem!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!