Ukrainiete Anna Pohomova "Facebook" izveidojusi grupu "Ukraiņu ēdieni" – kā pateicību par laipno uzņemšanu Latvijā. Visus ēdienus, par kuriem stāsta, viņa gatavo pati. Arī boršču. Bet ar to viss skaidrs: tik garšīgi kā vīramātei nesanāks... Nekad. Tas laikam mums Latvijā un Ukrainā ir ļoti līdzīgs: mamma vienmēr gatavo vislabāk!
Annai Pohomovai par boršču ir sakāms, lūk, kas!
Borščs ir sakrāls ēdiens, kura precīza recepte neeksistē. Cik saimnieču, tik variāciju. Turklāt borščs nekad neiznāk vienāds, un divām dažādām mājsaimniecēm ar vienādu produktu komplektu boršča garša joprojām būs atšķirīga!
Mans personīgais kulinārijas Everests ir borščs, ko sauc par vīramātes boršču. Lai kā es gatavotu un necenstos, spriedums vienmēr ir viens: "Tavs borščs garšīgs, bet mammas garšīgāks". Lai cik arī neskatītos, kā viņa to dara, tā, kā viņa, boršču pagatavot nespēju.
Borščs neapnīk. Bērnībā mums katru dienu galdā bija borščs, un neviens neteica, ka apnicis.
Borščs nav zupa! Ukraiņi boršču uz šķīvja liek, nevis lej.
Tagad gan ķersimies pie receptes.
Sastāvdaļas
Pagatavošana
Vispirms jāpagatavo buljons, ideālā gadījumā ar cūkgaļas kauliņu vai ribiņām. Bet būsim godīgi, ar vistas, zoss vai tītara buljonu borščs nebūs sliktāks.
Buljonā uzvāra kartupeļus un pupiņas (pupiņas nav obligātas).
Sīpolus un burkānus apcep pannā, pievieno sarīvētu bieti, apcep un pārlej ar tomātu sulu vai pievieno tomātu pastu, vai rīvētu svaigu tomātu. Variācijas, variācijas... Var gatavot pat bez bietēm, tik un tā beigās būs borščs!
Visu sacepto liek katlā, pievieno sagrieztus kāpostus. Tos pievienoju pēdējos, lai nesašķīst putrā.
Tālāk jau jāskatās pēc garšas, dažreiz pievienoju nedaudz cukura vai, tieši otrādi, tomātu, lai visu paskābina.
Zupai var pievienot arī pusi paprikas vai zaļumus. Mana mamma pievieno arī ķiploka daiviņu.
Boršču pasniedz ar skābo krējumu, bet tā ir gaumes lieta.
Lai labi garšo!