Bet, pirms traukties uz virtuvi un cept gardumus, vispirms jāaprunājas ar omīti, vai arī viņas laikos āboli tika cepti, tā, kā to dara šodien.
Dienā, kad ciemojos pie omītes, māju aizpildījuši āboli – tiek gatavota zapte. Mūsmājās cepti āboli nav īpaši biežs kārums, jo, kā stāsta ome, – "Bērnības dienās notiesāti uz vella paraušanu". Mana omīte Lita uzauga laukos ar ļoti lielu ābeļdārzu: "Katram mazbērnam piedzimstot, vecpaps iestādīja ābeli. Man tika 'Rudens svītrainā'. Kad paaugos, vecpaps nolēma, ka par godu man vajag iestādīt arī 'Balto dzidro'. Savulaik rudeņos omamma praktiski katru dienu ābolus kārtoja dziļajā pannā ar astēm uz augšu. Iešāva cepeškrāsnī, lai cepas! Atceros, kā vienmēr tika pieteikts, ka jāuzmanās, jo, kad ābolus izņem ārā, tie ir dikti karsti. Bet pirksti tā vien niezēja nogaršot, kā rezultātā tika apsvilināta mēle. Taču auksti ceptie āboli nav gardi! Tad tie sakrīt kā vecas pļockas. Man vislabāk garšo ar pāri pārbērtu cukuru, bet esmu ēdusi gan ar saldējumu, gan putukrējumu (ja bija!), gan dažādām mērcēm."
Izrādās, ka ar ābolu cepšanu saistās arī kartupeļu talkas kolhozā. Talkās tika norīkoti ne tikai kartupeļu lasītāji, bet arī zaru vācēji, ugunskura kurinātāji, kartupeļu cepēji. Ome stāsta, ka, ja kartupeļu lasīšana ieilga un tuvumā bija ābeļdārzs, tad vienmēr uz maikstīm tika uzdurti āboli, ko cepa ugunskurā. "Jo nevarēja taču sagaidīt tos kartupeļus, tie tik ilgi cepās! Te nu gan mutes bija izplaucētas un melnas jo melnas. Pēc ceptajiem āboliem sekoja kartupeļu ēšana. Atceros, ka, braucot mājup no kolhoza, neviens nedomāja par to, kā izskatās, kāds ir apģērbs un vēl jo mazāk – kāda mute un kādas rokas..."
Ja esi piedzīvojis kolhozu laikus, tad vari pagremdēties atmiņās un, iespējams, šogad izmēģināt ābolu cepšanu pavisam vienkāršā veidā – uz ugunskura! Tomēr no "Tasty" recepšu krājumiem vari iedvesmoties lepnākai ābolu cepšanai, eksperimentējot ar pildījumiem. Vieni balsos par saldējumu, citi nepaslinkos un pagatavos vaniļas mērci, vēl kāds, atceroties vecmāmiņas recepti, gardu muti notiesās cepto ābolu ar skābu krējumu, kas sajaukts ar cukuru un kanēli. Mūsu izvēle šogad: krāsnī cepti āboli ar biezpienu!
Lai labi garšo un uzmanies, velkot plāti no krāsns, karsts!
Krāsnī cepti āboli ar mandelēm, rozīnēm un saldējumu
Krāsnī cepti āboli, īpaši gardi ar vaniļas saldējumu.
Krāsnī cepti āboli ar biezpienu
Karsti un ļoti smaržīgi ceptie āboli ar biezpienu. Īsteni rudenīgs našķis, ja prāto, kā notiesāt lielo ābolu ražu.
Cepti āboli ar pārslu pildījumu
Vienkārši pagatavojams deserts, ar ko pārsteigt ciemiņus. Konfektes, pārslas un brūnais cukurs lieliski papildina ābola garšu, un māja smaržo pēc siltuma un svētkiem! Īpašos gadījumos papildini ceptos ābolus ar vaniļas saldējumu vai karoti putukrējuma. Recepti "Tasty" lasītājiem piedāvā bloga "Lindas virtuve" autore Linda Tellgrena un "Dobeles dzirnavnieks".
Cepti āboli ar karamelizētām auzu pārslu drupačām
Gards rudens deserts. Āboli krāsnī tiek likti divas reizes - vispirms cepti ar kanēli un cukuru, pēc tam ar auzu pārslu drupačām. Pasniedz ar putukrējumu vai saldējumu.
Cepti āboli ar vaniļas mērci
Cepeškrāsnī gatavoti gardi āboli ar vaniļas mērci.
Pildīti āboli ar cepumiem
Pildītus ābolus ar cepumiem var pasniegt gan siltā, gan aukstā veidā ar pienu, vaniļas vai dzērveņu mērci (ļoti saldiem āboliem), puskusušu plombīra saldējumu, putukrējumu utt.
Ar riekstiem un rozīnēm pildīti āboli folijā
Ar riekstiem un rozīnēm pildīti āboli folijā, pasniedzami ar atsvaidzinošu jogurta mērcīti.
Cepti āboli ar kanēli vecmāmiņas gaumē
Cepti āboli ar kanēli - vienkārši ātri un gardi.
Cepti ābolu vēdeklīši ar saldējumu
Vēdekļa izskatā var izcept ne tikai kartupeļus – pamēģini arī šādi pagatavot lielus ābolus. Apkaisi tos ar kanēli un pārlej ar sviestiņu, lai gardāki. Bet, kad gatavi, pasniedz ar aukstu saldējumu.
Cepti āboli trīs garšu variācijās
Cepti āboli - pagatavošana trijos veidos.
Recepte no grāmatas: ābolu kronīši
Kāpēc bērnības garša ir tik garda un neaizmirstama, tāda, ko gribas vēl un vēl? Varbūt tāpēc, ka bērnības receptēs netiek žēlots ne trekns, ne salds? Žagariņi, pončiki, pienā un cukurā mērcēta baltmaize, putukrējums ar cukura karoti pa virsu. Skaidra lieta, ka bērnībā visas kalorijas noskraidīja, ka maz nelikās! Ja ir bērnības garša, bet nav receptes kā to panākt, tad laiks meklēt pusgadsimtu un senākas pavārgrāmatas – tur tā ir visā savā krāšņumā un ar precīzām receptēm.
Sulīgs un vienkāršāks par vienkāršu – skābo ābolu rausis
Ja virtuvē ieceļojuši skābāki āboli, bet kārojas pagatavot kādu vienkāršu kārumu, tad šis rausis būs īstā izvēle! Recepti iesaka kūku meistares Ilzes Kupčas rīkoto nometņu "Mazais kūku meistars" audzēkne Kate, kam līdztekus ikdienai pamatskolā ļoti patīk eksperimentēt virtuvē ar dažādām saldām lietām. Pie darba!
Ābolu plātsmaize ar bezē cepurīti
Ja ir āboli, tad izcept ābolkūku, plātsmaizi vai kādu kārumu ir ikrudeņa obligātais pasākums. Var gatavot recepti, kas izturējusi gadu desmitu pārbaudes, var izmēģināt, ko jaunu vai salikt kopā vairākas receptes un radīt savējo.
Vijas Kilblokas 20 minūšu ābolkūka
Apgāda "Zvaigzne ABC" īpašniece Vija Kilbloka ir arī izcila kulināre un bieži lutina savējos. Taču Vija ar dāsnu roku arī dalās ar savu gardumu receptēm. Un te nu tā ir: sezonas pirmā ābolkūka! Vija saka: "Šoreiz knifiņš ir koriandrs un smukā "Gemosā" pirktā formīte, kuru es drošības labad tomēr ieeļļoju."